powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 29-2005, 1 sierpnia 2005
29-2005 Computerworld nr 29-2005
Wiadomości

Morze możliwości

Urząd jak najbliżej mieszkańca; powszechny, bezprzewodowy dostęp do Internetu; integracja i udostępnianie zasobów Systemu Informacji Przestrzennej - oto cele, jakie sobie wytyczył Gdańsk, e-Gdańsk. Czytaj więcej »

Morskie opowieści

Ostatecznie system morskiej ochrony granic zbuduje konsorcjum SELEX Sistemi Integrati, Computex Telekomunication oraz Przemysłowy Instytut Telekomunikacji. Tym samym Straż Graniczna uratowała 40 mln euro przed zwrotem do Funduszu PHARE. Czytaj więcej »

Wyszukana konkurencja

Rywalizacja pomiędzy Google a Microsoft wykracza daleko poza rynek usług wyszukiwawczych. Prześcigają się w pomysłach na nowe usługi, a ostatnio zaciekle walczą o pracowników. Czytaj więcej »

Inwestorzy z Bangalore

Ci, którzy zapowiadali masowy napływ zachodnich inwestorów z branży IT po rozszerzeniu Unii Europejskiej, mogą czuć się zawiedzeni. Zainteresowanie firmami środkowoeuropejskimi przejawiają dziś przede wszystkim partnerzy ze Wschodu. W wyścigu o te inwestycje Polska pozostaje jednak w tyle. Czytaj więcej »

TP odkupuje Wirtualną Polskę

Telekomunikacja Polska oraz mniejszościowi akcjonariusze portalu Wirtualna Polska - spółki GIF i Key7 - zawarli ugodę, która kończy wieloletni spór stron wokół wykonania umowy akcjonariuszy WP zawartej w październiku 2001 r. TP - kosztem 220 mln zł - odzyska kontrolę nad Wirtualną Polską. Czytaj więcej »

URTiP sprzedaje kolejne częstotliwości

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty rozstrzygnął drugi przetarg na częstotliwości z zakresu 3,6-3,8 GHz. Zostały one zarezerwowane dla trzech firm - Netia Globe, Netia Świat oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Czytaj więcej »

Vista następcą Windows XP

Przyszła wersja Windows, znana dotychczas jako Longhorn, będzie oferowana pod nazwą Windows Vista. Na rynek trafiła właśnie (3 sierpnia) pierwsza wersja beta nowego systemu. Czytaj więcej »

Internet w Korytowie

Dzięki prowadzonej na naszych łamach akcji ''Klubu Przyjaciół Korytowa'' Telekomunikacja Polska udostępniła usługę Stały Dostęp do Internetu (SDI) tamtejszej parafii, której proboszczem jest ks. Sławomir Kokorzycki. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Piotr Michalak objął stanowisko prezesa zarządu polskiego oddziału firmy Intentia. Dotychczas kierował on działem konsultingu i był dyrektorem operacyjnym w Intentia Polska. Piotr Michalak zastąpił Przemysława Wolańskiego. Czytaj więcej »

GTS przejmie Energis Polska

Podpisana została umowa, na mocy której 97,5% udziałów Energisu przejmie GTS Polska. Wartości transakcji nie podano. "'<i>Fuzja obu operatorów ma wykreować nowego, niezależnego lidera branży telekomunikacyjnej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, kierującego usługi do klientów biznesowych</i>'' - przekonują w oficjalnym komunikacie przedstawiciele GTS. Fuzja może... Czytaj więcej »

Kontrakty

Softbank przejął za 40,6 mln zł 100% akcji Komy; katowicka spółka - po połączeniu z Softbank Service - stanie się centrum usług wsparcia technicznego i serwisu dla całej Grupy Prokom... Czytaj więcej »

Cięcia w zatrudnieniu w HP

Zarząd HP przygotował plan restrukturyzacji firmy, którego jednym z elementów będzie 10-proc. redukcja zatrudnienia. Oznacza to, że z HP odejdzie 14,5 tys. osób. Zmiany obejmą wszystkie kluczowe działy firmy - sprzedaż, produkcję sprzętu i usługi. Stosunkowo największe cięcia nastąpią w działach administracyjnych - kadrowo-płacowych, księgowości oraz IT. Koncern ograniczy... Czytaj więcej »

