powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 39-2005, 24 października 2005
39-2005 Computerworld nr 39-2005
Prezentacje firmowe

IBM BladeCenter - IT w pudełku

IBMRozwiązanie IBM BladeCenter integruje serwery blade, pamięć masową i przełączniki sieciowe w jednej obudowie. Zapewnia przy tym redukcję kosztów administrowania systemów i sieci do minimum, dzięki zastosowaniu jednolitego zestawu narzędzi administracyjnych. Teraz moduły tworzące BladeCenter oferowane są w bardzo korzystnej promocji. Pobierz broszurę aby zapoznać...

Wiadomości

Po czynach nas rozpoznacie

Jeszcze nikomu nie udało się uprzątnąć Stajni Augiasza, jaką jest informatyka w resorcie finansów. Wygląda, że obecna ekipa odpowiedzialna za informatyzację Ministerstwa Finansów wie, jak to zrobić. Tylko czy nowy rząd będzie chciał skorzystać z jej usług? Czytaj więcej »

Lizbona pięć lat później

Po pięciu latach od stworzenia Strategii Lizbońskiej wyraźnie widać, że do jej efektywnego wdrożenia potrzebny jest nowy system zachęt i kar. Czytaj więcej »

Federacja producentów

Z Adamem Góralem, prezesem COMP Rzeszów, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Po przejściach, z nadzieją

Intentia jeszcze nie uporała się ze wszystkimi problemami, które ciągną się od kilku lat. Nadzieje na stabilizację stwarza połączenie z amerykańskim Lawson Software. Czytaj więcej »

Numery nieprzenaszalne

Kwestia przenaszalności numerów pomiędzy operatorami telefonii GSM to próba sił między rynkiem telekomunikacyjnym a jego regulatorem. Czytaj więcej »

GTS Energis z Exatelem?

Pieniądze nie stanowią dla nas problemu. Jeśli będzie odpowiednia firma do kupienia za dobrą cenę, to zrobimy to - powiedział Tomasz Galas, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy w nowej firmie GTS Energis. Jarosław Mikos, prezes firm GTS i Energis, przyznał, że obiektem zainteresowania jest Exatel. Czytaj więcej »

NASK oferuje dostęp bezprzewodowy

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) buduje ogólnopolską sieć radiowego dostępu do Internetu w oparciu o częstotliwości 3,6-3,8 GHz (wspominaliśmy o tym przed dwoma tygodniami). Firma uruchomiła pierwszą stację bazową w Warszawie. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

Krakowski sąd przyznał byłemu prezesowi Optimusa Romanowi Klusce jedynie 5000 zł zadośćuczynienia za niesłuszne zatrzymanie przed trzema laty... Czytaj więcej »

CEPiK gotowy za rok?

MSWiA podpisało z Softbankiem kolejny aneks do umowy na wykonanie systemu CEPiK. Czytaj więcej »

Nowy operator w Polsce

Level 3 Communications uruchomiła w Warszawie punkt dostępowy do swojej sieci światłowodowej (o długości 37 tys. km). Firma podpisała umowy z Telekomunikacją Kolejową i ATM. Czytaj więcej »

Komputery za 240 mln zł

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu wyłoniło cztery konsorcja, które dostarczą sprzęt do szkolnych pracowni internetowych. Zakup komputerów jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Łączna wartość podpisanych przez MENiS umów na dostawy komputerów przekracza 240 mln zł. Wybrane firmy i konsorcja mają 12 tygodni na dostawę i montaż w pracowniach... Czytaj więcej »

Europie wciąż brak informatyków

Według ostatnich badań IDC, przeprowadzonych na zlecenie Cisco Systems, w całej Unii Europejskiej brakuje dziś ok. 120 tys. informatyków zajmujących się technologiami sieciowymi. W ciągu trzech lat liczba nieobsadzonych etatów wzrośnie do 350 tys., co stanowić będzie ok. 14% ogólnej liczby pracowników zajmujących się sieciami. Czytaj więcej »

