powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 05-2006, 30 stycznia 2006
05-2006 Computerworld nr 05-2006
Wiadomości

Tabory wygrywają wojnę

Wojskowy system logistyczny docelowo musi objąć 8 mln produktów - od butów po rakiety. Zintegrowany Wieloszczeblowy System Informatyczny Wspomagający Działalność Logistyczną powstaje, by zapanować nad majątkiem Ministerstwa Obrony Narodowej. Czytaj więcej »

Dążenie do doskonałości

Technologia syntezy mowy opracowana przez firmę IVO Software coraz doskonalej imituje naturalne ludzkie wypowiedzi. Czytaj więcej »

Lepiej w domu niż w szpitalu

Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie bierze udział w międzynarodowym projekcie badawczym Medical Care Continuity. To tylko jeden z projektów teleinformatycznych współfinansowanych przez UE w krakowskim szpitalu. Czytaj więcej »

Outsourcing sieci telekomunikacyjnych

Nowym zjawiskiem na polskim rynku telekomunikacyjnym jest zlecanie przez operatorów innym podmiotom zarządzania własną siecią telekomunikacyjną. Mogą to być zarówno dostawcy rozwiązań i urządzeń telekomunikacyjnych, jak i wyspecjalizowane firmy, niezależne od konkretnego dostawcy. W tym ostatnim przypadku są to na ogół duże, wyspecjalizowane podmioty działające w skali... Czytaj więcej »

Polacy pomogą w walce z HIV

Cyfronet, Katedra Informatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej i krakowska firma GridwiseTech wezmą udział w rozpoczynającym się 1 marca br. projekcie wirtualnego laboratorium wspomagającego badania i przygotowywanie szczepionek - VIROLAB. Czytaj więcej »

Ludzie

Krzysztof Witoń został nowym prezesem firmy Exatel. Wcześniej był wiceprezesem tej spółki. Na jego dotychczasowe miejsce w zarządzie powołano JAROSŁAWA STARCZEWSKIEGO, dyrektora pionu marketingu i sprzedaży w Exatelu. Czytaj więcej »

Najlepsze praktyki w .Net

Microsoft udostępnił programistom wersję 2.0 biblioteki Enterprise Library przeznaczoną dla technologii .Net 2.0. Biblioteka ta zawiera interfejsy API realizujące wybrane tzw. best practices w rozwoju oprogramowania. Dzięki nim można znacznie skrócić czas realizacji pewnych standardowych operacji. Czytaj więcej »

Kolejni do pisania aplikacji

Do powiększającego się grona ośrodków badawczo-rozwojowych tworzących oprogramowanie w Polsce dołączył amerykański Volantis Systems Limited. ''Polski oddział ma na razie 14 pracowników, ale do końca tego roku ich liczba powinna zwiększyć się do 50'' - twierdzi Jarosław Maślanka, dyrektor Volantis w Polsce. Czytaj więcej »

Polskie inwestycje LG

Kierownictwo LG Electronics Wrocław i przedstawiciele polskiego rządu podpisali umowy dotyczące kolejnych inwestycji koreańskiej firmy w Polsce. W gminie Kobierzyce powstaną zakłady produkujące płaskie telewizory i sprzęt AGD. Na inwestycje te LG Electronics ma przeznaczyć 420 mln zł, z czego 170 mln zł zostanie przeznaczone na zakład produkcji telewizorów, w którym zatrudnienie... Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Polski rynek systemów ERP osiągnie w 2006 r. wartość 170 mln USD - twierdzą analitycy firmy Masters & Holland... Czytaj więcej »

Compuware: koniec przejęcia Adlex

Adlex zmienił nazwę na Compuware. Jest to ostatni etap konsolidacji obu firm trwającej od maja 2005 r. Wówczas Compuware przejął tego producenta technologii zarządzania poziomem dostarczanych usług SDM (<i>Service Delivery Management</i>). Czytaj więcej »

ABA współpracuje z ZETO Opole

ZETO Opole i ABA podjęły współpracę w zakresie opracowywania i wdrażania technologii sieci komputerowych, w szczególności rozwiązań wykorzystujących przetwarzanie scentralizowane i terminale sieciowe. W ramach porozumienia ZETO Opole będzie zajmować się wdrażaniem systemów terminalowych oraz innych rozwiązań - ze szczególnym uwzględnieniem systemów bezpieczeństwa - dla... Czytaj więcej »

