powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 09-2006, 27 lutego 2006
09-2006 Computerworld nr 09-2006
Wiadomości

O głupim pastuszku i mądrym premierze

Polscy politycy celują w opowiadaniu bajek, niektórzy z nich nawet je piszą, jak wicepremier Ludwik Dorn. Oto właśnie powstaje na naszych oczach kolejna - jak z niczego ulepić nowy urząd ds. informatyzacji. Czytaj więcej »

Targowisko miliardów

Rynek tradycyjnej telefonii mobilnej nadal rośnie, operatorzy nie tracą jednak wiary w telefonię 3G i stawiają na rozwój nowych usług pozagłosowych. Czytaj więcej »

Rusza projekt RUM

Pierwsze doniesienia na temat pilotażowego projektu RUM w Wielkopolsce rodzą wiele niedomówień, które NFZ będzie musiał rozstrzygnąć w najbliższych miesiącach. Czytaj więcej »

Czy Pan zamawiał audycję?

Udostępnianie w Internecie plików dźwiękowych nie jest niczym nowym. Ale możliwość ułożenia własnej ramówki programów radiowych z regularnie ściąganych kolejnych odcinków wybranych audycji, tworzonych przez profesjonalnych i nieprofesjonalnych nadawców, ma posmak nowości. Czytaj więcej »

Latające fotele

Paweł Malak został tymczasowo dyrektorem generalnym Cisco Systems, po tym jak niespodziewanie z tego stanowiska zrezygnował Dariusz Chwiejczak. Jeżeli przez kilka najbliższych miesięcy Malakowi uda się utrzymać firmę w dobrej kondycji i zapobiec wykruszaniu się zespołu menedżerskiego skompletowanego przez poprzednika, może liczyć, że na dyrektorskim fotelu zostanie nawet kilka lat.... Czytaj więcej »

Szansa na centrum Google w Polsce

Z czterech niezależnych od siebie źródeł otrzymaliśmy informację, że Google prowadzi z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (MIMUW) oraz z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą (AGH) rozmowy na temat otwarcia centrum badawczego. Czytaj więcej »

Simple znowu chce się liczyć w ERP

Nowy zarząd warszawskiej firmy Simple stawia sobie za cel potrojenie przychodów spółki w ciągu najbliższych trzech lat. ''Tylko przychody na poziomie 30-40 mln zł rocznie gwarantują rozwój produktu'' - mówi Janusz Bąk, urzędujący od grudnia 2005 r. nowy prezes spółki. To jednak nie będzie proste. Od kilku lat bowiem spada sprzedaż Simple. W raporcie Computerworld TOP 200 za 2004... Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Południowy Koncern Energetyczny podpisał z Siemens i SAP Polska umowę na wdrożenie systemu mySAP HR, który będzie wspomagał zarządzanie kadrami i płacami ok. 6000 pracowników koncernu... Czytaj więcej »

Telepraca szansą dla "ściany wschodniej"

Przedstawiciele PiS zapowiadają przygotowanie ustawy o telepracy. Na razie nie wiadomo, jakie regulacje prawne zostaną zaproponowane. Wiadomo jedynie, że telepraca ma być jednym z elementów stymulujących rozwój cywilizacyjny województw tzw. ściany wschodniej. Czytaj więcej »

Wrocławskie centrum IT hinduskiej KPIT

Jak podała Gazeta Wyborcza, Wrocław ma spore szanse na kolejną dużą inwestycję. Hinduska firma KPIT Cummings chce otworzyć u nas swoje centrum usług informatycznych i księgowych. Czytaj więcej »

Polacy na CeBIT 2006

Hanowerski CeBIT wydaje się przeczyć ogólnej tendencji schyłku imprez targowych. Po okresie spadku liczby wystawców, CeBIT drugi rok z rzędu notuje ich wzrost. Według przewidywań organizatorów, w tym roku w Hanowerze pojawi się 6300 firm z 70 krajów (6100 w roku ubiegłym). Czytaj więcej »

