powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 12-2006, 20 marca 2006
12-2006 Computerworld nr 12-2006
Prezentacje firmowe

Jak optymalizować koszty druku

ComputerworldComputerworld w partnerstwie z firmą Canon w październiku 2011 r. przeprowadził konkurs, którego motywem przewodnim była optymalizacja druku w firmach. Konkursowe zgłoszenia potraktowaliśmy jednocześnie jak badanie ankietowe z którego wnioski przedstawiamy w niniejszym opracowaniu. Pobierz ten raport aby dowiedzieć się jak do tego zagadnienia podchodzą polskie firmy. Dokument zawiera m.in...

Wiadomości

W cieniu wielkiej polityki

Informatyzacja ma charakter wybitnie środowiskowy. Na tle awantur o Leszka Balcerowicza bledną jej problemy. Nawet dymisja prof. dr. hab. Ryszarda Tadeusiewicza z funkcji przewodniczącego Rady ds. Informatyzacji porusza nielicznych. Czytaj więcej »

CeBIT: dwadzieścia lat minęło...

Obecność na inauguracji targów CeBIT przedstawiciela branży telekomunikacyjnej - przemówienie wygłosił Arun Sarin, prezes Vodafone - dobitnie świadczy o coraz większej mobilności świata IT. Czytaj więcej »

Google Office

W ręce Google przeszła spółka Upstartle, twórca webowego edytora tekstu - Writely. Czy to oznacza kolejne kłopoty koncernu Microsoft? Czytaj więcej »

Ryzyk-fizyk

Z dr Elżbietą Andrukiewicz, prezes Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Obieg niepełny

Obecnie funkcjonowanie systemu obiegu dokumentów elektronicznych w urzędzie zazwyczaj sprowadza się do zarządzania korespondencją i cyklem życiowym jej elementów składowych. To za mało, by można było mówić o nowoczesnej administracji. Czytaj więcej »

Polacy w Bangalore

Polskie firmy informatyczne z lękiem myślą o pojawieniu się nad Wisłą konkurencji z Indii. Obawy są o tyle uzasadnione, że Hindusi od kilku lat postrzegają Europę Środkowo-Wschodnią jako miejsce ekspansji, zdążyli otworzyć już kilka oddziałów R&D i centrów BPO (Business Process Outsourcing) na Węgrzech i w Czechach. Polska jest wciąż na ich celowniku, jednak na razie... Czytaj więcej »

15 Mb/s w TP dla firm

Wofercie TP SA pojawiły się dwie nowe usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu - DSL 15000 i DSL 8000. Pierwsza z nich zapewnia łącze o przepustowości 15 Mb/s, drugi wariant to 8 Mb/s. Jak utrzymuje operator, to najszybsze na polskim rynku łącza ADSL. Czytaj więcej »

Informatycy do MSWiA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji organizuje kursy informatyczne, dzięki którym chce pozyskać do współpracy m.in. administratorów i specjalistów od relacyjnych baz danych. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Michał Iwancin został prezesem zarządu California Computer. Wcześniej pracował w Action 2, m.in. na stanowisku dyrektora ds. logistyki. W 2004 r. objął stanowisko wiceprezesa California Computer. Czytaj więcej »

Kontrakty wdrożenia

ASUS otworzył oddział w Polsce, ma on być najważniejszą placówką firmy w Europie Środkowo-Wschodniej; firma zatrudnia obecnie 10 osób, ale do końca roku liczba pracowników polskiego biura ma się zwiększyć do 20; do głównych zadań firmy w Polsce należeć będzie rozbudowa działu wsparcia technicznego dla użytkowników, wsparcie i dalszy rozwój kanału sprzedaży oraz... Czytaj więcej »

Comarch: chcemy być drudzy w Europie

Krakowska firma - dzięki lepszej rozpoznawalności marki na rynkach zagranicznych - zamierza zwiększyć w 2008 r. udział eksportu w całkowitych przychodach do 40% (obecnie jest to ok. 18%). Czytaj więcej »

Bill Gates wciąż na szczycie

Kolejna edycja rankingu najbogatszych ludzi na świecie, przygotowana przez magazyn Forbes, nie przyniosła niespodzianki. Na czele listy ponownie znalazł się szef i współwłaściciel Microsoftu. Czytaj więcej »

Jak usprawnić procesy biznesowe

Comarch zorganizował cykl konferencji ''Usprawnij procesy biznesowe poprzez inwestycje w IT''. Computerworld był patronem tego przedsięwzięcia. Krakowska firma postanowiła zrobić tourneé po Polsce i za jednym razem przedstawić z partnerami pełną ofertę sprzedawanych rozwiązań. Czytaj więcej »

905 tys. aparatów cyfrowych w Polsce

W u.b.r. sprzedano w Polsce ok. 905 tys. sztuk cyfrowych aparatów fotograficznych (532 tys. w 2004 r.). Obroty producentów wyniosły 200 mln euro, co stanowi 70-proc. wzrost wartości rynku. Czytaj więcej »

Dla kogo ProFuturo?

