powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 45-2005, 5 grudnia 2005
45-2005 Computerworld nr 45-2005
Wiadomości

Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni

Ministerstwo Finansów chce ogłosić przetarg nieograniczony na rozwój systemów celnych. Tylko w ten sposób może zmienić wieloletnią praktykę zlecania ich budowy z wolnej ręki jednej firmie. Czytaj więcej »

Walka o gracza

Walka o gracza

Microsoft wprowadził na amerykański rynek drugą wersję swojej konsoli - Xbox 360. Na agresywną sprzedaż ma zaledwie kilka miesięcy, do chwili wprowadzenia przez Sony PlayStation3. Czytaj więcej »

Nagrodzeni, a krytykowani

Kompleksowy System Informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zintegrowany system informatyczny polskiej administracji celnej zostały nagrodzone w konkursie eEurope Awards for eGovernment 2005 organizowanym przez Europejski Instytut Administracji Publicznej z Maastricht. Czytaj więcej »

R&D Google w Polsce?

Jak podaje Internet Standard, studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego otrzymali zaproszenie na spotkanie pod nazwą Google Pizza. Przy pizzy właśnie mieli rozmawiać m.in. o ośrodku badawczym Google na tym wydziale. Podobne programy funkcjonują już na ponad 80 uczelniach amerykańskich i europejskich. Plotki mówią, że z takiego uczelnianego... Czytaj więcej »

Infovide chce się rozwijać

Kierownictwo Infovide do połowy 2006 r. podejmie decyzję dotyczącą dalszego rozwoju spółki. Firma rozważa możliwość uzyskania zewnętrznego wsparcia kapitałowego. Myśli też o pozyskaniu inwestycji funduszu venture capital. Alternatywą może być wejście na warszawską giełdę, co mogłoby nastąpić w drugiej połowie 2006 r. Firma potrzebuje od 10 do 20 mln zł na przejęcia.... Czytaj więcej »

Rozmowy o przenaszalności

Z inicjatywy Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji trwają rozmowy na temat porozumienia dotyczącego przenaszalności numerów telefonicznych. Operatorzy stacjonarni - na mocy zapisów Prawa telekomunikacyjnego i decyzji prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty - powinni zapewnić przenaszalność takich numerów od 1 stycznia 2006 r. Czytaj więcej »

Business Objects w firmie BOPD

Premium Technology zamierza przestać zajmować się dystrybucją i wsparciem oprogramowania Business Objects. Zadania te przejmie od 1 stycznia 2006 r. dedykowana do tego celu nowa spółka BOPD. Jej prezesem został Andrzej Pilaszek, w przeszłości m.in. dyrektor generalny SAP Polska. Czytaj więcej »

Wirtualizacja dla wszystkich

Wirtualizacja zasobów serwerowych niesie ze sobą znaczące oszczędności i ogromną elastyczność - przekonywali podczas zorganizowanego w Warszawie VM Forum przedstawiciele firmy DNS. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

UPC Polska wprowadziła do oferty usługi telefonii w ośmiu miastach w Polsce (Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu)... Czytaj więcej »

Ludzie

MARIUSZ BARYCKI, długoletni dyrektor ds. systemów informatycznych w Ahold Polska i regionalnych strukturach środkowoeuropejskich, został dyrektorem ds. informatyki w wydawnictwie Infor. Czytaj więcej »

Zadowolenie przeliczane na złotówki

Systemy CRM nie są nowością, ale ich zastosowania wciąż są w początkowej fazie, zwłaszcza w małych i średnich firmach. Przedstawiciele firmy Qumak-Sekom, która zorganizowała konferencję "Najlepsze i osiągalne rozwiązania - CRM dla Twojej firmy", są pewni, że sytuacja zmieni się na korzyść oferentów CRM. Czytaj więcej »

Technologie
Standardowa debata

Standardowa debata

Microsoft zapowiada otworzenie formatu dokumentów Office. Nie oznacza to jednak, że producenci oprogramowania będą mogli wykorzystywać go w swoich produktach. Czytaj więcej »