Miliard na dane

IBM zamierza zainwestować 1 mld USD w rozwój usług i oprogramowania do zarządzania danymi. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo informacji

Konferencja ''Bezpieczeństwo informacji - aspekty prawne i organizacyjne'', zorganizowana przez firmę Presscom, poruszała tematy związane z obowiązującymi obecnie przepisami oraz ich wpływem na wymagania dotyczące organizacji efektywnych i sprawnych systemów zabezpieczeń. Czytaj więcej »

Asseco chce rosnąć dzięki przejęciom

W tym roku większość wysiłków Grupy Asseco zostanie skoncentrowana na wejściu na rynek czeski albo dzięki przejęciu przez Asseco Slovakia 50% udziałów w - należącej do Prokom Software - firmie PVT, albo dzięki akwizycji kilku tamtejszych spółek programistycznych. W Polsce firma chce uporządkować ofertę ERP. Czytaj więcej »

Nie będzie nowego państwowego operatora

Nie ma planów konsolidacji posiadanych aktywów telekomunikacyjnych - to komunikat, który rząd kolejny raz starał się przekazać posłom z sejmowych Komisji Infrastruktury i Skarbu Państwa. Nie powstanie więc ''gigant'', mający stanowić przeciwwagę i konkurencję dla Grupy Telekomunikacji Polskiej. Czytaj więcej »

Optimus: 35,6 mln zł od Skarbu Państwa

Producent skierował pozew przeciwko Skarbowi Państwa. Żąda odszkodowania w wysokości 35,6 mln zł z tytułu błędnych decyzji fiskusa z lat 1998-1999, w wyniku których spółka poniosła straty. Czytaj więcej »

1,2 mld USD zysku HP

Mark Hurd, kierujący HP, od lipca 2005 r. prowadzi w firmie restrukturyzację, która ma przynieść 1,9 mld USD oszczędności rocznie. Do tej pory redukcje etatów dotknęły 6,5 tys. pracowników (jak się mówi ok. 30-40% całkowitej liczby zwolnień). Czytaj więcej »

Rynek PC: wzrost dzięki edukacji

Producenci działający na krajowym rynku komputerów PC w 2005 r. zanotowali bardzo dobre wyniki. Wzrost sprzedaży komputerów sięgnął 36,1%. Czytaj więcej »

Tetra nie w offsecie

Według przedstawicieli rządu, którzy nie chcą budować systemu Tetra w offsecie, zobowiązanie to dotyczy tylko transferu technologii do trójmiejskich zakładów Radmor, gdzie mają być produkowane telefony i stacje bazowe na potrzeby ogólnopolskiej sieci Tetra. Oznacza to koniec planów budowy w ramach offsetu samej sieci łączności specjalnej. Tymczasem koszt jej powstania i... Czytaj więcej »

ATM: inwestycje w m-commerce

Poszukując nowych rynków zbytu, spółka bierze pod uwagę zakupy kolejnych firm o zbliżonym profilu. Na ten cel ATM jest gotów wyłożyć nawet 100 mln zł. Środki na zakupy pochodziłyby z nowej emisji akcji. Warszawska spółka zamknęła rok 2005 przychodami na poziomie 119,5 mln zł (wzrost o 22%), a zysk netto - 19,2 mln zł (7,5 mln zł rok wcześniej). Czytaj więcej »

Technologie

Ethernet mierzy w 100 Gb/s

Kilka lat temu 10G Ethernet wydawał się mrzonką, dlatego prace nad standardem 100 Gb/s trzeba rozpocząć już dziś. Czytaj więcej »

Office 2007 w tym roku

Microsoft ujawnił szczegóły dotyczące oficjalnej nazwy oraz zawartości i cen pakietów nowej wersji oprogramowania biurowego znanej dotąd pod kodową nazwą Office 12. Nowa, oficjalna rynkowa nazwa to Office 2007. Oprogramowanie ma się pojawić na rynku pod koniec br. Wersja beta 2 jest ma być dostępna w połowie roku. Czytaj więcej »

