powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 11-2006, 13 marca 2006
11-2006 Computerworld nr 11-2006
Wiadomości

W poszukiwaniu straconego sensu

Przy wszystkich zachwytach nad skutecznością działania współczesnych wyszukiwarek internetowych trzeba przyznać, że często zdarza im się prezentować wyniki zupełnie niezwiązane z poszukiwanym tematem. Przełom mają przynieść sieci semantyczne. Czytaj więcej »

P4: mamy sposób na polski rynek

Z Chrisem Bannisterem, dyrektorem zarządzającym nowego operatora komórkowego w Polsce - P4, rozmawiają Przemysław Gamdzyk i Andrzej Maciejewski. Czytaj więcej »

Zdrada i rozwód

Podłoże konfliktu między IBM a ComputerLandem jest niezrozumiałe dla znakomitej większości rynku informatycznego. Wiele w tej historii pytań, na które nie można uzyskać odpowiedzi. Czytaj więcej »

Skąd się bierze zdrada?

Z Tomaszem Byzią, prezesem i założycielem spółki doradczej StrictWise, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Ukradli 3 mln zł przez Internet

Przed sądem w Szczecinie toczy się sprawa kradzieży ponad 3 mln zł, które dwóch mieszkańców tego miasta "wyprowadziło" z jednego z internetowych banków działających w Polsce. Oskarżonych jest w sumie dwadzieścia osób, w tym osiemnaście, które pośredniczyły w przekazywaniu pieniędzy. Jak donosi Głos Szczeciński, złodzieje przygotowywali się do kradzieży przez kilkanaście... Czytaj więcej »

Broadband na wsi za UMTS

Ministerstwo Transportu i Budownictwa przedstawiło propozycję zmian zasad wnoszenia przez trzech działających u nas operatorów GSM opłat koncesyjnych za świadczenie usług telekomunikacyjnych w standardzie UMTS. Czytaj więcej »

Novell obniża ceny

Od marca obowiązuje nowy program sprzedaży i licencjonowania oprogramowania Novell. Firma uprościła proces udzielania licencji i zakupu towarzyszących im usług. Jednocześnie - średnio o 16% - obniżono ceny katalogowe wszystkich produktów, m.in. Open Enterprise Server, ZENworks i GroupWise. Nie ulegną zmianie jedynie ceny niedawno wprowadzonych na rynek produktów linuxowych - Novell... Czytaj więcej »

Firmy IT w 2005 r.

Skonsolidowane przychody Prokom Software wyniosły 1,85 mld zł (1,58 mld zł rok wcześniej), a zysk netto wyniósł 138 mln zł (37,2 mln zł); zarząd zaproponuje wypłatę dywidendy w wysokości do 30% zysku (ok. 41 mln zł)... Czytaj więcej »

Komputery marki Lenovo w Polsce

Komputery marki Lenovo w Polsce

Lenovo wprowadza na rynki zagraniczne pierwsze komputery pod własną marką. Niedawno trafiły do USA, w ciągu kilku tygodniu mają pojawić się w Polsce. Dotychczas produkty z logo chińskiego producenta można było nabyć jedynie w Chinach. W pozostałych częściach świata dostępne były maszyny marki IBM. Czytaj więcej »

Bull kupuje AMG.net

Francuski Bull poprzez przejęcie AMG.net zamierza wzmocnić pozycję w sektorze telekomunikacyjnym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Spółka odkupiła udziały od funduszu Innova Capital. Wartości transakcji nie ujawniono. Innova zainwestowała w 2000 r. w pakiet 24% akcji AMG.net, tj. 2,5 mln USD. Czytaj więcej »

Bankier.pl na giełdę

Właściciele spółki Bankier.pl - fundusze venture capital bmp AG (62% akcji) i MCI Management (38%) - zadecydowali o wprowadzeniu jej na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Czytaj więcej »

Zjazd call center

Stowarzyszenie Menedżerów Call Center organizuje 27-28 marca br. we Wrocławiu swoją stowarzyszeniową konferencję. Czytaj więcej »

FrontRange w Polsce

Jak zapowiada Jim Blayney z FrontRange Solutions, w lipcu br. firma wprowadzi w USA oprogramowanie do zarządzania usługami IT oferowane w modelu ASP. Czytaj więcej »

Biuletyn Informacji Publicznej do poprawki

Powstała Biała Księga nowego Biuletynu Informacji Publicznej. Czytaj więcej »

Internet Group i CR Media razem

Dojdzie do połączenia Internet Group i CR Media Consulting. Czytaj więcej »

Pionier szansą na Internet dla mniejszych miast

Pionier szansą na Internet dla mniejszych miast

Dzięki rozwojowi sieci Pionier szansę na szerokopasmowy dostęp do Internetu i usługi sieciowe mogą mieć również mniejsze ośrodki miejskie, w których nie działają akademickie MAN-y. Czytaj więcej »

Odejście pracowników Softbanku z klientem

Przedstawiciele Softbanku potwierdzili nasze informacje o odejściu kilkunastoosobowej grupy pracowników z Departamentu Systemów Zarządzania Ryzykiem, którzy mieli odpowiadać m.in. za projekty w Raiffeisen Zentralbank Osterreich AG. Czytaj więcej »

