powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 36-2005, 3 października 2005
36-2005 Computerworld nr 36-2005
Prezentacje firmowe

IBM Storwize V7000

IBMFunkcjonalność pamięci masowych klasy korporacyjnej w rozwiązaniu dla średnich przedsiębiorstw. V7000 to macierz redukująca koszty składowania danych. Łatwe zarządzanie danymi za pośrednictwem graficznego interfejsu użytkownika. Zaawansowane funkcje wirtualizacji zasobów i migracji danych. Znakomita skalowalność - 24 wnęki...

Wiadomości

Silicon Wawel

W krakowskim laboratorium badawczo-rozwojowym IBM będą powstawały komponenty oprogramowania Tivoli i WebSphere. Czytaj więcej »

Propozycja nie do odrzucenia

Nowy minister finansów otrzyma w spadku spójną i przemyślaną strategię informatyzacji resortu. By ją wszakże zaakceptować, musi zapomnieć o politycznych uprzedzeniach, które deprecjonują dorobek poprzedników. Czytaj więcej »

Dla każdego jest miejsce

Z Piotrem Majcherkiewiczem, prezesem zarządu Wola Info SA, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Papier, dyskietka i Internet

System informatyczny Platforma Wyborcza 2005 łódzkiej firmy Pixel Technology zadziałał w miarę poprawnie przy zliczaniu głosów podczas tegorocznych wyborów do Sejmu i Senatu. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Grzegorz Fiuk został p.o. dyrektora Departamentu Informatyzacji Resortu w Ministerstwie Finansów. Czytaj więcej »

Zabezpieczyć dostęp

Zorganizowane przez Matrix.pl seminarium Identity & Access Management Roadshow - którego patronem był Computerworld - zgromadziło 40 przedstawicieli banków, przemysłu energetycznego i paliwowego, firm handlowych i innych potencjalnych odbiorców systemów kontroli tożsamości i zabezpieczenia dostępu. Podczas seminarium zaprezentowano m.in. funkcjonalność rozwiązań ActiveCard i IBM... Czytaj więcej »

Wojsko zwalnia częstotliwości

Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję o przyspieszeniu procesu uwalniania częstotliwości wojskowych na potrzeby naziemnej telewizji cyfrowej. Pierwotnie zakładano, że ostatnia częstotliwość zostałaby udostępniona nadawcom cywilnym w 2017 r. Dzięki decyzji MON możliwe będzie rozpoczęcie realizacji zapisów rządowej strategii przejścia z techniki analogowej na cyfrową w... Czytaj więcej »

Zmiany w COMP Rzeszów

Przymierzający się do zmiany nazwy i nowej emisji akcji COMP Rzeszów połączy się ze spółką zależną Abas z Bydgoszczy. ''Jest to podyktowane oszczędnościami i uporządkowaniem oferty rozwiązań dla sektora bankowego'' - tłumaczą przedstawiciele firmy w oficjalnym komunikacie. COMP Rzeszów zamierza dokonać nowej emisji do 500 tys. akcji. Pozyskane środki sfinansują inwestycje,... Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

ARiMR zawarł z HP Polska umowę o wartości 106 mln zł na trzyletnią obsługę i serwis systemu informatycznego IACS... Czytaj więcej »

Wyszukana Polska

Właściciel najbardziej popularnej wyszukiwarki internetowej na świecie, Google Inc., otwiera oddział w Polsce. Obowiązki szefa polskiego oddziału pełni Michał Lorenc, który z Google związany jest od dwóch lat. Wcześniej przez cztery lata pracował w America Online. Czytaj więcej »

DSL górą

Według danych opublikowanych przez DSL Forum, Europa wysunęła się na pierwsze miejsce pod względem liczby zainstalowanych linii DSL. Czytaj więcej »

Oracle dla partnerów

Oracle Polska od kilku miesięcy prowadzi akcję wspierania wybranych partnerów, oferujących aplikacje bazujące na własnej technologii. Akcja prowadzona jest przy wsparciu firm HP, Intel i Nokia. Czytaj więcej »

Technologie

Dziesięć lat w poczekalni

Nie Java, nie .Net, ale znany od 10 lat JavaScript w połączeniu z asynchroniczną komunikacją i XML stanowią przyszłość aplikacji internetowych. Czytaj więcej »

Innowacje w kanale

Fujitsu Siemens będzie wyłącznym dystrybutorem zaawansowanych systemów dla serwerów kasetowych Egenera w regionie EMEA. Czytaj więcej »

