powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 30-2005, 15 sierpnia 2005
30-2005 Computerworld nr 30-2005
Wiadomości

Ograniczona rewolucja

Z dr. Jarosławem Milewskim z Instytutu Społecznej Psychologii Informatyki i Komunikacji Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Pies ogrodnika

Ostra konkurencja na rynku zamówień publicznych prowadzi coraz częściej do patologii. Firmy - jeśli same nie wygrały - protestują i składają do upartego odwołania, uniemożliwiając tym samym rozstrzygnięcie przetargu, byle nikt inny nie zdobył kontraktu. Czytaj więcej »

Kolejne etapy konsolidacji rynku ERP

SSA Global Technologies, jeden z największych światowych dostawców systemów ERP, kupił na początku sierpnia br. Epiphany, firmę produkującą oprogramowanie CRM dla średniej wielkości przedsiębiorstw, płacąc za nią 330 mln USD oraz młodą kalifornijską firmę Boniva Software, produkującą internetowe oprogramowanie do zarządzania zasobami ludzkimi. Czytaj więcej »

Podpis pod fakturą

Przedsiębiorcy wykazują zainteresowanie e-fakturami, ale na razie nie przekłada się ono na zwiększoną sprzedaż certyfikatów elektronicznych. Czytaj więcej »

Limity odrzucone!

Sejm na ostatnim posiedzeniu przyjął część poprawek Senatu do Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Odrzucił natomiast poprawkę zmuszającą przedsiębiorców do osiągnięcia rocznego poziomu zbierania zużytego sprzętu w wysokości nie mniejszej niż 40% masy wprowadzonego sprzętu. Czytaj więcej »

10 Gb/s w sieciach MAN

Dokonano modernizacji sieci miejskich w Poznaniu, Gdańsku, Lublinie i Puławach. Dysponują już one przepustowością rzędu 10 Gb/s. Dzięki wykorzystaniu urządzeń Cisco Systems, uzyskiwane prędkości przesyłania danych są porównywalne z tymi zarezerwowanymi do tej pory dla ogólnopolskiej sieci optycznej PIONIER. Czytaj więcej »

Oracle przejmuje i-flex

Oracle przejmie większościowy pakiet akcji indyjskiego producenta oprogramowania bankowego i-flex solutions, należącego do tej pory do Citigroup. Oracle kupi 41% akcji od Citigroup, a 20% od akcjonariuszy publicznych (za 316 mln USD). Całkowita wartość transakcji to prawie 1 mld USD. Citigroup z i-flex łączy pięcioletnia umowa na dostawę produktów i świadczenie usług. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

BARTŁOMIEJ BUSZCZAK został dyrektorem generalnym Business Consulting Center (BCC). Przejął on obowiązki MICHAŁA JANKOWSKIEGO, prezesa firmy, który obecnie ma zamiar skoncentrować się na nadzorze właścicielskim. Czytaj więcej »

WiMAX w Bielsku-Białej

Firmy Alvarion, Intel i SferaNET uruchomiły w Bielsku-Białej pierwszą w Polsce - i jedną z pierwszych w Europie - komercyjną instalację systemu WiMAX. Dzięki zastosowaniu tego standardu komunikacji bezprzewodowej, SferaNET oferuje klientom dostęp do Internetu w promieniu 30 km od nadajnika.W najbliższych tygodniach urządzenie zostanie przeniesione na komin Elektrociepłowni... Czytaj więcej »

Cisco kupi Nokię?

Według nieoficjalnych informacji podanych przez magazyn Sunday Business, amerykański gigant sieciowy Cisco Systems przymierza się do przejęcia fińskiej Nokii. Przedstawiciele Cisco nie chcieli komentować plotek, zaś Nokia zaprzecza tym doniesieniom. Czytaj więcej »

Air Bites z dostępem radiowym

Nowa firma telekomunikacyjna Air Bites oferuje radiowy dostęp do Internetu. W ramach miesięcznej opłaty firma zapewnia łącze internetowe o maksymalnej przepustowości 1 Mb/s. Dostęp do sieci realizowany jest w technologii WiFi (802.11b/g). Czytaj więcej »

Zmiany w Simple

Warszawski producent oprogramowania Simple modyfikuje strategię. Firma zamierza wkrótce udostępnić nowe wersje swoich rozwiązań ERP dedykowane dla konkretnych segmentów rynku. Na te potrzeby wprowadzi też m.in. większą specjalizację w kanale partnerskim. Czytaj więcej »

Technologie

Pogoń za konkurencją

Internet Explorer 7 beta 1 daje posmak kierunku rozwoju tej przeglądarki. Funkcjonalność się poprawi, bezpieczeństwo też. Kwestią nadal otwartą jest zgodność ze standardami. Czytaj więcej »

Urządzenia do gromadzenia

Na rynku systemów pamięci masowych wciąż dzieje się ciekawie. Nie mamy wprawdzie do czynienia z rewolucją, ale nowości nie ograniczają się bynajmniej jedynie do większych pojemności. Czytaj więcej »

Platforma skomasowana

W ciągu najbliższych lat platformy sieciowe zmienią się nie do poznania. Będą "mądrzejsze", bardziej niezawodne, wydajniejsze, a przede wszystkim uniwersalne. Czytaj więcej »

