powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2006

Wydanie 1/2006, 1 stycznia 2006
1/2006
Raport

Ring wolny 2006

Dla niektórych technologii rok 2006 może okazać się przełomowy. W toczącej się od kilku lat walce o dominację na rynku dojdzie do decydującego ciosu, po którym przeciwnik już się nie otrząśnie. W przypadku pewnych rozwiązań mecz zapewne zakończy się remisem, z budzącym wątpliwości wskazaniem sędziów. Potrzebne będą dogrywki w następnych latach. Jeszcze inne są skazane na... Czytaj więcej »

WLAN kontra sieci kablowe

Sieci kablowe były dotychczas niedoścignione pod względem zasięgu, przepustowości oraz możliwości obsługi wielu użytkowników. WLAN był postrzegany jako wąskopasmowe medium podatne na zakłócenia, kolizje pakietów, a w dodatku oferujące mały zasięg i niski poziom poufności transmisji. Czy już czas zweryfikować te poglądy? Czytaj więcej »

Windows kontra Linux

Rywalizacja pomiędzy Windows i Linuksem to nieustanny mecz z liczną rzeszą fanatycznych kibiców po obu stronach. Czytaj więcej »

Wielkie skrzynie kontra kasety

Zwykle duże wydaje się solidniejsze. Być może właśnie dlatego wiele firm nadal uparcie rozbudowuje swoje serwerownie o wielkogabarytowe maszyny, a nie serwery blade. Czytaj więcej »

VoIP kontra tradycyjne usługi głosowe

Według prognoz Niklasa Zennstroma, współzałożyciela Skype'a, za 5-10 lat usługi telefoniczne całkowicie przemigrują do sieci IP. Zdaniem tradycyjnych telekomów usługi VoIP nie są w stanie zagwarantować odpowiedniej jakości i nie są tak łatwe w obsłudze jak tradycyjny telefon. Jedno jest pewne - na wojnie pomiędzy obydwiema technologiami skorzystają abonenci. Czytaj więcej »

Oprogramowanie konwencjonalne kontra usługi

Od dekady znane są korzyści z dostarczania funkcjonalności oprogramowania za pośrednictwem Internetu: brak instalacji, niezależność od jakiejkolwiek platformy, dostęp wszędzie i o każdej porze, gwarancja stałego ulepszania. Czytaj więcej »

x86 kontra reszta świata

Architektura x86 raźno zdobywa kolejne przyczółki w środowisku korporacyjnym, a pozycja innych procesorów słabnie. Czy branżę czeka jednoplatformowa przyszłość? Czytaj więcej »

Fibre channel kontra ISCSI

Kto rozważa przejście z technologii DAS (Direct Attached Storage) na SAN (Storage Area Network), stanie przed koniecznością fundamentalnego wyboru pomiędzy dwiema technologiami łączy. Czytaj więcej »

NAC kontra NAP

Wszystko zaczęło się w sierpniu 2003 r., kiedy to pojawił się robak Blaster. Epidemia ta, osiągająca wymiary katastrofy, udowodniła wszystkim, że wyłącznie bramowa ochrona granic jest nieskuteczną strategią obronną. Czytaj więcej »

Infrastruktura

iSCSI tani sposób na SAN

Aplikacje oparte na technologii iSCSI stają się alternatywą dla kosztownych systemów pamięci masowych wykorzystujących połączenia Fibre Channel. Będąc niedrogim sposobem na konsolidowanie pamięci masowych, iSCSI pozwala administratorom korzystać z elastyczności, szybkiego routingu czy skalowalności dobrze im znanych technologii IP i Ethernet. Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia

Siła linuksa a otwarte standardy

Rosnąca popularność systemów wykorzystujących oprogramowanie open source jest oczywistym faktem. Tandem Linux/Apache to ok. 70% serwerów w Internecie. Spośród 10 najszybszych maszyn (z prowadzącym IBM Blue Gene włącznie) na liście Top500 ( http://www.top500.org ), osiem pracuje pod kontrolą Linuksa.... Czytaj więcej »

Łatki pod kontrolą

Skuteczne zarządzanie poprawkami programowymi wymaga starannego planowania, wdrożenia odpowiednich procesów, testowania i integracji z wieloma narzędziami systemu ochrony. Czytaj więcej »

Testy i porównania

Cisco 2811 - router ze zintegrowanymi usługami

Zwykle trudno jest testującym nie przyczepić się do czegoś i po prostu napisać o jakimś urządzeniu, że jest interesujące, innowacyjne oraz warte swojej ceny. Ale taki jest właśnie router Cisco ISR (Integrated Services Router) 2811. Czytaj więcej »

Czas na NAS

Na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych urządzeń pamięci masowych dla małych i średnich firm. Oprócz wbudowanego serwera plików coraz częściej mają one także funkcjonalność serwera DHCP, drukarki, routera i innych. Wielokrotnie zdarza się, że planując w firmie upgrade serwera warto zastanowić się nad jego całkowitą eliminacją i zainstalowaniem jednego z opisanych... Czytaj więcej »