Intentia dla rynku MSP

Firma Intentia wprowadza na rynek system OneBox. Czytaj więcej »

IDC: IT w polskiej administracji

Według szacunków IDC Poland, wydatki sektora administracji publicznej na IT w 2005 r. wyniosły ponad 477 mln USD (1,5 mld zł wg kursu średniego NBP). Czytaj więcej »

Technologie

GPLv.3 pierwsze wrażenia

W szacownych murach MIT zakończyła się właśnie dwudniowa konferencja poświęcona propozycji nowej wersji Powszechnej Licencji Publicznej - GNU GPL. Czytaj więcej »

Wimax z certyfikatem

Wimax Forum przyznało pierwsze certyfikaty zgodności ze standardem 802.16-2004 urządzeniom czterech firm. Czytaj więcej »

Zdać się na operatora

Klienci korporacyjni coraz częściej oddają coraz rozleglejsze obszary swoich sieci telekomunikacyjnych w ręce operatorów. Czytaj więcej »

HP bliżej z Jboss

HP uruchamia pełne wsparcie dla wszystkich rozwiązań JBoss JEMS w wersjach dla HP-UX, Windows i Linux Czytaj więcej »

Nadzieja w zarządzaniu

BMC licencjonuje od XOsoft rozwiązanie CDP, zaś CA kupuje Control-F1 - producenta narzędzi do automatyzacji wsparcia technicznego. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Zrozumieć rynek

Hipoteza rynku efektywnego powstała na potrzeby inwestycji kapitałowych na giełdzie. Czy da się ją zastosować w odniesieniu do informatyki? Czytaj więcej »

Konteksty

Kujawiak z projektami

Regionalne projekty infrastrukturalne powinny zaczynać się od uzgodnienia różnic interesów między wszystkimi stronami. Tyle mówi teoria. Ale na Kujawach zobaczyliśmy jak to wygląda w praktyce. Czytaj więcej »

A pieniądze zjadły myszy

Mysia Wieża, Popiel i Gopło - to majątek, którego może pozazdrościć Kruszwicy każde inne miasto. Tyle że z tego nie da się sfinansować rozwoju Internetu w gminie ani zmodernizować magistratu. Potrzebne są unijne fundusze. Czytaj więcej »

Ikonka gminnej zaradności

Gdyby każda gmina traktowała dostęp do Internetu tak poważnie jak Lubiewo - finalista naszego konkursu Lider Informatyki 2005, to tzw. cyfrowa dziura byłaby już tylko wspomnieniem. Jednak również tam na przeszkodzie dalszego rozwoju stoi słaba infrastruktura telekomunikacyjna. Czytaj więcej »

Co do grosza

Z Przemysławem M. Nowakiem, zastępcą Prezydenta Miasta Bydgoszczy, rozmawiają Andrzej Gontarz i Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Wirtualne bezpieczeństwo

Rozwiązania wirtualizacyjne, wbrew temu co mówią dostawcy, nie zapewniają większego bezpieczeństwa, a co najwyżej większą dostępność systemów i aplikacji. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Bajki na dobranoc

Ktoś chce zatrudnić programistę. Aby stworzyć mu dogodne i godne warunki pracy, zasięga opinii fachowców, czyli innych programistów. Pierwszy raz od 15 lat spotkałem się z tym, aby kogoś interesowały takie sprawy. Duże brawa dla pracodawców podchodzących w ten sposób do zagadnienia. Oby więcej takich postaw. Czytaj więcej »

Cztery prawa użytkownika

Wiele osób sięga po poniedziałkowy dodatek Gazety Wyborczej poświęcony pracy, bo liczy na znalezienie tam nowych perspektyw na przyszłość. Jednak niektórzy - a wśród nich niżej podpisany - ograniczają lekturę do komiksu ''Dilbert''. Czytaj więcej »

Lepszy, niż się spodziewacie...

