powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 48-2005, 27 grudnia 2005
48-2005 Computerworld nr 48-2005
Wiadomości

Pokojowa ekspansja

Polskie firmy coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na rynkach zagranicznych. W Rosji, na Ukrainie, w krajach nadbałtyckich działa już kilka polskich spółek. W grudniu br. spółkę z siedzibą w Moskwie otworzył ComputerLand. ComputerLand CIS ma umocnić obecność polskiego integratora w Rosji i innych krajach WNP, w szczególności w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym. Czytaj więcej »

Lider Informatyki 2005

W mijającym roku po raz dziewiąty przyznaliśmy nagrody w konkursie Lider Informatyki. Czytaj więcej »

15 lat COMPUTERWORLD

W 2005 roku i my obchodziliśmy mały jubileusz. Computerworld miał 15. urodziny. Czytaj więcej »

Prokom: chcemy pozycji lidera regionu

Przełom tego i poprzedniego roku to znaczące zmiany w Grupie Prokom Software. Dzięki kilku ostatnim transakcjom grupa ta rozrosła się do gigantycznych rozmiarów, opanowując właściwie wszystkie segmenty polskiego rynku informatycznego, i nie tylko polskiego. Jeśli Ryszardowi Krauze, prezesowi zarządu Prokom Software, uda się dokonać właściwego podziału zadań między spółkami... Czytaj więcej »

Przypływy i odpływy

Większość uczestników świątecznego spotkania zorganizowanego przez firmę Oracle zadawała sobie jedno pytanie - czy Paweł Piwowar zdradzi wreszcie, kto będzie jego następcą na stanowisku prezesa polskiego oddziału koncernu? Nazwisko, utrzymywane w sekrecie nawet przed pracownikami firmy, nie padło, emocje trwają nadal. Czytaj więcej »

Jest plan, czy będzie rozwój?

Jako pierwsi w całej Unii dopracowaliśmy się Narodowego Planu Rozwoju (NPR) - dokumentu, który w zamyśle ma przyczynić się do równomiernej modernizacji Polski i dostosować naszą gospodarkę do wymogów "strategii lizbońskiej". Podczas prezentacji NPR zebrani w salach Zamku Królewskiego usłyszeli wiele szumnych deklaracji. Autorzy dokumentu już na wstępie wskazali na trzy wartości,... Czytaj więcej »

Oczekiwanie na strzał

Od kilku miesięcy wiadomo, że mają połączyć się włoski bank UniCredito Italiano i niemiecki HVB. W efekcie miałby powstać gigant na skalę europejską. Nadal nie wiadomo jednak jak fuzja będzie przebiegać w Polsce. UniCredito jest właścicielem Banku Pekao, a HVB - Banku BPH. Fuzja pozwoliłaby nowemu bankowi zdystansować PKO BP. Czytaj więcej »

Był sobie rząd...

Są resorty rodem z PRL, jak Ministerstwo Transportu i Budownictwa, czy MSWiA oraz rodem z Unii Europejskiej, jak Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Te pierwsze kultywują branżowość i resortowość, ten drugi chce właściwie zarządzać unijnymi funduszami, czyli stymulować perspektywicznie rozwój społeczno-gospodarczy Polski. W każdym z nich na swój sposób Prawo i Sprawiedliwość... Czytaj więcej »

Bez podpisu tylko na papierze

Faktury elektroniczne zostały w sensie prawnym zrównane z fakturami papierowymi. Stało się tak za sprawą rozporządzenia Ministerstwa Finansów w sprawie "sposobu i warunków wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej". Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli wysyłać klientom i kontrahentom faktury przez Internet. Wbrew pozorom nie są oni jednak zadowoleni z takiego... Czytaj więcej »

Kolejny zawał RUM-u

Ten rok zaczął się dla projektu Rejestru Usług Medycznych od ''ostrego stanu przedzawałowego''. Pacjent już od jesieni 2004 r. czuł się źle. Prawdziwy kryzys przyszedł jednak w styczniu br., kiedy Marek Balicki, ówczesny minister zdrowia, podjął decyzję o wycofaniu projektu RUM z listy przedsięwzięć realizowanych w ramach offsetu. Czytaj więcej »

