powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2005

Wydanie 9/2005, 1 września 2005
9/2005
Wywiad miesiąca

Energis: w kierunku nowych usług

W kilka dni po opublikowaniu informacji o przejęciu Energis Polska przez GTS o planach rozwoju operatora rozmawiamy z Nipunem Guptą, wiceprezesem ds. marketingu i relacji z klientami Energis Polska. Czytaj więcej »

Infrastruktura

Telefonia IP w sieciach Wi-fi

Konwergencja VoIP i sieci WLAN ma charakter symbiozy - VoIP zyskuje nowe medium, obszar i klientów, zwiększając jednocześnie zainteresowanie użytkowników sieciami radiowymi WLAN. Telefonia VoIP wykorzystująca sieci 802.11 określana jest różnymi nazwami, m.in. VoWLAN, VoWi-Fi. Czytaj więcej »

WiMAX gotowy do wdrożenia

WiMAX gotowy do wdrożenia

O technologii dostępowej WiMAX mówi się, że będzie to największy przełom w dziedzinie bezprzewodowej transmisji danych dla metropolii od czasu wdrożenia technologii Wi-Fi, czyli sieci radiowej WLAN standardu IEEE 802.11 (a, b, g). Czytaj więcej »

Te komputery są super!

Te komputery są super!

Za sprawą nowych, klastrowych technologii na superkomputery mogą pozwolić sobie nie tylko najbogatsze instytucje (agendy rządowe, ośrodki badawcze czy wojsko), ale także biznes. Jakie tendencje w świecie superkomputerów obowiązują obecnie i z jaką szybkością pracują najpotężniejsze systemy na świecie, w Europie i Polsce? Czytaj więcej »

Testy i porównania

Windows Server 2003 przyśpieszenie na 64 bity

Przedstawiamy kolejny z serii testów systemu operacyjnego. Tym razem mamy na warsztacie 64-bitową edycję Windows Server 2003. Testy wykazały, że system operacyjny osiąga bardzo dobrą wydajność, kiedy wykorzystuje opcjonalne mechanizmy przetwarzania zawarte w jądrze. Jeżeli ich nie wykorzystuje, to pracuje nieco wolniej niż inne dotychczas testowane 64-bitowe systemy operacyjne. Czytaj więcej »

Rozwiązania SSL VPN

Do niedawna zapewnienie dostępu do firmowych serwerów i zasobów zdalnym pracownikom oraz partnerom biznesowym oznaczało wdrożenie VPN zgodnego z IPSec. W zastosowaniach typu site-to-site IPSec pozostaje nadal głównym rozgrywającym, natomiast dla połączeń do klientów końcowych coraz częściej stosuje się tunelowanie SSL. W marcowej edycji NetWorlda opisywaliśmy m.in. rozwiązania... Czytaj więcej »

NetKeeper sprytniejszy brat firewalla

Podłączenie do Internetu wydaje nam się niemal tak oczywiste jak dostęp do elektryczności czy sieci telefonicznej. Trudno wyobrazić sobie istnienie na rynku firmy, której pracownicy nie mieliby możliwości korzystania z tego medium. Niestety, prócz nowych możliwości, Internet niesie również nowe zagrożenia. Źle zabezpieczone łącze może stanowić gościnnie otwartą furtkę dla... Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Jedno kliknięcie od licencji

Dystrybucja dóbr niematerialnych za pośrednictwem Internetu wymaga stosowania specyficznych metod licencjowania. Obecnie sprowadzają się one do możliwości zawarcia kontraktu przez samo zaznaczenie odpowiedniego okna dialogowego na ekranie komputera. Wspomniane licencje, określane mianem click-wrap, przynoszą wiele problemów natury prawnej. Warto wspomnieć chociażby o kilku z nich. Czytaj więcej »

Zmiany w koncepcji planowania systemów zasilania awaryjnego

Zmiany w koncepcji planowania systemów zasilania awaryjnego

Kilkanaście lat temu system teleinformatyczny instalowano w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach, a jego funkcjonalność była już ściśle określona na etapie projektowania. We współczesnych centrach przetwarzania danych wyposażenie jest zmieniane co dwa, trzy lata (przynajmniej w części) z powodu szybkiego rozwoju technologicznego. W dodatku szybko zmieniające się otoczenie... Czytaj więcej »

Backup wciąż rośnie

W porównaniu z takimi dziedzinami, jak bezpieczeństwo systemów czy sieci bezprzewodowe, backup danych i ich odzyskiwanie do niedawna można było uważać za zaniedbywane dziecko branży IT. Ale wciąż malejące okna backupowe (spowodowane ogromnym wzrostem ilości danych i koniecznością zapewnienia ciągłości operacji), duże katastrofy, wzrastająca ilość spraw sądowych wymagających... Czytaj więcej »

Nowe technologie
DAS integruje rozproszone anteny

DAS integruje rozproszone anteny

Coraz częściej decydujemy się na technologię bezprzewodową, instalując w swoich sieciach punkty dostępu, bezprzewodowe kamery monitorujące teren czy bezprzewodowe mosty/routery. Każda z kolejnych wdrażanych aplikacji bezprzewodowych wymaga jednak budowania dodatkowych struktur kablowych (np. obsługujących punkty dostępu) czy instalowania innych urządzeń wspierających takie... Czytaj więcej »

