powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 06-2006, 6 lutego 2006
06-2006 Computerworld nr 06-2006
Wiadomości

Przepraszam, którędy na Grunwald?

Systemy samochodowej nawigacji satelitarnej działające na urządzeniach PDA coraz szybciej upowszechniają się wśród zmotoryzowanych Polaków. Czytaj więcej »

Zamawiam zdrowy rozsądek

Bez procedury odpowiedniej dla wdrożenia innowacyjnej idei urzędy mogą dokonać zakupu tylko najtańszej technologii. Czy o to chodzi? Czytaj więcej »

Problemy na łączach

Z Marcinem Burdą, pełnomocnikiem ds. zintegrowanych systemów i współtwórcą Komunalnego Systemu Bezpieczeństwa miasta Sopot, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

SAP poszuka programistów w Polsce?

Niemiecki producent systemów ERP planuje w 2006 r. zwiększyć liczbę pracujących dla niej programistów o ok. 3500 osób. Czytaj więcej »

Fusion za dwa lata

Po tym jak Oracle wydał prawie 19 mld na przejęcia innych firm, prezes Charles Phillips nie ma chwili wytchnienia. Ostatnio przez dwie i pół godziny próbował przekonać analityków i media, żeby nie tracili wiary w projekt Fusion, który ma być spełnieniem wizji technologicznej stojącej za kosztowną polityką przejęć i fuzji. Czytaj więcej »

Sądowa poprawka do pakietu Office

Microsoft rozpoczął powiadamianie korporacyjnych użytkowników pakietu Office, że powinni zainstalować Service Pack 2, który zmodyfikuje Office Professional 2003 i Access 2003. Czytaj więcej »

Eurocom zamiast Komputer Expo

Po dwudziestu latach z polskiej mapy imprez targowych zniknęły targi Komputer Expo. Nie oznacza to jednak, że doroczne, styczniowe spotkanie specjalistów IT oraz prezentacje dostawców sprzętu i oprogramowania w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki (PKiN) nie odbyło się. Imprezę zorganizowano pod zmienionym szyldem - Eurocom Expo 2006 i pod hasłem ''Informatyka dla firmy, biura, szkoły i... Czytaj więcej »

10 mln złotych za rolnicze działki

Wartość akcji ComputerLandu spadła o 6% (do poziomu 107 zł) po informacji o obniżeniu zeszłorocznej prognozy zysku do 10 mln zł w związku z koniecznością utworzenia rezerw na 10,4 mln zł związanych z roszczeniami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Czytaj więcej »

Nowe usługi Making Waves

Działający od roku w Krakowie oddział norweskiej firmy konsultingowej Making Waves rozszerza ofertę. Oprócz sześcioosobowego zespołu zajmującego się wdrażaniem rozwiązań CMS, polski oddział spółki ma zostać poszerzony o dział rozwiązań CRM oraz dział grafiki i projektowania stron WWW. Jednocześnie Kraków ma stać się centrum Making Waves, świadczącym usługi dla klientów... Czytaj więcej »

InfoStar dla dziennikarza Computerworld

Podczas warszawskich targów Eurocom Expo 2006 odbyła się ceremonia wręczenia nagród w XIV edycji konkursu InfoStar. Jednym z laureatów został nasz redakcyjny kolega Sławomir Kosieliński. Nagrodę InfoStar otrzymał w kategorii Propagowanie informatyki. Czytaj więcej »

TP: chcemy być integratorem

Telekomunikacja Polska została jednym z ośmiu srebrnych partnerów Cisco Systems w Polsce. Wymagało to przeszkolenia zespołu wykwalifikowanych i certyfikowanych inżynierów TP, pracowników obsługi przed- i posprzedażowej oraz stworzenia odpowiednio wyposażonego laboratorium. Czytaj więcej »

Sprostowanie

W artykule ''Lepiej w domu niż w szpitalu'' (Computerworld 5/2006) Czytaj więcej »

Technologie

Z naciskiem na elastyczność

Akademickie podejście do budowania aplikacji jest dobre w warunkach akademickich. W biznesie potrzebna jest elastyczność i dostawcy technologii zaczynają to dostrzegać, ale byłoby jeszcze lepiej, gdyby dostrzegły to także uczelnie techniczne. Czytaj więcej »

Vista na horyzoncie

Wraz z Windows Vista Microsoft wprowadzi na rynek narzędzia programistyczne oraz do projektowania grafiki i interfejsów użytkownika. Właśnie ukazały się ich wersje przeglądowe. Czytaj więcej »

Lotus wciąż kwitnie

Wsparcie dla wielu platform i standardów, bogactwo funkcji, w tym wsparcie dla blogów i portali wiki - tak IBM zamierza walczyć o utrzymanie pozycji lidera rynku rozwiązań pracy grupowej. Czytaj więcej »

i5/OS V5R4 bez przymusu

Po raz pierwszy w historii IBM nie zmusza klientów kupujących nowe serwery i5 do korzystania z najnowszej wersji systemu - i5/OS V5R4. Czytaj więcej »

Marzenia o obliczeniach

Technologie grid computing dojrzały i czas, by zmierzyły się z oczekiwaniami biznesu, ale zanim to nastąpi, muszą zostać przełamane pewne bariery. Czytaj więcej »

Perspektywa w kratę

Z Marianem Bubakiem, pracownikiem Katedry Informatyki i Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, koordynatorem projektów z zakresu grid computing, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Eksploracja i adaptacja zamiast planu i kontroli

