powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 40-2005, 31 października 2005
40-2005 Computerworld nr 40-2005
Wiadomości

Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju

Z dr. Marcinem Piątkowskim z Międzynarodowego Funduszu Walutowego rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Oczekiwanie na ruch

Novell nie potwierdza planów redukcji zatrudnienia. Branża nie przestaje jednak huczeć o planowanym zwolnieniu ok. 20% pracowników tej firmy. Czytaj więcej »

Z Wrocławia na warszawski parkiet

Przedstawiciele firmy Teta jeszcze w tym roku chcieliby zakończyć publiczną sprzedaż akcji firmy. Czytaj więcej »

O mące, piekarni i chlebie

XI Konferencja Użytkowników i Deweloperów Oracle, zorganizowana przez Stowarzyszenie Polskiej Grupy Użytkowników Systemu Oracle PLOUG, była okazją do dyskusji poświęconych nie tylko technologii. Czytaj więcej »

Regulator prosi oczas

Departament Sprawiedliwości USA opóźnia połączenie Oracle z Siebel Systems. Czytaj więcej »

Testy elektronicznego głosowania

Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich w dwóch lokalach wyborczych w Warszawie i Sopocie pojawiły się urządzenia umożliwiające elektroniczne oddanie głosu. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Spółki eCard i o2.pl znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu Technology Fast 50... Czytaj więcej »

Nowa wersja SAP Business One

SAP wprowadził na rynek nową wersję oprogramowania SAP Business One, przeznaczoną dla małych i średnich firm zatrudniających poniżej 100 pracowników. Według informacji SAP nowa wersja programów z serii Business One, obejmujących moduły sprzedaży, finansów, zakupów, gospodarki materiałowej i produkcji, umożliwia szybszą instalację i bardziej intuicyjną obsługę. Czytaj więcej »

Marconi wesprze Szwedów

Ericsson przejmuje większą część działalności brytyjskiego dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego - firmy Marconi. Umożliwi to szwedzkiej firmie poszerzenie oferty o urządzenia, które pozwalają operatorom na zwiększanie pojemności sieci kablowych. Wartość transakcji jest szacowana na ok. 2,1 mld USD. Ericsson spodziewa się, że dzięki temu jego przychody wzrosną o ok. 1,5 mld USD.... Czytaj więcej »

D-Link rusza na podbój Cisco?

D-Link zdecydował się na zaatakowanie nowego segmentu rynku i wprowadzenie do sprzedaży urządzeń sieciowych przeznaczonych dla odbiorców korporacyjnych. Obecnie są to przełączniki warstw drugiej i trzeciej rodziny xStack wyposażone w porty Gigabitowe, a opcjonalnie również 10Gigabitowe oraz urządzenia typu appliance D-Link DFL do zabezpieczania dostępu i filtrowania ruchu pakietów. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo i odpowiedzialność

NASK po raz dziewiąty zorganizował konferencję SECURE propagującą wiedzę na temat bezpieczeństwa sieci i systemów komputerowych. Została ona zorganizowana przez NASK i działający w jego ramach zespół reagowania CERT. Konferencję wsparła także utworzona w 2004 r. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Sieci i Informacji ENISA. Czytaj więcej »

Bankomaty Siemensa

Siemens Business Services, wchodzący w skład Siemens sp. z o.o., podpisał umowę na sprzedaż w Polsce bankomatów firmy Triton. SBS zajmował się już serwisowaniem bankomatów sprzedawanych przez Wincor Nixdorf. Czytaj więcej »

Exatel na WiMAX-a

W Warszawie działa już nadajnik pracujący w częstotliwości 3,5 GHz w technologii WiMAX obsługiwany przez firmę Exatel. To pierwszy z 50 nadajników, które w większych polskich miastach zostaną uruchomione do końca 2006 r. przez tego operatora. Czytaj więcej »

Skalowany mainframe

IBM zaprezentował nowe komputery mainframe - IBM System z9-109, których opracowanie trwało trzy lata i kosztowało firmę 1,2 mld USD. Komputery te umożliwiają uzyskanie dwukrotnie wyższej wydajności przetwarzania niż dotychczas dostępne w ofercie IBM najsilniejsze modele eServer zSeries z990. Czytaj więcej »

Administracja nie jest przygotowana

Główną barierą w upowszechnianiu e-podpisu w Polsce jest nieprzygotowanie administracji do odbioru dokumentów z podpisem elektronicznym - stwierdzili uczestnicy spotkania w Narodowym Banku Polskim. Czytaj więcej »

Koma dla Softbank Serwis

Softbank Serwis przejmie za prawie 41 mln zł 100% akcji Komy. Przeprowadzona transakcja jest kolejnym etapem rozpoczętej w lipcu br. konsolidacji obu spółek. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

KONRAD ROCHALSKI został prezesem zarządu Infor Systems Polska. Czytaj więcej »