W drodze do e-podatków

W Ministerstwie Finansów trwają prace koncepcyjne nad projektem e-Podatki. W konsultacjach społecznych dotyczących tego przedsięwzięcia wzięło udział blisko 150 osób z ponad 50 firm informatycznych i instytucji naukowych w Polsce. Czytaj więcej »

Procesory z odzysku

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym zakazuje wyrzucania na śmietnik razem z innymi odpadami zużytych komputerów, monitorów, drukarek i innych urządzeń komputerowych, a także wszelkich domowych i biurowych urządzeń elektronicznych i artykułów gospodarstwa domowego (jak pralki czy lodówki). Czytaj więcej »

Ustawa o informatyzacji: to dopiero początek

Po uchwaleniu 17 lutego 2005 r. Ustawy o informatyzacji wydawało się, że już nic więcej nie potrzeba, tylko zabrać się do pracy i przestrzegać jej zapisów. Tyle że narzuciła ona konieczność przygotowania osiemnastu rozporządzeń Rady Ministrów i ministra właściwego ds. informatyzacji (tj. ministra spraw wewnętrznych i administracji) oraz wydania dziesięciu rozporządzeń przez... Czytaj więcej »

Przystanek Polsza

Jednym z bardziej istotnych wydarzeń na polskim rynku telekomunikacyjnym w mijającym roku była fuzja dwu liczących się operatorów - GTS Polska i Energis. Czytaj więcej »

Rynek zdalnie sterowany

Mijający rok na rynku telekomunikacyjnym w Polsce upłynął pod znakiem licznych przetargów i wyborów parlamentarnych. Czytaj więcej »

Bezprzewodowy megaprzetarg

Nie czekając na ostateczne standaryzacje specyfikacji WiMAX, Polska zdecydowała się rozdysponować wolne częstotliwości w pasmie 3,6-3,8 GHz, które można wykorzystywać na potrzeby budowy bardzo szybkich bezprzewodowych sieci dostępowych, niwelując tym samym słabość infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce - niską penetrację abonenckich linii dostępowych. Czytaj więcej »

Magia iPoda

Nie brak opinii, że iPod to w 90% wytwór perfekcyjnego marketingu. Na rynku jest wiele dużo, dużo tańszych odtwarzaczy, oferujących tyle samo i więcej. Czytaj więcej »

Pomarańcze w Polsce

Jednym z najbardziej widocznych wydarzeń na polskim rynku telekomunikacyjnym była zmiana marki dokonana przez PTK Centertel, który mocną lokalnie Ideę zamienił na globalnego Orange. Czytaj więcej »

Kto się boi Google?

Wszyscy! - tak według kultowego magazynu Wired powinna brzmieć odpowiedź na postawione w tytule pytanie. Na wieść o tym, że Google tworzy wielką internetową bazę treści wartość aukcyjnego potentata eBay w jednej chwili spada o 2 mld USD. Steve Ballmer rzuca krzesłami o ścianę i obiecuje ''zabić Google'', gdy dowiaduje się, że kolejny z jego podwładnych rzuca Microsoft na rzecz... Czytaj więcej »

Xbox 360 kontra PlayStation2

W listopadzie Microsoft uczynił drugie podejście do rynku cyfrowej rozrywki. Premiera konsoli Xbox 360 wywołała nieporównywalnie większe zainteresowanie niż odbywające się w tym samym czasie pokazy bazy SQL Server 2005 i narzędzi Visual Studio. Czytaj więcej »

Microsoft w europejskim sądzie

Żadna firma z branży informatycznej nie daje tyle zarobić prawnikom co Microsoft. Sądowe spory z konkurentami i instytucjami regulującymi rynek stały się nieodłącznym elementem działalności producenta Windows. Czytaj więcej »

Druga pięciolatka HP

Jakkolwiek specjaliści od PR nie interpretowaliby odejścia prezes Carly Fioriny, to dymisja tylko potwierdza, że przez ostatnie 5 lat w Hewlett-Packard nie działo się dobrze. Czytaj więcej »

