powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 35-2005, 26 września 2005
35-2005 Computerworld nr 35-2005
Wiadomości

Zwróceni ku klientowi

System Siebel Sales będzie stanowił podstawowe narzędzie informatyczne wspomagające pracę działów marketingu, sprzedaży i serwisu firmy VECTOR. Czytaj więcej »

Wspólna odpowiedzialność

Korzystanie z narzędzi informatycznych w każdej niemalże dziedzinie życia sprawia, że konieczne staje się zapewnienie zgodności funkcjonowania systemów informatycznych z wieloma, różnymi przepisami prawa. Czytaj więcej »

Połączyć co rozproszone

Krakowska spółka GridwiseTech jest jedną z nielicznych firm na świecie specjalizujących się w usługach doradczych z zakresu technologii grid. Czytaj więcej »

1100 miejsc pracy w Krakowie

Capgemini Polska i IBM Polska zamierzają zatrudnić ok. 1100 osób w tworzonych właśnie w Krakowie ośrodkach usługowych. Pierwsza z firm chce oferować usługi outsourcingowe, druga zamierza przenieść do Polski część rozwoju oprogramowania Tivoli. Polski rząd zdecydował się na dofinansowanie tych projektów w wysokości 4,2 mln zł. Czytaj więcej »

Idea stała się pomarańczowa

Pięć miesięcy temu zapadła decyzja o zmianie marki telefonii komórkowej Idea na międzynarodową Orange. Zarówno wśród klientów biznesowych, jak i indywidualnych rozbudzone zostały wówczas nadzieje na obniżenie kosztów rozmów międzynarodowych. Czytaj więcej »

Netia buduje sieć multimedialną

Netia podpisała z Lucent Technology kontrakt na budowę sieci nowej generacji NGN do świadczenia zaawansowanych usług klientom biznesowym. Dzięki temu operator ten chce zaoferować usługi głosowe i multimedialne oparte na technologii IMS (<i>IP Multimedia System</i>). Czytaj więcej »

Dell rezygnuje z Itanium

Intel nie ma szczęścia do Itanium. Mimo interesującej architektury procesor zbyt różni się od linii x86, aby użytkownicy byli w stanie go zaakceptować. Tym razem cios wymierzył korporacji jeden z największych sojuszników - firma Dell, która wykorzystuje przede wszystkim procesory Intela. Teksański producent komputerów oświadczył mianowicie, iż nie będzie kontynuował prac nad... Czytaj więcej »

Inwestycja w geodezję

Geomar - spółka zależna od ComputerLandu - przejęła ponad 52% udziałów w firmie KPG. Wartość transakcji wyniosła 750 tys. zł. Jednocześnie w umowie zawarto klauzulę dotyczącą podwyższenia kapitału zakładowego KPG. W wyniku tego udział Geomaru w tej spółce zwiększy się do prawie 82%. Transakcja zostanie sfinansowana ze środków otrzymanych w ramach pożyczki od... Czytaj więcej »

Wola Info na parkiecie?

Jak podaje PAP, przedstawiciele firmy Wola Info chcą pozyskać na rozwój od 20 do 30 mln zł. Decyzja o sposobie dokapitalizowania spółki ma zapaść w przyszłym roku. Jednym z rozważanych pomysłów jest wejście na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych - samodzielne lub po połączeniu z inną firmą z branży IT. W grę wchodzi także pozyskanie inwestora branżowego. Czytaj więcej »

Uzupełnianie luk funkcjonalnych

Firma Solemis (dawniej Great Plains Polska) chce się specjalizować w oferowaniu produktów uzupełniających ofertę, bądź też zastępujących luki w klasycznych systemach ERP/CRM. Po przejęciu przez Microsoft Polska sprzedaży aplikacji Great Plains, Solemis stara się wprowadzić na polski rynek takie właśnie produkty. Firma oferuje już duńskie rozwiązanie Targit (do wielowymiarowej... Czytaj więcej »