Energetyczny outsourcing

Jeden z międzynarodowych koncernów energetycznych działających również w Polsce (niestety jego nazwy nie podano; w Polsce działają włoska Dalia, niemieckie EON i RWE oraz szwedzki Vattenfall) podpisał z Comarchem umowę ramową na wdrożenie i utrzymywanie globalnego systemu lojalnościowego. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

MARCIN MOTEL objął stanowisko country sales managera w polskim oddziale Computer Associates. Jest odpowiedzialny za zarządzanie sprzedażą do kluczowych klientów w Polsce i na Litwie. Marcin Motel przez ostatnie cztery lata pracował jako country manager w Veritas Software Poland. Czytaj więcej »

Incenti w Grupie Softbank

Incenti przechodzi pod kontrolę Softbanku, który otrzymał 100% jej udziałów, wniesionych aportem, od Prokom Software. W zamian gdyński integrator otrzymał kolejne 5,43% akcji Softbanku, zwiększając tym samym swój udział w tej spółce do 33%. Wartość transakcji wyniosła 38 mln zł - podał Softbank. Czytaj więcej »

Prosta treść

Zdaniem analityków Jupiter Research, zaledwie 39% projektów dotyczących implementacji systemów zarządzania treścią CMS (Content Management System) kończy się osiągnięciem wszystkich wyznaczonych wcześniej celów. Jednocześnie zaledwie w 39% projektów bezpośrednimi użytkownikami systemu są pracownicy merytoryczni. W pozostałych przypadkach CMS obsługiwany jest albo przez... Czytaj więcej »

Technologie

Snort węszy kasę

Przejęcie Sourcefire przez Check Point wskazuje na kilka trendów, które będą kształtować rynek systemów zabezpieczeń sieciowych w najbliższym czasie Czytaj więcej »

Dostępni zawsze i wszędzie

Zapowiedzi zmian w życiu ludzi i sposobu działania przedsiębiorstw wywołanych przez mobilny Internet słychać od dawna. Zauważalna zmiana polega jednak na tym, że na rynku pojawia się w ostatnim czasie coraz więcej narzędzi i usług, które umożliwiają urzeczywistnienie tych prognoz. Czytaj więcej »

Okna w nowych ramach

Przedstawiamy trzecią część relacji z odbywającej się co dwa lata konferencji Microsoft Professional Developer Conference. W niniejszym artykule zostały omówione zmiany, jakie czekają programistów piszących aplikacje dla platformy Windows po wprowadzeniu na rynek w przyszłym roku systemu Windows Vista. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Życiorysy ładne piszą

Pierwszy, a czasami niestety ostateczny osąd na temat kwalifikacji pracownika podejmuje się na podstawie życiorysu zawodowego. Zadajmy proste pytanie, czy jest to miarodajne narzędzie? Czytaj więcej »

Konteksty

Biznes ponad podziałami

Bliski Wschód wzbudza zainteresowanie i to nie tylko turystów czy komentatorów politycznych. Okazuje się, że można tam robić dobre interesy w branży informatycznej. Istnieją polskie firmy, które z powodzeniem realizują w tym regionie różne projekty i wdrożenia, sprzedają swoje usługi i produkty. Czytaj więcej »

Otwartość i profesjonalizm

Z dr Beatą Glinką z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Partnerstwo przed zyskiem

Z dr Małgorzatą Bartosik-Purgat z Katedry Handlu Międzynarodowego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Podpis teoretycznie bezpieczny

Formalna zgodność rozwiązań do składania podpisu elektronicznego z Ustawą o podpisie elektronicznym i rozporządzeniami do niej pozwala stwierdzić jedno: przy zachowaniu właściwego trybu rejestracji podpis uzyskuje status bezpiecznego, a więc kwalifikowanego. Czy jednak składająca go osoba może czuć się bezpiecznie? Bynajmniej. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Microsoft a mowa polska

Unikam w felietonach sięgania po nazwy firm, gdyż - niezależnie od tego, czy krytykuję, czy chwalę - sprawy staram się traktować szerzej, jako zjawiska, które można poddać uogólnieniu. Tym razem nazwy pominąć jednak nie mogę, a o powodach - za chwilę. Czytaj więcej »

