powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 02-2006, 9 stycznia 2006
02-2006 Computerworld nr 02-2006
Wiadomości

Elektroniczne PIT-y

Rozmowa z Grzegorzem Fiukiem, dyrektorem Departamentu ds. Informatyzacji Resortu Finansów, odpowiedzialnym za projekt e-Deklaracje. Czytaj więcej »

Ministerstwo w Siatce Zachmana

Z Borysem Stokalskim, prezesem firmy konsultingowej Infovide SA, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Hit transferowy!

Andrzej Dopierała od lutego będzie kierować polskim oddziałem Oracle'a. Najwcześniej w marcu poznamy nowego szefa HP Polska. Czytaj więcej »

Oferta w sam raz

Z Andrzejem Dopierałą, odchodzącym prezesem HP Polska, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Publiczne zakupy elektroniczne

Nowa wersja ustawy o zamówieniach publicznych pozwoli na większe niż do tej pory wykorzystanie Internetu i niektórych form handlu elektronicznego w procedurach przetargowych. Czytaj więcej »

Potrzeba integracji

Narodowy Bank Polski finalizuje wdrożenie Zintegrowanego Systemu Księgowego. Do końca lutego br. nowa wersja modułu oddziałowego ma być uruchomiona we wszystkich placówkach banku. Czytaj więcej »

Powolny rozwój UMTS

Według IDC na koniec 2006 r. z usług telefonii trzeciej generacji będzie korzystać w Polsce jedynie 150 tys. spośród 30 mln abonentów telefonii komórkowej. Czytaj więcej »

Wysiłek jest zbyt duży

Ze Sławomirem Kiernerem, menedżerem IT na Polskę i kraje bałtyckie w Procter & Gamble, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Optimus żegna się z Nowym Sączem

12 stycznia br. na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Optimusa zapadnie decyzja dotycząca zmiany siedziby spółki. Jeżeli zaakceptują oni plany zarządu, w ciągu najbliższych miesięcy firma przeniesie główną siedzibę do stolicy, gdzie Optimus od lat ma swoje biuro, a gdzie nie tak dawno przeniesiono biura zarządu i dział handlowy odpowiadający za dużych klientów. Czytaj więcej »

Oracle razem z Siebel

Finalizacja transakcji zakupu Siebel Systems przez Oracle'a powinna nastąpić pod koniec stycznia - poinformowali przedstawiciele tej firmy. Wartość transakcji wyniesie ok. 5,9 mld USD. Czytaj więcej »

Współpraca przy mobilnych projektach

Przy Politechnice Warszawskiej powstał inkubator technologiczny wspierający opracowywanie nowych rozwiązań dotyczących technologii mobilnych. Laboratorium Badań i Rozwoju Systemów i Aplikacji Mobilnych BRAMA jest wspólną inicjatywą Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era) oraz Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Telekomunikacja Polska wyłączyła ostatnie centrale analogowe i zakończyła program pełnej cyfryzacji sieci rozpoczęty na początku lat 90., 11,5 mln klientów TP obsługiwanych jest przez 5,5 tys. central... Czytaj więcej »

Cypr liderem e-projektów

Cypryjczycy najlepiej zarządzają programami badawczo-rozwojowymi w dziedzinie technologii komunikacyjno-informacyjnych (ICT) wśród nowych państw członkowskich Unii Europejskiej i krajów kandydujących. Taki wniosek wypływa z analizy porównawczej programów dokonanej w ramach europejskiego projektu ALIPRO finansowanego ze środków 6. Programu Ramowego. Jego koordynatorem była Fundacja... Czytaj więcej »

Intel: z inside do ahead

Po blisko 25 latach kampanii marketingowej określenie Intel inside odchodzi do lamusa. Firma poszła jednak dalej i zmienia również własne logo, a wraz z nim nowe hasło - Leap ahead, co w tłumaczeniu można by określić jako Skok naprzód. Zmiany te uzupełnia - wprowadzana już od pewnego czasu - systematyczna modyfikacja nazw procesorów, w tym np. Intel Mobile Duo i Solo. Czytaj więcej »

Technologie

Subiektywna wizja sieci

Social tagging to trend polegający na tworzeniu subiektywnych, nieformalnych taksonomii dla informacji dostępnych w zasobach Internetu. Dla niektórych to zabawa, dla innych praca, a jeszcze inni widzą w tym szansę na biznes. Czytaj więcej »

Centrino Duo lub Solo

Platforma Napa to wstęp do zmian architektury układów Intela, które wkrótce pojawią się w komputerach osobistych i serwerach. Czytaj więcej »