Walka o tanie połączenia w technologii VoIP

Niezależni operatorzy telekomunikacyjni w Polsce (Dialog, Netia, Energis) zorganizowali spotkanie, podczas którego protestowali wobec planów Telekomunikacji Polskiej w kwestii dwukrotnego podwyższenia cen za połączenia z numerami 0-708x. Ich zdaniem, może to spowodować praktyczny zanik tanich usług łączności międzystrefowej i międzynarodowej, wykorzystujących technologię VoIP. Czytaj więcej »

Technologie

Zakupy na przyszłość

Przejmując Peregrine Systems HP zyskuje pozycję lidera na rynku rozwiązań wsparcia technicznego. Ogłoszone równocześnie przejęcie AppIQ to próba transformacji oferty w dziedzinie zarządzania infrastrukturą. Czytaj więcej »

Powrót z gwiazd

Rozmowa z Andreasem Bechtolsheimem, współzałożycielem Sun Microsystems, który po 10 latach od odejścia z koncernu wrócił do macierzystej firmy, obejmując stanowisko wiceprezesa ds. technologii sieciowych i koordynatora projektu nowej linii serwerów SunFire x64 znanych jako Galaxy. Czytaj więcej »

Na wszystkich frontach

Konferencja PDC 2005 sygnalizuje, że Microsoft chce grać - i wygrywać - we wszystkich dziedzinach informatyki. Patrząc na to, z jaką uwagą firma wsłuchuje się w potrzeby twórców aplikacji, trudno uwierzyć, by jej się to nie udało. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Inwestycje w jakość czyli w zdrowy rozsądek

Firma, która zdecyduje się na wdrożenie systemu zarządzania przez jakość zgodnego z ISO 9001:2000, może liczyć na istotne dodatkowe korzyści, a nie tylko uzyskanie równowagi konkurencyjnej z innymi posiadaczami certyfikatu. Czytaj więcej »

Konteksty

Informatyk zwierzęciem stadnym

Z profesorem Marcinem Paprzyckim ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Standardowe rozwiązania

Określenie standardów wymiany informacji oraz standardów dokumentów elektronicznych będzie jednym z istotnych warunków sukcesu wdrażania ustawy o informatyzacji. Czytaj więcej »

Kable na rozdrożu

Operatorzy sieci telewizji kablowych stają się w coraz większym stopniu graczami na rynku telekomunikacyjnym. Zmusza ich do tego jednak nie tyle dążenie do ekspansji, ile konieczność walki o przetrwanie w zmieniających się uwarunkowaniach technologicznych i regulacyjnych. Czytaj więcej »

Zgubiony administrator danych

Obowiązujące w Polsce przepisy o ochronie danych osobowych nie są dość precyzyjne w kwestii odpowiedzialności podmiotów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, których oddziały przetwarzają u nas takie dane. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Miękka bariera

Wykrywanie i eliminowanie zagrożeń zanim staną się prawdziwym problemem dla firmy to ładna teoria, której przeczą codzienne doświadczenia praktyczne. Rozwiązanie Cisco Systems o nazwie CS-MARS to krok w kierunku urzeczywistnienia owej niedoścignionej wizji. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Prawie jak oryginał

Najdroższym elementem drukarki atramentowej jest zasobnik z tuszem. Wynika to z faktu, że zasobnik jest nie tylko pojemnikiem, ale również dozownikiem tuszu, a więc urządzeniem aktywnym, posiadającym swój mechanizm i filozofię, co w całej doniosłości daje znać o sobie w kosztach. Nie dziwię się więc ludziom, którzy zamiast wymieniać cartridge kupują nową drukarkę. Jest to w... Czytaj więcej »

Nazywam się target

Widać, że na rynku IT zwiększyły się wydatki na reklamę, ale także zmienił się jej model. Zamiast ton ulotek o wszystkim, dostaję listy (tak tradycyjne jak i elektroniczne) zawierające nie tylko moje imię i nazwisko, ale także nazwę stanowiska, a ich treść z grubsza odnosi się do problematyki, którą zajmuję się zawodowo. Czytaj więcej »

No, to mamy problem...

