powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 26-2005, 27 czerwca 2005
26-2005 Computerworld nr 26-2005
Wiadomości

Gmina w zasięgu

Na potrzeby Urzędu Gminy w podwarszawskiej Zielonce Crowley Data Poland zbudował pierwszą w Polsce sieć opartą na technologii "preWiMAX". Czytaj więcej »

Programowanie umysłów

Uczestników tegorocznego kongresu SAP Polska najbardziej zainteresowała prezentacja dotycząca programowania neurolingwistycznego NLP. Czytaj więcej »

Dziel i rządź

Ryszard Krauze zadecydował, które spółki zostaną przekazane jednej z czterech "podgrup" działających w Grupie Prokom. Część z nich zapewne zniknie z rynku wchłonięta przez Softbank, ABG Ster-Projekt, Telmax lub Comp. Czytaj więcej »

Otwarte standardy dla łamaczy

Kolejna wersja QuarkXPress będzie wykorzystywać otwarty standard XML ułatwiający wymianę plików z innymi aplikacjami. Czytaj więcej »

Przystanek WCDMA, kierunek 4G

W 2004 r. nastąpił największy w historii wzrost liczby użytkowników telefonów komórkowych. W skali globalnej pojawiło się 300 mln nowych abonentów. "Jednocześnie obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania rozwiązaniami 3G. Obecnie liczba abonentów technologii WCDMA (Wideband CDMA - przyp. red.) wynosi 21 mln osób" - mówi Peter Olson, wiceprezes ds. strategii i zarządzania... Czytaj więcej »

Fuzja Intentii z Lawson Software

Szwedzka firma Intentia i amerykańska Lawson Software ogłosiły informację o fuzji. Pierwsza z tych firm jest silna w Europie i na Bliskim Wschodzie, podczas gdy druga w Stanach Zjednoczonych. Wartość tej transakcji szacowana jest na 480 mln USD. Czytaj więcej »

ZUS wdraża mySAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanie się jednym z największych klientów SAP w Polsce. Za projekt w ZUS-ie będzie odpowiadał Prokom Software. Wielkości transakcji firmy nie ujawniły - biorąc pod uwagę jej zakres i potencjalną liczbę użytkowników - będzie ona porównywalna do największych wdrożeń systemu SAP w Polsce - w KGHM Polska Miedź i PKN Orlen. W każdym z nich z tego... Czytaj więcej »

Zakończono projekt e-Słupsk

Po roku od opracowania projektu informatyzacji Słupska, miasto doczekało się szybkiej i szerokopasmowej sieci komputerowej z usługami VoIP. Sieć zbudowano z urządzeń, podarowanych miastu przez Cisco Systems. Nad inwestycją czuwały Ministerstwo Gospodarki i Pracy oraz Fundacja Edukacji Ekonomicznej. Czytaj więcej »

Szybsza sieć Geant2

Naukowcy korzystający z sieci Geant2 będą mieli do dyspozycji szersze pasmo do przesyłania danych. Jej modernizacja ma polegać na użyciu tzw. ciemnych światłowodów. Teoretyczna przepustowość nowej infrastruktury ma wynieść 320 Gb/s. Czytaj więcej »

Słowacki kontrakt Comp Rzeszów

ASSET Soft, słowacka firma wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Comp Rzeszów, zawarła kontrakt z powszechnym zakładem ubezpieczeń w Bratysławie o wartości 92 mln koron (9,7 mln zł). Czytaj więcej »

Pierwsza dystrybucja OpenSolaris

Projekt OpenSolaris został oficjalnie uruchomiony zaledwie tydzień temu, a już zdążyła pojawić się pierwsza publiczna dystrybucja, bazująca na kodzie Solarisa - system SchilliX. Głównym jego atutem ma być - zdaniem jego autorów - stabilność. Czytaj więcej »

CA inwestuje w Czechach

Computer Associates zamierza zainwestować w czeskiej Pradze 36 mln euro w centrum rozwoju systemów klasy mainframe. Ośrodek - nazwany Mainframe Center of Excellence - zostanie oficjalnie uruchomiony w sierpniu br. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

<b>Tomasz Sielicki</b> został mianowany przez Radę Nadzorczą prezydentem Grupy ComputerLand. Ma odpowiadać za wizję i strategię rozwoju ComputerLandu i spółek zależnych, w tym nadzór nad strategicznymi partnerstwami, w tym szczególnie z podmiotami zagranicznymi oraz nadzór nad polityką akwizycyjną. Czytaj więcej »

Microsoft kupuje Sybari

Koncern z Redmond zakończył proces przejęcia producenta korporacyjnych systemów antywirusowych i antyspamowych. Sybari znana jest głównie z serii aplikacji Antigen przeznaczonych m.in. dla platformy Microsoft Exchange. Czytaj więcej »

