powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 47-2005, 19 grudnia 2005
47-2005 Computerworld nr 47-2005
Wiadomości

Katastralne żniwa

Koniec roku obfituje w komunikaty spółek dotyczące nowych kontraktów. Wśród nich są wielomilionowe zlecenia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla IACS oraz Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w zakresie budowy systemu katastralnego. Czytaj więcej »

Ministerstwo jak przedsiębiorstwo

Z Christianem Ihle, dyrektorem ds. IT i administracji finansów w Federalnym Ministerstwie Finansów Austrii, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Nowy horyzont

HP Software Group notuje pierwsze zyski, ale w dalszym ciągu dział oprogramowania musi pracować na swoje miejsce w korporacyjnej hierarchii. Czytaj więcej »

Dobrze zagrana symfonia

Po wykupieniu przez Sage Group od Matrix. pl działu produktów linii Symfonia, spółka znana teraz pod nazwą Sage Symfonia zachowała dotychczasowe tempo wzrostu. Za sumę szacowaną na 60 mln zł Brytyjczycy przejęli dobrze funkcjonujący dział Symfonia z ponad 35 tys. klientów i ok. 70 tys. użytkowników, przychodami ze sprzedaży wynoszącymi (od kwietnia 2003 r. do marca w 2004 r.)... Czytaj więcej »

Mniejsze piractwo, większy rynek

Polska zajmuje drugą pozycję wśród krajów Unii Europejskiej pod względem piractwa komputerowego. Zgodnie z najnowszym raportem IDC i Business Software Alliance, w naszym kraju wskaźnik użycia nielegalnego oprogramowania wynosi 59%, a wartość nielegalnie używanego oprogramowania szacowana jest na 379 mln USD. ''<i>Celem badania, które objęło 70 krajów, było określenie wpływu... Czytaj więcej »

Siła outsourcingu

Kierownictwo BCC ocenia, że rok 2005 zamknięty zostanie z przychodami o 15-20% wyższymi w porównaniu do 2004 r., kiedy wyniosły one prawie 26 mln zł. Firma pozyskała w 2005 r. 30 nowych klientów. Źródła sukcesu kierownictwo BCC upatruje w specjalizacji dotyczącej złożonych projektów SAP, w szczególności związanych ze zmianami organizacyjnymi i wdrożeniami nowych rozwiązań SAP.... Czytaj więcej »

Wzmocnienie EMC w Polsce

Joseph M. Tucci, prezes i dyrektor wykonawczy EMC, przekonywał podczas krótkiej wizyty w Polsce, że nasz kraj jest dla EMC ważnym etapem ekspansji na rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Firma chce rozszerzać obecność poprzez strategiczne partnerstwa. Podczas wizyty w Warszawie Joseph M. Tucci złożył podpis na umowie partnerskiej z firmą Softbank IT Partner. Będzie ona oferować... Czytaj więcej »

Polski Winoffice

Szwajcarska firma Winoffice, producent oprogramowania dla MSP, wchodzi na polski rynek. Polonizacji systemu Winoffice Business dokonała elbląska spółka Eurodata, wydzielona przed laty z działu IT elbląskiego ABB. Ta sama firma będzie dystrybuować system w Polsce. Czytaj więcej »

Szkoła informatyczna Comarchu

Krakowska spółka uruchamia działalność edukacyjną. Comarch będzie prowadził szkolenia w ramach utworzonego właśnie ośrodka - Comarch Information and Communication Institute. Uczestnicy kursów, absolwenci wyższych uczelni oraz studenci piątego roku, kształceni będą pod okiem specjalistów posiadających doświadczenie branżowe przy realizacji międzynarodowych projektów IT dla... Czytaj więcej »

Sieć kablowa Aster sprzedana za 1,6 mld zł

Fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners (MEP) został właścicielem sieci telewizji kablowej Aster. Wartość transakcji jest znacznie większa niż spodziewali się analitycy (1 mld zł). MEP na przejęcie Aster City zdecydował się wyłożyć aż 1,6 mld zł. Fundusz był już współwłaścicielem sieci Aster w latach 2003-2004 (działając jako Emerging Markets Partnership). Udziały w... Czytaj więcej »

CeBIT dla debiutantów

Organizatorzy targów CeBIT 2006 przygotowali pakiet Newcomer Special dla firm, które po raz pierwszy zdecydują się uczestniczyć jako wystawcy w przyszłorocznej edycji imprezy. Czytaj więcej »

