powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 25-2005, 20 czerwca 2005
25-2005 Computerworld nr 25-2005
Wiadomości

Mercedes czy mały fiat

Polski rynek teleinformatyczny przypomina rynek motoryzacyjny. Są na nim luksusowe limuzyny, sportowe kabriolety i samochody terenowe, jednak zdecydowana większość to samochody wyposażone w skromny pod względem parametrów silnik. Oby przybywało klientów na te pierwsze, odnosząc to również do rynku IT. Czytaj więcej »

Fuzja pod flagą biało-czerwoną

Połączenie banków UniCredito Italiano i HVB będzie trudnym przedsięwzięciem. Łączą się dwa wielkie banki o odmiennym podejściu do informatyki. Czytaj więcej »

Ciągle nie ma e-faktury

Rozporządzenie ministra finansów o zasadach stosowania faktur elektronicznych, towarzyszące ustawie o podatku VAT, które miało ukazać się najpierw w marcu, potem w kwietniu, później "najpóźniej w maju", nadal pozostaje na etapie projektu. Czytaj więcej »

ERP w 2004 roku

Według IDC Poland, wartość polskiego rynku systemów ERP wyniosła w ubiegłym roku ok. 135,5 mln USD. Oznacza to wzrost o 25,3%. Na pozycji lidera umocnił się SAP (wzrost udziału o ponad 4%). Czytaj więcej »

HP znowu dzieli

Dział drukarek ostatecznie nie zostanie połączony z działem systemów osobistych - ogłosili przedstawiciele HP. Połączenie działów zarządziła Carly Fiorina w ostatnim miesiącu swojej prezesury. Czytaj więcej »

Pod skrzydłami Microsoftu

Microsoft przejął od Great Plains Software Polska (GPS Polska) prawa do dystrybucji oraz prawa autorskie do lokalizacji oprogramowania do wspomagania zarządzania Microsoft Business Solutions Great Plains. Czytaj więcej »

Zmiany w zarządzie Grupy Comp Rzeszów

JACEK DUCH, do niedawna członek zarządu Prokom Software, został przewodniczącym rady dyrektorów Grupy Kapitałowej Comp Rzeszów - Asset Soft. Czytaj więcej »

PRO nagradza AdRem Software

Zarząd Stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania PRO po raz ósmy przyznał nagrodę Lider Eksportu Oprogramowania. Tym razem wyróżnienie "wybitne osiągnięcia eksportowe" przyznano firmie AdRem Software z Krakowa. Czytaj więcej »

F-Secure w Polsce

MICHAŁ IWAN został szefem kanału partnerskiego i dystrybucyjnego polskiego biura F-Secure. Czytaj więcej »

Centra Volvo i Funkwerk-EC w Polsce

Rada Ministrów zdecydowała się wesprzeć nową inwestycję Volvo. Firma ta zamierza we Wrocławiu stworzyć Kompleksowe Centrum Obsługi Finansowo-Księgowej i Rozwoju Technologii Informatycznych. Czytaj więcej »

GroupWiseR EMEA Tour w Warszawie

Międzynarodowa organizacja GroupWiseR - w ramach cyklu warsztatów GroupWiseR EMEA Tour - promuje zastosowanie systemu pracy grupowej Novell GroupWise. Po raz pierwszy odbył się on w Warszawie. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

BARBARA KNOLL została członkiem zarządu i dyrektorem finansowym w HP Polska. Czytaj więcej »

Technologie

Lifting systemów

Producenci oprogramowania do zarządzania systemami koncentrują się na stopniowym udoskonalaniu swoich narzędzi - poprawiają problemy związane z instalacją, integracją i wydajnością. Czytaj więcej »

Baza w niedoczasie

Sposobów na poprawę wydajności serwerów baz danych jest bardzo dużo. Najlepsze rezultaty daje zakup dobrze zaprojektowanej aplikacji, ale ten luksus jest, niestety, udziałem zdecydowanej mniejszości firm. Czytaj więcej »

Otwieranie rynku

Technologie open source zaczynają odgrywać coraz istotniejszą rolę na rynku IT. Czytaj więcej »

Jeden portal jedna organizacja

Technologia portalowa wspiera integrację struktur wchodzących w skład PTF Bank. Platformą dla portalu oraz wielu innych systemów jest system Linux. Czytaj więcej »

Broadband na drucikach

Standard VDSL2 pozwoli budować symetryczne łącza DSL o przepustowości 100 Mb/s. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jakość na każdym etapie

Zarządzanie jakością oprogramowania wymaga odpowiedniego ustawienia procesów wytwórczych w całym cyklu jego tworzenia. Czytaj więcej »

Konteksty

W zgodzie z logiką świata

Korzystamy z informatyki tak, jak rozumiemy otaczającą nas rzeczywistość. Duże znaczenie ma więc stosunek do istoty prawa - a tutaj widać różnice kulturowe między Wschodem a Zachodem. W kontekście stosunku do prawa nas Polaków można postawić pytanie o szanse na efektywną informatyzację w Polsce. Czytaj więcej »

Rozmyty jubileusz

Przed 40 laty świat technologii informatycznych otrzymał do dyspozycji nowe narzędzie - logikę rozmytą (fuzzy logic). Teoria, traktowana początkowo sceptycznie, dziś święci praktyczne triumfy, przekraczające zapewne pierwotne wyobrażenia jej twórcy. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Eden za dopłatą

Wdrożenia VoIP w ogóle, a "zagraniczne" w szczególności, odkrywają wiele problemów w sieciach, w tym także w dziedzinie bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Protest na znak jakości