O tym, że NFI Jupiter chce wycofać się z inwestycji w Pro Futuro i dataCOM, wiadomo było od dawna. Obie spółki nie okazały się dla funduszu dobrą inwestycją, mimo zainwestowania w nie ponad 100 mln zł. W listopadzie ub.r. fundusz zawarł wstępną umowę sprzedaży ProFuturo i dataCOM holenderskiej firmie Linx Telecommunications. Czytaj więcej »

Brak prezesa paraliżuje prace UKE

Nowa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do tej pory nie wytypowała kandydatów na stanowisko szefa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, z których jeden ma zostać powołany przez premiera. Czytaj więcej »

Niedecyzyjny UKE

Sprawa paraliżu funkcjonowania powstałego na początku br. Urzędu Komunikacji Elektronicznej, sukcesora Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, jeszcze raz pokazała jak zapał reformatorów z PiS może rozbić się o nieznajomość procedur administracyjnych. Czytaj więcej »

Technologie

Śladem latających myszy

W ramach projektu Higgins pod egidą fundacji Eclipse powstaje nowa, otwarta architektura do budowy rozproszonych systemów zarządzania tożsamością. Czytaj więcej »

Intel szykuje ofensywę

Spadek udziałów w rynku komputerów PC i serwerów x86 na rzecz AMD zmusza Intela do przyspieszenia innowacji. Czytaj więcej »

Uwaga na AJAX

Jeśli przyszłością oprogramowania jest technologia AJAX, to mamy chyba do czynienia z największym wstecznictwem w historii informatyki. Nadzieja w tym, że ofiary tej zbiorowej aberracji w porę zorientują się, że skręciły w ślepą uliczkę. Czytaj więcej »

SIP zbiera żniwo

Do niedawna SIP jako fundament korporacyjnych i operatorskich rozwiązań do komunikacji funkcjonował głównie w prezentacjach i zapowiedziach. Obecnie mamy wreszcie do czynienia z jego powszechną implementacją w produktach wiodących dostawców infrastruktury. Czytaj więcej »

Mobilny CeBIT

Tegoroczne targi CeBIT 2006 były wystawą technologii mobilnych. Obok komputerów UMPC prezentowano także rozwiązania do ochrony danych przechowywanych na urządzeniach przenośnych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Każdemu coś się ROI

Outsourcing może przyczynić się do obniżenia kosztów, równie dobrze może je także istotnie zwiększyć. Co zazwyczaj do klienta dociera zbyt późno, by mógł z tą wiedzą cokolwiek zrobić. Czytaj więcej »

Historia prawdziwa czy zmyślona, czyli rzecz o pozornej niemożności

Motto: ''Gdyby AT&T decydowało, jaki aparat faksowy można podłączyć do sieci telefonicznej, to kosztowałby on 20 000 USD, byłby wielkości biurka i transmitował jedną stronę A4 na godzinę'' - Scott McGregor, Uniforum '92. Czytaj więcej »

Konteksty

Sieci a socjologia wiedzy

Rozwój teorii i praktyki zarządzania wiedzą nie będzie możliwy bez odwołania się do dorobku nauk społecznych - socjologii, psychologii społecznej i antropologii. Z drugiej strony, potrzebne jest nowe podejście do wiedzy dostępnej w sieciach. Czytaj więcej »

Bez papieru

Długo jeszcze papier będzie obecny w naszym życiu jako nośnik informacji. Jednak już dziś jego medialna rola maleje na rzecz rozwiązań elektronicznych, a nowe technologie sprawiają, że ten proces ulega znacznemu przyspieszeniu. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Á la polonaise