Zapanować nad fuzją

Konferencja Oracle OpenWorld 2005 upłynęła pod znakiem zapewniania klientów i partnerów przejętych w ostatnim czasie producentów oprogramowania, że mogą czuć się bezpiecznie. Czytaj więcej »

Przymiarki do Super 3G

Technologia OFDMA stanie się najprawdopodobniej podstawą standardu określanego jako Super 3G. Za kilka lat. Czytaj więcej »

Zarządzanie

W sieci i na ziemi

mBank nie jest już tylko bankiem, a tym bardziej nie jest już tylko bankiem internetowym. Konsekwentnie przekształca się w platformę, oferującą produkty różnych instytucji finansowych i docierającą do szerokich mas klientów, nie tylko tych podłączonych do sieci. Czytaj więcej »

Kod Jana Wirtualnego

Niebawem mBank zaproponuje klientom nowy system autoryzacji transakcji przeprowadzanych za pośrednictwem Internetu. Alternatywą dla drukowanych haseł jednorazowych będą kody wysyłane przez SMS. Czytaj więcej »

Wniosku, rozpatrz się

System automatyzujący przepływ procesów dramatycznie przyspiesza obsługę wniosków składanych przez klientów mBanku. Jednocześnie zmniejsza zaangażowanie działu IT w opracowanie nowych produktów bankowych. Czytaj więcej »

Bonus za nieprogramowanie

Z Andrzejem Sieradzem, dyrektorem pionu organizacji i zarządzania strategicznego w ING Bank Śląski, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Konteksty

Jednak kontrola

Monitorowanie pracowników w firmie, w szczególności w kontekście systemów informatycznych i sieci komputerowych, ma wiele zalet, które każą nie odrzucać tego rozwiązania nawet wbrew głosom krytyków technologii Wielkiego Brata. Czytaj więcej »

Znajomości szóstego stopnia

Od kilku lat sieciowe wspólnoty znajomych przeżywają prawdziwy rozkwit. Internetowe serwisy pozwalają nam dotrzeć do ''znajomych swoich znajomych'' i rozwijać kontakty towarzyskie czy zawodowe. Jaka jest efektywność takich usług? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Wiedza jest, wniosków brak

Komercyjne systemy zabezpieczeń czerpią całymi garściami z dorobku open source. Z drugiej strony niektóre rozwiązania open source upodabniają się do rozwiązań komercyjnych. Czy w związku z tym darmowe jest lepsze? Jednoznacznej odpowiedzi brak. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Agro-informatyka

Codzienne coraz trudniejsze dojazdy do pracy umila mi słuchanie radia. Z tego też źródła dowiedziałem się, że będąc rolnikiem lub mając pochodzenie rolnicze można za darmo przeistoczyć się w informatyka. Cykl szkoleń dla tej grupy społecznej finansuje Europejski Fundusz Społeczny wraz z naszym państwem. Bóg zapłać dobrzy ludzie! Zastanowiło mnie, jak też rolnicy uwolnią w... Czytaj więcej »

Wszyscy ludzie felietonisty

Nazwa tygodnika, który Państwo właśnie czytacie, jest bardzo myląca. Przecież wcale nie zajmujemy się w nim światem komputerów, tylko jak najbardziej światem ludzi, w którym komputery oczywiście grają sporą rolę. Ale to nie jest ich świat! Zresztą wystarczy przekartkować dowolny numer. Akurat bieżącego nie mogę, bo gdy piszę ten tekst RedNacz dopiero dobiera tematy, ale... Czytaj więcej »

Akcjonariusz kontra interesariusz

Miałem okazję niedawno posłuchać przedstawiciela dostawcy systemów klasy ERP, który opisywał wdrożenie przeprowadzone w przedsiębiorstwie z branży produkcji przemysłowej. Ponieważ chodziło o dużą firmę z długoletnimi tradycjami (czytaj: skamieniałego postpaństwowego molocha), poważnym problemem okazała się zmiana stylu i kultury pracy związana z wdrożeniem systemu. Czytaj więcej »

IT Czernobyl

Gdyby samo istnienie straży pożarnej zabezpieczało nas skutecznie przed pożarami, należałoby tę straż hołubić i utrzymywać na wszelkie możliwe sposoby, bo i tak by się opłaciło. Zdarza się jednak i tak, że strażacy, szczególnie ci ochotniczy, dość długo zajęcia nie mają, co frustruje nie pozwalając pochwalić się jakimś dokonaniem w tym, skądinąd trudnym i... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Jeszcze jeden dział biznesowy