BFD kontroluje ścieżki dostępu

BFD kontroluje ścieżki dostępu

Protokół IP z racji swojej konstrukcji nie jest przygotowany do wykrywania uszkodzeń występujących w odległych lub pośrednich segmentach połączenia sieciowego. Jednak w przypadku nowych aplikacji (np. VoIP) wczesne wykrywanie awarii połączeń (i przełączanie ruchu na zapasową ścieżkę dostępu) odgrywa istotną rolę. Stąd potrzeba opracowania protokołu, który może realizować... Czytaj więcej »

Świat w sieci

Ku chwale ojczyzny i... internetu

Oni muszą dbać o interesy swoich udziałowców i ja to rozumiem. Jednak moją powinnością było działanie dla dobra kraju. Takie słowa często padają z ekranu. W filmach, w których samotny bohater ma wszystkich przeciwko sobie, ale niewzruszone przekonanie o swojej racji pozwala pokonać mu złą korporację, która za nic ma społeczeństwo. Takie słowa wypowiada zwykle Sylvester... Czytaj więcej »

Zastosowania
Bezpieczna infrastruktura we Wrocławiu

Bezpieczna infrastruktura we Wrocławiu

We wrocławskim Urzędzie Miasta pracuje pierwsza w Europie instalacja systemu InfraStruXure firmy APC, obejmująca wszystkie elementy tej architektury. Zabezpiecza systemy o mocy 40 kVA w Centrum Przetwarzania Danych przed skutkami nieprzewidzianych awarii. Czytaj więcej »

Porady
Problemy z siecią bezprzewodową

Problemy z siecią bezprzewodową

Pytanie: Jestem początkującym użytkownikiem sieci bezprzewodowej, którą technik zainstalował w naszym hotelu. Posiadamy punkt dostępowy, do którego przyłączają się komputery przenośne. Niedaleko umiejscowiony jest komputer stacjonarny PC przyłączony do sieci LAN. PC podłączony kablem pracuje bez problemu. Z poziomu sieci bezprzewodowej nie możemy dostać się do ok. 85% stron... Czytaj więcej »

Dowody włamania

Pytanie: Wykryłem włamanie do serwera. Jakie należy podjąć kroki? Jak przygotować wierną kopię dysku systemu Linux, którą będzie można wykorzystać jako dowód w postępowaniu prawnym? Czytaj więcej »

Współdzielenie plików

Pytanie: Chcielibyśmy połączyć w sieć nasze komputery, aby dzielić pliki i katalogi. Komputery przenośne powinny łączyć się bezprzewodowo, aby w dowolnym miejscu i czasie korzystać z zasobów sieci. Ponieważ nasz modem DSL ma opcję sieci bezprzewodowej, posiadamy bezprzewodowy dostęp, ale nie możemy dzielić plików w sieci. Czy będziemy mogli zrobić to bez pomocy routera, czy... Czytaj więcej »

Problem z DHCP przez WLAN

Pytanie: Mam problem z otrzymywaniem parametrów sieci z serwera DHCP przy korzystaniu z komputera przenośnego, połączonego bezprzewodowo (technologia Centrino Intela) do różnych punktów dostępowych. Pierwsze próby rozpocząłem z punktem dostępowym Linksys. Połączenie z tym AP nie sprawiało problemu, ale otrzymanie adresu IP to już inna historia. Adres był przydzielany 2- lub... Czytaj więcej »

Jaki nowy serwer?

Pytanie: Jakimi kryteriami powinienem kierować się przy modernizowaniu firmowego serwera? Jakie czynniki powinienem wziąć pod uwagę, wybierając nowy serwer? Czytaj więcej »

NAT i bezpieczeństwo sieci

Pytanie: Podobno przełamanie zabezpieczeń NAT nie jest trudnym zadaniem, aczkolwiek nigdy nie słyszałem, aby ktoś to zrobił. Na ile bezpieczna jest prosta sieć zabezpieczona wyłącznie translacją adresów (NAT), pomiędzy połączeniem do Internetu oraz moim komputerem? Czytaj więcej »

Lokalny serwer DNS

Pytanie: Użytkownicy naszej sieci korzystają z serwerów DNS udostępnionych przez dostawcę Internetu. Jedynym serwerem w naszej sieci lokalnej jest Windows 2003 SBS, który ma włączoną usługę DNS. Zauważyłem pojawiające się błędy w rekordach MX oraz A. Nie trzymamy na serwerze lokalnym poczty, więc istnienie rekordu MX raczej nie ma sensu. Czy mogę wyłączyć usługę DNS? Czytaj więcej »

Dziesiątka dla administratora

Aby odpowiednio zdiagnozować problemy sieciowe, awarie serwerów lub stacji roboczych, administratorzy systemów powinni dysponować odpowiednim warsztatem. Poniżej przedstawiamy 10 ważnych procesów oraz narzędzi sieciowych, będących podstawą pracy administratora. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...