powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 28-2005, 18 lipca 2005
28-2005 Computerworld nr 28-2005
Wiadomości

E-faktura niezgody

Ważą się losy rozporządzenia regulującego zasady posługiwania się elektronicznymi fakturami VAT w Polsce. Czytaj więcej »

Korporacyjne pogaduszki

Jeszcze w lipcu na rynek trafi nowa wersja komunikatora Gadu-Gadu. Wkrótce pojawi się również produkt przeznaczony dla biznesu. Czytaj więcej »

Centralne rozliczenia

Mazowiecka Spółka Gazowa jest pierwszą firmą w Polsce, która zdecydowała się na wdrożenie systemu billingowego firmy PeopleSoft. Czytaj więcej »

Ocean możliwości

Z pomocą aplikacji raportowej Ocean GenRap Comarch chce zawojować rynek małych i średnich przedsiębiorstw oraz użytkowników indywidualnych. I nie zamierza ograniczać się jedynie do polskiego rynku. Czytaj więcej »

Wylać patenty z kąpielą

Dyrektywa o patentowaniu wynalazków wdrażanych przy użyciu komputera została odrzucona przez Parlament Europejski głosami 438 eurodeputowanych. Czytaj więcej »

Coraz mniej na KSI ZUS

W ubiegłym roku budowa Kompleksowego Systemu Informatycznego dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kosztowała ok. 114 mln zł, rok wcześniej było to 306 mln zł. Łącznie wydano już na ten projekt prawie 2 mld zł. Coraz mniejsze wydatki mają zapewne związek z faktem, że większość prac przy budowie KSI ZUS zakończono przed rokiem. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Piotr Malec został prezesem PMI - Warsaw, Poland Chapter, organizacji stowarzyszonej z Project Management Institute, która zrzesza na całym świecie ponad 150 tys. osób związanych zawodowo z zarządzaniem projektami. Czytaj więcej »

Powstaje e-Poczta

Prokom Software i Postdata, w której Prokom ma 49% udziałów, a pozostałe 51% należy do Poczty Polskiej, ustaliły zasady współpracy związane z wykonywaniem systemu e-Poczta w Poczcie Polskiej. Łączna wartość kontraktów sięgnie 72,4 mln zł. Czytaj więcej »

TP inwestuje w video-on-demand

Telekomunikacja Polska podpisała z Alcatel Polska umowę o wartości 6 mln euro na dostawę systemu dostępowego 7301 ASAM (Advanced Services Access Manager). Platforma ta umożliwia transmitowanie przez jedną linię głosu, wideo i danych do maksymalnie 10 tys. użytkowników (o planach oferowania przez TP usług wideo w swojej sieci pisaliśmy w CW 2/2005). Czytaj więcej »

MGiP inwestuje w Puls

Ministerstwo Gospodarki i Pracy podpisało z ComputerLandem umowę na utrzymanie i rozwój oprogramowania aplikacyjnego Puls, działającego w ramach systemu Syriusz. Przez trzy lata warszawska firma ma prowadzić prace nad utrzymaniem i rozwojem wdrożonego w urzędach pracy oprogramowania. Czytaj więcej »

Polska upomniana przez Unię Europejską

Komisja Europejska wzywa do uregulowania procesów legislacyjnych dotyczących telekomunikacji w jedenastu krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Komisja wystosowała kilka zarzutów odnośnie do polskiego Prawa telekomunikacyjnego. Czytaj więcej »

Powstała firma ABG Ster-Projekt

Warszawski sąd zarejestrował połączenie spółek ABG i Ster-Projekt. Nowa firma - ABG Ster-Projekt - działająca w Grupie Prokom ma skoncentrować się na walce o duże kontrakty w administracji, w tym głównie finansowane z funduszy unijnych. Czytaj więcej »

SAP przejmuje firmę Lighthammer

Dzięki tej transakcji SAP zamierza połączyć z modułem SAP Manufacturing zestaw rozwiązań do produkcji kooperacyjnej firmy Lighthammer. Ma to m.in. pozwolić na zoptymalizowanie wydajności produkcji. Firma Lighthammer jest czołowym dostawcą narzędzi określanych jako Enterprise Manufacturing Intelligence, służących do optymalizacji produkcji oraz rozwiązań z zakresu produkcji... Czytaj więcej »

Energis Polska z Wi-Fi

Firma Energis Polska zakończyła wdrażanie szerokopasmowego dostępu radiowego w technologii punkt-wielopunkt w sześciu miastach. Z nowych udogodnień będą mogli korzystać mieszkańcy Olsztyna, Poznania, Łodzi, Wrocławia, Katowic i Krakowa. ''Tworzenie nowych punktów szerokopasmowego dostępu do Internetu w kolejnych miastach jest wynikiem pomyślnego wdrożenia tej usługi w Warszawie''... Czytaj więcej »

10 lat Cisco w Polsce

John T. Chambers, prezes zarządu Cisco Systems przyjechał z wizytą do Polski. Jednym z jej powodów była dziesiąta rocznica istnienia polskiego oddziału tej firmy. Prezes Cisco Systems w rozwoju społeczeństwa informacyjnego widzi jeden z istotnych czynników wzrostu gospodarczego. Czytaj więcej »

E-internets zapłaciła za częstotliwości Wi-Fi

Po kilku upomnieniach prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty oraz wszczęciu procesu umorzenia koncesji poznańska spółka E-internets uiściła opłatę za przetarg, który wygrała w 2004 r. na świadczenie usług szerokopasmowego dostępu do Internetu na częstotliwościach 3,6-3,8 GHz. Czytaj więcej »

Wyniki GPS Polska

Great Plains Software Polska - od 28 czerwca br. działająca pod zmienioną nazwą Solemis Group - zamknęła 2005 rok finansowy z 45-proc. wzrostem liczby sprzedanych systemów ERP. Czytaj więcej »