Informatyka w British-American Tobacco kryje się dyskretnie w cieniu biznesu. Mentorami stażystów mających zostać w przyszłości menedżerami informatycznych projektów zostają osoby spoza działu IT, bo w BAT już od dawna wiadomo, że od znajomości użytkownika i jego potrzeb zaczyna się dobre biznesowe rozwiązanie informatyczne. Czytaj więcej »

Wielka szkoła ERP

Wielkie i skomplikowane wdrożenie systemu SAP R/3 w Odlewni Żeliwa ''Śrem'' SA w Śremie w woj. wielkopolskim, pomimo trudności, a może właśnie dzięki nim i ich umiejętnemu eliminowaniu, stało się wzorem dla wielu późniejszych wdrożeń systemów zintegrowanych w przemyśle. Czytaj więcej »

Z informatyką w tle

Informatyka wpisała się już na dobre w codzienną działalność Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. W niezauważalny, ale skuteczny sposób integruje rozległy zakres prowadzonych prac i wspomaga zarządzanie rozlicznymi funkcjami instytucji. Czytaj więcej »

Krakowiacy i górale

Turyści w Małopolsce zwiedzają przede wszystkim Kraków, Wieliczkę i Tatry. Jeśli zaś są ciekawi, jaką rolę spełnia administracja regionalna, to powinni niechybnie odwiedzić tamtejszy urząd marszałkowski. Czytaj więcej »

Wielka kariera rodzimej sieci

Zrzeszająca ponad 230 firm i 350 placówek handlowych grupa Polskie Składy Budowlane SA jest największą siecią hurtowni w naszym kraju i synonimem sukcesu, odniesionego w trudnym dla branży budowlanej okresie silnych wahań koniunktury, wzrostu VAT i ekspansji wielkich sieci handlowych. Czytaj więcej »

Informatyczna pełnia

Nie jest przesadą stwierdzenie, że systemy informatyczne towarzystw ubezpieczeniowych Benefia stanowią fundament ich sukcesu. Czytaj więcej »

Kolorowe jarmarki

To były czasy! Radość działania, zdumiewające tempo wydarzeń, wielkie marże, liczni klienci, brak pojęcia kontroli kosztów, szalone imprezy, fantastyczne pomysły, brak świadomości barier wzrostu, słowem młodość. Branży IT oczywiście. To se ne vrati, pane Hawranek - jak mawiają Czesi. Czytaj więcej »

Służba nie drużba

Nie ma silnego państwa prawa bez karnej i służebnej jego administracji - twierdził kardynał de Richelieu. Dodajmy dzisiaj - takiej, która potrafi wykorzystać teleinformatykę w zarządzaniu państwem. Kiedy wreszcie zrozumie to polski polityk? Czytaj więcej »

Lubię wielką informatykę

Z Dorotą Poniatowską-Mańczak, Chief Information Officer Banku Zachodniego WBK SA, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Technika kontra kultura

Nawet jeśli w laboratoriach lub w niektórych miejscach pracy czy codziennego życia znajdujemy już uczynne roboty, które zadziwią nas swoim sprytem (bo nie inteligencją), to wizja świata zdominowanego przez nie jest po prostu nieporozumieniem. Czytaj więcej »

Pędzi parowóz historii

Ulegając zrozumiałej fascynacji oszałamiającym rozwojem technologii, nie zapominajmy, że prawdziwym ograniczeniem przemysłu informatycznego najczęściej nie jest ani niedostateczna szerokość pasma, ani brak kilku dodatkowych gigabajtów pamięci, ani nawet karygodne posługiwanie się COBOL-em zamiast Javy, lecz niezmienne, stare czynniki: błędne algorytmy, nieskuteczna organizacja i... Czytaj więcej »

W stałej pamięci

Z Wiesławem Patrzekiem, pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Gdańska ds. Informatyzacji, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

20 lat do przodu

Z Tomaszem Romanowskim, dyrektorem Krajowego Centrum Technologii Informatycznych w Alstom Power w Elblągu, rozmawia Rafał Jakubowski. Czytaj więcej »

Manipulator uchylnostycznozwrotny

Obserwuję postępującą macdonaldyzację języka, który ulega nadmiernemu upraszczaniu, a gorsze terminy wypierają lepsze. Wprowadzane są na zasadzie ''aby szybciej'', często przez laików. Czytaj więcej »

System się sprawdził

Z doc. dr. hab. med. Włodzimierzem Ruką, kierownikiem Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich i Kości w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Całkiem nowe pokolenie

Studenci ostatnich lat informatyki mają dziś więcej wspólnego z kolegami z działów ekonomii i zarządzania, niż ze skupionymi introwertycznymi pasjonatami, którzy jeszcze kilka lat temu zaludniali korytarze politechnik i uniwersytetów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...