Technologie

Nowy wirtualny świat

Zwirtualizowane rozwiązania, systemy i urządzenia zaczynają opanowywać świat wokół nas. Wkrótce nie będzie centrum danych, urządzenia sieciowego, macierzy, serwera czy nawet komputera nieoferującego takiej funkcji. Co możemy dzięki temu zyskać? Czytaj więcej »

Sieciowa ofensywa

W ciągu ostatniego miesiąca Cisco przedstawiło kilka inicjatyw w dziedzinie architektur rozwiązań sieciowych. Firma wprowadziła sporo nowych rozwiązań sprzętowych i odświeżone wersje aplikacji komunikacyjnych. Czytaj więcej »

Serwer miniklaster

VIA ogłosiła nową architekturę energooszczędnych serwerów, które można łatwo łączyć w klastry. Wiesław Pawłowicz Czytaj więcej »

Zarządzanie

Nowe potrzebne od zaraz

Informatycy muszą pogodzić się z tym, że tak jak specjaliści z innych dziedzin w ciągu swojej kariery zawodowej przynajmniej kilka razy zmienią charakter pracy i specjalizację. Będą musiały przygotować się do tego także firmy zajmujące się szkoleniami IT. Czytaj więcej »

Konteksty

Systemy i ludzie

W zabezpieczeniach kryptograficznych w bankowości kluczową rolę często odgrywa tzw. czynnik ludzki. Czytaj więcej »

Ideał samonaprawialności

Wzrost złożoności systemów IT i ich znaczenia dla naszej cywilizacji sprawia, że dotychczasowe metody projektowania i eksploatacji systemów IT nie gwarantują żądanego poziomu niezawodności. Laboratoria badawcze zastanawiają się więc nad tym, czy jesteśmy w stanie implementować paradygmat bioorganizacyjnej homeostazy. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Podpis według wzoru

Wiedeńska konferencja RSA 2005 była w dużej mierze poświęcona podpisowi elektronicznemu i sposobom jego upowszechnienia na potrzeby inicjatyw e-government. Nie zabrakło jednak wątków związanych z badaniami nad atakami i metodami zabezpieczania się przed nimi. Czytaj więcej »

Nieżyciowe reguły

Z Michaelem Vergarą, wiceprezesem ds. rozwiązań i usług profesjonalnych w firmie RSA Security, rozmawia Paweł Krawczyk. Czytaj więcej »

Bezpieczna wędrówka

Bezpieczeństwo rozwiązań mobilnych może wydawać się zupełnie nową dziedziną, jednak wiele problemów - i rozwiązań - jest analogicznych do tych, które spotyka się w ''tradycyjnym'' zdalnym dostępie. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Zaorać Bantustan

Dziewięć lat to szmat, a właściwie szmata czasu. Szczególnie jeśli spędziło się ten czas z dala od Ojczyzny, nasiąkając obcymi obyczajami. Przyznam się, że ostatnia podróż do Polski uświadomiła mi, że jestem tu obcy, choć to mój kraj. Czytaj więcej »

Popisowa idea

Dziennik Zachodni - największy w kraju dziennik regionalny - jeździ ostatnio po świeżo obranym senatorze RP, jak po łysej kobyle. Wybrańcem losu wzbudzającym nie lada zainteresowanie prasy jest nie kto inny jak mgr inż. Szymura Jerzy - obecnie senator, a w świecie informatyki znany bardziej z prowadzonej w przeszłości od rozkwitu do upadku firmy 2Si. Czytaj więcej »

Zatestowani na śmierć

Napisałem swego czasu felieton ''Komentując komentarze'' (CW 31/03), w którym proponowałem stworzenie katalogu przesądów informatycznych. Wtedy odniosłem się do powszechnego przekonania o niezbędności komentarzy i postawiłem tezę, że dobry program uwag "na boku" praktycznie nie wymaga, a ich pojawienie się jest oznaką niedojrzałości języka programowania, niedostatków w projekcie... Czytaj więcej »

O fakturach i poczcie raz jeszcze

Kilka zaledwie tygodni temu pisałem w tym miejscu o pewnym dziennikarzu, który był szczególnie zadowolony z tego, że - w jego przekonaniu - poczta straci na wprowadzeniu faktur elektronicznych i dobrze jej tak. A jak poczta dużo straci, to może i upadnie. I wtedy przestaną przychodzić do nas faktury do zapłaty, których przecież nikt nie lubi. Są one jak te złe listy, z jednej z... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

W krzywym zwierciadle

Są kłamstwa, wielkie kłamstwa i... statystyka. Zawsze przypominajmy sobie ten aforyzm słynnego polskiego matematyka Hugo Steinhausa (1887-1972), gdy bierzemy do ręki kolejną prognozę rozwoju rynku. Jakiegokolwiek, w tym także rynku IT. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...