Gdy czytam sformułowanie ''w ubiegłym wieku'', zawsze mam wrażenie, że chodzi o wiek XIX, a nie XX. Pod koniec ubiegłego wieku więc, czyli jakieś 7-8 lat temu, kiedy Internet w domu nie był jeszcze czymś zwykłym, uczestniczyłem w odbywającej się w Warszawie konferencji. Czytaj więcej »

Gdzie jest prezes?

Trawestując znaną grę słówek można powiedzieć, że życie prezesa dużej firmy ''to nie je bajka, to je bitwa''. Albowiem taki prezes ma jedno jedyne zadanie przed sobą: utrzymać się na stołku jak najdłużej. Niestety, praktyka pokazuje, że większość siedzi raczej krótko. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Rynek wielkich nadziei

Nie od dziś wiadomo, że sektor małych i średniej wielkości przedsiębiorstw jest najbardziej perspektywicznym klientem branży teleinformatycznej w Polsce. Badania rynku pokazują, że w dalszym ciągu ten potencjał jest niewykorzystany. Czytaj więcej »

Szybkość wielordzeniowa

64-bitowe przetwarzanie równoległe i złącza szeregowe będą już w najbliższym czasie standardem w sprzęcie komputerowym. Czytaj więcej »

Toner własny lub pożyczony

Spadek cen drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych powoduje, że całkowite koszty eksploatacji zależą coraz bardziej od ceny tonerów, atramentów i papieru. Atrakcyjną kosztowo alternatywą może być skorzystanie z usług firmy zewnętrznej. Czytaj więcej »

Skarb świętego spokoju

Małe firmy tylko z pozoru nie mają potrzeby zabezpieczania swoich sieci. W ich przypadku nawet drobne kłopoty to duży problem. Czytaj więcej »

Dopasowane bezpieczeństwo

Praktycznie wszystkie duże firmy posiadają już wyrafinowane systemy zabezpieczeń systemów IT. Firmy informatyczne przypuściły więc szturm na rynek MSP. Dzięki temu małe i średnie firmy mogą przebierać w ofertach uszytych dokładnie na ich miarę. Czytaj więcej »

Gdy potrzeby rosną

Na rynku systemów pamięci masowych wciąż pojawiają się ciekawe nowości skierowane do sektora MSP. Możliwości niektórych są imponujące. Czytaj więcej »

Niewielka informatyka dla niewielkich firm

Na polskim rynku dostępnych jest łącznie kilkaset aplikacji wspomagających pracę w małej i średniej firmie, zarówno producentów polskich, jak i zagranicznych. Wielu ich użytkowników jest nadal na etapie wdrażania podstawowych modułów obsługujących księgowość, kadry i płace czy sprzedaż lub gospodarkę magazynową. Czytaj więcej »

Przyspieszenie komunikacji

Informatyzacja przedsiębiorstw umożliwia automatyzację wielu typowych, powtarzalnych zadań i czynności związanych z tworzeniem, kontrolą, przekazywaniem i archiwizacją dokumentów, a także zwiększenie kontroli nad funkcjonowaniem firmy i przyspieszenie obsługi klientów lub reakcji na zmiany procesów biznesowych. Czytaj więcej »

Więcej minut za mniej

Małe i średnie firmy również powinny zadbać o to, by efektywniej wydatkować środki na usługi i rozwiązania telekomunikacyjne. Czytaj więcej »

Tańszy, bo open source

Coraz więcej firm interesuje się rozwiązaniami linuxowymi, stanowiącymi poważną alternatywę dla komercyjnych produktów. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Razem czy osobno

Zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami, Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość chcą gruntownie zmienić sposób regulacji rynków mediów i telekomunikacji. Czy wobec tego powstanie nowy, zintegrowany, wielki regulator? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...