powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 34-2005, 19 września 2005
34-2005 Computerworld nr 34-2005
Wiadomości

Obrona do ataku

IFS odzyskuje dobrą kondycję finansową. Jednocześnie firma zabiega o to, by w sektorze wojskowym osiągnąć podobną pozycję, co w energetyce. Czytaj więcej »

Kompetencje w centrum

Koncern Lafarge tworzy w Polsce Regionalne Centrum Usług IS/IT, które będzie obsługiwać jego oddziały w Europie Centralnej i Wschodniej. Czytaj więcej »

Rozpędzona lokomotywa

5,85 mld USD będzie kosztować firmę Oracle pozycja lidera na rynku systemów CRM, zdobyta dzięki przejęciu firmy Siebel Systems. Czytaj więcej »

Powiatowi operatorzy

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty jeszcze przed wyborami chce ogłosić 317 przetargów powiatowych na częstotliwości 3,6 -3,8 GHz, niezbędnych do budowy bezprzewodowych sieci dostępowych. Czytaj więcej »

KReM dla maturzystów

Na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (MIM UW) - pod kierownictwem dr Janiny Mincer-Daszkiewicz i mgr Krzysztofa Ciebiery - powstaje system, który posłuży do automatycznego przesyłania wyników matur kandydatów ubiegających się o przyjęcie na studia. Czytaj więcej »

IT w centrum zmian

''IT nie może być służbą pomocniczą biznesu, musi być częścią tego biznesu. Służbę pomocniczą można wynająć na zewnątrz'' - przekonywał Marek Walczak, dyrektor Departamentu Systemów Informacyjnych w Fortis Banku w trakcie dyskusji panelowej na IBM Forum 2005, którego Computerworld był patronem. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Tomasz Bochenek , dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoftu, obejmie stanowisko dyrektora generalnego ds. sprzedaży i marketingu tej firmy na region Europy Środkowo-Wschodniej. Czytaj więcej »

Projekt Green staje się Microsoft Dynamics

Przedstawiciele Microsoftu ogłosili, że nowe wersje produktów Microsoft Business Solutions (Great Plains, Axapta, Solomon i Navision) będą dostępne pod wspólną, nową nazwą Microsoft Dynamics. Ma to związek z prowadzonym przez Microsoft Projektem Green. Jak przekonują przedstawiciele firmy, Microsoft szczegółowo przeanalizował sposób działania średniej wielkości przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

ABG Ster-Projekt podwyższa prognozy

Zarząd spółki ABG Ster-Projekt - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - podniósł prognozy finansowe firmy na 2005 r. Przewidywany zysk netto integratora ma wynieść 25,7 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 25% w stosunku do zapowiadanego po połączeniu ABG i Ster-Projektu wspólnego wyniku netto. Nowa prognoza zakłada też, że roczne przychody firmy sięgną 302 mln zł. Czytaj więcej »

Intermec Technologies w Polsce

Ten dostawca rozwiązań z zakresu automatycznej identyfikacji (m.in. RFID) otworzył biuro w Polsce, którym zarządzać będzie Krzysztof Strąk, odpowiedzialny także za rozwój Intermec Technologies na rynkach krajów bałtyckich. Spółka chce dotrzeć z ofertą zarówno do klientów instytucjonalnych, jak i detalicznych. Czytaj więcej »

Polscy programiści najlepsi w TopCoder

Polska znalazła się na pierwszym miejscu w nieustającym konkursie programistycznym TopCoder. Na pierwszym miejscu w rankingu uczelni znajduje się zaś Uniwersytet Warszawski. TopCoder to nieustające, rozgrywane co tydzień, zawody w rozwiązywaniu informatycznych łamigłówek. W jego ramach - przynajmniej raz do roku - odbywa się także turniej programistyczny. Czytaj więcej »

Kontrakty wdrożenia

PKO BP podpisał z Softbankiem umowę o wartości prawie 23 mln zł na dostawę i wdrożenie systemu informatycznego wspomagającego system centralny... Czytaj więcej »

eBay kupuje Skype'a

Potwierdziły się informacje o planowanym przez eBay zakupie Skype Technologies, twórcy najpopularniejszego komunikatora opartego na technologii VoIP. Aukcyjny gigant za przejęcie tej spółki zapłaci 2,6 mld USD, w tym połowę w akcjach. Niewykluczone też, że eBay wypłaci akcjonariuszom Skype'a dodatkową premię. Czytaj więcej »

Technologie

Niebezpieczne związki

O integracji systemów zabezpieczeń trzeba myśleć zawczasu. Inaczej zabezpieczanie sieci będzie nie tylko słono kosztować, ale stanie się osobnym źródłem problemów. Czytaj więcej »

Z radia słychać głos

Juniper Networks i Avaya włączają do swoich ofert rozwiązania Meru Networks, łączące technologie VoIP i Wi-Fi. Czytaj więcej »

Chytra beta

Mozilla udostępniła do testów nową wersję przeglądarki Firefox oznaczoną indeksem 1.5 Beta. Czytaj więcej »

