powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 24-2005, 13 czerwca 2005
24-2005 Computerworld nr 24-2005
Wiadomości

Trzeba wierzyć w siebie

Z Rao J. Maddukuri, niezależnym konsultantem biznesowym, rozmawiają Andrzej Gontarz i Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

E-podpis na rozdrożu

Podczas Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego wśród tematów wyraźnie dominowały kwestie dotyczące nowelizacji polskiej ustawy i działań administracji dotyczących e-podpisu. Czytaj więcej »

Schengenowskie wertepy

Walka o kontrakty na budowę poszczególnych elementów Systemu Informacyjnego Schengen SIS II staje się coraz bardziej zacięta. Czytaj więcej »

Elektroniczna organizacja

BT przeznaczy 10 mld euro w ciągu pięciu lat na stworzenie globalnej organizacji całkowicie opartej na telefonii cyfrowej i usługach ICT, z tego 2-3 mld euro przypadnie na rozwój tej oferty w Europie Środkowo-Wschodniej. Czytaj więcej »

Intel w Macintoshach

W połowie 2006 r. pojawią się pierwsze modele komputerów Macintosh wyposażone w procesory Intela. <i>"Do końca 2007 r. zakończymy transformację wszystkich komputerów na platformę x86"</i> - zapowiedział Steve Jobs podczas Worldwide Developer Conference w San Francisco. Czytaj więcej »

IPv6 w NASK

NASK udostępnił główne serwery DNS dla domeny krajowej .pl w protokole IPv6. Firma ta umożliwiła też rejestrację nazw internetowych w domenie .pl ze wskazaniem na adres IPv6. Czytaj więcej »

Profesjonalny Linux

Amerykańskie koncerny informatyczne Linuxem zainteresowały się na poważnie już kilka lat temu. Ich polskie oddziały dopiero teraz zaczynają promować wykorzystanie tego systemu open source w przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

Technologie

Fuzja na taśmie

Za 4,1 mld USD Sun Microsystems przejmuje StorageTek - jednego z wiodących producentów rozwiązań do zabezpieczania i archiwizacji danych. Czytaj więcej »

Dwurdzeniowa transformacja

Na półkach pojawiły się już komputery z procesorami Athlon 64 X2 i Pentium D. Czytaj więcej »

Zamieszanie na terminalu

Bezdyskowe urządzenia terminalowe zawitały do wielu polskich firm i instytucji. Pomimo oporów użytkowników, racjonalnych argumentów za ich wdrażaniem wciąż przybywa. Jednym z nich jest cena. Czytaj więcej »

Microsoft Office domyślnie z XML

Jesienią br. do testerów współpracujących z Microsoft trafi wersja beta Office 12, kolejnej edycji najpopularniejszego na świecie pakietu aplikacji biurowych. Domyślnym formatem plików Word, Excel i PowerPoint będzie XML. Firma chce w ten sposób zapewnić użytkownikom większe możliwości wymiany plików tworzonych z wykorzystaniem aplikacji Office. Format XML pozwoli zmniejszyć... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Ogród efektywnej komunikacji

Podczas badania nowoczesnych przedsiębiorstw zauważono, że pracownicy szczebla kierowniczego dużo czasu spędzają w sposób - z tradycyjnego punktu widzenia - nieefektywny: na przerwach na papierosa czy chodząc po firmie na pozór bez celu i sensu, tu i tam popijając kawę. Po bardziej wnikliwym badaniu okazało się, że ten teoretycznie bezproduktywny czas ma bardzo istotne znaczenie:... Czytaj więcej »

Zapobiegać a nie leczyć

Za dużo uwagi poświęcamy usuwaniu błędów zlokalizowanych w procesach testowania oprogramowania, a za mało szukaniu pierwotnych przyczyn ich występowania. Czytaj więcej »

Konteksty

Spóźnione prawo

Trzeba pilnie dokonać zmian w zapisach kodeksu karnego mówiących o przestępstwach telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Do klasyfikacji i wyszukiwania

Dysponujemy coraz doskonalszymi, nowoczesnymi narzędziami informatycznymi służącymi do wyszukiwania informacji. Nierzadko do ich tworzenia wykorzystywane są metody znane od wielu lat, wypracowane i sprawdzone na gruncie bibliotekoznawstwa oraz informacji naukowej. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Agenci spoza listy

Wojna z "agenturą" wkracza w nowy etap.Tym razem skuteczny atak rozpoczęli twórcy oprogramowania szpiegującego. Czytaj więcej »

Dane osobowe bez osoby

Czyżby inspektorzy GIODO mieli wkrótce stracić pracę? Aż tak źle może nie będzie, ale IBM szykuje sporą rewolucję na rynku przetwarzania danych osobowych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Temat na wakacje

Zbliża się pora wakacyjna, więc dogodny to czas do podjęcia rozważań nad swoją karierą zawodową. I wcale nie jest to takie przewrotne stwierdzenie, bo w okresie względnego luzu produkcyjnego jest najlepsza okazja do refleksji na temat dotychczasowego stylu życia, a pracy w szczególności. Czytaj więcej »

Kacap, pepik, szwab

Internet uczynił życie socjologów nieco łatwiejszym. Zamiast kombinować, jakby tu wycisnąć z publiki jej prawdziwe poglądy, wystarczy zajrzeć na kilka list dyskusyjnych lub na jakieś forum. Nic tak nie otwiera duszy na oścież jak anonimowość wypowiedzi. Nawet jeśli przeprowadzający wywiad zastrzega się na wszelkie świętości, że nigdy nikomu nie powie co konkretny obywatel... Czytaj więcej »

Na złom

Bywają postaci, które, raz ujrzane, zapadają w pamięć na zawsze. I tak widzę do dziś plecy tego człowieka, stojącego przy długiej tokarce, na jednej nodze własnej i drugiej - od kolana w dół - drewnianej. Czytaj więcej »

Zakazane słowo na literę "B"

Przed przeczytaniem tego felietonu proszę zasłonić okna i sprawdzić, czy drzwi są zamknięte. Na wszelki wypadek proszę nie czytać go w środkach komunikacji publicznej. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

W okowach e-sloganów

W wielu krajach Unii Europejskiej dostępność usług publicznych online sięga 80%. Cóż z tego, skoro brakuje chętnych do korzystania z nich. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...