Technologie

Przetwarzanie bez wytchnienia

Tolerancja dla utraty danych, a nawet dla chwilowego przestoju aplikacji zmniejsza się z roku na rok. Szybkie odtwarzanie danych i całych środowisk staje się powoli wymogiem powszechnym. Czytaj więcej »

Rozładować korki

Coraz lepsze są perspektywy zwiększania wydajności systemów sieciowych i klastrów bez potrzeby wykorzystania do tego celu niestandardowych systemów firmowych. Czytaj więcej »

Uwiecznić wspomnienia

Trwałość kolorowych wydruków jest dziś znacznie lepsza niż kiedyś. Jednak wiara w to, że - jak sugerują producenci - przetrwają one 100 i więcej lat może (znacznie wcześniej) okazać się naiwnością. Czytaj więcej »

Koniec integracji

Microsoft dąży do tego, by w długim okresie potrzeba integracji aplikacji przestała istnieć. Aplikacje mają integrować się same, automatycznie, bez dodatkowych zabiegów - to tylko jeden z wątków konferencji TechEd 2005. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Projektowy Młyn

Klasyczne, ''ciężkie'' metodyki zarządzania projektami, oparte na dokładnym planowaniu wszystkich działań, niezbyt przystają do projektów o wysokim stopniu niepewności, do których należą projekty programistyczne. Tutaj bardzo ciekawym rozwiązaniem jest metodyka Scrum. Czytaj więcej »

Wszystko przed nami

Przedsiębiorstwa, które cały czas pracują nad rozszerzeniem wdrożeń systemów ERP, nie mają na razie czasu i możliwości, aby myśleć o integracji posiadanych rozwiązań w kompleksowy system PLM, czyli system umożliwiający zarządzanie cyklem życia produktu. Czytaj więcej »

Konteksty

eCiemnogród, czyli dziesięcioro przekazań

Od wielu lat uczestniczę w życiu naszego informatycznego Ciemnogrodu i jak nigdy dotąd wydaje mi się, że doszliśmy do swoistego punktu bez wyjścia. Wyjście jednak jest. Są nim uczciwość i honor. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Włamanie w standardzie

Standardowe ustawienia są równie pożyteczne, co szkodliwe. Dzięki nim łatwiej żyje się nie tylko administratorom, ale także włamywaczom. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Kabelkiem przez morze

Felieton ten ukaże się w sezonie ogórkowym, z datą wydania numeru CW drugiego sierpnia, stąd mały konkurs: jaka rocznica przypada 31-go lipca? Pytanie jest złośliwe, bo mało kto wie, co wydarzyło się 139 lat temu. Czytaj więcej »

Klimatycznie

Panie Redaktorze Naczelny! Czytaj więcej »

Nie po kolei

<i>My łączymy teorię z praktyką - nic nie działa i nikt nie wie dlaczego</i> - tak kończy się znana przypowieść o niełatwych związkach teorii z praktyką. Nam, w naszym wakacyjnym cyklu felietonowym, posłuży ona za kanwę do rozważań o pisarstwie nierymowanym, czyli o prozie, co, w jakiś sposób, będzie nawiązaniem do tematu poezji z poprzedniego felietonu. Czytaj więcej »

Wszystko się rozmywa

Z początkiem 1993 roku miałem już gotowy program korzystający z logiki rozmytej. W tym samym też czasie rozpoczęła działanie pierwsza w Europie linia tzw. fuzzy-metra. Jakiż niebywały zbieg okoliczności. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Śmieci na tony

Gdyby Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym weszła w życie z zapisem o 40-proc. rocznych limitach utylizowanego sprzętu, niechybnie podrożałyby np. lodówki, telewizory i komputery. Komu zależy na zahamowaniu rozwoju tego rynku i zaprzestaniu produkcji w Polsce? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...