powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 08-2006, 20 lutego 2006
08-2006 Computerworld nr 08-2006
Wiadomości

Gdy potrafi się rządzić miastem

Podmadryckie Pozuelo de Alarcón na zaproszenie władz miasta Poznania, naszego tygodnika oraz Microsoft Polska było gościem konferencji ''Państwo w mikro- i makroskali''. Czego można się nauczyć od hiszpańskich samorządowców? Czytaj więcej »

Wszystko zgodnie z planem

Z Jesús Sepúlveda Recio, burmistrzem Pozuelo de Alarcón, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Najpierw remanent, potem RUM

Z przetargiem na Rejestr Usług Medycznych Ministerstwo Zdrowia chce poczekać do wyjaśnienia problemu finansowania projektu. Czytaj więcej »

3GSM: zarobić na danych

Spadają dochody z usług głosowych, więc operatorzy chcą zarabiać na transmisji danych. Czytaj więcej »

Kto do Della?

Bezkrólewie w Dellu trwa pół roku i wciąż nie widać następcy Romana Durki. Czytaj więcej »

Wejście chińskiego smoka

Chińczycy szybko stali się liczącym się graczem na polskim rynku rozwiązań dla firm telekomunikacyjnych. Nie przeszkadza im w tym mało korzystny wizerunek PR. Czytaj więcej »

Borland bez Delphi

Firma zamierza całkowicie zrezygnować z produkcji narzędzi do budowy aplikacji, w tym dwóch flagowych pakietów: Delphi i JBuilder. Borland szuka kupca na swój dorobek w tej dziedzinie. Każe to postawić kilka zasadniczych pytań o przyszłość Borlanda pod rządami nowego prezesa Toda Nielsena, a także przyszłość Borlanda na rynku polskim. Czytaj więcej »

Comarch: szykujemy następcę CDN XL

W projekt o kodowej nazwie B2 zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób w Krakowie, Wrocławiu i Dreźnie. Czytaj więcej »

Hot spot w każdym domu

Mało znana hiszpańska spółka Fon Technology chce zbudować międzynarodową, ''społecznościową'' sieć dostępu do Internetu, złożoną z miliona hot spotów. Czytaj więcej »

Emax rusza na podbój rynku ERP

Grupa Emax atakuje polski rynek ERP, na którym od dłuższego czasu nie pojawił się żaden nowy gracz. W ofercie ma własny system MAXeBiznes opracowany w technologii Java. Prace nad systemem trwały od 2001 r., a więc od momentu, w którym zielonogórska firma programistyczna Max Elektronik została przejęta przez Emax. Czytaj więcej »

SAP premiuje partnerów za MSPs

SAP przedstawił partnerom zasady nowego programu PartnerEgde, który ma wreszcie przynieść firmie sukces na rynku MSP. Temu ma służyć rozbudowa kanału partnerskiego w ramach programu SAP PartnerEgde, wdrażanego w całym regionie EMEA. Podobnie jak do tej pory, klientom z sektora MSP producent aplikacji biznesowych będzie oferować pakiety SAP BusinessOne i All-in-One. Czytaj więcej »

Skype odrzuca druty

Firma, która cieszyła się dominującą pozycją na rynku telefonii internetowej - i niedawno została przejęta za zawrotną sumę 2,6 mld USD przez eBay - zaczyna odczuwać coraz większą presję rywali. Wprawdzie z oprogramowania Skype korzysta na świecie ponad 75 mln użytkowników, a ich liczba - jak deklaruje firma - wzrasta o 200 tys. dziennie, to jednak w ciągu ostatniego roku udział... Czytaj więcej »

Polska centralą IMG dla Europy Środkowo-Wschodniej

Realizacja międzynarodowych projektów dla firm z Niemiec i Szwajcarii wymusza na IMG rozwój oddziałów na kolejnych rynkach. IMG Polska ma odpowiadać za rozwój korporacji w naszej części Europy. Czytaj więcej »

Ster na Rumunię

ABG Ster-Projekt - licząc na wygrany przetarg na system IACS w Rumunii - szykuje się do wejścia na tamtejszy rynek. ''Jeśli odniesiemy sukces, to zamierzamy zainwestować w naszego rumuńskiego partnera lub założyć wspólnie z nim nową spółkę'' - mówi Dariusz Brzeski, prezes zarządu ABG Ster-Projekt. ''Rynek rumuński rozwija się bardzo intensywnie, a tamtejszą administrację... Czytaj więcej »

