powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 38-2005, 17 października 2005
38-2005 Computerworld nr 38-2005
Wiadomości

Przyszłość należy do usług złożonych

Z Robertem L. Shultzem, wiceprezesem i dyrektorem działu procesów biznesowych (Business Process Delivery Organization), Lesem Mara, szefem działu outsourcingu procesów gospodarczych (Business Processing Outsourcing) na region EMEA, oraz Andrzejem Dopierałą, prezesem HP Polska, i Małgorzatą Stachowicz, prezes HP Global e-Business Operations sp. z o.o., rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Wolne fotele

Przypadek czy starannie zaplanowana zmiana warty? Niebawem polskie oddziały Microsoftu, Oracle'a i Dell Computer będą mieć nowych szefów. Czytaj więcej »

Na froncie bez zmian

Z Andrzejem Dopierałą, prezesem HP Polska, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Nowe biuro BPO w Warszawie

Dynamic Generation do końca br. zatrudni 30 osób w warszawskim centrum, a kolejne 100 osób w ciągu najbliższych trzech lat. Firma ta została założona przez Steve'a Dee, wiceprezesa Page Computers, jednej z sieci zajmujących się sprzedażą sprzętu i oprogramowania w Internecie. Czytaj więcej »

Jest standard 802.11e

Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) zatwierdził ostateczną specyfikację standardu 802.11e uzupełniającego bezprzewodowe sieci Wi-Fi o funkcję QoS (Quality of Service). Czytaj więcej »

Co wybierze Dell?

Dell Computer rozważa otwarcie fabryki komputerów w Polsce. Z rywalizacji o pozyskanie nowej inwestycji odpadły Niemcy ze względu na wysokie koszty i skomplikowane regulacje prawne. Poza Polską, największy światowy producent komputerów rozważa lokalizacje w Czechach i na Węgrzech. Nieoficjalnie wiadomo, że jeśli wybór padnie na Polskę, fabryka Della miałaby powstać w Łodzi albo w... Czytaj więcej »

Cisco Expo 2005

Paul Mountford, wiceprezes Cisco Systems, i Kaan Tierzioglu, dyrektor zarządzający tej firmy, otworzą Cisco Expo 2005. Czytaj więcej »

Xeon zyskuje drugi rdzeń

Intel zaprezentował dwurdzeniowe modele procesorów Xeon. Według przedstawicieli firmy, nowe układy są o ok. 50% wydajniejsze od procesorów jednordzeniowych. Czytaj więcej »

Google partnerem Sun Microsystems

Porozumienie Google i Sun Microsystems nie stanowi zaskoczenia. Szefowie obu firm to starzy znajomi. Eric Schmidt, dyrektor wykonawczy Google, pełnił w 1996 r. funkcję dyrektora ds. technologii w Sun Microsystems. To w tym okresie firma wprowadzała na rynek technologię Java. Obie firmy mają także wspólnego przeciwnika - Microsoft. Czytaj więcej »

Roman Kluska żąda 1,4 mln zł

W krakowskim sądzie rozpoczyna się proces wytoczony przez Romana Kluskę skarbowi państwa. Żąda on 1,4 mln zł zadośćuczynienia za niesłuszne zatrzymanie. Czytaj więcej »

Technologie

W pogoni za lenistwem

Centrum danych, w którym wszystko dzieje się automatycznie, dostawcy obiecują nam od lat. Przeszkodą w realizacji tej pięknej wizji jest splot dobrze wszystkim znanych trudności, które nigdy nie przemijają: ograniczone czas i środki, niepełna wiedza i omylność ludzi, a zwłaszcza ciągła zmienność okoliczności biznesowych i technologii. Czytaj więcej »

Potyczkana plusy

IBM i Sun Microsystems wprowadziły na rynek serwery z dwurdzeniowymi procesorami RISC - Power5+ i UltraSparc IV+. HP tymczasem inwestuje w rozwiązania dla serwerów kasetowych, przejmując RLX Technologies. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Paradoksy motywacji

Systemy motywacyjne stosowane w firmach są pułapką uniemożliwiającą zarządzanie ludźmi. Im bardziej wyrafinowany i rozbudowany jest system nagród, tym większe ryzyko konfliktu wewnątrz organizacji. Czytaj więcej »

Architektura na miarę

SOA to styl myślenia o architekturze systemów i aplikacji. Idea zawierająca obietnicę łatwej integracji wielu aplikacji i wielokrotnego wykorzystania tych samych komponentów programowych. SOA nie zakłada wykorzystania żadnej konkretnej technologii i może być realizowana na wiele sposobów, co nie oznacza, że nie stwarza problemów podczas wdrożenia. Czytaj więcej »

SOA na tapecie

Z Devem Goshalem, wiceprezesem Sun Microsystems kierującym działem Global Software Practice, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Konteksty

Wiedza czy wieprzowina

Tegoroczne wybory parlamentarne, zaś w następnym roku samorządowe, skutecznie zmienią układ sił na scenie politycznej. Czy nowi decydenci sprostają wyzwaniom gospodarki opartej na wiedzy, bazującej na innowacji i technologiach informacyjnych? Czytaj więcej »

Wieś aktywna

Brak dostępu do Internetu jest dzisiaj jedną z najistotniejszych przeszkód na drodze rozwoju cywilizacyjnego na terenach wiejskich. Inicjatywy samorządowe zmierzające do likwidacji tej bariery nie obejdą się jednak bez zewnętrznego wsparcia. Czytaj więcej »

Z myślą o rozwoju

Z Patrykiem Wildem, wójtem Gminy Stoszowice w województwie dolnośląskim, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Jakość przez eliminację

Znalezienie dobrego rozwiązania kryptograficznego jest trudne. Znacznie łatwiej wyeliminować te, które bezpieczne na pewno nie są. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Sztuka upraszczania

Zbytnia komplikacja nigdy nie jest wskazana. Stwierdzenie to uważam za prawdziwe zarówno w kontekście informatyki, jak i życia codziennego. Umysł ludzki wyznaje zasadę komfortu, stąd jego przeciążanie zbyt zawikłanymi zależnościami raczej nie wychodzi na zdrowie. Czytaj więcej »

Dość puzzli, potrzebujemy obrazka

Bardzo interesująca rozmowa z Billem Gatesem, którą zamieścił Computerworld ( http://www.computerworld.pl/news/83632_2.html ), wskazuje, że strategicznym produktem dla Microsoftu będzie system Windows Vista. Do niedawna platformę zwano Longhorn, ale moi znajomi ochrzcili ją już swojskim mianem... Czytaj więcej »

Konkurs

Jeden z bohaterów iwaszkiewiczowskiej ''Sławy i chwały'' dość swoiście wyrażał swe zamiłowanie do muzyki: bardzo chciał ją grać, ale nie miał słuchu. Brał więc nuty i pracowicie zamieniał je na otwory w taśmie sterującej do pianoli. A potem pianola, tyleż automatycznie, co bezdusznie, odgrywała to już sama. Czytaj więcej »

GUCIO, czyli petycja

Już pięć lat upłynęło od kiedy Europie zamarzył się e-rząd oraz inne e-coś tam http://www.computerworld.pl/artykuly/artykul.asp?id=13413 . W naszym kraju odchodzące właśnie w (ni) e-sławie SLD, które nie potrafiło wprowadzić żadnej rozsądnej e-usługi rządowej, zostanie... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

W paśmie szerokim

Broadband World Forum Europe ujawniło niepewność operatorów w poszukiwaniu nowych źródeł przychodów z rynku usług szerokopasmowych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...