powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 23-2005, 6 czerwca 2005
23-2005 Computerworld nr 23-2005
Wiadomości

Zadzwonić do Internetu

Telefonia internetowa oferowana przez Skype Technologies cieszy się na polskim rynku ogromnym zainteresowaniem. Czytaj więcej »

Czy Rada da radę?

Zgodnie z zapisami Ustawy o informatyzacji powołana została dwudziestoosobowa rada ekspertów wspierająca ministra nauki i informatyzacji. Czytaj więcej »

Od Moore'a do Otelliniego

Paul Otellini jest piątym dyrektorem generalnym w historii Intela i dopiero pierwszym bez wykształcenia technicznego. Czytaj więcej »

Ostronie z prognozami

Na majowej konferencji ITexpo w Barcelonie Gartner podzielił się prognozami na temat przyszłości działów IT, jakie znamy dzisiaj. Czytaj więcej »

Patenty: ostatni dzwonek

Parlament Europejski podda głosowaniu w lipcu br. tzw. dyrektywę patentową. To ostatnia szansa na wprowadzenie do niej ewentualnych poprawek. Czytaj więcej »

Epsilio w COMP Rzeszów

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie COMP Rzeszów zatwierdziło połączenie z łódzką spółką Epsilio. Czytaj więcej »

CSS ma zapłacić 2,1 mln zł

Według stołecznego Urzędu Kontroli Skarbowej, CSS musi zapłacić ponad 2,1 mln zł zaległego podatku. Czytaj więcej »

Kody RFID w TNT

Firma kurierska TNT przygotowuje się do wdrożenia technologii bazujących na elektronicznych metkach. Dzięki nim chce usprawnić procesy logistyczne. Czytaj więcej »

Połączenie Softbank Serwis i Komy

Połączenie Softbank Serwis i Komy ma nastąpić dopiero w styczniu 2006 r., jednak konsolidacja obu spółek rozpoczęła się już teraz. Czytaj więcej »

Problemy z programem Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ze względu na problemy związane z pobraniem aktualizacji programu Płatnik przedłużył ważność starej wersji oprogramowania do 1 lipca br. Czytaj więcej »

Polski rynek gotowy na Linuxa

Polski rynek informatyczny jest gotowy na przyjęcie rozwiązań linuxowych. Czytaj więcej »

W kierunku e-gospodarki

Podpis elektroniczny - perspektywy na 2006 rok - pod takim hasłem została zorganizowana przez Krajową Izbę Rozliczeniową konferencja, w której wzięli udział przedstawiciele firm działających na Mazowszu oraz pracownicy Ministerstwa Gospodarki i Pracy, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Nauki i Informatyzacji. Czytaj więcej »

Optimus w Niemczech nie bezpośrednio

Nowosądecki producent komputerów sprzedał firmie it relations GmbH 100% udziałów w spółce zależnej Optimus Computer GmbH. Czytaj więcej »

Infosystem 2005

Jak zapowiadają przedstawiciele Międzynarodowych Targów Poznańskich - organizatora Infosystemu - w tym roku targi te i wystawa przeznaczone są przede wszystkim dla użytkowników IT w przemyśle i administracji. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Marcin Taranek został nowym prezesem IFS Poland. Na tym stanowisku zastąpił Andrzeja Lowasa, który został dyrektorem ds. rozwoju biznesu IFS na Europę Środkowo-Wschodnią i pozostanie w zarządzie polskiego oddziału firmy w randze wiceprezesa. Marcin Taranek pełnił dotychczas obowiązki dyrektora finansowego IFS na Europę Środkowo-Wschodnią. Nowy prezes jest związany z IFS od siedmiu... Czytaj więcej »

Technologie

Wizytówka zamiast paszportu

Przedstawiona przez Microsoft architektura Identity Metasystem i technologia InfoCard wydają się próbą marginalizacji istniejących systemów uwierzytelniania i standardu SAML. Czytaj więcej »

Kontakt optymalny

Zmiany technologiczne zachodzące w systemach contact center w ostatnich latach odzwierciedlają zmieniające się trendy biznesowe w tej dziedzinie. Czytaj więcej »

Wyśrubowane wskaźniki

Rozmowa z Kingą Nowakowską, dyrektor generalną Call Center Poland. Czytaj więcej »

