powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2006

Wydanie 01-2006, 2 stycznia 2006
01-2006 Computerworld nr 01-2006
Wiadomości

Minimalne otwarcie

Polska administracja nie zrezygnuje z pakietu Microsoft Office, co mógł sugerować nieprecyzyjny zapis w rozporządzeniu Rady Ministrów. Wywołane przy tej okazji zamieszanie to dowód, jak delikatną materią są przewidziane w Ustawie o informatyzacji tzw. minimalne wymagania dla systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Problemy globalne i lokalne

Globalizacja w sektorze bankowym nie omija informatyki. Część inwestorów strategicznych najchętniej widziałaby swoje działy IT poza granicami Polski. Czytaj więcej »

XML ponad wszystko

Z Karlem-Heinzem Streibichem, prezesem firmy Software AG, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Seagate przejmuje Maxtora

Maxtor, jeden z czołowych dostawców dysków twardych, przejdzie w ręce innego potentata od napędów - Seagate Technology. Wartość transakcji wyniosła 1,9 mld USD. Fuzja ma zostać przeprowadzona w drugiej połowie br. Po zamknięciu planowanej transakcji do akcjonariuszy Seagate Technology należeć będzie 84% akcji firmy, zaś 16% przypadnie obecnym właścicielom Maxtora. Po fuzji nowy... Czytaj więcej »

Comp kupuje Novitusa

Warszawski Comp zamierza przejąć producenta kas fiskalnych - spółkę Novitus (dawniej Optimus IC). Firma chce kupić 25% wchodzącej na warszawską giełdę spółki. Wartość transakcji oszacowano na 19 mln zł. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, Comp nie zamierza zmieniać strategii przejmowanej spółki i planuje rozwinąć współpracę m.in. w zakresie rozwoju produktów Novitusa. Czytaj więcej »

Embedos: z Polski do Europy

Polska firma Embedos - producent sieciowych urządzeń wbudowanych - chce wejść na rynki światowe. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

MARIUSZ ANDRZEJEWSKI został mianowany na stanowisko podsekretarza stanu w resorcie finansów. Będzie nadzorował prace departamentu informatyki i rachunkowości. Zastąpił na tym stanowisku GRZEGORZA STANISŁAWSKIEGO. Czytaj więcej »

Metodycznie, ale mądrze

Z Tomaszem Byzią, prezesem i założycielem spółki doradczej StrictWise, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Oracle Polska osiągnął w drugim kwartale 2006 r. finansowego przychody w wysokości ok. 80 mln zł... Czytaj więcej »

Nic o nas bez nas

Obok przedstawicieli europejskich potentatów telekomunikacyjnych, takich jak Alcatel, Ericsson czy Siemens, we władzach Europejskiej Platformy Technologii Mobilnych e-Mobility zasiądą również przedstawiciele Polski. Prof. Mieczysław Muraszkiewicz z Politechniki Warszawskiej oraz dr Tomasz Gerszberg z Polskiej Telefonii Cyfrowej zostali wybrani do komitetu sterującego tego... Czytaj więcej »

MON na zakupach

Tuż przed końcem roku Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało dwa kontrakty dotyczące rozbudowy sieci teleinformatycznej. ATM ma dostarczyć urządzenia sieciowe (przełączniki, routery, urządzenia typu firewall, IDS) oraz akcesoria sieciowe do rozbudowy eksploatowanych przez Siły Zbrojne RP sieci komputerowych (m. in. MILWAN i INTERMON). Wartość kontraktu wynosi ok. 1 mln zł. Z kolei... Czytaj więcej »

Komputer w polskim domu

Jak podaje PAP, z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2005 r. liczba gospodarstw domowych, które posiadają komputer PC, zwiększyła się o 4%, do 40%. Według GUS, odsetek gospodarstw domowych posiadających komputer jest znacznie wyższy w mieście (49%) niż na wsi (30%). Wyposażenie gospodarstwa w komputer zależy także od dochodów rodziny. W gospodarstwach o dochodach... Czytaj więcej »

Samsung zatrudnia

Trwa akcja rekrutacyjna w warszawskim dziale badań i rozwoju Samsung Electronics. Koncern potwierdza plan zwiększenia zatrudnienia nawet 600 osób w ciągu dwóch lat. W ostatnich miesiącach br. zatrudnienie w warszawskim biurze znalazło kilkanaście osób. Czytaj więcej »

