powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 07-2006, 13 lutego 2006
07-2006 Computerworld nr 07-2006
Wiadomości

Rozsądek i odpowiedzialność

Z dr. inż. Eugeniuszem W. Roguskim, dyrektorem Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie k. Otwocka, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Decydujące informacje

Sprawny przebieg akcji ratowniczej zależy nie tylko od właściwych decyzji dowódcy i umiejętności ratowników, lecz także od dobrej współpracy zespołów ratowniczych z otoczeniem. Sztab akcji musi mieć łatwy i szybki dostęp do rzetelnych, wiarygodnych informacji, na podstawie których będzie mógł podejmować stosowne działania. Czytaj więcej »

Szturm na Szturmową

W grze, w której stawką jest fotel prezesa Hewlett-Packard Polska, na starcie jest jeden faworyt i kilku utytułowanych challengerów, w tym zastęp byłych i obecnych menedżerów IBM, a także osoby spoza ścisłej branży IT. Czytaj więcej »

Wielkie nadzieje...

Bill Gates zapowiedział, że Microsoft utworzy w Warszawie centrum rozwoju systemów wspomagających pracę zespołową, które będzie zatrudniać 40 specjalistów. Czytaj więcej »

Google ocenzurowany

Chińska wersja serwisu wyszukiwawczego Google ukrywa część wyników wyszukiwania przed chińskimi internautami. Krytycy oskarżają amerykańską firmę o sprzeniewierzenie się jej wartościom i kolaborację - w imię zysków - z chińskim rządem. Czytaj więcej »

Rzecznik polskich partnerów HP

Z Grzegorzem Baranowskim, wybranym przez HP do Partner Advisory Board, na co dzień pracującym we wrocławskiej spółce Surfland Systemy Komputerowe, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

ABC plus D

Trwają rozmowy dotyczące możliwości fuzji firmy Deloitte CE z Andersen Business Consulting. Powinny zostać sfinalizowane w najbliższych miesiącach. W ich efekcie marka Andersen Business Consulting (ABC) miałaby zniknąć, bo firma w całości stałaby się częścią Deloitte. Partnerzy pierwszej z tych firm staliby się partnerami Deloitte. Czytaj więcej »

Oracle Polska: nowa oferta dla MSP

Oracle zamierza oferować małym i średnim firmom system JD Edwards EnterpriseOne. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

DARIUSZ KUPIECKI został mianowany dyrektorem operacyjnym (Chief Operations Officer) w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Allianz Polska. Wcześniej był odpowiedzialny za pion informatyki. Czytaj więcej »

ATM: kierunek m-commerce

ATM przejął 60% udziałów w firmie mPay sp. z o.o., do której należą spółki mPay SA oraz recorder sp. z o.o. mPay zmieni nazwę na ATM-Mobile. Za jej pośrednictwem ATM będzie prowadzić wdrożenia rozwiązań z obszaru m-commerce. Czytaj więcej »

Przetarg na sieci dyspozytorskie w Polsce

Trzy firmy złożyły oferty w przetargu na cyfrową sieć ruchomą typu dyspozytorskiego opartą na ogólnokrajowych częstotliwościach 410-430 MHz. Są to firmy: Inovatel, Polskie Sieci Dyspozytorskie i Telrise. Czytaj więcej »

Sage większy w Polsce

Sage Symfonia przejęła od Matrix. pl 50% udziałów w Datev Symfonia - spółce założonej wspólnie z Datev AG. Czytaj więcej »

Technologie
Ostatnia taka macierz

Ostatnia taka macierz

Oficjalna premiera macierzy EMC Symmetrix DMX-3 każe zastanowić się nad sposobami skalowania pamięci masowych w najbliższych latach. Wydaje się, że architektura monolityczna osiągnęła właśnie kres możliwości skalowania. Czytaj więcej »

Linux za oknem

Jednolite zarządzanie środowiskami Linux i Windows nie wymaga już wdrażania "dużego" systemu do zarządzania infrastrukturą. Taka przyjemność kosztuje dziś jedynie kilkaset dolarów za jeden serwer. Czytaj więcej »

Tańce w domenie

Na ostateczną wersję Samby 4 trzeba poczekać co najmniej pół roku. Będzie ona funkcjonalnym zamiennikiem dla domeny Windows Server 2000/2003. Czytaj więcej »

