powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 31-2005, 29 sierpnia 2005
31-2005 Computerworld nr 31-2005
Wiadomości

SPINaker

SPIN stawia na specjalizację w zakresie systemów billingowych dla przedsiębiorstw sieciowych oraz obsługę służby zdrowia i jednostek samorządu terytorialnego. Czytaj więcej »

Uwolnić eter

Z Witoldem Grabosiem, prezesem Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Specjalizacja: komputery PC

Z początkiem sierpnia działalność w Polsce rozpoczęła firma Lenovo Technology, która przejęła od IBM dział PC. Firma chce wejść na rynek odbiorców indywidualnych. Czytaj więcej »

Gra w komórki

Tworzenie gier działających w telefonach komórkowych może wydać się mało poważnym przedsięwzięciem. Jeśli jednak dodać, że wartość rynku gier pisanych w technologii Javie szacowana jest na 2 mld USD, to szybko uświadomimy sobie, że mowa jest o perspektywicznym i wielkim biznesie. Czytaj więcej »

HP inwestuje w wielki format

Za 230 mln USD HP przejmie od Scitex Corporation jej izraelską spółkę - Scitex Vision - jednego z najbardziej znanych na świecie producentów wielkoformatowych drukarek przemysłowych i poligraficznych. Transakcja ma zostać zrealizowana do listopada br., a Scitex Vision zostanie włączona do struktur HP Imaging & Printing Group (IPG). Czytaj więcej »

Trójwymiarowy zapis informacji

Pracujący w IBM Research Stuart Parkin rozpoczął badania nad mechanizmami trójwymiarowego zapisu informacji przy wykorzystaniu materiałów magnetycznych, tzw. pamięci Magnetic Race-Track Memory. Mają one umożliwić przestrzenny zapis danych, ale bez konieczności stosowania trójwymiarowych metod zapisu/odczytu informacji. Czytaj więcej »

IBM Forum 2005

Spotkanie zorganizowane przez polski oddział IBM to okazja do dyskusji na temat roli informatyki w przedsiębiorstwie, najlepszego sposobu wykorzystania zasobów IT oraz nakładów przeznaczanych na nowe technologie. Czytaj więcej »

Powstaje Warszawski Park Technologiczny

W Warszawie ma swoje siedziby większość firm informatycznych. Jest to także silne centrum akademickie. Mazowsze nigdy nie stało się jednak ''zagłębiem technologicznym''. Zmienić ma to porozumienie dotyczące utworzenia Warszawskiego Parku Technologicznego (WPT), jakie zawarli Michał Kleiber, minister nauki i informatyzacji i Lech Kaczyński, prezydent Warszawy. Umowa zakłada, że miasto... Czytaj więcej »

Niemiecki plan bezpieczeństwa

Niemiecki rząd tworzy plan bezpieczeństwa informatycznego. W ten sposób chce przeciwdziałać alarmującemu wzrostowi przestępczości komputerowej i coraz częstszym epidemiom wirusów. ''Narodowy Plan Ochrony Infrastruktury IT'' koncentruje się na trzech obszarach: prewencji, reagowaniu na pojawiające się zagrożenia oraz standardach bezpieczeństwa. To pierwsza tego typu inicjatywa w... Czytaj więcej »

Warsztaty o interfejsie

Międzynarodową konferencję poświęconą interfejsowi użytkownika organizuje Politechnika Gdańska. Czytaj więcej »

Technologie

Czas aliansów

Pomimo wakacji na LinuxWorld do San Francisco przybyli przedstawiciele wszystkich największych firm linuxowych z całego świata. Targi przyniosły kilka strategicznych porozumień i parę mniej istotnych premier. Czytaj więcej »

Pliki również wirtualne

Zakup VMware pozwala EMC wirtualizować serwery, stacje robocze i inne elementy infrastruktury. Wprowadzane na rynek routery Invista wirtualizują zasoby sieci SAN. EMC - przejmując Rainfinity - zyskuje zaś możliwość wirtualizowania zasobów serwerów plików. Czytaj więcej »

