powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 03-2006, 16 stycznia 2006
03-2006 Computerworld nr 03-2006
Wiadomości

Prawie jak na dłoni

Ministerstwo Finansów bada podejrzane transakcje z wykorzystaniem narzędzi umożliwiających graficzną prezentację trendów i zależności pomiędzy transakcjami, osobami i kontami. Czytaj więcej »

Konsolidacja wokół ERP

Asseco Poland przejął firmę Softlab i planuje kolejną transakcję. Celem jest pozycja lidera wśród polskich producentów ERP. Czytaj więcej »

Do końca świata i jeden dzień dłużej

Nie zbudujemy systemu zarządzania kryzysowego w takim tempie, jaki proponuje polski rząd. Nie działa ani telefon 112, ani służby ratunkowe nie posługują się łącznością specjalną w systemie TETRA. Nadzieja w samorządach, że przestaną się oglądać na rząd i wezmą sprawy w swoje ręce. Czytaj więcej »

wyPiS z informatyki

Z Grzegorzem Bliźniukiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Nie jesteśmy tu dla zabawy

Rozmowa z Arturem Waliszewskim, od stycznia br. dyrektorem Google Polska. Czytaj więcej »

Trzech chętnych na GSM

Dobiegł końca termin składania ofert na trzy rezerwacje częstotliwości dla telefonii komórkowej GSM 1800 MHz. Postępowanie przetargowe dotyczyło "trzech rezerwacji obejmujących każda po 33 dupleksowe kanały radiowe z zakresu 1710-1730 MHz i 1805-1825 MHz". Dokumenty złożyły PTK Centertel (jedna oferta), Telekomunikacja Kolejowa (dwie) i Telefonia Dialog (dwie). Ostatnia z tych firm... Czytaj więcej »

Pierwszy Mac na Intelu

Pierwszy Mac na Intelu

Podczas przemówienia otwierającego MacWorld Expo 2006, Steve Jobs, kierujący firmą Apple, ogłosił dostępność pierwszych komputerów Macintosh z procesorami Intela. Paul Otellini, szef Intela, wchodząc na scenę i wręczając Jobsowi płytę krzemową powiedział - "Steve, chciałbym zameldować, że Intel jest gotowy". Czytaj więcej »

HP kupuje CSC?

HP i fundusz Blackstone Group negocjują zakup spółki Computer Sciences Corporation (CSC). The Wall Street Journal ocenia wartość potencjalnej transakcji na 12 mld USD. Czytaj więcej »

Polski rynek aparatów cyfrowych

Polski rynek aparatów cyfrowych

Z najnowszego raportu IDC wynika, że rynek cyfrowych aparatów fotograficznych w Polsce przeżywa rozkwit. Czytaj więcej »

Nowa polska wersja EnterpriseOne

Oracle Polska zakończyła lokalizację wersji 8.11 SP1 pakietu JD Edwards EnterpriseOne. Czytaj więcej »

NTT System wchodzi na giełdę

Jak donosi Gazeta Prawna, warszawski producent komputerów - NTT Systems - jest gotowy do przeprowadzenia oferty publicznej jeszcze w tym roku. Czytaj więcej »

Sage kupuje Verus Financial

Sage Symfonia przejmuje Verus Financial, firmę specjalizującą się w obsłudze kart kredytowych i przetwarzaniu czeków. Czytaj więcej »

Ludzie

Jacek Kuźnieców (40 l.) został dyrektorem generalnym firmy Germanos Polska, dystrybutora produktów i usług telekomunikacyjnych w Polsce. Ostatnie pięć lat Jacek Kuźnieców spędził w PTK Centertel. Czytaj więcej »

Technologie

Polaris i nowe światy

Polaris to nazwa nadana systemowi OpenSolaris dla platformy Power PC przez programistów projektu Blastware. Projekt dopiero się rozpoczął, w pełni działająca wersja ma być gotowa w ciągu 9-12 miesięcy. Czytaj więcej »