Kłótnia o radio

Niemożność uzgodnienia wspólnego stanowiska między grupami producentów hamuje uchwalenie standardu dla sieci radiowych IEEE 802.11n. Czytaj więcej »

Raporty jak z rękawa

Crystal Reports XI nie wprowadza rewolucyjnych zmian, lecz przemyślane, cząstkowe modyfikacje ułatwiające definiowanie raportów i ich udostępnianie. Czytaj więcej »

Krzemowe propozycje

Wiosna to czas premier nowych procesorów, które trafią do urządzeń pod koniec br. i na początku przyszłego roku. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jutro zaczyna się dziś

Zmiany zapowiadane przez Toma Petersa w ostatniej książce ''Biznes. Od nowa!'' są bliżej niż nam się kiedykolwiek zdawało.Firmy, które chcą przetrwać na tym hiperkonkurencyjnym rynku, muszą spełniać dwa podstawowe warunki: być innowacyjne i umiejętnie kreować wartość swoich produktów i usług. Czytaj więcej »

Wielka przygoda małej paczki

Informatyka w logistyce prawie zawsze ma coś wspólnego z kodami kreskowymi i skanerami połączonymi z terminalami radiowymi, a ostatnio także z systemami śledzenia przesyłek czy automatycznym ich sortowaniem i rozsyłaniem. Czytaj więcej »

Konteksty

Cyfrowe słuchowisko

Oprócz zbiorów bibliotek i papierowych archiwów na digitalizację i udostępnienie w Internecie czekają również bogate zasoby dźwiękowe w rozgłośniach radiowych. W Polsce największą przeszkodą na drodze do ich ucyfrowienia wydaje się być brak decyzji dotyczących zasad klasyfikacji i wyboru materiału podlegającego elektronicznemu przetworzeniu. Czytaj więcej »

Organizacja doskonała

Klasyczne już metody sztucznej inteligencji pokazują, że jej najefektywniejszym wariantem jest inteligencja naturalna. Również w systemach zarządzania bioorganizacja jest rozwiązaniem idealnym. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Wirus co nie odpuści

Obyś żył w ciekawych czasach - to chińskie przekleństwo oddaje znakomicie sytuację, w jakiej znajdują się obecnie administratorzy. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Po co nam praca?

Wydawałoby się, że w dzisiejszym świecie niewiele rzeczy może nas zaskoczyć. Nie znaczy to jednak, że tak dobrze potrafimy przewidywać, lecz że nasza świadomość gotowa jest przyjąć niemal wszystko - od wieści i skojarzeń drastycznie tragicznych, po wzbudzającą wzruszenie ramion totalną bzdurę. Czytaj więcej »

Jakieś cyferki, czyli analogowe déja vu w kółko od nowa

Baseball jest grą wyjątkowo hermetyczną o ile już w dzieciństwie nie chodziło się na mecze z tatusiem. Podobnie jak w piłce nożnej jest tam wiele niuansów, zupełnie niezrozumiałych dla laików. Osobiście zatrzymałem się na poziomie (nie)zrozumienia, dlaczego drużyna White Socks z Chicago gra w czarnych skarpetkach, gdy tymczasem bostońscy Red Socks występują w białych. Czytaj więcej »

W skórze włamywacza

A więc stało się - z konieczności musiałem przeobrazić się we włamywacza do zasobów komputerowych. Po tej przygodzie wyciągnąłem wniosek, że jest w tej nielegalnej sprawie kilka aspektów, a mianowicie: psychologiczny, techniczny oraz ogólnożyciowy. Czytaj więcej »

Dziewica z odzysku

Portal Pracuj.pl doniósł, że zwiększa się zapotrzebowanie na inżynierów tradycyjnych specjalności: mechaników, budowlańców, elektryków, specjalistów od inżynierii lądowej, budowy statków i instalacji sanitarnych. Z dekoniunkturą mamy natomiast do czynienia w dziedzinie zarządzania - po początkowym boomie lat 90. rynek po prostu nasycił się i absolwenci tego kierunku znajdują... Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Mapa konkurencji

Według jednych firm na rynku GIS panuje stagnacja, bo brak jest zleceń, według innych - to perspektywiczny rynek, na którym w ciągu 2-3 lat można zarobić 350-400 mln zł. Wszyscy jednak są zgodni, że informacja geoprzestrzenna staje się integralną częścią systemów bazodanowych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...