powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 42-2005, 14 listopada 2005
42-2005 Computerworld nr 42-2005
Wiadomości

Usługi na wojnę

Przedstawiona przez Microsoft strategia Live Software ma umożliwić skuteczniejszą walkę z nowymi rywalami - Google i Yahoo! Czytaj więcej »

Wspólny start z SQL 2005

Premiery kolejnych produktów Microsoftu są anonsowane jako największe i najważniejsze. Nie inaczej było 7 listopada, gdy na rynek wchodziła baza SQL Server 2005. Czytaj więcej »

W skrócie

GEAC Computer został sprzedany funduszowi Golden Gate Capital za milliard USD. Nowy właściciel podzieli producenta oprogramowania. Najcenniejszy zasób - System 21, czyli rozwijana przez GEAC aplikacja ERP - stanie się własnością Infor Global Solutions. Dzięki kolejnym przejęciom Infor wyrasta na liczącego się dostawcę ERP. Czytaj więcej »

Mały Oracle za darmo

Baza Oracle Database 10g w ''startowym'' wydaniu Express Edition zostanie bezpłatnie udostępniona pod koniec roku. Będzie ją można uruchamiać na systemach jednoprocesorowych (także dwurdzeniowych) wyposażonych w mniej niż 1 GB pamięci. Wersja XE pozwala na uruchomienie jednej instancji programu w systemie i zapis 4 GB danych użytkowych. Czytaj więcej »

Masowe zwolnienia

Deutsche Telekom w ciągu trzech lat zwolni ok. 32 tys. pracowników. Czytaj więcej »

Schengen blisko, coraz bliżej

Schengen blisko, coraz bliżej

Zniesienie kontroli granicznej na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej spełni jedno z największych marzeń obywateli tych państw, przez kilkadziesiąt lat pozbawionych przez komunistów prawa decydowania o swobodzie podróżowania. To zresztą jeden z fundamentów Wspólnoty Europejskiej, ustanowiony w Układzie z Schengen w 1985 r. - móc przekraczać granicę między państwami... Czytaj więcej »

Oko w oko z celnikiem

Oko w oko z celnikiem

Szwecja i Norwegia rozpoczęły wydawanie paszportów biometrycznych. W obu przypadkach wykorzystano identyczną technologię dostarczoną przez firmę Setec (grupa Gemplus International). Czytaj więcej »

Kadry

Janusz Zawiła-Niedźwiecki jest nowym dyrektorem handlowym w ABG Ster-Projekt SA. Czytaj więcej »

AMD zbiera punkty

Chociaż przewaga Intela nad ADM na rynku procesorów x86 jest miażdżąca, to różnica powoli się zmniejsza. W ostatnim kwartale AMD znowu odrobiła kilka punktów procentowych. Czytaj więcej »

Powrót króla laptopów

Dwanaście lat zajęło komputerowemu skrzydłu koncernu Toshiba podjęcie decyzji o otwarciu oddziału w Polsce. Opieszałość kosztowała firmę utratę pozycji lidera rynku notebooków. Czytaj więcej »

BPH czy Pekao?

Na pewnym etapie rozmów o fuzji wydawało się, że żółta koszulka lidera będzie należała do Banku BPH i jego rozwiązania informatyczne zostaną wdrożone w nowej organizacji, chyba zresztą z korzyścią dla polskich klientów. Czytaj więcej »

Większy zasięg UMTS

Operatorzy sieci telefonii komórkowych poszerzają ofertę UMTS. W kilku miastach usługi tzw. telefonii trzeciej generacji wprowadza sieć Orange, która dotychczas nie oferowała ich w ogóle. Czytaj więcej »

Comarch próbuje sił na niemieckim rynku ERP

Krakowska spółka szuka partnerów w Niemczech. W ciągu 2-4 lat chce aktywnie współpracować w zakresie sprzedaży systemu CDN XL ze 100-150 firmami. Czytaj więcej »

Technologie
Standard z woli ludu

Standard z woli ludu

Przy okazji zapowiedzi przejścia administracji stanu Massachusetts na OpenDocument - otwarty format dokumentów biurowych, na światło dzienne wypłynęła tocząca się od dawna dyskusja o roli standardów. To, że są pożyteczne, jest oczywiste - choć nie dla wszystkich. Czytaj więcej »