Oracle na fali przejęć

Jak Oracle zaczął kupować firmy, to już na dobre. Jesienią przejął Siebel Systems, światowego lidera wśród producentów systemów CRM. Kosztowało to aż 6 mld USD. W sumie w ciągu ostatnich 12 miesięcy - uwzględniając przejęcie PeopleSoft - Oracle wydał na fuzje i przejęcia gigantyczną sumę prawie 20 mld USD. Najwyraźniej firma pogodziła się z faktem, że na rynku ERP... Czytaj więcej »

Patenty - wiele hałasu o nic

Zdumiewająca jest cisza, jaka zapadła po wrzawie wokół wprowadzenia patentów na oprogramowanie. Wielka dyskusja o zasadach dotyczących możliwości patentowania wynalazków implementowanych za pomocą komputera - sprawa, którą potocznie i niezbyt ściśle nazywano patentowaniem oprogramowania - trwała od ładnych kilku lat. Komisja Europejska chciała wprowadzenia dyrektywy, która... Czytaj więcej »

Udziały niskoprocentowe

Wystarcza, że AMD o 2% powiększa swój skromny udział w rynku procesorów i od razu zapewnia sobie poklask analityków. Entuzjazmu nie zepsuje nawet dopełnienie informacji o tym, że nadal 8 na 10 procesorów komputerowych x86 jest produkowanych w fabrykach Intela. Czytaj więcej »

Czas na Open Document

Mijający rok przyniósł wzrost zainteresowania pakietami biurowymi innymi niż Microsoft Office. Najpoważniejszym konkurentem jest OpenOffice 2.0, dostępny także w wersji komercyjnej jako Sun StarOffice 8. Oba pakiety zadebiutowały w drugiej połowie 2005 r., wnosząc wiele udoskonaleń funkcjonalnych, technologicznych oraz w dziedzinie kompatybilności z formatami Microsoft Office. Wypada... Czytaj więcej »

AJAX, czyli powrót JavaScript

Po dziesięciu latach od momentu powstania język skryptowy JavaScript wraca do łask za sprawą twórców aplikacji WWW, którzy chcą, by działały one tak jak programy instalowane na komputerze Czytaj więcej »

Sun rozdaje oprogramowanie

Ogłoszony w 2004 r. zamiar otwarcia systemu Solaris Sun Microsystems wprowadził w życie w pierwszej połowie 2005 r. Gdy w drugiej połowie roku okazało się, że system został pobrany przez 3,5 mln użytkowników i deweloperów, firma zaskoczyła świat ogłaszając, że otwiera całe swoje oprogramowanie serwerowe i narzędziowe (z wyjątkiem oprogramowania dla pamięci masowych),... Czytaj więcej »

Platformy aplikacyjne

W śród poducentów platform aplikacyjnych wciąż nie wyłonił się lider. W trakcie 2005 r. wyścig trwał w najlepsze. Oracle próbuje zbudować wokół serwera OAS 10g platformę integracyjną będącą spięciem rozlicznych zakupionych produktów w dziedzinie aplikacji biznesowych. Zarządzanie procesami pasuje do tej wizji jak ulał. Oracle chce jednak zbudować na OAS znacznie więcej,... Czytaj więcej »

Serwerowe potyczki

Rrynek serwerów Unix mniej więcej równo podzieliły między siebie IBM, HP i Sun Microsystems. Według danych IDC z drugiego kwartału rynkowi przewodził IBM, osiągając udział wartościowy na poziomie 31% (cały rynku to 4,3 mld USD). HP zajęło drugą pozycję z 30%, zaś Sun trzecią - z 29,5-proc. udziałem. Według Gartnera rynek ten jest wart 4,2 mld USD, a udziały kształtują się... Czytaj więcej »

Platformy mobilne

Pozycja firmy Research in Motion, oferującej popularne na Zachodzie urządzenia Blackberry, może zostać zachwiana po tym, jak skierowano przeciw niej pozew o bezprawne wykorzystanie patentów dotyczących bezprzewodowych aplikacji e-mail. Z kłopotów RIM niewiele skorzysta jej konkurent - Palm Computing. Czytaj więcej »

Dobra pamięć

Światowy rynek pamięci masowych rośnie pod wpływem ustawodawstwa nakładającego na firmy giełdowe, operatorów telekomunikacyjnych i służbę zdrowia (między innymi) obowiązek przechowywania danych i korespondencji przez wiele lat. Czytaj więcej »