Dobrze 40 lat temu, na ulicy Dąbrowskiego w Poznaniu, był prywatny sklep z częściami motocyklowymi, gdzie od czasu do czasu bywałem. Co charakterystyczne - jego właściciel był niewidomy, a mimo to doskonale poruszał się za długą ladą w kształcie litery ''C'' i bezbłędnie znajdował na półkach to, o co pytali klienci. Znał i rozróżniał typy, modele, roczniki i co tam jeszcze. Czytaj więcej »

Sprzedawczyni fontów

Muszę przyznać się do słabości. Otóż uwielbiam oglądać tzw. chick flicks http://en.wikipedia.org/wiki/Chick_flick , czyli komedie romantyczne. Wiem, że takie wyznanie w ustach starego faceta z brzuszkiem brzmi dwuznacznie, ale nic na to nie mogę poradzić. Gdy inni relaksują się... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Proszę słonia

''Systemy informatyczne dla dużych przedsiębiorstw'', ''Praca w dużym, renomowanym przedsiębiorstwie", ''Duży może więcej'' - to tylko garść cytatów z reklam, ofert i publikacji. Duży postrzegany jest jako atrakcyjny, wiarygodny; duży ma dobrą reputację i silną markę. Informatycy są zgodni, że informatyka "u słonia" (w dużym przedsiębiorstwie) to zupełnie inny - w domyśle:... Czytaj więcej »

Kto ma informację niekoniecznie musi miec władzę

W dużej firmie infrastruktura bywa scentralizowana, ale kompetencje aplikacyjne - nie zawsze, zwłaszcza po fuzjach firm. Jak rozsądnie można rozwiązać problem geograficznego rozproszenia zasobów? Czy warto dążyć do centralizacji za wszelką cenę? Co sprawdziło się w polskich warunkach? Czytaj więcej »

Zginą albo nauczą się współpracować

Specyfika dużego klienta polega m.in. na tym, że w udział w projekcie informatycznym na stałe zaangażowanych jest nie kilka, a kilkanaście, a niejednokrotnie kilkadziesiąt osób, zaś ad hoc - wielokrotnie więcej. Jak zarządzać zasobami w takim projekcie? Jak się komunikować? Gdzie kryją się największe pułapki? Czytaj więcej »

Bez uzależnienia

Stopień nasycenia biznesu systemami informatycznymi i rozmiar wydatków każe zapytać: czy na pewno nie możemy kupować informatyki taniej? Pojawia się więc pokusa: kupujmy możliwie dużo w firmie X, a będziemy mogli wymusić na niej znaczące upusty. Niestety, rzadko kiedy analizowane są inne konsekwencje tego kroku - uzależnienie od jednego dostawcy. Czytaj więcej »

Serwery wiecznie żywe

Dziesiątki instancji, klastry geograficzne, równoważenie obciążeń, a wszystko to w środowisku maszyn wirtualnych - tak buduje się środowiska aplikacyjne o naprawdę wysokiej dostępności. Czytaj więcej »

Rozkładanie i scalanie czyli integracja á la Polonaise

W każdej dużej firmie pojawi się prędzej czy później zjawisko heterogeniczności platform systemowych oraz środowisk aplikacyjnych. Jedną skrajnością jest wymiana niektórych systemów i ujednolicenie pozostałych; drugą - inwestowanie w platformę middleware, która połączy tę heterogeniczność. Które podejście jest właściwe i w jakich okolicznościach? Czytaj więcej »

Trójwymiarowy zawrót głowy

W organizacjach XXI w. pracownicy działów informatyki funkcjonują de facto w trzech strukturach. Pierwsza z nich związana jest z tradycyjnym widzeniem przedsiębiorstwa jako hierarchii. Druga ma charakter procesowy i obecna jest tam, gdzie dokonano reengineringu na podstawie procesów biznesowych. I wreszcie organizacja ''najmłodsza'' - organizacja projektowa. Każda z nich ma swoją... Czytaj więcej »

Łatwy, trudny problem

Organizacja działów wsparcia była przez całe lata traktowana przez szefów działów IT po macoszemu. Zwykle do czasu, tj. do momentu, gdy okazało się, że trywialne problemy powstające w trakcie realizacji procesu wsparcia mogą skutecznie utrudnić funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Walka na informacje

Kluczem do maksymalizowania inwestycji w rozwiązania BI jest konsolidowanie stosowanych w organizacji narzędzi oraz podporządkowanie ich rzeczywistym potrzebom w oparciu o strategię informacyjną firmy. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Walka z systemami

Systemy dowodzenia, łączności i informatyki mają wysoki priorytet dla resortu obrony narodowej. Czy jednak pójdą za tym pieniądze i stosowne rozkazy, tego nie wiadomo. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...