Technologie

Spóźniona integracja

Zakup Callixa przez SAP pozwoli mu zaoferować nowoczesne środowisko do budowy operacyjnych baz danych. Radość SAP z rozwiązania problemu tzw. Master Data Management może jednak nie trwać zbyt długo. Czytaj więcej »

Zmagania bez gniazdka

Efektywność działania akumulatorów jest przedmiotem zainteresowania całej branży elektronicznej. Od kilku lat można wprawdzie zaobserwować stały postęp, ale przełomu na razie nie widać. Czytaj więcej »

Pionowa fala

Zarządzanie sieciami jako samodzielna dziedzina odchodzi do lamusa. Przyszłość należy do kompleksowych rozwiązań dziedzinowych, zdolnych zarządzać wszystkimi aspektami usług, takich jak bezpieczeństwo czy VoIP, lub też kompleksowo zarządzać rozproszonymi aplikacjami. Czytaj więcej »

Rozmowa z Bobem Beauchampem

Z Bobem Beauchampem, prezesem BMC Software, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Apacz po liftingu

Serwer Apache 2.2.0 to pierwsza poważna aktualizacja od momentu publikacji Apache 2.0 w 2002 r. Zmiany dotyczą przede wszystkim skalowalności aplikacji oraz bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Konteksty

Robot dla każdego

Z profesorem Markiem Perkowskim, dyrektorem Laboratorium Robotów Inteligentnych w Portland State University w Oregonie, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Szansa czy zagrożenie

Wybory elektroniczne w innych krajach zachęcają do mówienia o potrzebie wdrożenia podobnych rozwiązań w Polsce. Wystarczy jednak przyjrzeć się technologiom e-wyborów, aby zacząć podchodzić do tego tematu z dużą dozą ostrożności. Czytaj więcej »

Szczeżuje i komputery

Nad stanem czystości wody dostarczanej do poznańskich mieszkań czuwają wspólnie komputery i... małże. Czytaj więcej »

Porównanie procedur wyborczych

Porównanie procedur wyborczych w wybranych krajach, z uwzględnieniem zastosowania elektronicznych metod głosowania. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Przygwożdżeni w przestrzeni

Kosztem prawie 3,5 mld euro do 2010 r. Unia Europejska zbuduje własny satelitarny systemu lokalizacji o nazwie Galileo. Choć to nieoczywiste, dla aplikacji związanych z bezpieczeństwem nastaje właśnie złota era. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Prawicowe zboczenie

Podobno większość ludzi nie ma równego kroku, co znaczy, że gdy nie mają punktów odniesienia, to zaczynają chodzić w kółko. Na przykład po nocy na pustyni albo w czasie zadymki śnieżnej w Arktyce. Postanowiłem to sam sprawdzić, ale pomiary długości własnych kroków jest bardzo trudno robić. Czytaj więcej »

Miało być o czymś innym

Felieton ten miał być o zupełnie czymś innym, to coś jednak - jak w przysłowiu - nie uciecze, tylko się odwlecze. A wszystko za sprawą kolegi-felietonisty, który poruszył niedawno odwiecznie kontrowersyjny temat: czy to politechniki kształcą lepszych informatyków, czy też cała reszta. Czytaj więcej »

Awaria na biegunie

Oj, nie miał szczęścia Mikołaj w tym roku. Najpierw związki zawodowe elfów wszczęły strajk, domagając się lepszych warunków pracy i wyższej temperatury w warsztatach. Co było robić - trzeba było zamontować dodatkowe ogrzewanie, co przy dzisiejszych cenach paliw nawet świętego mogło przyprawić o ból głowy. Czytaj więcej »

Nie, bo nie

Wydaje się, że wielu ludzi ciągle jeszcze myśli kategoriami roszczeniowymi, żywcem zaczerpniętymi z epoki realnego socjalizmu. Trudno powiedzieć skąd się biorą takie tendencje, zwłaszcza w przypadku młodych ludzi, którzy nie zdążyli przesiąknąć duchem tamtej epoki. Chyba, że duch ten unosi się ciągle w eterze, infekując przy lada okazji słabe psychicznie i nieświadome... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Ten cholerny czynnik ludzki

Wdrożenie nowego systemu, reorganizacja, wprowadzenie nowych standardów działania - wszystkie te projekty mieszczą się w kategorii ''zmiana''. Wszystkie wymagają zarządzania. W przypadku znakomitej większości z nich liderzy projektu liczą siwe włosy nie z powodu technologii czy finansów, ale ''oporu czynnika ludzkiego''. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...