powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 46-2005, 12 grudnia 2005
46-2005 Computerworld nr 46-2005
Wiadomości

Z Indii do Polski

Wizja Hindusów nad Wisłą i Odrą powoli staje się faktem. Zastanówmy się, jaki będzie bilans tych inwestycji? Czytaj więcej »

To początek pieknej przyjaźni

Z Anilem Wadhawą, ambasadorem Indii w Polsce, rozmawiają Antoni Bielewicz i Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Tort jest dostatecznie duży

Z S. V. Manim, dyrektorem europejskiej filii Tata Consultancy Services w Budapeszcie, rozmawiają Antoni Bielewicz i Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Skype, głos i obraz

Skype Technologies opublikował wersję beta aplikacji Skype 2.0 wyposażoną w możliwość transmisji wideo. Czytaj więcej »

Za mało sieci

Z Larsem Svenssonem, prezesem polskiego oddziału firmy Ericsson, rozmawiają Przemysław Gamdzyk i Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Hakia - wyszukiwarka Prokomu

Prokom Software angażuje się w projekt o nazwie Hakia, wyszukiwarkę nowej generacji, która potrafi przetwarzać zapytania zadawane w języku naturalnym. Na razie przedsięwzięcie znajduje się w fazie beta. Debiut przeglądarki przewidziano na początek 2006 r. Czytaj więcej »

W stronę wolnego rynku

Przedstawiciele rządu przedstawili ''Projekt strategii telekomunikacyjnej''. Dokument ten - zaprezentowany przez Annę Streżyńską, podsekretarza stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa - określa cele i działania, jakie rząd zamierza podjąć, aby wspomóc rozwój konkurencyjności polskiego rynku telekomunikacyjnego. Docelowo ma to pozwolić na obniżenie kosztów usług... Czytaj więcej »

Zmiana warty w Telekomunikacji Polskiej?

W związku z zapowiedziami PiS działań dotyczących rynku telekomunikacyjnego, pojawiły się pogłoski o możliwości odwołania Marka Józefiaka z funkcji prezesa zarządu Telekomunikacji Polskiej. Czytaj więcej »

ComputerLand w Moskwie

Nowa spółka ComputerLandu z siedzibą w Moskwie - ComputerLand CIS - ma umocnić obecność polskiej firmy w Rosji i innych krajach WNP. ComputerLand działa na tych rynkach w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym. Czytaj więcej »

Pierwsze kontrakty katastralne

Firma Spin wraz z konsorcjum spółek Neokart GIS, Polkart i Okręgowym Przedsiębiorstwem Geodezyjno-Kartograficznym zawarła umowę o wartości prawie 28 mln zł na wektoryzację map katastralnych w Polsce. Kontrakt został podpisany w ramach projektu PHARE 2003 z Fundacją Fundusz Współpracy (JFK), działającą w imieniu Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Umowa realizowana jest na... Czytaj więcej »

CIO Roku 2005

Rafał Hanys, dyrektor informatyki w Urzędzie Miasta we Wrocławiu został uhonorowany tytułem CIO Roku 2005, przyznawanym przez miesięcznik CIO Magazyn dyrektorów IT. Czytaj więcej »

Pierwszy oddział PKO BP na Alnovie

Od kilku dni w jednym z warszawskich oddziałów PKO BP pracuje nowy Zintegrowany System Informatyczny (ZSI). Jego wdrożenie w całej sieci banku - według zapewnień jego przedstawicieli - ma się zakończyć w 2007 r. Czytaj więcej »

Ludzie

MAREK ROTER (44 l.) został nowym dyrektorem generalnym polskiego oddziału Microsoft. Czytaj więcej »

Technologie

Czas zmienić nawiki

Portale wiki wyrosły z potrzeby prostoty, której nie zapewniają systemy do zarządzania treścią czy pracy grupowej. Na ich dorobku technologicznym powstaje obecnie nowa klasa aplikacji. Czytaj więcej »