Standard 802.11n za 2 lata

W oczekiwaniu na standard 802.11n producenci poszukują nowych sposobów na uatrakcyjnienie swoich rozwiązań WLAN. Czytaj więcej »

Kto pierwszy do bazy

Jesień 2005 upłynie pod znakiem premier nowych wersji i testów beta większości liczących się systemów zarządzania bazami danych. Czytaj więcej »

Intrygująca nakładka

EnterpriseDB to nakładka na PostgreSQL, pozwalająca podłączać do niej aplikacje pisane dla baz Oracle i SQL Server. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Rozpoznanie bojem

By rzeczywiście zadbać o ergonomię i użyteczność produktu informatycznego, do jego testów należy zaangażować użytkownika. Czytaj więcej »

Rozważnie czy romantycznie?

Zastąpienie działającego w firmie oprogramowania komercyjnego rozwiązaniami open source jest kuszące - dopóki nie pozna się wszystkich konsekwencji owej przesiadki. Czytaj więcej »

Kultura systemowa

Bank BPH zdecydował się na budowę systemu CRM własnymi siłami. W lipcu br. została uruchomiona produkcyjnie jego główna część. Czytaj więcej »

Konteksty

eCiemnogród (3) Rada rada radzić

Myślę, że źle opisano rolę Rady Informatyzacji. Zamknięto ją w gorsecie inżynierii informatycznej, a jej prawdziwym przesłaniem winno być balansowanie między wizją i strategią. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Syzyfowe prace

Od wykrycia możliwości ataku przez przepełnienie bufora mija właśnie dziewiąty rok. Wydawałoby się, że nie powinni już popełniać przynajmniej tych najbardziej elementarnych błędów, ale... oni robią to nadal. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Bliski odlot bocianów

Połowa sierpnia to czas, kiedy do odlotu zbierają się bociany. W sobotnie poranki widzę je doskonale na łąkach niedaleko mojego domu. Nie dziwię im się - lato nie rozpieszczało nas tego roku. Po pogodnej pierwszej połowie lipca następne cztery tygodnie nad morzem były pochmurne, wietrzne i deszczowe - wręcz jesienne... Czytaj więcej »

Cześć Misiek,

Napisałeś do Szef-Redaktora, a on zdążył jeszcze wydrukować Twój list zanim ruszył na urlop. Wydrukował - znaczy odpowiedzieć każe. Sam zaś w głuszy jakiejś się zaszył i albo laptopa nie ma ze sobą, albo nawet dżipieres tam nie dochodzi, bo nijak dobić się do niego nie można. A tam rwać to pewno można jagody albo papierówki jakieś. Choć powiem Ci, że kiedyś na... Czytaj więcej »

System zależności

Każde bardziej złożone oprogramowanie przetwarzające dane korzysta z określonych w nim zależności, które mogą przekształcić się w łańcuch zależności, jeśli dojdzie do sytuacji integracji z innymi systemami, jak również do przepływu informacji między nimi. I wtedy błąd jednego ogniwa może powodować uszkodzenie całego łańcucha wymiany informacji. Czytaj więcej »

Wolno i nisko

Jak wiadomo z felietonu opublikowanego ponad dwa lata temu na tych łamach http://www.apple.com.pl/kuba/archiwum/376.html , udało mi się przejść przez kryzys środka życia prawie suchą nogą. Zakup olbrzymiego laptopa okazał się dobrym pomysłem, żona dalej ta sama, samochodu też nie... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Strach na koncie

Rosnąca fala przestępstw w bankowości internetowej zmusza do przemyślenia na nowo, jak banki mają zabezpieczać się przed atakami, ale jednocześnie rodzi pytania o to, czy interesy klientów są wystarczająco chronione. Po dziesięciu latach gwałtownego rozwoju bankowości online wiele kwestii wymaga nowych pomysłów i regulacji. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...