powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 41-2005, 7 listopada 2005
41-2005 Computerworld nr 41-2005
Wiadomości

Rewolucja tu i teraz

Z Davidem Collinsem, członkiem WiMax Forum z ramienia kanadyjskiej firmy Redline Communications, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Burmistrz czy rynek?

Kto ma budować sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu tam, gdzie ich jeszcze nie ma? Jaką rolę w rozwoju infrastruktury dostępowej w polskich gminach, miastach i regionach ma do spełnienia władza publiczna, a jaką rynek? Seminarium "Burmistrz czy rynek" pokazało kilka możliwych rozwiązań. Czytaj więcej »

Dotrzeć do klienta

Krytycznym elementem rozwoju polskiego rynku usług szerokopasmowych nadal jest dotarcie do abonenta - przeszkodą są zarówno przyczyny ekonomiczne, jak i niska penetracja łączy abonenckich. Czytaj więcej »

Niejasny handel elektroniczny

Rośnie liczba skarg związanych z transgranicznym handlem elektronicznym. Jedną z prób uporządkowania tego rynku jest wprowadzenie znaku jakości dla handlu elektronicznego - Euro Label, opartego na Europejskim Kodeksie Postępowania. Czytaj więcej »

Redukcja w skali makro

Choć wyniki finansowe branży teleinformatycznej wskazują na dobrą kondycję, dziesiątki tysięcy ludzi na świecie tracą pracę. Czytaj więcej »

Na giełdę po inwestycje

Przed wejściem na giełdę Teta szczegółowo dzieli się planami rozwoju oprogramowania. Czytaj więcej »

Komórkowa megafuzja

Hiszpańska Telefonica chce za 26,1 mld USD przejąć operatora komórkowego O2 działającego w Wlk. Brytanii, Niemczech, Irlandii i na wyspie Man. Czytaj więcej »

Cała pomarańcza dla TP

Telekomunikacja Polska odkupi od France Telecom brakujące 34% udziałów w PTK Centertel. Wartość transakcji, która zapewni przejęcie pełnej kontroli nad siecią Orange w Polsce, wynosi 4,88 mld zł. Czytaj więcej »

Technologie

Aperi łączy i dzieli

Nowa inicjatywa open source sterowana przez IBM ma na celu ułatwienie zarządzania systemami pamięci masowych. Sprawa jest jednak mocno kontrowersyjna. Czytaj więcej »

Coraz więcej przyległości

Po zakupieniu ponad 30 firm BEA Systems przedstawia ciekawą ofertę rozwiązań do budowania dużych systemów. Czytaj więcej »

Małe coraz lepsze

Małe coraz lepsze

Sprzętowe oferty dla firm małych i średnich zmieniają się jak w kalejdoskopie. Na szczęście dla klientów są to zmiany na lepsze. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Życie jak w filmie

Któż nie chciałby pracować mniej, jednocześnie nie tracąc przywilejów zarezerwowanych dla pracoholicznych przodowników? Albo mieć dwa razy więcej urlopu niż gwarantuje prawo? W Stanach Zjednoczonych o SAS Institute równie często pisze niszowy magazyn Working Mother, co tamtejszy Computerworld. SAS doskonale sprzedaje się w mediach jako wymarzony pracodawca. Zdecydowanie lepiej niż... Czytaj więcej »

Konteksty

Każdemu według potrzeb

Firma Intel zatrudnia antropologów, których zadaniem jest określanie rzeczywistych potrzeb i oczekiwań ludzi z różnych części świata pod adresem nowych technologii. Czytaj więcej »

Cyfrowe biorą wszystko

Stworzenie biblioteki cyfrowej z prawdziwego zdarzenia nie ogranicza się tylko do zdigitalizowania tradycyjnych zbiorów. To skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga pokonania wielu problemów organizacyjnych, informatycznych, semantycznych, prawnych. Biblioteka cyfrowa ma swoją specyfikę i charakter. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Kontrola po kontroli

Mechanizmy kontroli dostępu i zarządzania tożsamością zabezpieczają firmę przed nadużyciami. Ich uzupełnieniem powinny być jednak narzędzia do monitorowania i audytu czynności wykonywanych przez użytkowników aplikacji biznesowych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Wersje profesjonalizmu

Jest powiedzenie, że kto szuka, ten znajdzie. W zasadzie jest to logiczne, bo nie szukając trudno znaleźć, co najwyżej można się przypadkowo natknąć. Jak ostatnio zorientowałem się, ludzie szukają poleceń w programie Visio. Powinny tam być, a jednak ich nie ma. Czytaj więcej »

Krzemowe wzgórza

W jednym z przedstawień Kabaretu Starszych Panów, grana przez Irenę Kwiatkowską hrabina, co i raz dobywała ze swego wnętrza muzykę, a konkretnie był to - nieco dziś zapomniany - walc "Ramona". Muzyka dobiegała z - nazwijmy to tak - głębi hrabiny, ale umiejscowienie jej źródła było, jak to u Starszych Panów, bardziej sprawą metafizyczną, niż konkretem. Czytaj więcej »

Plujka, czyli felieton(ista) ogolony

Wydawałoby się, że po piętnastu latach realnego kapitalizmu w Polsce nauczyliśmy się mantry: "zysk, zysk, zysk". Szczególnie w branży komputerowej sprawa jest oczywista, prawa ekonomii działają tu bez pudła (np. prawo wykładniczego spadku cen jednostkowych wraz ze wzrostem liczby wyprodukowanych komputerów), zaś wszyscy chcąc lub nie chcąc korzystamy z wolnego rynku, wybierając... Czytaj więcej »

Wolni i solidarni

Są na świecie rzeczy, o których nie śniło się filozofom. Są też problemy obliczeniowe, z którymi mogą się mierzyć tylko najszybsze superkomputery - ale akurat zadania te nie są dość atrakcyjne, by zajęły się nimi wielkie centra badawcze lub wojskowe. Jednak dzięki dobrym pomysłom i ludziom dobrej woli da się i takie problemy rozwiązywać. Chciałbym dziś opowiedzieć... Czytaj więcej »

Temat tygodnia
Szerokiej drogi!

Szerokiej drogi!

Integracja telewizji, telefonu i Internetu dzieje się na naszych oczach. Technika dostępu nie ma znaczenia - liczy się treść. Oto główne przesłanie II Forum na rzecz Usług Szerokopasmowych, które miało miejsce w Warszawie pod koniec października br. Czytaj więcej »

Listy

Podpis teoretycznie bezpieczny

Warto jest skomentować spór na temat luk w zabezpieczeniach oprogramowania do składania podpisu elektronicznego wywołany przez firmę G Data (Paweł Krawczyk, Podpis teoretycznie bezpieczny, CW nr 39/2005). Nie wszystkie bowiem argumenty i kontrargumenty docierają do sedna zagadnienia. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...