Laboratorium IBM w Krakowie

Kraków umacnia pozycję na informatycznej mapie Polski. Na początku grudnia br. IBM otworzył w tym mieście laboratorium, które ma zajmować się m.in. rozwojem aplikacji z serii Tivoli. ''<i>Fakt, że to właśnie Polska została wybrana jako miejsce nowej inwestycji IBM, jest potwierdzeniem dużego znaczenia naszego kraju dla korporacji. To także dowód uznania dla polskiego... Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

ALAIN CARLOTTI objął stanowisko wiceprezesa zarządu Telekomunikacji Polskiej. Czytaj więcej »

Technologie

Aplikacje ze strumienia

Dostęp do aplikacji w trybie klient serwer rodzi problemy z aktualizacją oprogramowania, zaś dostęp w trybie terminalowym uniemożliwia pracę offline. Technologia strumieniowego dostarczania aplikacji to ''trzecia droga''. Czytaj więcej »

Analiza na dokładkę

Funkcje Business Intelligence - m.in. transformacje danych, analizy wielowymiarowe i zaawansowane raportowanie - są integralną częścią serwera baz danych SQL Server 2005. Czytaj więcej »

Chłodny brzask

Sun Microsystems wprowadza na rynek serwery Sun Fire T1000 i Sun Fire T2000 ,wykorzystujące 8-rdzeniowe procesory UltraSparc T1 znane dotychczas pod kodową nazwą Niagara. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Milo(wy) krok w informatykę

Z Andrzejem Świderskim, dyrektorem informatyki w Milo SA, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Wchodzenie Unii do Polski

Polskie firmy świadczące usługi outsourcingowe stanęły przed kolejną szansą. Duże zachodnie przedsiębiorstwa coraz częściej rozważają przeniesienie do Polski istniejących już w Niemczech czy Francji centrów outsourcingowych. Czytaj więcej »

Konteksty

Koniec sieciowej mitologii

Internet nie spełnił wszystkich pokładanych w nim nadziei. Sieć rozwija się inaczej, niż sobie na początku wyobrażano. Takie wnioski płyną z grudniowej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej ''Społeczne aspekty Internetu''. Czytaj więcej »

Pisać może każdy...

Blogi należą do nowszych form internetowej aktywności. Blogosfera rozrasta się w szybkim tempie, stając się publikacyjną siłą, której nie mogą już ignorować tradycyjne media, przedsiębiorstwa czy politycy. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Prawdy nieoczywiste

Wydatki na bezpieczeństwo łatwo pochłoną każdy budżet, ale bynajmniej nie ze względu na liczbę czyhających na nas zagrożeń. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Nic do...

Nic do ubrania, nic do jedzenia...'', to była odpowiedź brata i moja, gdy rodzice próbowali sondować, jaki prezent chcielibyśmy na gwiazdkę. A było to w niełatwych przecież czasach, kiedy skromność domowych budżetów przemawiała właśnie za prezentami bardzo praktycznymi. I coś z tego zostało mi do dziś - gdy przeglądam czasem broszurki reklamowe kilogramami rzucane pod drzwi,... Czytaj więcej »

Premier z genitaliami

Jak doniesiono mi, Polska modernizuje się w tempie zaiście oszałamiającym, a może nawet szybciej. Święta Bożego Narodzenia, które dla mnie, a i zapewne dla Państwa, rozpoczną się za kilka dni, w wielu sklepach zaczęły się zaraz po Zaduszkach. Szczególnie modne ostatnio luksusowe centra handlowe swoje dekoracje świąteczne ustawiły, korzystając z przerwy na zadumę u klientów. Czytaj więcej »

Wydało się

Zupełnie niedawno przeprowadzałem na tych łamach wywody dotyczące życiorysów zawodowych, a w tym kontekście szczególnie bezlitośnie rozprawiałem się z bezkrytycyzmem kandydatów do pracy, nieodróżniających umiejętności rzeczywistych i urojonych. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Przemoc w stosunkach

Relacje między dużymi klientami a małymi dostawcami IT to wojna, bynajmniej niekończąca się wraz z zakończeniem negocjacji i podpisaniem kontraktu. Wojna, o dziwo, opłacalna dla obu stron. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...