powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 04-2006, 23 stycznia 2006
04-2006 Computerworld nr 04-2006
Wiadomości

Ustawowy trójskok

Gdybym miał pisać ustawę o infrastrukturze krytycznej pamiętałbym, że nie może być ona zarządzana przez służby państwowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo i obronność. Czytaj więcej »

Systemy wagi państwowej

Dyskusja o Sieci Teleinformatycznej Administracji Publicznej zaczęła się odnosić do znanej od lat kwestii Krytycznej Infrastruktury Teleinformatycznej kraju. Wydawałoby się więc, że kwestie definicji i podstawowych prawd dotyczących tego zagadnienia mamy już za sobą. Tak jednak nie jest. Czytaj więcej »

Bo cię kliknę!

Wydawało się już, że Google znalazł Święty Graal świata internetowego marketingu. Dopóki nie pojawiła się instytucja ''fałszywych klikaczy''. Czytaj więcej »

Wirusowe zapalenie

Spadkobiercy Marka Sella toczą bój z byłymi pracownikami jego firmy - MKS. W całej litanii oskarżeń najcięższe zarzuty dotyczą kradzieży praw autorskich i działania na szkodę spółki. Czytaj więcej »

Extreme Networks w Polsce

W Polsce pojawił się kolejny konkurent na rynku sieciowym. Przedstawicielstwo w Polsce otworzyła firma Extreme Networks. Czytaj więcej »

Nowe rozdanie patentowe

Komisja Europejska chce wrócić do kwestii tzw. dyrektywy patentowej, która z jednej strony miałaby ujednolicić zasady polityki przyznawania patentów w całej Unii Europejskiej, z drugiej zaś uregulować zasady patentowania wynalazków implementowanych za pomocą komputera (chodzi o patentowanie oprogramowania). W połowie 2005 r. zakończyła się wieloletnia, niekiedy dość gwałtowna... Czytaj więcej »

Potrzebny silny lider

Z Janem Zadákiem, wiceprezesem, dyrektorem zarządzającym i szefem Technology Solutions Group w HP Central & Eastern Europe, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Zmiany w Optimusie

Po 17 latach Optimus nie dość, że przenosi się z Nowego Sącza do Warszawy, to zamierza zamknąć fabrykę komputerów i oddać ich produkcję w outsourcing. To w połączeniu ze zmniejszeniem zatrudnienia ma doprowadzić do ograniczenia kosztów. Firma będzie też poszukiwać nowych źródeł przychodów i brać aktywny udział w przetargach publicznych. Chce także sprzedawać... Czytaj więcej »

E-podpis w BOŚ i Nordea Bank Polska

Dwa pierwsze banki zdecydowały się umożliwić klientom składanie bezpiecznego e-podpisu. Nordea Bank Polska - we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych - wprowadza do systemu bankowości elektronicznej Solo możliwość korzystania z podpisu elektronicznego. Usługa ta stanie się dostępna pod koniec lutego br. Czytaj więcej »

Softbank Serwis połączył się z Komą

Trwające od kilku miesięcy połączenie spółek Koma i Softbank Serwis stało się faktem. Do końca stycznia br. ma zostać ogłoszona nowa nazwa połączonych firm. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

ANNA STREŻYŃSKA, wiceminister transportu i budownictwa, pełnić będzie tymczasowo funkcję nowo powstałego Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). UKE, który zastąpił Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty, działa od 14 stycznia br. Czytaj więcej »

Asseco Poland kupuje WA-PRO

W styczniu Asseco Poland (d. COMP Rzeszów) dokonało dwóch spektakularnych inwestycji na rynku systemów wspomagających zarządzanie. Firma najpierw przejęła SoftLab mający silną pozycję na rynku systemów dla dużych firm, a tydzień później kupiła za ponad 13 mln zł 70% udziałów w WA-PRO, spółce mającej znaczącą pozycję jako dostawca gotowych systemów dla małych i średnich... Czytaj więcej »

Centrum Baana dla S&T

S&T przejmuje krakowskie centrum lokalizacyjne Baana - BEELC. Czytaj więcej »

Technologie

Cały świat w kieszeni

Potrzeby w dziedzinie komunikacji mobilnej jeszcze długo nie zostaną zaspokojone, o czym świadczą najnowsze propozycje produktowe w tej dziedzinie. Czytaj więcej »