Pozwolę sobie niniejszym zaprotestować. Sprzeciw dotyczy uznawania ekwiwalencji tytułów zawodowych informatyków pośród absolwentów różnych uczelni. Uważam, że wielu młodych ludzi nie zasługuje na tytuł magistra czy inżyniera, a pomimo tego uczelnie ich nominują. I jest to prztyczek w nos dla całej reszty solidnie wyedukowanych informatyków. Czytaj więcej »

Flaga do połowy masztu

Wiadomość o przegranej FCC ( http://www.fcc.gov/ , amerykańska agencja rządowa zawiadująca tzw. eterem), przed sądem federalnym w sprawie znakowania programów telewizyjnych nie wywołała zainteresowania mediów. Czytaj więcej »

Cool biz

Sam należę do tej, niezbyt licznej, grupy osobników, którzy na lato najchętniej przeprowadzaliby się do Północnej Norwegii czy na Islandię. A to z tej prostej przyczyny, że organizm mój nie bardzo toleruje upały. Nie oznacza to jednak zaraz, że przepadam za zimnem. Czytaj więcej »

Przekleństwo Excela

Podobno przed wojną według odjeżdżających pociągów można było ustawiać zegarki. Stwierdzenie to używane jest nader często do ilustracji popularnej tezy, że lepiej już było. Ja jednak widzę w nim historyczne świadectwo niedoskonałości przedwojennych zegarków. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Krem na ciastku

Temat systemów ERP od lat ma w redakcji opinię wyjątkowo niewdzięcznego i bez potencjału. Człowieka oglądającego prezentację funkcjonalności dowolnego systemu ERP już po pierwszych trzydziestu minutach ogarnia znużenie i zdumienie, że producentom w ogóle udaje się kogokolwiek namówić na wdrożenie czegoś tak mało seksownego. Nawet producenci systemów ERP przyznają, że... Czytaj więcej »

Małżeństwo koniecznie z rozsądku

Niepowodzenie projektu IT oznacza de facto utratę wszystkich zaangażowanych w niego środków finansowych. Osiągnięcie widocznych i mierzalnych efektów informatyzacji poprzedza żmudne, kosztowne, bolesne i mało spektakularne wdrożenie systemu. Zespół prowadzący wdrożenie napotyka zazwyczaj na swojej drodze całą masę trudności, od niewiedzy i braku zrozumienia ze strony menedżerów... Czytaj więcej »

Zasady prezentacji oprogramowania

Po raz kolejny redakcja Computerworld przygotowała raport pokazujący zintegrowane systemy informatyczne MRP II/ERP dostępne na polskim rynku. Raport opracowywany jest zgodnie z niezmiennymi od lat zasadami prezentacji oprogramowania. Czytaj więcej »

Dojrzały czy niedojrzały?

Firma stojąca przed wyborem systemu ERP, zwłaszcza takiego ze "średniej półki", ma twardy orzech do zgryzienia. Badanie samych tylko przychodów nie pozwala ocenić pozycji dostawcy na rynku, a już na pewno nie dostarcza informacji o jakości oferowanego produktu. Biorąc pod uwagę ostatnie roszady, nie można też w pełni ustrzec się przed ryzykiem wybrania produktu, który w ciągu... Czytaj więcej »

Analizy nie tylko dla analityków

Systemy Business Intelligence powoli przebijają się w krajobrazie informacji zarządczej zdominowanym dotychczas, szczególnie w średnich firmach, przez Excela. Czytaj więcej »

Jeszcze raz o zintegrowanych łańcuchach dostaw

O funkcjonowaniu zintegrowanych łańcuchów dostaw powiedziano już chyba wszystko. A jednak cały czas teoretyczna wiedza z trudem przebija się w praktyce, a kluczowe znaczenie standardów nie jest do końca rozumiane. Czy wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego uprawnia do stwierdzenia, że uczestniczymy w zintegrowanym łańcuchu dostaw? Mam nadzieję, że przekonującą odpowiedź... Czytaj więcej »

Sprzedaż i negocjacje AD 2005

Rynek systemów ERP stał się w ostatnich latach rynkiem prostych, dobrze zdefiniowanych dóbr jak samochody i szczoteczki do zębów. Negocjacje polegające na głębokim patrzeniu w oczy i odczytywaniu z nich oczekiwań przeciwnika zamieniły się w prostą transakcję wymienną opartą na dobrze znanych obu stronom zasadach. Jeśli dziś w negocjacjach dobrze zdefiniowanego projektu można... Czytaj więcej »

Projekt ekstremalny

W niewielkich projektach wszyscy członkowie zespołu dobrze się znają, a niejasności można wyjaśnić, rysując rozwiązanie na kartce A4. W projekcie na wielką skalę, a takim jest wdrożenie systemu Oracle w Telekomunikacji Polskiej, niezbędne są już intranetowe serwisy umożliwiające współpracę poszczególnych zespołów projektowych, elektroniczne repozytoria dokumentów i... Czytaj więcej »

Prezentacja systemów

Przegląd dostępnych na polskim rynku rozwiązań klasy MRP II/ERP Czytaj więcej »

Prezentacja firm

Prezentacje działających na polskim rynku firm oferujących rozwiązania klasy MRP II/ERP Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Pacjent stawia opór

Zapadły ostateczne rozstrzygnięcia co do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Mimo wcześniejszych zapowiedzi Jerzego Millera, prezesa NFZ, przynajmniej na razie EKUZ nie będzie oparty na systemie kart mikroprocesorowych, które miały stanowić równocześnie podstawę elektronicznego Rejestru Usług Medycznych (eRUM). Sam projekt budowy eRUM toczy się własnym, nieśpiesznym... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...