Otwarta gra

Sun Microsystems udostępnia nieodpłatnie swoje oprogramowanie serwerowe, integracyjne i narzędziowe, wprawiając w osłupienie analityków i producentów rozwiązań open source. Czytaj więcej »

LAMP-a świeci i straszy

Rosnąca popularność platformy aplikacyjnej LAMP skłania producentów serwerów baz danych do oferowania darmowych wersji swoich produktów. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Informatyka i odpowiedzialność

Z dr Stanisławą Ossowską, rektorem Wyższej Szkoły Fundacji Kultury Informatycznej w Nadarzynie k. Warszawy, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Mam malować?

Mając możliwość osobistej weryfikacji kandydata na stanowisko programisty, warto przyglądać się bezpośrednio stylowi jego pracy, czyli pospolicie rzecz ujmując patrzeć mu na ręce. Ta część ''wywiadu'' bardzo dużo mówi o jego umiejętnościach i wprawie warsztatowej. Czytaj więcej »

Konteksty

Społeczności terytorialne i sieci

Internet jest drogą dojścia od globalności i lokalnych społeczności do glokalności. Do końca jednak nie wiadomo, jaki charakter będą miały społeczności sieciowe. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Lista dwudziestu grzechów

SANS od czterech lat publikuje listę najpoważniejszych zagrożeń dla oprogramowania. Niektóre zagrożenia były, są i... zapewne jeszcze długo będą - zdążyliśmy się do tego przyzwyczaić. Najnowsza lista wskazuje jednak na trendy, których nie można zignorować. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Każdemu wolno pisać

Niejako przywykłem już do faktu, że udzielający się w informatyce absolwent akademii ekonomicznej lub pokrewnej jednostki o handlowej specyfice nie wyznaje się na maszynie Turinga, traktując ją na podobieństwo, bardzo rozpowszechnionego w naszym kraju w połowie ubiegłego wieku, urządzenia o nazwie ''automata do wiązania krawata''. Łzy cisną się do oczu na wspomnienie tamtych... Czytaj więcej »

Jak coca-cola i Myszka Miki

Media doniosły, że ''poprzedzająca szczyt ONZ konferencja w Tunisie, która poświęcona była dostępowi krajów trzeciego świata do Internetu, zakończyła się fiaskiem''. Owo ''fiasko'' to utrzymanie kontroli nad Internetem przez Stany Zjednoczone. Mówiąc konkretniej: fundacja ICANN, zależna w tej chwili od amerykańskiego rządu, utrzyma kontrolę nad kilkoma kluczowymi serwerami DNS,... Czytaj więcej »

Zwracam honor, czyli ojczyzna nie szarzyzna

Napisał do mnie czytelnik (niestety anonimowo), zarzucając mi krytykanctwo oraz dołowanie społeczeństwa, tym bardziej wredne, że robione z dystansu. A ja właśnie chciałem napisać felieton optymistyczny, tylko jakoś tak mi zeszło: jedne wybory, drugie wybory, Zaduszki - jednym słowem odkładałem na święty nigdy. Jednak czytelnik, nawet anonimowy, to nasz pan, więc chcąc nie chcąc... Czytaj więcej »

Nie ma to jak komputer

Lista programów radiowych i telewizyjnych odbiornika satelitarnego potrafi liczyć dobrze ponad tysiąc pozycji, z których zazwyczaj tworzy się krótsze, własne listy wtórne, nadając niektórym programom własne nazwy i układając je w kolejności według własnych kryteriów. A pośród programów następują tam ciągłe zmiany: jedne znikają, a inne - i tych jest znacznie więcej - się... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Oświecony informatyk

Szczególnie w dzisiejszych czasach warto się zastanowić, czy możliwe jest połączenie aktywności technicznej, jaką jest np. tworzenie oprogramowania, z rozwojem osobowości. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...