Rootkity z płyty

Rootkity z płyty

Jeśli Sony Music/BMG nie zrezygnuje z umieszczania na płytach oprogramowania XCP lub, co gorsza, w jego ślady pójdą inne wytwórnie, odtwarzanie płyt CD w firmowych komputerach może być wkrótce zbyt ryzykowne. Czytaj więcej »

Stymulacja konsumentem

Przejmując za 6,9 mld USD firmę Scientific-Atlanta, Cisco Systems kupuje 40% amerykańskiego rynku przystawek do odbioru telewizji cyfrowej. Konsekwencje tej transakcji odczuje jednak wkrótce cały świat. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Świąteczne projekty Amazona

Amazon od dawna ustala standardy w świecie e-commerce. Teraz ostrożnie próbuje przekazać komunikacyjną pałeczkę klientom, rezygnując z monologu na rzecz dyskusji. Czytaj więcej »

Konteksty

Kryminaliści Internet i pieniądze

Przestępstwa w Internecie w coraz większym stopniu stają się dziełem grup zorganizowanych profesjonalistów. Ponieważ takie przestępstwa dokonywane są zazwyczaj w niezwykle szybkim tempie i mają na ogół charakter międzynarodowy, bardzo trudno je zwalczyć. Czytaj więcej »

Programy i usługi

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał niedawno ważny wyrok w sprawie podatkowego traktowania sprzedaży oprogramowania i jego przystosowania do potrzeb nabywcy. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Na wskroś bezpiecznie

Mechanizmy ochronne, w tym zwłaszcza do zarządzania tożsamością, są obecnie integrowane ze wszystkimi typami i warstwami sieci, urządzeń i aplikacji. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Wszyscy szoferami?

Anegdota mówi, że Lord Nelson, potomek słynnego pogromcy Wielkiej Armady spod Trafalgaru, chętnie słuchał młodych wynalazców. Na długo przed tym, jak Henry Ford zaproponował legendarny model T, pewien wizjoner sugerował, że w przyszłości każda rodzina będzie mieć automobil do osobistego użytku. Lord Nelson pokiwał sceptycznie głową i rzekł: Chcesz mi powiedzieć młody... Czytaj więcej »

HWDP, czyli młodzi Sumerowie

Napisała do mnie spotkana po latach znajoma z młodości, podając odnośnik do strony http://www.mmj.pl/~cichy/motylek.swf . Zawsze starannie studiuję otrzymane listy i odwiedzam polecane miejsca. Pewnie dlatego, że niewiele ryzykuję, nie używając najbardziej popularnego systemu operacyjnego. Tym... Czytaj więcej »

Co z Kopernikiem?

Mamy obecnie bardzo wysoki współczynnik skolaryzacji. Uczą się prawie wszyscy i czego popadnie. Czy oznacza to, że cała ta wykształcona grupa stanie się w przyszłości elitą społeczeństwa? Otóż nie, bo elita to awangarda wyróżniająca się pośród szarej masy. Pauperyzacja poziomu edukacji, z czym mamy obecnie do czynienia, nie przyczynia się do kształtowania elit. Edukacja... Czytaj więcej »

Jaka czarna płyta?

Trzeci już (i szczęśliwie ostatni) raz zajmujemy się tu sprawą przenoszenia nagrań do komputera. Z tego, co miało być jednym tekstem, zrobił się tryptyk, a główny temat, czyli czarna płyta, odpłynął nam powoli gdzieś w dal. Czytaj więcej »

Temat tygodnia
Fenomen Google

Fenomen Google

W każdym czasie można znaleźć zjawiska wyprzedzające swoją epokę i pokazujące w sposób jak najbardziej rzeczywisty trendy przyszłości. Obchodzący siódme urodziny Google jest takim fenomenem. I to nie tylko ze względu na oferowany produkt, ale również warunki, w jakich powstaje. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...