powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 33-2005, 12 września 2005
33-2005 Computerworld nr 33-2005
Wiadomości

Jak średni ze średnim

Z Ignacym Miedzińskim, prezesem BPSC SA, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Mniej, znaczy efektywniej?

Po ostatniej serii przejęć kierownictwo ComputerLandu zdecydowało o zmniejszeniu liczby spółek w grupie, które zostaną wchłonięte lub połączone ze sobą. Czytaj więcej »

Mamy certyfikat wiarygodności

Z Łukaszem Zalickim, partnerem i dyrektorem działu Technology, Entertainment & Communication w Ernst & Young, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Kraków stolicą outsourcingu

Affiliated Computer Services, jeden z największych dostawców usług outsourcingowych, otwiera centrum w Krakowie. Pracę znajdzie 500 osób. Czytaj więcej »

Kolejna fabryka telewizorów w Polsce

LG.Philips LCD wybuduje fabrykę pod Wrocławiem. Inwestycja ta wyniesie 429 mln euro. Produkcja telewizorów LCD ruszy w pierwszej połowie 2007 r. Z taśm produkcyjnych będzie docelowo schodzić 11 mln urządzeń rocznie. Decyzja o wyborze lokalizacji pod nową fabrykę koreańsko-holenderskiego koncernu była w ostatnim czasie najbardziej wyczekiwaną wiadomością dotyczącą zagranicznych... Czytaj więcej »

Windows Vista w grudniu 2006 r.

Najnowsza wersja systemu Windows - Vista pojawi się na rynku 15 grudnia 2006 r. - poinformował serwis Windowsitpro.com, którego dziennikarz uzyskał dostęp do wewnętrznych dokumentów Microsoftu. Czytaj więcej »

Centrum Making Waves w Krakowie

Po trzech miesiącach przygotowań firma Making Waves uruchomiła biuro w Krakowie. Czytaj więcej »

Inwestycje Prokomu na Litwie

Gdyński integrator kupił 50 udziałów litewskiej spółki UAB Informaciniu projektu sistemos z siedzibą w Wilnie. Czytaj więcej »

Kontrakty, wdrożenia

PKO BP podpisał z Softbankiem umowę o wartości 37,7 mln zł na rozbudowę platformy sprzętowej na potrzeby systemu Zorba-3000; umowa obejmuje wdrożenie oprogramowania systemowego, dostawę oraz instalację sprzętu komputerowego HP i IBM (serwery i macierze)... Czytaj więcej »

Kolejny rok, kolejna aplikacja

Sukces zorganizowanego przez Microsoft w ub.r. konkursu Aplikacja Roku zachęcił firmę do przygotowania kolejnej jego edycji, która rozpoczyna się 20 września br. Finał zaplanowany został na 5 kwietnia 2006 r. Podobnie jak przed rokiem, poszukiwane są rozwiązania posiadające bogatą funkcjonalność, a jednocześnie wykorzystujące innowacyjne rozwiązania i najnowocześniejsze dostępne... Czytaj więcej »

D-Link na rynku dużych firm

D-Link zamierza wejść na rynek rozwiązań sieciowych dla dużych przedsiębiorstw. W całej Europie, w tym w Polsce, firma wprowadza nową rodzinę przełączników xStack. Są to przełączniki Fast Ethernet, gigabitowe i 10-gigabitowe, z funkcjami zarządzania warstwy drugiej i trzeciej oraz obsługą technologii Single IP Management. Czytaj więcej »

TP inwestuje w dostęp szerokopasmowy

Zarząd Telekomunikacji Polskiej zapowiada, że liczba użytkowników szerokopasmowego dostępu do Internetu przekroczy planowaną w tym roku liczbę 1,1 mln osób. TP udostępniła już 927 tys. łączy szerokopasmowych. Operator zalicza do tej kategorii zarówno łącza ADSL, jak i SDI (prędkość do 115 Kb/s). Na koniec czerwca 2005 r. ich liczba sięgała odpowiednio 888 tys. i 39 tys. Czytaj więcej »

Sukcesów nam trzeba!

Tegoroczne XI Forum Teleinformatyki ''Sukces IT - jak to się robi?'' stawia sobie ambitny cel: przekonać uczestników, że sukces we wdrażaniu systemów informatycznych w gospodarce oraz administracji jest możliwy i pokazać, jak tego dokonać. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Jarosław Roszkowski, wieloletni dyrektor generalny Crowley Data Poland, został mianowany prezesem tej spółki. Funkcję jej wiceprezesa objął Piotr Wieczorkiewicz, odpowiedzialny dotychczas za nadzór nad strategicznymi projektami realizowanymi przez Crowley Data Poland. Nowym członkiem zarządu została też Zuzanna Góral, pełniąca dotąd funkcję dyrektora finansowego. Czytaj więcej »