Metodyki spod znaku agile wyszły poza programowanie systemów IT i weszły w obszar zarządzania projektami. W przypadku wdrożeń systemów ERP ich zastosowanie może mieć głęboki sens. Czytaj więcej »

Konteksty

Przestrzeń innowacji i kontaktów

Z dr. hab. inż. Tomaszem Parteką, dyrektorem Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, kierownikiem Zakładu Planowania Regionalnego i Zarządzania Przestrzenią na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej oraz członkiem Prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, rozmawia Czytaj więcej »

Przestrzeń uporządkowana

Brak planowania przestrzennego stanowi jedną z podstawowych przeszkód w rozwoju cywilizacyjnym naszego kraju. Czytaj więcej »

Nowy wspaniały świat.com

Pytanie dokąd zmierzamy zawsze nurtowało ludzkość. Dzisiaj to kwestia tego, czy zmierzamy ku społeczeństwu postrefleksyjnemu? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Przez furtkę do bazy

Rootkit to coś, co kojarzy się z systemem operacyjnym. Nadchodzi jednak nowa fala - najnowsze rootkity wraz z towarzyszącymi im programami typu koń trojański powstają dla serwerów baz danych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Pocztowy darwinizm

Wygląda na to, że zostałem Wiecznym Tułaczem. Nie żalę się Państwu, ale gdy okazuje się, że w ciągu 50+ lat życia przeprowadzałem się co najmniej 17 razy (średnio co trzy lata), to zaczynam sobie myśleć o jakimś fatum. Czytaj więcej »

Kot z telefonem

W pełni zdaję sobie sprawę, że niniejszym tekstem mogę się narazić, co tam mogę - z pewnością narażę się członkom najliczniejszej pono organizacji w Polsce. A jaka to organizacja? - zapyta ktoś. Może jakiś związek zawodowy? Nie. Partia polityczna? Też nie. Co więc? Jest to otóż związek tych, którzy lubią spędzać czas nad wodą, dzierżąc w ręku kij i wpatrując się w... Czytaj więcej »

U-hu-ha

Szanowni Państwo, witam na mojej cotygodniowej kolumnie. Przepraszam za panującą tutaj temperaturę - niedobory ciepła i nam dały się we znaki. Ale z drugiej strony to dobra atmosfera dla naszego dzisiejszego spotkania. Szanowni Państwo, dzisiejszy felieton poświęcony jest szczególnym zjawiskom, które mają miejsce, gdy informacja znajdzie się w szczególnie niskich temperaturach. Czytaj więcej »

Zabełtany błękit w głowie

Nowoczesny operator telekomunikacyjny charakteryzuje się nie tylko usługami na dobrym poziomie, szerokim wachlarzem ofert, ale także poprawną współpracą z klientami. Ci bardziej nowocześni umożliwiają zarządzanie swoim kontem osobistym - a więc profilowaniem usług - poprzez interfejs internetowy. Nasz czołowy operator telefonii stacjonarnej nie zasypia gruszek w popiele i podąża w... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

System bez wyjątków

Bez elektronicznego obiegu dokumentów w urzędach i instytucjach publicznych nie ma szans na zbudowanie elektronicznej administracji z prawdziwego zdarzenia. Czytaj więcej »

Urząd bez papieru

W Urzędzie Miasta Częstochowy nie ma ludzi biegających z papierami od pokoju do pokoju. Dokumenty dotyczące załatwianych spraw i funkcjonowania urzędu przekazywane są tylko drogą elektroniczną. Czytaj więcej »

Miasto w komputerze

System informacji przestrzennej w Zielonej Górze stał się narzędziem codziennej pracy urzędników i służb miejskich. Wspomaga procesy decyzyjne i działania ratownicze. Czytaj więcej »

Bezpiecznie jak w Sopocie

Sopocki Komunalny System Bezpieczeństwa to rozwiązanie potrzebne nie tylko w przypadku zamachów bombowych i spektakularnych katastrof, ale także w trakcie codziennej pracy służb miejskich. Czytaj więcej »

Na pierwszym planie

Mało kto zdaje sobie sprawę, że inwestycje w informatykę dotyczą fundamentu funkcjonowania miasta, samego sedna mechanizmu zarządzania miastem. Dopiero ponad tym mechanizmem działają prezydent i rada miasta. Doskonale zrozumiano to w Bydgoszczy. Czytaj więcej »

Partnerstwo dla rozwoju

Z Władysławem Ortylem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Inwestycja w lepszą przyszłość

Inwestycje w infrastrukturę teleinformatyczną mogą być dla Podlasia i innych województw Ściany Wschodniej szansą na wyrównanie wielowiekowego zapóźnienia cywilizacyjnego. Czytaj więcej »

Poszła Karolinka do Gogolina...

... a burmistrz Karliczek jej mówi, że mogła tę sprawę załatwić przez Internet. Oto jeden z celów, jaki przyświeca samorządowi województwa opolskiego w projekcie ''eUrząd dla Opolszczyzny''. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Najemnicy

Na łamach Computerworld zastanawiałem się już, jaką rolę w pracy informatyka może odgrywać rozwój osobowości, uczucia, piękno. W tym artykule zajmę się zagadnieniami etycznymi i moralnymi związanymi z tworzeniem oprogramowania. Tak jak poprzednio temat jest związany z projektem Humanistyczna inżynieria oprogramowania (więcej informacji na temat projektu na stronie Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...