DisplayPort zamiast DVI i VGA

Czy nowy, uniwersalny, cyfrowy interfejs opracowywany przez VESA wkrótce wyprze z rynku stosowane dotychczas złącza audio/wideo? Czytaj więcej »

Zarządzanie

Plan bliżej klienta

Z Pawłem Hajdanem, Business Development Manager w Deloitte & Touche Central Europe Ltd., rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Za i przeciw

Nie pracuję w firmie Microsoft. Jednak, gdy przeczytałem, że ''filozofia systemu Windows nie zmieniła się od ponad 20 lat'', postanowiłem sprawdzić fakty i stanąć w obronie producenta słynnych Windows. Czytaj więcej »

LINUX i vice versa

Artykuł ''Rozważnie czy romantycznie?'' Marka Wierzbickiego przestraszył mnie nie na żarty. Rzecz jest o sprawie mi bliskiej, o której od wielu lat dyskutują programiści, biznesmeni, a nawet filozofowie, czyli o open source, Linuxie, zaletach i wadach jego zastosowania. Czytaj więcej »

Romantycznie ale przeważnie rozważnie

Aż westchnąłem kiedy przeczytałem tekst Marka Wierzbickiego ''Rozważnie czy romantycznie'' traktujący o przypadkach informatyka tkniętego romantycznym porywem, by wdrożyć open source w biznesie, a potem rozważnie dającemu wyraz, że nie wszystko złoto, co się świeci. Teraz się zacznie! Czytaj więcej »

Konteksty

Bezpiecznie i dla ludzi

Z Krzysztofem Kowalskim, dyrektorem Strategicznego Obszaru Biznesu Produktów Bankowych i Technologii Informatycznych w MultiBanku, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Niemiecki e-paszport

Niemcy będą jednym z pierwszych krajów, które wprowadzą dokumenty biometryczne. Konkretnie e-paszport. Czytaj więcej »

Prawo do rozwoju

Prawo musi równoważyć potrzeby odbiorców oraz interesy twórców i producentów dóbr kultury. Użytkownicy Internetu nie mogą być pozbawiani możliwości dostępu do treści z powodu ochrony dotychczasowej pozycji wielkich koncernów medialnych. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Wyszperać konsolę

Narzędzia administracyjne oparte na przeglądarkach oferują tyleż wygody, co dodatkowej pracy i ryzyka. Przez nieuwagę, a najczęściej niewiedzę, witryny konsol bywają indeksowane przez wyszukiwarki. Stąd już tylko mały krok do udanego włamania. Czytaj więcej »

Wygodne półprawdy

Środowisko hakerów nie jest jednolite, a motywacje nimi kierujące są niekiedy skrajnie różne. Dla popularnych mediów, a także producentów systemów zabezpieczeń rzeczywistość pozostaje jednak czarno-biała. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Tania dziwka

Muszę się Państwu przyznać, że zawsze marzyłem o tym, aby być kupionym. Jak człowiek widzi co oferują innym, to atawistyczna chęć samosprawdzenia się zaraz pyta ''A ile Ty jesteś warty?''. Niestety, przez lata nikt nigdy nie zrobił mi żadnej propozycji sprzedania się. Wszystko, także moralny niepokój, trwa jednak tylko do czasu. Tego lata wreszcie spotkał mnie zaszczyt -... Czytaj więcej »

eeeee... faktura

Tegoroczny sezon wakacyjny był zupełnie nietypowy. Nie dość, że nie zdążył człowiek zauważyć, że w ogóle takowy był, to jeszcze zabrakło tradycyjnych przebojów typu aligator w Wiśle, czy chociażby zużytego już mocno potworzyska ze szkockiego jeziora. Czytaj więcej »

Wachlarz umiejętności

Modne stało się ostatnio publikowanie swoich CV w Internecie. Wszak medium to szeroko dostępne i nigdy nie wiadomo, czy przez przypadek jakiś dociekliwy, a przy tym atrakcyjny pracodawca nie dojrzy oferty swym pańskim okiem. Dzięki temu też cała reszta społeczeństwa, niebędąca decydentami w sprawie ludzkich losów zawodowych, może zapoznać się z cudzymi podstawami do kariery. Czytaj więcej »

Gorąca kawa i zimne trupy

Polskie media kompletnie przeoczyły awanturę, jaka przetoczyła się niedawno przez amerykański światek gier komputerowych. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Wszystko dla wszystkich

W tegorocznych wyborach do Sejmu wybierzemy niechybnie prawy przycisk myszy. Czytaj więcej »

Listy

Uwiecznić wspomnienia

W nawiązaniu do informacji, że dane dotyczące liczby lat odporności na blaknięcie zdjęć podawane przez HP oparte są na wynikach testów wewnętrznych ("Uwiecznić wspomnienia", CW 29/2005) chciałabym sprostować, że wszelkie dane na ten temat publikowane przez HP poparte są wynikami testów wykonanych przez światowe niezależne laboratorium badania trwałości zdjęć Wilhelm Imaging... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...