Analityka lat bliskich

Narzędzia Business Intelligence czeka stopniowa ewolucja w stronę powszechnie dostępnych i uniwersalnych rozwiązań, charakteryzujących się dużym stopniem automatyzacji, nowatorską wizualizacją oraz rosnącą wydajnością. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Program w urządzeniu

Polscy informatycy i inżynierowie zajmują się tworzeniem oprogramowania, które steruje odbiornikami telewizji cyfrowej produkowanymi przez Samsunga. Należące do koreańskiego koncernu warszawskie Centrum Badań i Rozwoju Oprogramowania to jeszcze jeden dowód na to, że Polska staje się atrakcyjnym miejscem lokalizacji ośrodków deweloperskich dla światowych firm z branży... Czytaj więcej »

Polska Indiami Europy?

Coraz więcej usług informatycznych świadczonych jest w formie usług wykonywanych na odległość przez firmy zewnętrzne. Czołowe miejsce zajmują w tej działalności firmy z Indii. Jakie szanse na zagraniczne zlecenia w zakresie informatycznej obsługi procesów biznesowych ma polska branża IT? Co może sprzyjać, a co przeszkadzać w rozwoju tego sektora usług? Czytaj więcej »

Konteksty

eCiemnogród (2) - Legislacja, kontrola i plany

Czy pojawienie się informatycznego prawa oznacza koniec czasów rządów swoistego bezprawia w informatyzacji administracji publicznej? Czytaj więcej »

W mocy prawa

Zgodność z wymogami prawa (compliance) staje się coraz ważniejszym kryterium oceny funkcjonalności systemów informatycznych. W przypadku uchybień groźba kary jest tak samo realna jak w każdym innym przypadku konfliktu z prawem. Czytaj więcej »

Miasto poza miastem

Szacuje się, że za 20 lat połowa ludności świata będzie żyła w megamiastach. Metropolizacja wydaje się być nieuniknionym kierunkiem rozwoju miast w dobie globalizacji. Jak będzie wyglądało życie mieszkańców tych wielkich miejskich skupisk? Czytaj więcej »

Pradziad z sieci

Korzystanie z Internetu może być jednym ze skutecznych sposobów poszukiwania swoich rodowych korzeni. Zdaniem autorki książki ''Poszukiwanie przodków. Genealogia dla każdego'' obok bibliotek, dokumentów urzędów stanu cywilnego, ksiąg parafialnych czy zbiorów archiwów, cennym źródłem informacji o dziejach naszych rodzin mogą być także zasoby internetowe. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Dziura pełna kasy

Nic tak nie elektryzuje administratorów sieci jak wiadomość, że w systemie operacyjnym Cisco IOS znaleziono poważny błąd. Wiele kontrowersji wzbudziło ujawnione niedawno odkrycie dokonane przez byłego pracownika Internet Security Systems. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Czajnik, czyli cichy współpracownik

Skoro zapanowała dziś taka moda, że wszyscy wszystkim zaglądają do teczek, postanowiłem i ja zajrzeć. Wcale jednak niełatwo znaleźć jakąś interesującą. W moim domowym archiwum jest tylko jedna, pożółkła i pogięta, z urwanym rogiem i dwoma wstążeczkami nierównej długości, które przytrzymują pękatą zawartość. Czytaj więcej »

Sytuacje nietypowe

Sytuacje nietypowe zdarzające się często zaczynają być sytuacjami typowymi. Nie wiem więc, czy fakt, że autorzy systemu informatycznego nie przewidzieli w nim wszystkiego, można zaliczyć do zjawisk nietypowych. Powiedziałbym, że jest to po prostu standard, z którym należy się oswoić i za co nie należy bynajmniej winić projektantów. Czytaj więcej »

Rozmnożenie jaźni

Mamy połowę lata, które w tym roku okazało się mało radosne, by nie rzec przygnębiające, gdy próbować ogarnąć spojrzeniem również to, co za horyzontem. Zaczyna się sierpień, przez wielu uważany za najnudniejszy miesiąc w roku, bo wszyscy są na urlopach i nic szczególnego się nie dzieje. Na urlopy tradycyjnie rusza cała Francja, a za nią - równie zgodnie ze zwyczajem -... Czytaj więcej »

Mielić informatyków?

Media z USA i Europy Zachodniej, a za nimi Computerworld (''Wyszukana konkurencja'', CW 29/2005) donoszą o sporze Google i Microsoft o pracowników. Nie pierwszy to taki przypadek, ale pierwszy raz mamy do czynienia z ogólnoświatowym echem. Chodzi bowiem nie o wyniesienie dokumentów lub twardych dysków z danymi, ale... własnych głów. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Cyfrowa przyszłość TV

Prawodawcy amerykańscy pracują nad ustawą, która wymusiłaby na nadawcach telewizyjnych przejście na sygnał cyfrowy do końca 2008 r. Komisja Europejska wezwała niedawno nadawców, by porzucili transmisję sygnału telewizyjnego drogą analogową do końca 2012 r. W wielu krajach Unii już dziś prace nad digitalizacją telewizji idą pełną parą, niemniej jednak na cyfrową rewolucję... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...