powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 37-2005, 10 października 2005
37-2005 Computerworld nr 37-2005
Wiadomości

Dobre plany na walcowni

W Hucie Aluminium Konin-Impexmetal zakończone zostanie wdrożenie systemu Factory Planner firmy i2 Technologies. To pierwszy projekt tego typu w Polsce. Czytaj więcej »

Samozachwyt nieuzasadniony

Z Marcinem Hejką, dyrektorem pionu inwestycji strategicznych w Europie Środkowo-Wschodniej w Intel Capital, wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

E-government po polsku

Kluczowym problemom polskiego e-government będzie poświęcona dziewiąta już Konferencja ''Miasta w Internecie''. Tematem przewodnim obrad będzie modernizacja administracji publicznej, jako kluczowy czynnik reformy państwa, w której istotny czynnik jej przyspieszenia i dynamizacji stanowić mogą technologie teleinformatyczne. Czytaj więcej »

NASK sięga dalej

NASK uruchamia usługę telekomunikacji radiowej, w ramach której zaoferuje bezprzewodowy dostęp do Internetu i telefonię. Czytaj więcej »

Debiut PC Guard na parkiecie

Poznańska firma PC Guard, producent systemu wspomagającego zarządzanie Graffiti, zadebiutowała w ubiegłym tygodniu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Firma jest - po Comarchu, MacroSofcie i Simple - czwartym producentem systemów wspomagających zarządzanie, notowanym na warszawskim parkiecie. Czytaj więcej »

Nowa strategia COMP Rzeszów

Dalszy wzrost w sektorze bankowym w Polsce i na Słowacji, dynamiczny rozwój w sektorze przedsiębiorstw w Polsce i w sektorze administracji publicznej na Słowacji, osiągnięty dzięki akwizycjom, to podstawowe założenia strategii rozwoju Grupy COMP Rzeszów-ASSET Soft. Czytaj więcej »

Bankowcy w szkole

Ponad 10 tys. pracowników Banku BPH skorzystało z programu szkoleń elektronicznych dostarczonych za pomocą platformy SAP Learning Solution zintegrowanej z modułem SAP HR. To największa tego typu instalacja w Polsce. ''Naszym priorytetem było stworzenie systemu umożliwiającego szkolenie pracowników z oferowanych przez nas produktów, które zmieniają się bardzo szybko'' - mówi... Czytaj więcej »

Microsoft kontra Eolas Technology

Amerykańskie Biuro Patentowe potwierdziło, że patent na technologię, umożliwiającą osadzanie elementów interaktywnych na stronach WWW, został prawidłowo przyznany amerykańskiej firmie Eolas Technology w 1998 r. W najbliższych dniach Biuro ma wydać zaświadczający o tym certyfikat. To zła informacja dla Microsoftu, który - jak utrzymują przedstawiciele Eolas - nielegalnie... Czytaj więcej »

ATM w ogólnoświatowej sieci transmisji

Firma ATM została podwykonawcą jednego z europejskich operatorów w projekcie budowy ogólnoświatowej sieci transmisyjnej. Czytaj więcej »

Gala Lider Informatyki 2005

Podczas Wielkiej Gali w Teatrze Narodowym w Warszawie po raz 9. przyznaliśmy tytuły Lider Informatyki najlepiej zinformatyzowanym przedsiębiorstwom i instytucjom w Polsce. Czytaj więcej »

Technologie

Biuro po remoncie

Przedstawiamy Państwu kolejną, drugą część relacji z odbywającej się co dwa lata konferencji Microsoft Professional Developer Conference. W tym roku zbiegła się z zapowiedziami dotyczącymi przyszłorocznej premiery pakietu Office 12, który w połączeniu z serwerem portalowym SharePoint staje się w coraz większym stopniu platformą do budowy aplikacji. Czytaj więcej »

BEA kręci kółkiem

BEA Systems finansowo ma się świetnie, ale jej pozycja - w związku z umacnianiem się pozycji IBM, Oracle i JBoss może zostać osłabiona. Firma widzi już przeszkody na horyzoncie, wykonuje manewr wymijania, by nie zderzyć się z nimi czołowo. Czytaj więcej »