Technologie

Model stroi miny

Pomysłów na modelowanie przybywa, co można odczytać jako dążenie do doskonalenia aplikacji. Niestety, wiele problemów z aplikacjami ma z jakością czy łatwością modelowania związek raczej luźny. Czytaj więcej »

Power inside

Power.org jest próbą powtórzenia przez IBM sukcesu, jaki firma odniosła, tworząc konsorcjum Eclipse. Organizacja zrzesza obecnie 25 członków, ale liczba ta na pewno wzrośnie. Czytaj więcej »

Wizje z Redmond

Konferencje TechEd służą Microsoftowi do przedstawiania wizji technologii na przyszłość. W tym roku wizji było sporo, ale było też kilka zapowiedzi produktowych. Czytaj więcej »

Triple play dla biznesu

Telefonia, telewizja i Internet w jednym kablu to dla operatorów... recepta na straty. Prawdziwy triple play to nowoczesne usługi telefoniczne dla biznesu oparte na trzech technologiach: VoIP, ENUM i IPv6. Czytaj więcej »

SIP-B or not to B

Proponowana specyfikacja SIP-B ma na celu rozszerzenie standardu SIP o nowe funkcje. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Biznes pomierzony

Systemy analizy biznesowej w coraz większym stopniu są wykorzystywane do optymalizacji poziomów efektywności w działalności przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

24 godziny w firmie

Mobilne aplikacje wspomagające sprzedaż stały się narzędziem powszechnego użytku na rynku korporacyjnym, co zmusza dostawców IT do coraz częstszego spoglądania w stronę sektora MSP. Czytaj więcej »

Konteksty

Dymek z papierosa, czyli o ukrytej potędze sieci

Samotna praca twórcza ma duże zalety, ale wzbogacenie jej o możliwość ciągłej interakcji z innymi zapewne podniesie jakość jej efektów. Czytaj więcej »

Globalna układanka

Globalizacja nie oznacza uniwersalizacji ludzkich zachowań, lecz ich indywidualizację. Każdy może wybierać dowolne elementy swojej kulturowej tożsamości spośród ofert rozpowszechnianych m.in. za pośrednictwem środków masowego przekazu i Internetu. Czytaj więcej »

Metryka programu

Problemy, z jakimi mamy do czynienia podczas realizacji projektów informatycznych, w znacznym stopniu związane są z błędami planowania, a zwłaszcza niedoszacowania czasu implementacji. Czy inżynieria oprogramowania pozwala na precyzyjny pomiar jego złożoności? Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Sieciowe podchody

Podglądanie, podsłuchiwanie i śledzenie - to działalność w Internecie powszechna. Co najmniej tak samo popularne są wysiłki zmierzające do ochrony przed nią. Internet utrzymuje się pod tym względem w stanie zadziwiającej równowagi. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Jak przestać być specjalistą?

Istnieje takie potoczne powiedzenie, że każdy informatyk z zewnątrz jest od razu uważany za specjalistę. To krótkie stwierdzenie odzwierciedla przeświadczenie wielu użytkowników o tym, że informatyk spoza przestrzeni zakładowej zna się zawsze lepiej na sprawie, aniżeli ten zakładowy. Czytaj więcej »

Dobra rada

Przez media przetoczyła się mała burza wywołana wydaniem przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji dokumentu, w którym proponuje ona jakieś bliżej nieokreślone "regulowanie Internetu". Czytaj więcej »

Drogi panie Carr

Dokładnie dwa lata temu ukazał się pański artykuł, w którym podjął pan trudne zadanie dowiedzenia, że informatyka nie ma w praktyce innego znaczenia, niż to, które mają tradycyjne i istniejące od zawsze dziedziny techniki. Tych ostatnich jednak - zdaniem Pana - nikt, w przeciwieństwie do informatyki, szczególnie nie hołubi, nie domaga się dla nich szczególnej uwagi i taryfy... Czytaj więcej »

Linux, Linuxa, Linuxowi... Qrwa

Dwadzieścia sześć lat temu postanowiliśmy z żoną, że nowonarodzonego syna nazwiemy Xawery. Nie był to przejaw mody na udziwnione imiona, tylko kontynuacja rodzinnej tradycji. Córce udało się, bo w tym samym duchu chciałem nazwać ją ''Olimpia'', ale żona wyperswadowała mi ten pomysł. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Manifest lipcowy

Ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne wchodzi w życie 21 lipca br. Dopóki jednak nie zostanie przyjętych 21 rozporządzeń wykonawczych, będzie miała ona charakter manifestu politycznego, który każdy na rynku IT zauważy, ale z oceną poczeka na konkretne przepisy. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...