powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 27-2005, 4 lipca 2005
27-2005 Computerworld nr 27-2005
Wiadomości

Koszt i ryzyko

Z Jimem Johnsonem, prezesem i założycielem firmy The Standish Group, gościem specjalnym II Krajowej Konferencji Jakości Systemów Informatycznych, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Żadnej agencji, żadnej superkontroli

Z dr. Pawłem Węgrzynem z Platformy Obywatelskiej, szefem zespołu Jana M. Rokity ds. społeczeństwa informacyjnego, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Marek Suszczyk objął funkcję dyrektora generalnego Exact Software Poland. Zastąpił na tym stanowisku Mariusza Bachowskiego. Czytaj więcej »

Blogosfera

Blogi to nie tylko efemeryczne dzienniki nastolatek i skomercjalizowane dzienniki pracowników różnych instytucji. Blogi to też źródło niebanalnych opinii, bardzo odświeżających dla kogoś przyzwyczajonego do systematycznego obcowania z dość przewidywalnymi mediami. Oczywiście, o ile trafi się na właściwe blogi. Czytaj więcej »

Monachijskie targi Systems 2005

Monachijskie targi Systems 2005 IT.Media.Communications są mniej znane i popularne niż hanowerski CeBIT, ale jest to duża i warta zauważenia wystawa. W ubiegłym roku udział w niej wzięło ponad 1200 firm, w tym 170 wystawców spoza Niemiec (m.in. cztery firmy polskie). Czytaj więcej »

Sagem wprowadza do Polski drukarki

Sagem Communication, firma znana przede wszystkim z produkcji telefonów komórkowych, wprowadziła do sprzedaży w Polsce atramentowe urządzenia wielofunkcyjne wyposażone w funkcje drukarki, kopiarki, skanera i faksu. Przeznaczone są one do zastosowań w małych biurach. Dostępne na polskim rynku modele to Philips Crystal 650 i Philips Crystal 660. Sagem przejął w 2002 r. dział Philipsa... Czytaj więcej »

Nowi w czołówce listy TOP 500

W pierwszej dziesiątce najnowszej edycji listy najszybszych superkomputerów - TOP 500 znalazło się, w porównaniu z poprzednim zestawieniem, pięć nowych maszyn. Lista ta jest aktualizowana dwa razy do roku przez naukowców Uniwersytetu w Mannheim, Uniwersytetu Tennessee oraz amerykańskiego Krajowego Laboratorium Departamentu Energii. Czytaj więcej »

Fabryka LG.Philips pod Wrocławiem?

W lipcu br. LG.Philips LCD ma zadecydować, czy wybuduje w Polsce fabrykę ekranów ciekłokrystalicznych. W naszym kraju bierze pod uwagę tylko jedną lokalizację: Biskupice Podgórne k. Wrocławia. Przed kilkoma tygodniami LG Electronics zadecydował, że rozbuduje swoją fabrykę w Mławie, która ma się stać centrum produkcji monitorów LCD i Plasma TV na Europę. Czytaj więcej »

Utrzymanie sieci w TP

Telekomunikacja Polska podpisała z ComputerLandem umowę na wdrożenie platformy OSS (<i>Operations Support System</i>) wspomagającej procesy utrzymania sieci oraz aktywację i diagnostykę usług głosowych. Zawarta przez firmy umowa ma wartość 27,1 mln zł. Czytaj więcej »

Pomysły na komórki

Sześć spośród ponad stu projektów aplikacji mobilnych stworzonych w technologii Czytaj więcej »

Dla dobra wspólnego

Czy jakość systemów informatycznych może podlegać ocenom etycznym? Jakie miejsce powinna zajmować etyka w działalności biznesowej firm z branży IT? Na ile etyczne są praktyki polskiego rynku informatycznego? Co zrobić, aby dostawcy nie wykorzystywali niewiedzy użytkowników, a użytkownicy nie eskalowali ponad miarę żądań wobec dostawców? Czy pomiędzy dostawcą a odbiorcą... Czytaj więcej »

Technologie

Integracja do kompletu

Za 387 mln USD w gotówce Sun Microsystems przejmie producenta rozwiązań integracyjnych SeeBeyond. Sun, podobnie jak opisywana obok firma EMC, stara się odmienić swój los, przekształcając się w producenta kompleksowych rozwiązań. Czytaj więcej »

EMC: Transformacja

Firma, znana niegdyś jedynie jako producent macierzy Symmetrix, stała się siódmym producentem oprogramowania, dostawcą rozwiązań informatycznych, a w coraz większym zakresie także usług. Czytaj więcej »

RSS bliżej okien

Biblioteki Microsoft API rozszerzające funkcjonalność standardu RSS mają być dostępne na zasadach otwartej licencji. Czytaj więcej »

Zapisane, zamazane

Przejęcie przez Network Appliance firmy Decru może upowszechnić systemy pamięci masowych z szyfrowaniem sprzętowym szybciej niż do niedawna sądzono. Czytaj więcej »

Wodorowy UPS

APC opracowała konstrukcję systemu zasilania awaryjnego wykorzystującego wodorowe generatory prądu. Czytaj więcej »