10 rodzajów komputerów

Użycie systemu dwójkowego w arytmetyce komputerów uznajemy za coś tak oczywistego, że wprost niewiarygodnym pomysłem wydaje się nam zastosowanie innego systemu liczbowego. Mimo całego postępu w informatyce, zawsze musimy pamiętać, że u jej podstaw tkwią zera i jedynki. Czytaj więcej »

Linuksem w Windowsy

Niedawno byliśmy świadkami prawdziwej batalii na argumenty, jaka na tych łamach rozegrała się pomiędzy zwolennikami oprogramowania otwartego i darmowego oraz zamkniętego i odpłatnego. Aby nie wchodzić zbytnio w szczegóły, które oprogramowanie kiedy i na jakich zasadach ma taki a nie inny status, przyznajmy szczerze, że zarzewie tego sporu stanowią zawsze animozje między zwolennikami... Czytaj więcej »

(e)Migrena znaczy komputer

Już kilka razy pisałem o tym, że w XXI wieku emigracja, czyli opuszczenie swego kraju, nie jest aż tak wielkim nieszczęściem jakby się wydawało. Ostatecznie jeśli ktoś w poszukiwaniu pracy przeniesie się z Krakowa lub Gdańska do Warszawy (powiedzmy jakiś prezydent, premier lub zwykły minister), to prawdopodobnie stres związany ze zmianą miejsca pobytu wcale nie będzie mniejszy... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Z prędkością myszy

Jeśli operatorzy wspomagani konsekwentnie przez państwo nie zaczną inwestować w infrastrukturę szerokopasmową, wkrótce zabraknie im klientów. Czytaj więcej »

Czy polski Internet stać na treści multimedialne?

W polskim Internecie nie ma na razie prawdziwych multimediów tworzonych pod jego kątem. Czytaj więcej »

Wi-Fi technologia przyszłości czy etap przejściowy?

Za kilka lat okaże się, czy ktoś jeszcze będzie pamiętał o technologii Wi-Fi. Na razie jak grzyby po deszczu powstają kolejne hot spoty. Czytaj więcej »

Różne rozwiązania na różne potrzeby

Musimy odpowiedzieć na kluczowe pytanie, czy WiMAX na rynku szerokopasmowych systemów radiowych stanowi konkurencję dla dotychczasowych technologii czy ich uzupełnienie? Czytaj więcej »

Ani likwidacja ani kontynuacja

Polska Biblioteka Internetowa jest projektem zbyt ważnym, by go zarzucić. Musi on jednak wyjść z okresu niemowlęctwa i stać się profesjonalnym systemem. Czytaj więcej »

Ale kino!

Ustawa o kinematografii, która weszła niedawno w życie, elektryzuje nie tylko środowiska twórcze. Jej zapisy w dużym stopniu dotykają działalności operatorów telewizji kablowych, a potencjalnie mogą dotyczyć także innych operatorów i dostawców treści multimedialnych. Czytaj więcej »

Sygnał z ratusza

Z dr. Marcinem Szpakiem, zastępcą Prezydenta Miasta Gdańska, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Konieczny warunek rozwoju

Popularyzacja usług konwergentnych sprawia, że operatorzy telekomunikacyjni zaczynają się interesować technologiami kontroli dostępu, opracowanymi dla telewizyjnych platform satelitarnych i sieci kablowych. Czytaj więcej »

Krok po kroku w stronę WiMAX

Wielu poważnych graczy rynkowych przegapiło możliwość udziału w przetargach na częstotliwości 3,6-3,8 GHz i dopiero teraz będzie chciało nadrobić straconą okazję w tzw. przetargach powiatowych. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Czego oczekujemy od władzy publicznej?

Informatyka jest jak powietrze. Każdy wie, że jest wszędzie, ale nikt nie widzi, że na niej opiera się sprawne państwo i konkurencyjna gospodarka. Czy to się zmieni? Czytaj więcej »

Listy

Listy do redakcji

W imieniu firmy Agape pragnę wyjaśnić, iż proponując Panu Tatarkiewiczowi współpracę, popełniliśmy błąd w sztuce (dotyczy felietonu ''Tania dziwka'', CW nr 34/2005). Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...