Roszady w sieciach SAN

W 2005 r. w dziedzinie sieci SAN coś drgnęło - nie dla wszystkich są to jednak zmiany na lepsze. Wzrost rynku napędzało Cisco. Firma nie podaje szczegółowych danych, ale amerykańscy analitycy oceniają, że sprzedaż osiągnęła w IV kw. 2005 r. poziom ok. 90-100 mln USD. Wzrost o dobre kilkadziesiąt procent i to na rynku, na którym Cisco do niedawna jeszcze nie było. Czytaj więcej »

Monopol w sieci

Na światowym rynku routerów dla szkieletowych sieci korporacyjnych wszystko po staremu. Cisco utrzymało ok. 70-proc. udział w tym segmencie, pozostawiając wszystkim rywalom 30% do podziału, przy czym ok. 25% przypadło na Juniper Networks, zaś 5% na resztę graczy. Czytaj więcej »

Wi-Fi chce dojrzałości, WiMax zawitał

Sieci bezprzewodowe WLAN są już powszechnie używane, również w większych firmach. W 2005 r. trend polegający na wdrażaniu scentralizowanych - zwykle z bramką lub przełącznikiem zarządzającym - zyskał uznanie i rozpoczęło się planowanie większych projektów, o których powinno być głośno w przyszłym roku. Czytaj więcej »

Nowe wojny przeglądarek

Po ponad trzech latach w 2005 r. świat ujrzał następcę przeglądarki Internet Explorer 6 dla Windows. Wersja beta IE 7 przyniosła długo oczekiwane modyfikacje, jak: blokowanie reklam, przeglądanie w zakładkach i wsparcie dla RSS, a więc funkcje, które stały się przyczyną popularności dwóch przeglądarek konkurencyjnych - Mozilla Firefox i Opera. Czytaj więcej »

Technologie

Modele do przewietrzenia

Ekspansja rozwiązań open source budzi strach producentów oprogramowania przed zmianami rynkowymi, których mogą paść ofiarą. Ten strach, choć w sumie irracjonalny, wyjdzie im - i klientom - na dobre. Czytaj więcej »

Nowy wspólny mianownik

Tak jak routery udostępniają usługi sieci IP, rozwiązania IMS mają udostępniać zaawansowane usługi sieci telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

AIX bardziej otwarty

IBM chce udostępniać klientom wczesne wersje systemu AIX, by mogli wpływać na kierunek jego rozwoju. Czytaj więcej »

Jingle chce zmienić świat

Google i Jabber Software Foundation chcą przełamać dominację AOL, Yahoo! i Microsoft na rynku komunikatorów internetowych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Uratować projekt

Wszyscy je znamy, choćby ze słyszenia. Projekty realizowane przez zdemotywowanych, coraz bardziej przemęczonych ludzi. Projekty o nieokreślonym terminie zakończenia. Projekty, których produkt końcowy nie nadaje się do pokazania komukolwiek. Czytaj więcej »

Udany portal intranetowy

Już od ponad dziesięciu lat w przedsiębiorstwach portale intranetowe funkcjonują jako narzędzie nowoczesnej organizacji pracy i wspomagania komunikacji między pracownikami. Czytaj więcej »

Konteksty

Tęsknota za drugim człowiekiem

Z profesorem Wojciechem Bursztą, kierownikiem Katedry Antropologii Kulturowej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Mózg - wielkie wyzwanie

Stworzenie sztucznej inteligencji, to jedno z najbardziej ekscytujących wyzwań nauki i techniki XXI wieku. Na ile realizacja tego zadania jest możliwa? Przynajmniej część odpowiedzi na to pytanie można znaleźć w wydanej niedawno książce niemieckich autorów - napisali ją wspólnie dziennikarka i uczony. Pokazano w niej, jak badania mózgu wkraczają w różne dziedziny naszego życia,... Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo bez wyjątków

Nie sposób wyliczyć powodów, które skłaniają administratorów do odstępstw w zasadach polityki bezpieczeństwa. Komunikatory internetowe, zdalny dostęp VPN, załączniki do poczty elektronicznej są źródłem najczęstszych problemów. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Wieczór kulturalny