Technologie

Sprawa nie na miejscu

Duża skala działalności nieuchronnie niesie ze sobą rozproszenie użytkowników, a to rodzi wyzwania dla informatyki, którym nie zawsze można sprostać przez pełną konsolidację systemów w centrali. Czytaj więcej »

Ostry zakręt Borlanda

Ostry zakręt Borlanda

Zamiast środowisk do tworzenia kodu Borland zaczyna specjalizować się w narzędziach wspierających prowadzenie dużych projektów. Efekty już są - najnowsza wersja CaliberRM rzeczywiście robi wrażenie. Czytaj więcej »

Itanium zapuszcza korzenie

Itanium zapuszcza korzenie

Platforma Itanium nabiera rozpędu. Pomaga jej śmierć platform Alpha i MIPS oraz planowy schyłek PA-RISC. Ale nie tylko - nieoczekiwanie Itanium może pojawić się w rozwiązaniach... mainframe. Czytaj więcej »

IrDA jak Fast Ethernet

Zwiększenie prędkości transmisji do 100 Mb/s może tchnąć nowe życie w technologie transmisji w podczerwieni. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Twarzą w twarz

Menedżerom i kierownikom projektów IT z całą pewnością pomogłaby znajomość ''czynników miękkich'', tak często warunkujących sprawną pracę całego zespołu i ostateczny sukces. Czytaj więcej »

Konteksty

Rozsądek i umiar

Osobom, które mają trudności w bezpośrednich kontaktach z innymi, Internet może wyświadczyć wielką przysługę. Jednak wcześniej warto nauczyć się umiejętnego korzystania z niego, tak jak z każdego innego narzędzia. Czytaj więcej »

Nie tylko dla testerów

Nie tylko dla testerów

Mamy nową książkę w dziedzinie, która - jeśli chodzi o krajową ofertę wydawniczą - wciąż dopiero raczkuje. Być może ukazanie się ''Sztuki testowania oprogramowania'' Glenforda J. Myersa okaże się jakimś punktem zwrotnym. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Bezpiecznie choć nie całkiem

Mechanizmy stosowane na co dzień do ochrony systemów informatycznych mogą zostać wykorzystane przeciw firmie, dlatego z restrykcyjnością architektur zabezpieczeń i ich konfiguracji trzeba być bardzo ostrożnym. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Niebezpieczne CV

Znalazłem w sieci ofertę osoby poszukującej pracy w zakresie szeroko pojętej działalności webmasterskiej. Do oferty było dołączone portfolio z przykładowymi rozwiązaniami. Po przyjrzeniu się zamieszczonemu tam kodowi źródłowemu doszedłem do wniosku, że czasami lepiej nie ujawniać publicznie, co też się potrafi - a raczej - czego się nie potrafi. Jakże cenne w takich... Czytaj więcej »

Kumpel zapłacił!

Zapewne niektórzy Czytelnicy pamiętają, że na wiosnę zeszłego roku opisałem przygodę z firmą PayPal http://www.apple.com.pl/kuba/archiwum/435.html . Tymczasem ja sam kompletnie zapomniałem, że wstąpiłem w szeregi skarżących tę firmę o, głupia bagatelka, dziesięć milionów... Czytaj więcej »

Nic praktyczniejszego

Po nieomal siedmiu latach kupiłem nowy zestaw komputerowy do domu. Przy okazji zauważyłem, jak działa prawo Moore'a. Teoretyczne przewidywania nakazywałyby wzrost około dwudziestokrotny; w praktyce okazuje się dziesięciokrotny: stary komputer miał 128 MB pamięci, nowy - 1 GB; stary miał procesor 32-bitowy taktowany zegarem 450 MHz, nowy zaś - procesor 64-bitowy taktowany zegarem 3 GHz;... Czytaj więcej »

Między nami felietonistami

Bywa, że nie zgadzam się z tezami, jakie Ludwik Stomma przedstawia w swych felietonach, jednak lubię jego felietonowy styl. Zgadzam się jednocześnie z zarzutem, który rzeczonemu Stommie, jeszcze przed wakacjami, postawił kolega-felietonista z tychże łamów. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Projekt - soczewka współczesnej firmy

Gdy pół godziny przed północą 27 sierpnia nad Stocznią Gdańską rozbłysły ostatnie fajerwerki, a Jean Michel Jarre po raz ostatni pożegnał się z publicznością i zszedł ze sceny, wszyscy myśleli tylko o muzyce, atmosferze, wydarzeniu i rocznicy, którą w ten sposób upamiętniono. Popatrzmy na to z innej strony: wielkim sukcesem zakończyło się jedno z największych... Czytaj więcej »

Listy

Rozważnie czy romantycznie?

W Computerworld nr 31 z 30 sierpnia 2005 r. znalazłem zadziwiający artykuł Marka Wierzbickiego. Autor opisuje trudności we wdrożeniu oprogramowania open source (realne i wyimaginowane). Wnioski, które wyciąga, są bardzo subiektywne i - moim zdaniem - naiwne, jak na pismo o dość wysokim poziomie merytorycznym. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...