Spóźnione ambicje

W Novellu znów zmiany. Redukcja zatrudnienia o ponad 10%, nowy prezes i... deklaracja realizacji wizji Chrisa Stone'a. Czy to wszystko nie dzieje się jednak zbyt późno? Czytaj więcej »

Ciasne przetwarzanie

Do rosnącej gamy serwerów kasetowych dołączają powoli także komputery PC o podobnej architekturze. Czytaj więcej »

Terabajt na taśmie

StorageTek oferuje napędy taśmowe zapisujące do 1 TB danych na jednym nośniku z szybkością do 120 MB/s. Czytaj więcej »

Telefon jak token

Meridea oferuje system zabezpieczający transakcje online przy wykorzystaniu telefonów komórkowych wyposażonych w aplikację Java. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Misja, wizja czy karnet na basen...

Badania satysfakcji pracowników mają swoich zagorzałych przeciwników, ale umiejętnie przygotowane i przeprowadzone mogą rozwiązać przynajmniej część problemów utrudniających pracownikom życie zawodowe. Czytaj więcej »

Ankieta prawdę Ci powie

Z Jackiem Nowackim, menedżerem Institute of Advanced Management, wcześniej menedżerem i partnerem w firmach doradczych Neumann Management Institute i HRK Partners, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Konteksty

Dokąd zmierza Internet

Wiadomo już, że rozwój Internetu nie jest liniowy. Co zatem może czekać nas za np. 5 lat? Czytaj więcej »

Pamięć przyszłości

Pamięć przyszłości

Echa sportowego paradygmatu ''dalej, wyżej, szybciej'' odnajdziemy także w informatyce. W obszarze zapamiętywania danych można by go przybliżyć hasłem ''więcej, gęściej, szybciej, taniej''. Nowe technologie zaoferują nam terabajtowe dyski - o rzędy wielkości pojemniejsze niż obecne. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Czkawka po latach

Andrey Bayor udowodnił, że wiele programów antywirusowych można oszukać w prosty sposób. Na odkrytą przez niego metodę ataku podatnych jest osiemnaście popularnych systemów antywirusowych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Eksperyment na żywym organizmie

Jedna ze współczesnych sztuczności polega na tym, by coś wymyślić i to coś wytwarzać, wywołując jednocześnie u ludzi potrzebę posiadania tego czegoś. Ponieważ ludzie sami zapewne nigdy nie wpadliby na to, że czegoś takiego w ogóle im potrzeba, wniosek z tego, że dana rzecz tak naprawdę jest zbyteczna i bez sensu. Klasyczny przykład czegoś takiego widziałem niedawno w gazetce... Czytaj więcej »

Mieć marzenie

Jak to było w piosence Trubadurów? "Marzenia jak ptaki szybują po niebie". Każdy człowiek powinien marzyć. Pamiętam nieukrywane przerażenie mego kolegi, gdy syn oświadczył mi publicznie z całą powagą sześciolatka, że nie ma już żadnych marzeń. Na szczęście okazało się, że była to tylko chwilowa zapaść, spowodowana otrzymaniem pierwszego w życiu komputera. Kilka minut... Czytaj więcej »

Elemele-dudki czyli HGW

Spoglądając na wytłuszczony tytuł felietonu, jak sądzicie Państwo, o czym dzisiejszy będzie traktował? Wpisując w wyszukiwarce internetowej hasło HGW otrzymujemy głównie odnośniki do wywiadów, polemik oraz innych spisanych materiałów z udziałem Hanny Gronkiewicz-Waltz. Miłośników polityki i finansów muszę rozczarować - niczego w tym klimacie nie będzie, bo się na tym nie... Czytaj więcej »

Technika i socjotechnika

Historia, którą opowiem Państwu dzisiaj, jest tyle śmieszna co pouczająca i długo zastanawiałem się, czy nie należy do tzw. legend miejskich. Nawet jeśli, to w każdej legendzie tkwi ziarno prawdy, a ta brzmi całkiem prawdopodobnie. Czytaj więcej »

Temat tygodnia
Rzeczpospolita v. 3.5

Rzeczpospolita v. 3.5

Nikt nie odprawił egzekwii nad śp. Ministerstwem Nauki i Informatyzacji. Toteż dopóki nie powstanie Główny Urząd ds. Informatyzacji, tą dziedziną zajmie się minister spraw wewnętrznych i administracji, na którym spoczywa obowiązek budowy Schengeńskiego Systemu Informacyjnego (SIS II) oraz Sieci Teleinformatycznej Administracji Publicznej (STAP). Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...