Śmiem twierdzić, że przyspieszenie tempa życia codziennego jest proporcjonalne do rozwoju technologii oraz ilości produkowanej informacji. Zjawisko to zaobserwowałem na przestrzeni kilkudziesięciu lat i nie przypuszczam, abym popadł w całkiem mylne wnioskowanie. A mówiło się, że automatyzacja przyniesie ulgę i wyręczy ludzi w pracy. Na ile jest to nieprawdziwe, wiedzą zwłaszcza ci... Czytaj więcej »

Retroinformatyka

Polecam opowiadania rosyjskiego, a właściwie radzieckiego pisarza Kiryła Bułyczowa wszystkim, którzy chcą sympatycznej rozrywki skojarzonej z pobudzeniem intelektualnym. W jednym z nich, zatytułowanym ''Retrogenetyka'', autor opisuje dziedzinę nauki, która polega na odtwarzaniu wymarłych zwierząt za pomocą procesu ''odwrotnej inżynierii genetycznej'', czyli rekonstruowania DNA... Czytaj więcej »

Spokojny niedzielny ranek

Jest wczesny i spokojny niedzielny ranek. I są takie gatunki jak ja, które nie posiadły jeszcze (i pewnie już się to nie zmieni) umiejętności wylegiwania się po przebudzeniu i wstają skoro tylko ledwo otworzą jedno oko. Czytaj więcej »

Pyskówka, czyli ePolak

Niestety, wdałem się w pyskówkę na forum CW z anonimowym czytelnikiem http://www.computerworld.pl/ocena/ocena.asp?dzial=artykuly&id=49804&akcja=komentarze . To jak przysłowiowe kopanie się z koniem: żadnej szansy na zwycięstwo i przyjemność też... Czytaj więcej »

Raport Computerworld
Wywiad w firmie

Wywiad w firmie

Perspektywy rozwoju rynku analityki biznesowej (BA) w Polsce wyglądają naprawdę obiecująco, a dane rynkowe analizowane przez IDC to potwierdzają. Czytaj więcej »

BI będzie najważniejszy

Z Frankiem Buytendijkiem, analitykiem Gartnera, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Połączyć wyspy

Połączyć wyspy

Uwaga dostawców narzędzi BI w Polsce kieruje się zarówno w stronę przedsiębiorstw, które dysponują systemami ERP, jak i w stronę rynku MSP. Czytaj więcej »

Plac budowy inteligentnych korporacji

Plac budowy inteligentnych korporacji

''Pierwsza dekada XXI w. dla korporacyjnej informatyki jest czasem najbardziej ekscytujących i przełomowych zmian w historii rozwoju tej dyscypliny''. Czytaj więcej »

Archiwa i hurtownie

Archiwa i hurtownie

Rozwój narzędzi Business Intelligence każe pytać o możliwości ich zastosowania do analizowania stale rosnących archiwów poczty elektronicznej - danych tekstowych i multimedialnych. Czytaj więcej »

Krajobrazy rozwiązań

Systemy informatyczne wspomagające zarządzanie w przedsiębiorstwach przeszły już długą ewolucję. Dzisiaj są to dojrzałe rozwiązania, bez których trudno zachować pozycję konkurencyjną. Czytaj więcej »

Nieuniknione przemiany

Nieuniknione przemiany

Współczesna technologia zmieni logikę i sposób wykorzystania zarówno rozwiązań Business Intelligence, jak i systemów ERP. Czytaj więcej »

Klubowa analiza

Narzędzia data mining pomogły Premium Club zbudować modele klientów i reguły rządzące zakupami na stacjach benzynowych Statoil. Czytaj więcej »

Wszystko zależy od człowieka

Narzędzia Business Intelligence wykorzystywane w przedsiębiorstwie użyteczności publicznej dają takie same możliwości wykonywania analiz biznesowych jak w firmie komercyjnej. Efekty zależą w dużej mierze od wiedzy i umiejętności analitycznych konkretnych użytkowników. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

To był rok!

Co najmniej 42 mln zł zainwestują w najbliższych latach w Polsce, w rozwój działalności badawczo-rozwojowej i świadczenie usług BPO (Business Process Outsourcing), światowe koncerny. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...