Stacja jeszcze niezdobyta

SLAPP uzyskał wstępną aprobatę IETF, ale batalia o standard protokołu zarządzania w korporacyjnych sieciach WLAN szybko się nie zakończy. Czytaj więcej »

Symbioza z protezą

Automatyzacja przez informatykę to sposób na obejście słabości i niedomagań człowieka. Całkowite wyręczenie człowieka przez automat nie ma jednak sensu - tylko człowiek może ocenić efekt automatyzacji. Czytaj więcej »

Ethernet w promocji

Organizacja Ethernet Alliance ma zająć się edukacją techniczną i promocją nowych zastosowań Ethernet. Czytaj więcej »

Współpraca, nie zakupy

CA postanowiła uzupełnić swoją ofertę o nowe rozwiązania. Wbrew swojej wieloletniej praktyce koncern nie kupił w tym celu firm, lecz jedynie licencjonuje ich technologie. Pierwsza z nich to serwer do zarządzania aplikacjami mobilnymi Java o nazwie Sync4j, rozwijany przez firmę Funambol. W drugim przypadku chodzi o rozwiązania do wirtualizacji i zarządzania sieciami SAN firmy StorAge... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Spowiedź prezesów

Z Tomaszem Bochenkiem byłym prezesem Microsoftu w Polsce, i Pawłem Piwowarem byłym prezesem Oracle'a, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Konteksty

Matematyka i metafizyka

Na kształt nowoczesnej informatyki składa się w niemałej części dorobek myślicieli sprzed wieków. Tym, który położył podwaliny pod stosowany dzisiaj w informatyce system binarny, był żyjący na przełomie XVII i XVIII w. Leibniz. Czytaj więcej »

Kto po Leibnizu?

Idea sterowania maszyną za pomocą komend zapisanych binarnie inspirowała wielu konstruktorów i inżynierów. Leibniz zapisał binarnie liczby, Boole logikę, Goedel zapisał liczbami dane, Shanonn pokazał jak można realizować binarne operacje za pomocą obwodów elektrycznych, von Neumann wszystko to połączył w jedno. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Na straży tajemnicy

Jeśli prawdą jest, że największe zagrożenie dla bezpieczeństwa danych to włamania dokonywane przez pracowników, wypadałoby rozejrzeć się za narzędziami, które pozwolą zminimalizować zagrożenie. W tej dziedzinie dzieje się ostatnio bardzo wiele. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dopalacz do telenoweli (i nie tylko)

Mariolka i Korzycki biorą pośpieszny ślub. Świadkami są Lena i pan Pliszka. Lekarka postanawia odpocząć przed egzaminem - który ma już następnego dnia - w mieszkaniu Latoszka. Gdy Bartosz ją tam zastaje, zarzuca Lenie, że go zdradziła... Czytaj więcej »

Zapisał coś w notesie...

Jest połowa lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Z wizytą na Litwie jest polski premier. Albo odwrotnie - premier litewski w gościnie u nas. Nie to jednak jest ważne, kto do kogo pojechał, tylko co ustalono. A pośród doniosłych zapewne i bardzo ważnych ustaleń postanowiono również, że oba kraje będą wzajemnie honorować i stosować pisownię nazwisk swych obywateli. Czytaj więcej »

Zostań magiem programowania

Programista powinien pisać programy od razu poprawnie. Jeśli nie jest to możliwe, powinien poddawać swój kod wnikliwemu testowaniu. A jeśli ten etap nie zostanie przeprowadzony jak należy, niechybnie pojawią się błędy wykonania. Przyczyn błędów programista powinien dopatrywać się u siebie, a nie poszukiwać zaczarowanej fikcyjnej ich genezy. Czytaj więcej »

Kto by pomyślał, czyli taka wielka cyfra

Jedenaście lat temu, w styczniu 1995 r., nowy redaktor naczelny CW zaproponował mi pisanie cotygodniowych felietonów. Zgodziłem się, bo nie wiedziałem co czynię. Myślałem w swojej naiwności, że popiszę sobie przez kilka miesięcy, może do następnego roku. Najpierw okazało się, że napisałem pierwszą setkę, Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Kocia muzyka

Są tacy, co uważają, że łączność specjalna - część infrastruktury krytycznej - musi zostać w rękach państwa. To absurd - mówią zwolennicy gospodarki rynkowej. W efekcie nie możemy się wciąż doczekać budowy Sieci Teleinformatycznej Administracji Publicznej ani ustawowego umocowania infrastruktury krytycznej. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...