Przeskoczyć przepaść

Przykład migracji billingu w Telefonii Dialog SA pokazuje, że niemożliwe jest jednak możliwe. Czytaj więcej »

Desktop na łańcuszku

Pamięci Flash/USB jako platforma dla aplikacji mobilnych? Technicznie jest to możliwe. Pytanie, czy biznes podchwyci pomysł. Czytaj więcej »

Linksys mówi "a", inni też nie milczą

Linksys wprowadza do sprzedaży w Europie uniwersalne urządzenia obsługujące wszystkie standardy 802.11, w tym "a". Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jak uwieść, utrzymać bądź... porzucić informatyka

W zarządzaniu personelem informatycznym pokutują dwie obiegowe prawdy. Jedna każe wierzyć, że informatycy to tak szczególna grupa zawodowa, że zarządzanie nimi wymaga jakiejś wiedzy tajemnej i swoistego "pokrewieństwa duchowego". Druga, że informatyk to pracownik jak każdy inny i powinien być zarządzany tymi samymi metodami. W obu sądach tkwi ziarno prawdy, ale żaden z nich nie... Czytaj więcej »

Konteksty

W zgodzie z historią

Z Leszkiem Szewczykiem, konsultantem Programu Rozwoju Narodów Zjednoczonych UNDP, współautorem raportu "Wskaźniki realizacji milenijnych celów rozwoju w polskich gminach", rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Polityka w sieci

Wśród polskich polityków zdaje się panować przekonanie, że jeśli w ogóle warto korzystać z Internetu, to tylko dlatego, że jest on multimedialny i tani. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Przyszłość niezbyt jasna

Plagom płynącym z Internetu nie ma końca. W wirtualnej sieci panoszą się ideowi fundamentaliści i całkiem realni przestępcy. Zręby kryptografii, długo uważane za stabilne, okazują się być słabe. Czy ogarnia nas chaos? Czytaj więcej »

Błędne koło

W Polsce dostęp do Internetu nie jest jeszcze powszechny. Dla wielu osób znających możliwości tej sieci ze słyszenia szybki dostęp do niej jest marzeniem. Kiedy w końcu podłączają swój komputer do Internetu, spotyka ich zaskoczenie. Okazuje się, że ktoś na nich czyha. Czytaj więcej »

Sieć, która broni się sama

Według statystyk CERT, tylko w 2004 r. pojawiło się blisko 3800 nowych zagrożeń i "słabości" w systemach sieciowych, aplikacjach i systemach komputerowych. Statystycznie daje to ponad 10 nowych zagrożeń każdego dnia. Jak przygotować organizację do ochrony przed nowymi typami ataków i zagrożeń bezpieczeństwa? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

e-wakacje

Tamtą wakacyjną wyprawę sprzed wielu lat dałoby się zaliczyć do udanych, gdyby nie moje wieczne porachunki ze Słońcem. Podążając, jak zwykle, ścieżkami innymi niż tzw. ogół, pojechałem na Węgry trasą, którą mało kto wybiera: przez Wschodnią Słowację. Dalej, w kierunku Budapesztu, droga wiodła przez Eger i dwa pasma gór, z których jedne nazywały się bodaj Matra, a... Czytaj więcej »

Mniej abstrakcji

Prowadziłem pewien projekt, którego celem było utworzenie oprogramowania generującego zbiorczy raport. Dane były pobierane z bazy i dynamicznie, na podstawie wielu uwarunkowań, przedstawiane w syntetycznej formie. Ponieważ raport ten w postaci ostatecznej miał być drukowany według pewnych standardów, osoby odpowiedzialne za akceptację formy i treści musiały okresowo kontrolować... Czytaj więcej »

Członek jeden, czyli abonament

Postanowiłem napisać felieton w podróży. Sześć godzin lotu to dobry czas nie tylko na pisanie, ale także na poprawianie. W samolocie rozsiadłem się jak zawsze na miejscu przy przejściu (mam długie nogi) i już miałem wyciągnąć komputer z plecaka, gdy na specjalnym, wąskim wózeczku podwieziono młodego, sparaliżowanego chłopaka. Okazało się, że ma miejsce koło mnie, pośrodku... Czytaj więcej »

Jajka na niewiadomojak

Jest kategoria problemów, które - mimo całego postępu naukowego i technicznego - pozostają nierozwiązane do dnia dzisiejszego. Ludzie stanęli na Księżycu, zbadali strukturę atomu, udowodnili nawet Wielkie Twierdzenie Fermata, ale pozostają bezradni w kwestii jajek na miękko. Otóż każdy, kto kiedyś gotował jajka na miękko wie, że niesamowicie trudno jest osiągnąć optymalny... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Jakość jest wartością

Jakość staje się czynnikiem, który coraz bardziej zaczyna różnicować oferty firm proponujących systemy i rozwiązania informatyczne. Dlatego ten temat cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskiego rynku IT, co widać było na tegorocznej II Krajowej Konferencji Jakości Systemów Informatycznych zorganizowanej przez naszą redakcję. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...