Po przełomie politycznym i rozluźnieniu roku 1956 zaczęli wracać do Polski niektórzy nasi rodacy, których losy wojenne rzuciły daleko w głąb terytorium ZSRR. Ojciec miał takiego znajomego, a ten czasami opowiadał o niewyobrażalnie ciężkich warunkach bytowania tam i o całkiem bezinteresownej serdeczności tubylców, bez którego to, zwyczajnie ludzkiego odruchu, trudno byłoby... Czytaj więcej »

Właściwe dwadzieścia procent

Rynek usług konsultingowych cierpi na swoistą schizofrenię. Z jednej strony, krążą kawały o niekompetentnych konsultantach, taki jak ten o doradcy, który obiecał bacy policzyć owce, w zamian za co zażądał jednej z nich, zrobił to poprawnie, a potem zamiast owcy wziął psa. Czytaj więcej »

Uporaj się sam

Na rynku pojawił się robot - zabawka do samodzielnego poskładania. Nazywa się i-Droid, został zaprojektowany w Pizie, czyli tam, gdzie nie potrafili postawić prosto wieży. Ale z robotyką radzą sobie całkiem nieźle. Mnie w tym wszystkim nie tylko spodobała się sama idea zabawki, ale fakt, że reportaż o niej mogłem obejrzeć w serwisie IDG online. I tu właśnie multimedialne serwisy... Czytaj więcej »

Nasz stres powszedni

Jak zapewne Państwu nie wiadomo, życie felietonisty jest pełne stresów. W szczególności los felietonisty tygodnika komputerowego, takiego jak CW, jest pełen niepokojów. Co tydzień trzeba napisać coś inteligentnego, a zarazem śmiesznego, przy czym grupa docelowa jest dobrze wykształcona, obyta z Internetem i trudno ją zainteresować byle czym. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Nowe platformy nowe możliwości

Zasadnicze zmiany architektury komputerów będą miały duży wpływ na całą infrastrukturę IT, w tym oprogramowanie. Warto planować przyszłe inwestycje z uwzględnieniem takich technologii, jak wirtualizacja i przetwarzanie wieloprocesorowe. Czytaj więcej »

Poprawki w eterze

Chociaż według niektórych specjalistów sieci bezprzewodowe nie są ani tańsze, ani równie niezawodne, co tradycyjne sieci kablowe, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na ich wykorzystanie. Czytaj więcej »

Na wagę złota

Z ostatniego raportu X-Force opracowanego przez Internet Security Systems wynika, że w 2005 r. wykryto aż o 33% więcej luk bezpieczeństwa w sprzęcie i oprogramowaniu niż rok wcześniej. Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa systemom IT jeszcze nigdy nie była tak silnie odczuwana. Czytaj więcej »

Sieć SAN bez mitów

Sieć SAN może rozwiązać wiele problemów z zarządzaniem danymi w firmie. Wcale nie musi być droga - trzeba jedynie dobrze znać swoje potrzeby i możliwości dostępnych technologii. Czytaj więcej »

Średnie jest piękne

Rynek systemów ERP dla średnich firm wyszedł na dobre z długoletniego marazmu. Sprzyjało temu zwiększone zainteresowanie klientów, ale także rosnąca podaż nowych rozwiązań, lepiej dostosowanych do specyfiki i potrzeb firm średniej wielkości. Czytaj więcej »

Obieg otwarty

Aplikacje do wspomagania zarządzania obiegiem dokumentów, pracą grupową, przebiegiem informacji o zadaniach wykonywanych przez pracowników umożliwiają automatyzację wielu typowych, powtarzalnych zadań i czynności związanych z tworzeniem, przekazywaniem i archiwizacją dokumentów. Czytaj więcej »

Mniej tradycyjnych kabli

Alternatywą dla drogich połączeń z telefonów stacjonarnych i komórkowych mogą być usługi telefonii internetowej VoIP. Dotyczy to zwłaszcza połączeń międzynarodowych. Czytaj więcej »

Nie warto marnować okazji

Atrakcyjne warunki szkoleń finansowanych z Europejskiego Funduszu Szkoleniowego sprawiają, że o kursy zabiegają przedsiębiorcy z sektora MSP. Niestety, często zbyt pochopnie podejmują decyzję dotyczącą doboru kursów. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Trzeci oddech informatyki

Dziś technologie, które kilka lat temu były przedmiotem zainteresowania jedynie na uczelniach i w laboratoriach badawczych, zastosowane twórczo w biznesie zmienią myślenie o roli systemów IT i mogą zaprząc je do roli motoru napędowego dla innowacji i zmiany strategicznej. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...