DRM nabiera smaku

Firmy, specjalizujące się w rozwiązaniach DRM, zostaną wkrótce wchłonięte przez gigantów rynku IT. Czytaj więcej »

Kumple z Firefox

Firma Allpeers tworzy komunikator internetowy i klienta P2P jako wtyczkę do przeglądarki Mozilla Firefox. Czytaj więcej »

Logiczne posunięcie

Symantec przejmuje IMlogic, producenta programów do zabezpieczania komunikatorów internetowych. Czytaj więcej »

Technologia na wybiegu

Po implozji targów Comdex rolę ''głównej imprezy elektronicznej'' przejęły targi Consumer Electronics Show (CES). W tym roku technologiami wiodącymi były napędy dysków Blu-ray i HD DVD, innowacyjne zastosowania technologii radiowych oraz VoIP. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Wymyślić obsługę

Przykład ABB udowadnia, że do outsourcingu można podejść na wiele sposobów. Czytaj więcej »

Konteksty

Cyfrowa demokracja

Z profesorem Wiesławem Michalakiem, z Uniwersytetu Ryersona w Toronto, fotografem i specjalistą od cyfrowego przetwarzania obrazów, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

System przyszłości

Najważniejszym programem każdej konfiguracji komputerowej jest system operacyjny. Czego możemy spodziewać się w tej dziedzinie w przyszłości? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Prostowanie fundamentów

Do tej pory jakoś się udawało, ale w 2006 r. dyrektorom IT trudno będzie uciec przed tym, co nieuniknione. Problemy w dziedzinie bezpieczeństwa narosły do tego stopnia, że nie da się ich rozwiązać bez powrotu do spraw podstawowych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dzieci kwiaty z komputerami

Stali czytelnicy CW znają zapewne aż do znudzenia moją szczerą niechęć do humanistyki rozumianej jako klasyfikowanie świata zamiast jego wyjaśnianie poprzez modelowanie. To ostatnie jest typowe dla nauk tzw. ściśniętych, stosujących matematykę jako podstawę, na której buduje się modele, czyli teorię. W XXI wieku modele prawie zawsze symuluje się na komputerach ze względu na ich... Czytaj więcej »

Naoliwić i przycisnąć

Obok licznych ''naukowo dowiedzionych faktów'' (np. takiego, że maszyna cięższa od powietrza nie może latać albo że osoby o nordyckich cechach czaszki są szlachetniejsze od innych) jest i taki, że komputer nie może działać. Otóż - argumentował autor owego ''dowodu'' - każdy komputer składa się z miliardów elementarnych jednostek (tranzystorów). Natura nie zna procesu, w którym... Czytaj więcej »

Z zasypanego grajdołu

Mamy już komunikację bezprzewodową. Niestety jest to tylko komunikacja informacyjna, a nie transportowa. Zasypani śniegiem możemy wymieniać uwagi z osobnikiem na słonecznym Madagaskarze. Sęk w tym, że kompan z pogawędki internetowej nie wpadnie z odsieczą i nie wykopie nas z zaspy. Czytaj więcej »

Kto nie wierzy, niech sobie zmierzy...

Łacińskie z pochodzenia słowo ''medium'' doczekało się w naszym języku licznych znaczeń. Kiedyś oznaczało ono tylko osobę-obiekt oddziaływania hipnotyzera. Później zaczęli posługiwać się nim specjaliści od energii, przypisując mu znaczenie jej nośnika. U nich słowo to oznacza prąd, gaz, ciepło, i chyba nawet wodę w wodociągu. Na koniec ''mediami'' nazywa się też środki... Czytaj więcej »

Temat tygodnia
Koniec z punktami za pochodzenie

Koniec z punktami za pochodzenie

Skończyła się moda na IT wśród inwestorów finansowych. Mimo bitych przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych rekordów i pozytywnych prognoz płynących z rynku IT fundusze venture capital i private equity wolą dziś inwestować w przedsięwzięcia z innych dziedzin lub lokować swoje środki w spółki z Czech, czy Rumunii. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...