Kontrola nad portem

Wireless USB nabiera realnych kształtów, ale przewodowe rozwiązania USB nadal są udoskonalane. Czytaj więcej »

Krzemowe potyczki

W 2005 r. AMD udało się przekonać działy IT, by przy zakupie serwerów nie kierowały się jedynie częstotliwością taktowania procesorów. Efekty tej zmiany - bardzo pozytywne - odczuje w 2006 r. cały rynek. Czytaj więcej »

O plikach na poważnie

Premiera Windows Storage Server 2003 R2 pokazuje, że Microsoft jednak ma spójną strategię w dziedzinie zarządzania pamięciami masowymi i zbiorami danych. Czytaj więcej »

WMF: tak miało być?

Najnowszy problem z bezpieczeństwem w systemach Windows to nie dziura, lecz jak zwykle funkcja. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Głębokie planowanie płytek

Przez wiele lat Opoczno SA, tak jak wiele innych polskich firm, planowało sprzedaż i produkcję za pomocą arkuszy Excela. Od dwóch lat posługuje się systemem wspierającym planowanie i symulację SAP SEM BPS, opartym na hurtowni danych SAP BW. Czytaj więcej »

Konteksty

Informacje na wagę życia

Zapewnienie sprawnego funkcjonowania miasta w różnych dziedzinach życia w coraz większym stopniu będzie bazowało na wykorzystaniu odpowiednio przetworzonych informacji niż na działaniach czysto technicznych czy inwestycyjnych. Czytaj więcej »

Naprawić Internet

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy nie powinniśmy stworzyć zupełnie nowej architektury Internetu, która będzie odpowiadała obecnej charakterystyce wykorzystania sieci i uwolni nas od nieustannej walki o utrzymanie względnego poziomu sieciowego bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Sieciowa ekonomia

Tradycyjna ekonomia mimo wszystko z trudem radzi sobie z gospodarką, w której informacja jest coraz ważniejszym towarem, a manewrowanie tą informacją staje się coraz istotniejszym procesem. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Cyberego na podglądzie

Zarządzanie tożsamością, aby być skuteczne musi wyjść poza sieci i przeniknąć wszystkie warstwy infrastruktury, co nie jest ani łatwe, ani tanie. Próby wciąż są ponawiane, a ich efekty - coraz bardziej interesujące. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Polska specyfika

Wiele razy z ust przedstawicieli zagranicznych firm słyszałem zdanie, że do kontaktów z polskim klientem delegują polskiego pracownika, bo bliższa jest mu ''polska specyfika''. Zawsze zastanawiałem się, co to takiego, ta polska specyfika? Informatyka po polsku, czyli jak? Drożej? Taniej? Lepiej? Gorzej? A może to w ogóle tani chwyt handlowy, żeby wywołać większy komfort klienta i... Czytaj więcej »

Wiele szumu o kilka literek

Czasami mam wrażenie, że żyję w innym świecie niż większość ludzi. Ten mój rządzi się logiką i prawami natury. Świat, którego nie rozumiem, a który jest oczywisty dla wielu, wypełniony jest grą pozorów, sztucznych problemów oraz ambicji. Czytaj więcej »

Dysonans dwóch klientów

Korzystanie z klienta poczty elektronicznej ma może i swoje plusy. Chodzi jednak o to, aby te plusy nie przysłaniały minusów. Taki klient może niezauważalnie sprzątnąć człowiekowi sprzed nosa jego własną pocztę. Pomimo tego trudno mnie namówić do korzystania z poczty elektronicznej za pośrednictwem serwisów WWW. Czytaj więcej »

Komputerowa perwersja

Dzisiejszej dziatwie szkolnej z pewnością nie mieściłoby się to w głowie, gdyby usłyszała, że na egzamin wstępny do liceum ogólnokształcącego (czyli, mniej więcej, w wieku lat 14) szedłem sam, a moi rówieśnicy też, w tzw. ubranku, które tym różniło się od dorosłego ubrania, że miało krótkie spodenki. Bo pierwsze długie spodnie, takie jak nosili dorośli, dostałem... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Architekt potrzebny od zaraz

Ministerstwo Finansów ogłosiło pierwszy przetarg, z ok. dziesięciu przewidzianych w ramach programu e-Deklaracje, na wykonanie projektu architektury tego systemu. Za dwa lata przedsiębiorcy mają w pełni elektronicznie komunikować się z administracją skarbową. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...