Teta: nowy system i akwizycje

Dzięki dobrym wynikom sprzedaży w ostatnim kwartale, Teta zamknęła 2005 r. z 34 mln zł przychodu i 4,4 mln zł zysku netto. W bieżącym roku spółka chce jeszcze poprawić wyniki, w czym pomóc ma planowana zagraniczna akwizycja oraz wprowadzenie na rynek nowych produktów stworzonych w technologii .Net, w tym systemu ERP - Teta Constellation. Czytaj więcej »

Technologie

Baza na diecie

Rozwiązania do zarządzania danymi aplikacji wejdą wkrótce do głównego nurtu rozwiązań stosowanych w firmach. HP wykonał właśnie ruch w tym kierunku, przejmując firmę OuterBay. Czytaj więcej »

Szybciej, ale z klasą

Akceleracja w centrum danych jest potrzebna, ale tylko taka, która nie powoduje dodatkowych problemów. Tak sądzą klienci, a pod ich wpływem coraz częściej również producenci rozwiązań. Czytaj więcej »

Darmowe na sprzedaż

Rynek spekuluje, że Oracle chce przejąć JBoss, Zend i Sleepycat Software za łącznie ponad 600 mln USD. Czytaj więcej »

Krzemowe wizje

Jutro cztery, a wkrótce kilkadziesiąt rdzeni, a także integracja większości funkcji serwera wewnątrz procesora - tak wygląda przyszłość układów obliczeniowych z dzisiejszej perspektywy. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Pośpiech w informatyce

Programowanie narażone jest na nieustanną pokusę bylejakości i pośpiechu, których skutkiem jest często albo fatalna jakość aplikacji, albo lekceważenie użytkownika i jego potrzeb. Czytaj więcej »

Konteksty

Zgodnie z polską logiką

O kształcie współczesnej informatyki zadecydowały również odkrycia polskich logików. Nasze odkrycia stosowane są w praktyce do dzisiaj i stanowią inspirację do rozwoju technik informacyjnych. Być może właśnie w tych historycznych korzeniach należy szukać źródeł obecnych sukcesów polskich informatyków i wzrostu liczebności oraz potencjału działających w naszym kraju... Czytaj więcej »

Inspirujące idee

Duże znaczenie dla rozwoju informatyki miały idee i odkrycia Alfreda Tarskiego. Chociaż nie znalazły bezpośredniego zastosowania, to miały decydujące znaczenie dla rozwoju wielu powstałych w obrębie informatyki rozwiązań. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Google mamy problem

Wersja beta Google Desktop 3 indeksuje dane z wielu komputerów w sieci LAN i... wysyła ich kopie na serwery Google. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Rewolucja ma krótkie spodenki

Każda butelka, jak wiemy, może być do połowy pełna albo do połowy pusta. Ta z napisem ''komputer w domu'' jest już do połowy pełna. Pokazuje to ostatnie badanie Głównego Urzędu Statystycznego na temat wykorzystania technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w 2005 roku (Czytaj więcej »

Nowe = lepsze?

''Mechanik'' w żargonie kolejarskim to maszynista, ale z szacunkiem i uznaniem. Mechanicy więc na PKP swym wyglądem nie różnią się dziś niczym od swych brytyjskich czy niemieckich kolegów i tak samo jak oni zasiadają za pulpitami lokomotyw w białych koszulach i krawatach. Gdybyż jeszcze same te lokomotywy... A są one, co prawda, na brytyjskiej licencji, ale jednak trochę wiekowe. Czytaj więcej »

Na oko lub na ucho

Jak wiadomo światem kręcą prawnicy. To oni stanowią prawo. Większość polityków, którzy w parlamentach przegłosowują ustawy, to prawnicy. Potem jako władza wykonawcza (rządy z reguły bazują na politykach) wprowadzają je w życie. Dbają, aby wszystkim wymierzono sprawiedliwość (prokuratorzy), aby niezgodności z prawem zostały sprawiedliwie ukarane (sędziowie i adwokaci). Czytaj więcej »

Kultura bycia

Na korytarzu biurowca stoi grupka osób płci obojga. Podchodzi do nich znajomy mężczyzna. Jakby chwila wahania i zaczyna się witać, podając rękę tylko mężczyznom. Panie wydają się być z lekka może zażenowane, ale spolegliwie przystają na ignorujący je rytuał powitalny. Czyż nie jest to typowy obrazek wzięty jako żywo z naszej codzienności? Powiem tylko tyle, że panie są... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Kiedy zaczyna się metropolia?

Co zrobić, aby przyciągnąć zarówno inwestora, jak i mieszkańca? O potędze metropolii nie świadczy bowiem tylko liczba inwestycji, ale także potencjał ludzki. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...