Długo wyczekiwana siódemka

Lotus Domino 7.0 przynosi jedną, dużą, od dawna zapowiadaną zmianę, której klienci bardzo wyczekiwali. Jest też kilka pomniejszych, co nie znaczy nieistotnych. Czytaj więcej »

Totalny porządek

Cisco wprowadza technologię VFrame, pozwalającą wirtualizować zasoby serwerów, pamięci masowych oraz innych urządzeń działających w ośrodkach przetwarzania danych. Czytaj więcej »

Kawa i jabłka

Carsystem-Voss ze Szczecina wdraża oparty na technologii Java system MAXeBiznes firmy Max Elektronik na platformie Apple Mac OS X. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Żeby praca była fajna

Zapewne każdy menedżer IT chciałby być dobrym szefem dla swoich podwładnych. Wymaga to doświadczenia i wiedzy zarówno o zarządzaniu zespołami ludzkimi, jak i specyfice cechującej przedstawicieli zawodu informatyka. Czytaj więcej »

Czas zacząć na nowo

Przyzwyczailiśmy się do tego, że wytwarzanie oprogramowania musi wyglądać tak, jak dzisiaj wygląda. Tymczasem niektórzy kwestionują to przekonanie, twierdząc, że musimy głęboko przewartościować paradygmaty obowiązujące dzisiaj w IT. Czytaj więcej »

Konteksty

Miejsce przyszłości

Powstanie komputera kwantowego otworzyłoby przed informatyką nieznane dotychczas perspektywy, umożliwiając rozwiązanie wielu zadań, z którymi dzisiaj nie potrafimy sobie poradzić. Wciąż jednak nie wiadomo, czy pomimo niepodważalnej podbudowy teoretycznej komputer kwantowy uda się rzeczywiście stworzyć. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Certyfikat z kapelusza

Red Hat zamierza certyfikować kolejną wersję Red Hat Enterprise Linux na zgodność ze standardem EAL4. Partnerzy na pewno się ucieszą. Klienci także, pytanie tylko, czy będą choćby odrobinę bardziej bezpieczni. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Gruszki na wierzbie

Tytułowy zwrot niesłusznie jest kojarzony z rosyjskim uczonym Iwanem Miczurinem, który rzekomo miał takie botaniczne kuriozum obiecywać. W rzeczywistości tylko ostatnie 17 lat jego długiego (80) życia przypadło na okres Rosji Radzieckiej, co oznacza, że większość dokonań miał już wtedy dawno za sobą. Jego badania nad ulepszaniem gatunków roślin i próby ich teoretycznego... Czytaj więcej »

Nieosobistość

Urządzenie znane pod nazwą ''komputer osobisty'', sprawca rewolucji technologicznej i organizacyjnej, odchodzi w przeszłość. Symbole z reguły przeżywają produkty, które je wypromowały (np. mało kto dziś pamięta, że nazwa ''rower'' pochodzi od marki firmy produkującej na początku wieku pojazdy zwane bicyklami), więc pewnie skrót PC będzie przez dłuższy czas używany na... Czytaj więcej »

Pawie pióra

Sądząc po reakcji Czytelników, mój niedawny felieton pt. ''Wachlarz umiejętności'', dotyczący wybujałych CV, wzbudził niemałe emocje. Bywa tak, że wiele istotnych problemów, które poruszam na tych łamach przechodzi zupełnie bez echa, aż wreszcie udaje mi się nadepnąć komuś na odcisk, wyzwalając zamierzoną polemikę. Czytaj więcej »

Europa, czyli chciejstwo

Zacząłem pisać felieton o porównaniu UE i USA gdy przeczytałem najnowsze informacje agencyjne ze świata. Tragedia Nowego Orleanu, zalanego i plądrowanego przez mieszkańców pozostawionych bez pomocy z zewnątrz, jest tematem numer jeden. Jeszcze raz okazało się, jak niedoskonała jest nowoczesna infrastruktura oraz zabezpieczenia przed kataklizmami. Wystarczy odciąć prąd, a... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Poradnik lobbysty

Wkrótce na korytarzach sejmowych zaroi się od... lobbystów. Oto poradnik dla tych, którzy chcieliby skorzystać z ich usług Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...