Bramy szyfrujące poczty elektronicznej

Szyfrowanie poczty elektronicznej jest łatwiejsze niż się powszechnie sądzi. Produkty do szyfrowania poczty nie tylko łatwo integrują się z dostępnymi systemami poczty elektronicznej, ale także zapewniają im nowe funkcje. Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Zarządzanie bezpieczeństwem danych

Jeszcze nie tak dawno głównym priorytetem w zakresie bezpieczeństwa IT była ochrona sieci. Choć nadal stawiana jest bardzo wysoko, to liczba problemów, jakie przybyły w ciągu minionego roku, unaoczniła konieczność szerszego spojrzenia na zakres ochrony. Czytaj więcej »

Zarządzanie ruchem wymiany plików peer-to-peer

Popularność aplikacji wymiany plików peer-to-peer (P2P) w ostatnich kilku latach osiągnęła rozmiary astronomiczne. Analizy wskazują, że P2P stanowi ponad 50-60% całego ruchu w sieci. Teoretycznie dochody operatora rosną, ale zwiększają się również wydatki na utrzymanie infrastruktury oraz koszt łączy do Internetu. Problemem jest także to, że P2P równie często jest... Czytaj więcej »

Wolność badań naukowych nad oprogramowaniem

Czy istnieje perfekcyjny program komputerowy, pozbawiony wszelakich wad? Można w to wątpić, zwłaszcza że niedoskonałości wielu aplikacji są powszechnie znane. Warto przyjrzeć się relacjom pomiędzy wolnością prowadzenia badań naukowych a przepisami prawa autorskiego. Czytaj więcej »

Nowe technologie

Standard 802.11v ułatwia zarządzanie WLAN

Nierówne rozproszenie klientów bezprzewodowych w punktach dostępowych prowadzi zazwyczaj do nadmiernego przeciążenia sieci i stwarza problemy z dostępem. Czytaj więcej »

Korekcja błędów w sieciach WAN

Technologie FEC (Forward Error Correction; korekcja błędów) w połączeniu z zaawansowanymi schematami kodowania są od dawna stosowane do eliminowania błędów występujących w fizycznych warstwach połączeń sieciowych. Są to techniki, które sprawdzają poprawność transmitowanych danych na poziomie bitów. Technologie takie dają pewność, że protokoły operujące w górnych... Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Zagospodarować 450 MHz

Mimo opracowania przez organizację NMT MoU założeń standardu technologii mobilnej GSM 400 (GSM 450) już przed kilkoma laty (Release 99), dopiero teraz powstały warunki do produkcji i wdrażania pierwszych rozwiązań sieci GSM operujących w pasmie 450 MHz. Europejscy dostawcy systemów komórkowych Nokia oraz Ericsson zamierzają je udostępnić w 2006 r. Czytaj więcej »

Świat w sieci

Informatyk poszukiwany, czy do odstrzału?

Według raportu IDC w 2008 r. w całej Europie może brakować nawet pół miliona pracowników wykształconych w zakresie zaawansowanych technologii sieciowych (telefonia IP, bezpieczeństwo i sieci bezprzewodowe), niezbędnych do rozwoju europejskiej gospodarki. Liczba ta oznacza, że w 2008 r. procentowy niedobór takich pracowników wyniesie średnio 15,8%. W Polsce wtym czasie będzie... Czytaj więcej »

Porady

Kłopot z dial-up w Windows XP

<b>Pytanie:</b> Nie potrafię skonfigurować połączenia dial-up w notebooku z zainstalowanym systemem Windows XP Service Pack 2. Na komputerze pracuje poprawnie karta ethernetowa oraz karta sieci bezprzewodowej. Używając dial-up system łączy się poprawnie, widzę wysyłane i odbierane pakiety, ale nie mogę połączyć się z Internetem. Wszystko, co otrzymuję, to błąd... Czytaj więcej »

Ograniczenie pasma z IOS

<b>Pytanie:</b> Mam router Cisco 2610, który łączy sieć lokalną z Internetem. W jaki sposób ograniczyć pasmo dla ruchu z/do określonego adresu IP przy użyciu Cisco IOS? Czytaj więcej »

Zdalne administrowanie komputerem

<b>Pytanie:</b> Pomagam znajomym w technicznych problemach. Chciałbym administrować jednym z PC zdalnie - właścicielem jest niepełnosprawny użytkownik, który nie potrafi skorzystać z moich wskazówek przekazywanych telefonicznie. PC w tej lokalizacji jest przyłączony przewodowo lub bezprzewodowo do routera DSL z translacją adresów NAT z uruchomioną usługą DHCP. Jak... Czytaj więcej »

Problem z połączeniem VPN

<b>Pytanie:</b> Próbuję konfigurować VPN pomiędzy zdalnym komputerem i moją siecią domową. Widzę połączenie sieciowe oraz transmitowane i odbierane pakiety z mojego komputera, ale nie mam możliwości pobrania udostępnionych plików oraz nie pojawiają się inne PC w moim otoczeniu sieciowym. Przypuszczam, że łączę się do routera, ale nie do zdalnej sieci. Spędziłem... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...