Informatyka śledcza: ochronić dane firmowe

W takim przypadku, jak odejście z Softbanku kilkunastoosobowej grupy pracowników, co spowodowało utratę kontraktu, pracodawcy i organy ścigania korzystają z usług firm zajmujących się tzw. informatyką śledczą (computer forensics). Czytaj więcej »

Technologie
Wolne oprogramowanie szybkie zmiany

Wolne oprogramowanie szybkie zmiany

Jakkolwiek używanie terminu "wolne oprogramowanie" zamiennie z "open source" to nieścisłość, niemniej oba modele są podobne: oba oznaczają bazę tysięcy produktów stworzonych na zasadach niekomercyjnych i udostępnianych za darmo, choć pod pewnymi warunkami. W realiach przedsiębiorstw termin "wolne oprogramowanie" oznacza system Linux i szeroką gamę aplikacji, których wspólną... Czytaj więcej »

Olbrzym poszukiwacz

Olbrzym poszukiwacz

W maju br. Oracle zaoferuje samodzielne rozwiązanie do wyszukiwania pełnotekstowego. Zapowiadana cena pakietu Oracle Secure Enterprise Search 10g to ok. 30 tys. USD za jeden procesor. Czytaj więcej »

Model pełen rozszerzeń

Model pełen rozszerzeń

Sybase opublikował kolejną wersję swojego flagowego pakietu do modelowania aplikacji. Power Designer 12 to produkt solidny, a przy tym oferujący analitykowi bardzo dużą elastyczność. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Wiele zakładów, jeden problem

Powodzenie wdrożenia systemu ERP w przedsiębiorstwie wielozakładowym zależy przede wszystkim od dobrej komunikacji wewnątrz zespołu i przygotowania uniwersalnego modelu organizacji, uwzględniającego specyfikę procesów realizowanych w różnych częściach przedsiębiorstwa. Reszta jest tylko kwestią odpowiednio wysokich nakładów. Czytaj więcej »

Konteksty
Superprocesor

Superprocesor

Wydajność komputerowej konfiguracji zależy od jej "serca" czy może raczej "mózgu", jakim jest procesor. Czy zatem warto inwestować w droższe układy wielordzeniowe, czy też raczej stawiać na klasyczną wieloprocesorowość? Czytaj więcej »

Miary jakości

Miary jakości

Książkę Andrzeja Kobylińskiego można polecić inżynierom jakości i testów, bo przecież testy są jednym z najważniejszych narzędzi pomiarowych w IT. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Halo, to ja

Halo, to ja

Usługa identyfikacji numeru dzwoniącego jest bardzo pożyteczna dopóty, dopóki nie traktuje się jej jako podstawy uwierzytelniania. Podszywanie się jest możliwe w tradycyjnych sieciach głosowych, ale usługi VoIP znacznie to ułatwiają. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Bohaterskie litery, czyli czterdzieści i cztery

Podróżowanie po świecie ma wiele zalet: ogląda się różne miejsca, poznaje nowych ludzi oraz nabiera dystansu do własnego kraju i panujących w nim obyczajów. Czasami wystarczy tylko wsiąść do samolotu byle jakiego i nawet nie ściskając w ręku kamyka zielonego można dowiedzieć się różnych ciekawych rzeczy. Na przykład ostatnio los przydzielił koło mnie miejsce młodemu... Czytaj więcej »

Zmajstruj sobie wirtualnego

W filmie "System" ("The Net") Sandra Bullock gra programistkę komputerową, która z powodu wirusa komputerowego zaczyna mieć problemy z gangsterami. Przestępcy niszczą ją moralnie i finansowo, kasując lub zmieniając wszelkie zapisy w systemach informatycznych na jej temat. Czytaj więcej »

Pożegnań czas

Smutno się robi, gdy kończy się pewien etap, który nie należał do najgorszych. Mamy wówczas często wrażenie utraty czegoś, z czym mentalnie bardzo się zżyliśmy. W ten sposób przemawia przez nas konserwatyzm lub, jak kto woli, przyzwyczajenie. Tak właśnie żegnamy wystawione na sprzedaż środowisko programistyczne Borlanda, które jeśli nawet zostanie zakupione przez inną firmę,... Czytaj więcej »

Zdjęcia i zdjęcia

Gdy pod pewnym kątem spojrzeć na klawiaturę komputera, uwagę zwracają klawisze błyszczące, wypolerowane przez częsty kontakt z opuszkami palców, a obok nich widać inne - matowe, niemal sprawiające wrażenie brudnych. Jest to prostym efektem tego, że jedne z nich są używane częściej, a inne rzadziej, bo taki, nierównomierny układ liter, cyfr i tej całej reszty występuje w... Czytaj więcej »

Temat tygodnia
Komórki w trakcie mutacji

Komórki w trakcie mutacji

Chcąc uzyskać zwrot z inwestycji w infrastrukturę do szybkiej transmisji danych, operatorzy GSM muszą przekształcić się w mobilnych ISP. Konkurowanie z integratorami i dostawcami treści audio/wideo nie wyjdzie im na dobre. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...