Unia zamknięta na usługi

29 czerwca br. odbyła się pierwsza z cyklu trzech konferencji organizowanych przez SAP Polska pod hasłem ''SAP dla Europy'' Ich patronem medialnym jest Computerworld. Pierwsza konferencja dotyczyła tzw. dyrektywy usługowej, ''umożliwiającej przedsiębiorcom z krajów Unii Europejskiej nieograniczone świadczenie usług we wszystkich krajach unijnych na podstawie prawa kraju, w którym... Czytaj więcej »

Oracle na dużym plusie

W zakończonym w maju 2005 roku finansowym Oracle Polska osiągnął 14-proc. wzrost sprzedaży. Zgodnie z szacunkami oznaczałoby to wzrost przychodów firmy do ok. 334 mln zł (293 mln zł rok wcześniej). W samym czwartym kwartale było to ok. 90 mln zł. Do największych umów podpisanych w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku finansowego należały: dostawa oprogramowania do Agencji... Czytaj więcej »

Technologie

Java po dziesiątce

Konferencja JavaOne 2005 jako impreza rocznicowa nie wypadła oszałamiająco, ale tych, dla których Java jest chlebem powszednim, utwierdziła w przekonaniu, że poświęcają swój czas właściwej technologii. Czytaj więcej »

Przepis na dobre radio

Nowa, oryginalna technologia transmisji radiowej o nazwie xMax może za kilka lat zmienić obraz rynku i rozwój systemów radiowych. Czytaj więcej »

Rynek z wyrokiem

Potencjał wzrostu rynku rozwiązań zarządzania tożsamością przyciągnął praktycznie wszystkie największe firmy branży informatycznej. Nadzieje na wielkie zyski są jednak, być może, przedwczesne. Czytaj więcej »

SAS z ludzką twarzą

W wersji 9 środowisko analityczne zyskało nowe, wygodne narzędzia dla analityków i twórców raportów biznesowych - to duża zmiana. Jednocześnie pojawiły się udoskonalenia związane z wydajnością pracy z wielkimi wolumenami danych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

W poszukiwaniu przewagi konkurencyjnej

Z Jackiem Kujawą, dyrektorem ds. informatyki w gdańskiej firmie LPP, będącej właścicielem sklepów Reserved i Cropp, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Konstruktywny model

Praktyka projektowa pokazuje, że nawet kwalifikowane oszacowanie złożoności tworzonego oprogramowania nie gwarantuje wyznaczenia czasowych ram realizacji przedsięwzięcia. Warto zatem sięgnąć po sprawdzone narzędzia inżynierii oprogramowania, wspomagające procesy estymacyjne. Czytaj więcej »

Konteksty

Marzenia maszyn

Rozmowa z Rayem Kurzweilem, znanym wynalazcą, twórcą kilkunastu firm technologicznych, autorem kilkuset artykułów i książek popularnonaukowych, specjalistą od sztucznej inteligencji. Czytaj więcej »

e-faktura, czyli bzdura

Z punktu widzenia przedsiębiorstw wydane właśnie rozporządzenie ministra finansów dotyczące elektronicznego obrotu fakturami nie ma żadnego znaczenia. Czytaj więcej »

Pomóżmy sobie sami

Z profesorem Janem Winieckim z Wydziału Ekonomicznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Ochroniarz dzieckiem podszyty

Drugie prawo zabezpieczania danych Jaffa Richardsona mówi: Jeżeli już kupiłeś komputer, nie włączaj go! W dzisiejszych czasach można je zinterpretować w nowy, nieco przewrotny sposób. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Euro-wizja

Kiedy piszę te słowa na początku czerwca 2005 r., to wiadomo już, że zarówno Francuzi, jak i Holendrzy powiedzieli zdecydowane ''nie'' projektowi konstytucji europejskiej. O ile mówiło się o możliwości odrzucenia tekstu europejskiej ustawy zasadniczej przez jeden z największych i najbardziej demokratycznych narodów wchodzących w skład wspólnoty, o tyle decyzja tolerancyjnych i... Czytaj więcej »

McIntel

W sobotni poranek, kiedy większość moich rodaków podąża do hipermarketu na cotygodniowe nabożeństwo ku czci św. Promocji, siadam przed ekranem, by zapoznać się z porcją informacji ze świata IT. Jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą, była ogłoszona przez Apple rezygnacja z rozwijania architektury PowerPC (w którą inwestował wraz z IBM-em i - do pewnego czasu -... Czytaj więcej »

Róże i fiołki

Czas wakacyjny, jak zwykle, jest okazją również do tego, aby w wakacyjnych felietonach odejść nieco od uprawianej przez nas dziedziny i sprawdzić, czy - po kolejnym roku zmagań z konglomeratem zjawisk składających się obecnie na dziedzinę zwaną informatyką - stać nas jeszcze na pewien do niej dystans i spojrzenie z perspektywy tzw. normalnego człowieka, czyli - domyślnie - kogoś,... Czytaj więcej »

Technologii minionej czar

W 1979 roku udałem się do przedstawicielstwa LOT-u zarezerwować bilet na samolot do ciepłych krajów. Tanich linii lotniczych u nas wówczas nie było. Podobnie zresztą, jak Internetu. Urzędniczka, posługując się terminalem połączonym z międzynarodowym systemem rezerwacji, wpisała stosowne polecenie i wydrukowała dla mnie pokwitowanie. Gdy zbliżał się dzień odlotu,... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Rewolucja, która zjada własne dzieci

Prawdopodobna fuzja banków Pekao i BPH otwiera nowy etap konsolidacji, która wstrząśnie - również informatycznym - rynkiem zatrudnienia. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...