powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 43-2005, 21 listopada 2005
43-2005 Computerworld nr 43-2005
Prezentacje firmowe

Rozwiązania IBM w dziedzinie zunifikowanej komunikacji i pracy grupowej

IBMKombinacja sprzętu, oprogramowania i usług pozwalających na korzystanie z komunikacji głosowej, wymiany danych i przekazów wideo bezpośrednio z aplikacji i urządzeń, z jakich użytkownicy korzystają na co dzień. Poznaj rozwiązania IBM w dziedzinie zunifikowanej komunikacji i pracy grupowej, umożliwiające szybsze podejmowanie decyzji oraz obniżanie kosztów komunikacji i podróży.

Wiadomości

Tłumy po częstotliwości WiMAX

Przetargi na powiatowe częstotliwości 3,6-3,8 GHz cieszyły się rekordowym zainteresowaniem operatorów. Exatel i Telekomunikacja Polska złożyły wnioski ofertowe we wszystkich 317 przetargach powiatowych - zamierzają więc budować ogólnopolskie sieci dostępowe. Czytaj więcej »

Śmierć guru

11 listopada br. w wieku 95 lat zmarł najsłynniejszy współczesny autor książek i artykułów dotyczących zarządzania, Peter Drucker. Czytaj więcej »

NIK gromi cła

Kontrola ''Systemy informatyczne w administracji celnej'' została przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli z inicjatywy własnej, m.in. w związku z publikacjami prasowymi na temat zamówień publicznych w ramach informatyzacji Służby Celnej (pisaliśmy o tym w Computerworld). Celem kontroli było dokonanie oceny skuteczności realizacji strategii informatyzacji tego resortu oraz... Czytaj więcej »

SQL 2005 po polsku

W tydzień po premierowym pokazie w San Francisco odbyła się polska premiera platformy aplikacyjnej SQL Server 2005, Visual Studio 2005 i BizTalk Server 2006. Gośćmi specjalnymi byli dwaj Polacy, na co dzień pracujący w centrali Microsoft w Redmond - Maciej Sarnowicz i Grzegorz Gogołowicz. Obaj są zaangażowani w rozwój premierowych produktów. Czytaj więcej »

Rozwlekła, rozległa sieć CEPiK

Tuż przed zmianą rządu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji unieważniło prowadzony od 2004 r. przetarg na budowę sieci WAN-CEPiK. Według nieoficjalnych informacji, w końcowym etapie szacowanego na 300 mln zł przetargu największe szanse miały Telekomunikacja Polska i konsorcjum firm Crowley Data Poland, Exatel i ATM. Czytaj więcej »

CA, po prostu CA

Computer Associates International nazywa się teraz krótko - CA. Nowa nazwa ma jeszcze dobitniej podkreślać, że firma zrywa ze złą reputacją, po części spowodowaną nieprawidłowościami w księgowaniu i wyrzuceniem prawie całego kierownictwa. Czytaj więcej »

PiS: IACS do kontroli

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada poddanie kontroli trzyletniej umowy zawartej przez Agencję Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) i HP Polska. Kontrakt o wartości 420 mln zł na obsługę systemu IACS podpisano na niedługo przed wyborami. PiS chce wyjaśnić, czy zawarcie umowy na serwis systemu było konieczne. Czytaj więcej »

Spotkania dla towarzystwa

Z Piotrem Fuglewiczem, członkiem honorowym PTI i organizatorem Jesiennych Spotkań PTI ''Festiwal Informatyki Jutra'', rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

New Horizons - według IDC największa niezależna firma szkoleniowa, otwiera pierwszy ośrodek w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, którego dyrektorem został Cezariusz T. Pawłowski... Czytaj więcej »

Technologie

Z indeksem po pieniądze

Technologie indeksowania informacji dojrzały, by zastosować je w korporacyjnych systemach informatycznych, ale rynek samodzielnych rozwiązań indeksujących raczej nie powstanie. Czytaj więcej »

Płatność bez obaw

Świat płatności elektronicznych powoli, ale jednak, zmierza ku wymianie infrastruktury zabezpieczeń stworzonej jeszcze przed popularyzacją Internetu. Czytaj więcej »

Zarządzanie

O maszynach racjonalnie

Zarządzanie środkami trwałymi, w tym wspierające je systemy zarządzania gospodarką remontową stały się istotnymi czynnikami obniżania kosztów i wzrostu zysków. Czytaj więcej »

Konteksty

Telemedycyna na nowo

Dalsza ewolucja systemów telemedycznych będzie zależała nie tylko od rozwoju nowych technologii, lecz także coraz bardziej od uwarunkowań natury cywilizacyjnej, społecznej i ekonomicznej. Największym wyzwaniem staje się wpisanie usług telemedycznych w zmieniające się struktury współczesnych systemów opieki zdrowotnej. Czytaj więcej »