Radio na fali

Radio na fali

W ciągu roku czeka nas fala premier superszybkich rozwiązań WLAN zgodnych ze specyfikacją 802.11n. Nowości nie będą jednak dotyczyć wyłącznie szybkości. Czytaj więcej »

Baza na przynętę

Darmowa baza danych IBM DB2 Express-C skaluje się do dwóch procesorów dwurdzeniowych i 4 GB pamięci RAM. Czytaj więcej »

Lekarstwo w płynie

Lekarstwo w płynie

Po kilkudziesięciu latach chłodzenie serwerów wodą znów jest w modzie. Systemy chłodzenia płynami oferują IBM, HP i Egenera pospołu z Liebert. Czy od jutra w centrach danych będzie chłodniej? Niekoniecznie. Czytaj więcej »

Zarządzanie
Projekt to nie tylko harmonogram

Projekt to nie tylko harmonogram

Pakiety wspomagające zarządzanie projektami mają do perfekcji dopracowane funkcje związane z harmonogramowaniem i alokacją zasobów. Niestety kierownicy projektów i szefowie biur projektowych potrzebują dziś znacznie bardziej wyrafinowanych narzędzi z pogranicza systemów do zarządzania wiedzą. Czytaj więcej »

Konteksty
Śledczy komputerowy

Śledczy komputerowy

Computer forensics to termin, który będzie nabierał coraz większego znaczenia - jest szczególnie ważny dla prawników i audytorów bezpieczeństwa IT. Czytaj więcej »

Mój przyjaciel robot

W najbliższych latach będzie rosło zapotrzebowanie na zrobotyzowane urządzenia domowe. Jednocześnie coraz wyraźniejsze stają się związki między robotyką a informatyką. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo
Retencja z intencją

Retencja z intencją

Niewinnie brzmiąca "retencja danych" telekomunikacyjnych to poważne zagrożenie dla obywateli, a nawet dla władzy, której wydaje się, że ma prawo ich podsłuchiwać. Na dowody wcale nie trzeba czekać do wejścia w życie unijnej dyrektywy. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Gdy wyobraźni nie starcza

Na fali jest obecnie elektroniczna legitymacja studencka. Moda ta jest nieco awangardowa i selektywna, gdyż dopiero się tworzy i dotyczy tylko wybranego środowiska. Ale gdy sprawa ruszy, to klękajcie narody. Czytaj więcej »

Schadenfreude lokalizatora

Nie wiem co takiego tkwi w Niemcach, że jako jedyni wymyślili specjalne słowo na radość z powodu nieszczęścia innych: Schadenfreude. Zresztą słowo to świetnie nadaje się do przeklinania. Proszę samemu spróbować powiedzieć głośno, akcentując "r": "Schadenfreude", "Schadenfreude..." Czytelnicy CW mogą mieć wyjątkową satysfakcję powtarzając powyższą frazę, bo teraz to my... Czytaj więcej »

Reguły i wyjątki

Powiada się, że oczy kierowcy, który nieco za szybko wszedł w zakręt, zdają się występować z oczodołów wypatrując, kiedy zakręt stanie się ponownie prostą. Podobnego, zdaje się, uczucia doświadczył każdy, kto uruchamiał na komputerze jakiś większy program, bądź pracę takiego programu nadzorował, gdy program taki według wszelkich przesłanek dawno powinien się... Czytaj więcej »

Kanarek się różni

Znają Państwo na pewno taki absurdalny kawał: Czym się różni kanarek? Tym że ma jedną bardziej od drugiej. Przypomina mi się ten kawał, gdy czytam felietony kolegi ze szpalty, Piotra Kowalskiego, o kandydatach koloryzujących na temat swojego wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego. Czytaj więcej »

Temat tygodnia
Potrzebna koordynacja

Potrzebna koordynacja

Gdyby katastrofa o podobnej skali co katowicka wydarzyła się gdziekolwiek indziej, bilans ofiar mógłby być znacznie wyższy. Brak rozwiązań systemowych, procedur i wspomagających ich systemów teleinformatycznych utrudnia kierowanie akcją ratunkową i wymianę informacji pomiędzy biorącymi w niej udział jednostkami. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...