Dyski tuż za rogiem

W ciągu najbliższych kwartałów na rynku systemów pamięci masowych pojawi się co najmniej kilka interesujących nowości. Czytaj więcej »

Kontrola na wejściu

Tematem przeplatającym wszystkie wystąpienia i prezentacje na konferencji RSA 2006 była skuteczna kontrola dostępu do zasobów sieciowych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Przepis na Business Intelligence

O sukcesie lub porażce wdrożenia systemu Business Intelligence często decyduje sposób wyboru dostawcy tego systemu i drogi rozwoju systemu w organizacji. Czytaj więcej »

Konteksty

Społeczności epoki IT

Powinniśmy postawić na dziedzinę, której jeszcze nie ma - socjotechnologię. Czytaj więcej »

Naukowcy i ufoludki

Za istotę nowoczesnej kultury i cywilizacji kręgu zachodniego uznawany jest powszechnie racjonalizm. Jego najdoskonalszym wyrazem jest nauka. Dzieła i odkrycia naukowe tej miary co teoria względności Einsteina mają najlepiej świadczyć o potędze umysłu współczesnego człowieka. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Graniczny odcisk

Zgodnie z zapowiedziami MSWiA jeszcze w tym roku, a dokładniej w sierpniu, powinniśmy spodziewać się pierwszych nowoczesnych paszportów, dostosowanych do wymogów narzuconych przez administrację amerykańską oraz zgodnych z wytycznymi Unii Europejskiej. Będą to pierwsze w naszym kraju dokumenty urzędowe, w których połączone zostaną takie technologie, jak biometria, kryptografia i... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Przygotuj się, technologia nadchodzi

Biotechnolodzy obiecują, że do końca tego wieku wyprodukują nieśmiertelnego człowieka. Jestem w stanie w to uwierzyć, gdyż manipulacje genetyczne wielki wzbudzają we mnie respekt, w przeciwieństwie do mrzonek o inteligencji elektronicznej. Czytaj więcej »

Z fuzją na wilczki

W felietonie ''Kanarek się różni'' w CW 7/2006 wskazałem na SFIA jako na ciekawą propozycję wzorca dla kompetencji informatycznych. Użytkownik j23tom skomentował pod tekstem: ''A ja mam wrażenie, że całe pokolenie trzydziestoparoletnich i wyżej tzw. informatyków panicznie boi się młodych wilczków... wkrótce ich zagryzą...'' (cała wypowiedź: Czytaj więcej »

Okiem przez szkiełko

W tej sprawie są dwie szkoły. Jedna, bardziej zachowawcza, powiada: szanuj to, co masz i ciesz się tym, bo za chwilę możesz to stracić. Druga zaś mało sobie robi z tego co już jest, bo to przecież już jest, i rozgląda się za czymś więcej. I jeżeli coś dwa te podejścia łączy, to jest to rodzaj w pewnym sensie naturalnego przechodzenia, wraz z upływem czasu, wyznawców szkoły... Czytaj więcej »

Kolorowa śmierć lampy

Pracując z komputerami przyzwyczajamy się, że co roku są one szybsze, mniejsze i pojemniejsze, nieco jak w zawodach olimpijskich a rebours. Dla przypomnienia, szczytne hasło nowoczesnych olimpijczyków brzmi ''Citius, Altius, Fortius'' (łac. szybciej, wyżej, mocniej). Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Potrójna gra dwa obozy, jeden rynek

Telekomunikacja Polska uruchomiła zapowiadaną wielokrotnie usługę VoIP. Za kilka miesięcy uruchomi także usługi telewizji internetowej i wideo na żądanie. W tym samym kierunku zmierza też Telefonia Dialog. Czy to znak, że nadchodzi moment, którego tak obawiała się większość operatorów telewizji kablowych? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...