Telemedycyna to nie kwestia mody

Z Adamem Koprowskim, pełnomocnikiem dyrektora ds. telemedycyny w Instytucie Kardiologii w warszawskim Aninie oraz konsultantem Unii Europejskiej ds. projektów teleinformatycznych w medycynie, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Następcy krzemu

Elektronika i krzemowe układy scalone stanowią fundament sprzętowego wymiaru współczesnej informatyki. Owe technologie osiągnęły wysoki poziom rozwoju, być może nawet stan nasycenia. Czy nadchodzi zatem kres ich ekspansji? Czytaj więcej »

Wszystko jest gridem

Spory na temat definicji grid computing sprawiły, że przeoczyliśmy moment, w którym technologia ta na trwałe zagościła w naszych firmach. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Podpis bez popisu

Przyczyn słabej popularności podpisu elektronicznego w usługach bankowych jest wiele. Nie można jednak nie zauważyć słabości systemowych przedsięwzięcia, jakim było wprowadzanie e-podpisu do polskiego systemu prawnego. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Oblicza słuszności

W dzisiejszych czasach informatyk ma już niewiele do gadania. Musi przede wszystkim wykonywać polecenia przełożonych i to niezależnie od tego, czy pracuje w firmie informatycznej, czy w jakiejkolwiek innej. Krótkie czasy dyktatu technokracji informatycznej, jakie mieliśmy z początkiem ostatniej dekady ubiegłego wieku, minęły bezpowrotnie. Tym samym zakończył się najbardziej... Czytaj więcej »

Miękki dróżnik, czyli ptasior informatyki

Doroczna wizyta w Polsce (o czym dłużej było w felietonie http://www.apple.com.pl/kuba/archiwum/488.html ) ujawniła, żem Dyzmą, a może nawet Kosińskim polskiej informatyki. To znaczy dobrze piszę, ale nie znam się na tym o czym piszę. Czytaj więcej »

Czarna płyta

Gdy tylko wyzwolić się od czytania i słuchania niebotycznie rozdętych, podobno ważnych, wiadomości i komentarzy bieżących (patrz poprzedni felieton), człowiekowi wydaje się, że ma mnóstwo czasu, więc musi coś zrobić, by go nie mieć. Czytaj więcej »

Kłopotliwa reprezentacja

Rozmawiając z nieinformatykami często napotykam na trudne do przezwyciężenia problemy pojęciowe i to w momentach, kiedy w ogóle bym się tego nie spodziewał. Ale pewnie znają je Państwo dobrze - nie chodzi bynajmniej o terminy (mogę się spodziewać, że nie wszyscy rozumieją słowa firewall, patch i codec), ale o pewne fundamentalne zagadnienia z ontologii i taksonomii informatyki. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Co przyniesie euro?

Banki już teraz, nie znając jeszcze terminu przystąpienia Polski do strefy euro, powinny zapoczątkować przygotowania do wejścia do Unii Monetarnej i rozpocząć proces wprowadzania nowych produktów i usług finansowych. Czytaj więcej »

Bieg na orientację (na klienta)

Seria umiarkowanie udanych implementacji systemów CRM każe światu usług finansowych ponownie przemyśleć strategię ich wdrożenia. Czytaj więcej »

Outsourcing z rezerwą

Wątpliwości wokół bankowego outsourcingu nie rozwiązała ani nowelizacja prawa bankowego, ani wydana przez Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego interpretacja najbardziej dyskusyjnych zapisów. Wciąż panuje przekonanie, że zbyt rygorystyczne przepisy hamują rynek outsourcingu. Czytaj więcej »

Kto kogo czyli bankowa informatyka i jej dostawcy

Banki zawsze były w czołówce organizacji stosujących nowości techniki obliczeniowej. Przez lata jednak to dostawcy decydowali o postępie, a klientom pozostawało skorzystać z ich oferty lub nie. Jednak role w tym układzie stopniowo się odwracają i to bank-klient coraz częściej dyktuje warunki. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Konkurencja to codzienność

Tempo zmian w bankowości jest zawrotne. Jeśli wierzyć analizom, na europejskim rynku finansowym za kilka lat pozostanie najwyżej 10 dużych, międzynarodowych banków. Podzielą między siebie lwią część rynku, resztę pozostawiając mniejszym, niszowym instytucjom finansowym. Zmiany nie ominą Polski. Za kilka lat na naszym rynku mogą pozostać trzy, cztery duże banki i kilkanaście... Czytaj więcej »

Listy

Microsoft a mowa polska

W swoim felietonie z 24.10.2005 r. pt. ''Microsoft a mowa polska'' pan Bogdan Pilawski - ceniony przez nas profesjonalista - stwierdził, iż największy polski dystrybutor tego typu sprzętu błędnie określa ''drukarki wierszowe'' mianem ''drukarek liniowych''. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...