powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie Raport Top 200 - 2004, 13 czerwca 2005
Raport Top 200 - 2004 Computerworld nr Raport Top 200 - 2004
Top 200

20 procent w górę

Nadspodziewanie wysoki wzrost wartości polskiego rynku teleinformatycznego w 2004 r. to tylko w części zasługa niskiego kursu amerykańskiej i europejskiej waluty. Nie można nie dostrzegać innych pozytywnych zjawisk, które złożyły się na długo oczekiwany sukces branży IT. Czytaj więcej »

Walutowy zjazd cenowy

W 2003 r. kursy walut działały na korzyść firm sprzedających swoje towary i usługi w euro. W 2004 r. spadające ceny euro i dolara podkopały przychody zagranicznych koncernów w Polsce. Efekt pobudzenia zakupów dzięki niskim kursom tych walut nie był zaś jeszcze widoczny. Czytaj więcej »

Spojrzenie w przyszłość

Oceniając potencjał rozwoju polskiej branży IT, należy brać pod uwagę zarówno tendencje światowe, jak i realne możliwości wzrostu sprzedaży i znajdowania nowych rynków. Czytaj więcej »

Widok z lotu ptaka

Z dr. hab. Ryszardem Kokoszczyńskim, dyrektorem Biura Badań Makroekonomicznych Narodowego Banku Polskiego, Ryszardem Petru, głównym ekonomistą Banku BPH, i Rafałem Antczakiem, analitykiem CASE - Doradcy sp. z o.o., rozmawia Witold Gadomski. Czytaj więcej »

Pieniądze i wizje

Fundusze strukturalne mogą w znacznym stopniu przyczynić się do uruchomienia istniejącego w Polsce potencjału rozwojowego. Pod warunkiem, że ich wykorzystanie zostanie wpisane w strategię budowania przyszłości państwa i społeczeństwa. Czytaj więcej »

Druga szansa

Jeśli jest jakaś szansa na przetasowania na polskim rynku ERP, to właśnie teraz, kiedy Oracle skupia się na wewnętrznej restrukturyzacji, Microsoft pracuje nad produktem, SAP wraca na tradycyjne rynki, a małe i średnie przedsiębiorstwa zaczynają energicznie szukać systemów wspomagających zarządzanie. Czytaj więcej »

Rozrywkowy świat

Świat oszalał na punkcie cyfrowej fotografii, odtwarzaczy multimedialnych, technologii DVD. Rynek urządzeń z pogranicza elektroniki użytkowej i informatyki rozkwita w pełni. Czytaj więcej »

Krzywa powoli rośnie w górę

Wartość eksportu polskiego sektora IT wyraźnie rośnie, ale jest to wzrost liczony od bardzo niskiego pułapu. Czytaj więcej »

Mieć człowieka całego

Budowanie marki jest trudne i tylko w niewielkim stopniu zależy od nakładów na reklamę. Silna marka jest dla firmy zazwyczaj błogosławieństwem, choć niewłaściwie wykorzystywana może być przekleństwem. Czytaj więcej »

Wieprzowina - Węgiel - Wódka

Bez odpowiedzi musi na razie pozostać pytanie, jaki jest, czy też może być w najbliższym czasie, ciężar gatunkowy polskiej informatyki. Gdyby powiedzieć, że będzie ona kołem zamachowym gospodarki to byłoby zbyt piękne, żeby było prawdziwe. Czytaj więcej »

Wartość dodana informatyki

Obrót czy zysk? Stopa wzrostu czy wypłacona dywidenda? Wartość dla akcjonariuszy czy wielkość portfela kontraktów? Jakiej miary można użyć do stwierdzenia, czy firma informatyczna jest dobra czy zła? Odpowiedzi będzie pewnie niewiele mniej niż odpowiadających, ale warto zwrócić uwagę na jedną z kluczowych: zysk na pracownika. Mówi ona przede wszystkim o wydajności, zaś wysoka... Czytaj więcej »

Za darmo czy na darmo

Szacowany na 32 mld zł rynek telekomunikacyjny w Polsce stoi przed nie lada wyzwaniem: jak przekonać klientów, żeby częściej dzwonili, więcej korzystali z Internetu i mniej narzekali na ceny usług? Czytaj więcej »

Komórkowe eldorado

Ponad 24 mln abonentów telefonii komórkowej w Polsce codziennie pogrąża telefonię stacjonarną w niebycie. Za dwa lata liczba użytkowników komórek na 100 mieszkańców ma sięgnąć prawie 80. Czytaj więcej »

Życie po Carly Fiorinie

Pozycja HP jako lidera polskiego rynku wydaje się niezagrożona. Do mniej optymistycznych wniosków skłania analiza minionych miesięcy w HP jako całej korporacji. Czytaj więcej »

Nowe horyzonty

Jeśli Ryszardowi Krauze uda się dokonać właściwego podziału zadań między spółkami grupy, to będzie ona w stanie konkurować z największymi graczami w Europie. Czytaj więcej »

Kierunek - usługi

Kontrakty podpisane w 2004 r. czynią z IBM Polska jednego z najważniejszych dostawców kompleksowych usług informatycznych w naszym kraju. Czytaj więcej »

Siła w grupie

Gdyby sytuacja całego rynku IT w Polsce była taka jak w przypadku ComputerLandu, to moglibyśmy patrzeć z dużym optymizmem w przyszłość. Czytaj więcej »

Znowu więcej

Chcąc utrzymać dotychczasową dynamikę wzrostu, Microsoft chce szukać nowych obszarów działalności, zwiększając przede wszystkim sprzedaż do użytkowników indywidualnych. Czytaj więcej »

Unijne poruszenie

Na ubiegłoroczną sytuację rynkową Intela w Polsce znaczący wpływ miały działania związane z przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej. Czytaj więcej »

Celem wejście na parkiet

NTT System rozpoczął montaż komputerów PC dla brytyjskiej sieci handlowej, sprzedawanych pod jej marką. Supermarkety to jedni z największych odbiorców tej firmy. Czytaj więcej »

Kierunek - małe miasta

W ciągu najbliższych dwóch lat Vobis Microcomputer chciałby zwiększyć dwukrotnie sieć punktów sprzedaży detalicznej sprzętu komputerowego i urządzeń cyfrowych. Czytaj więcej »

Mocny w grupie

Ci, którzy jeszcze 2-3 lata temu z powątpiewaniem patrzyli na przyszłość Softbanku, musieli przewartościować swoje opinie, obserwując miniony rok działalności tej spółki. Czytaj więcej »

Model ciągle działa

Polski oddział Dell Computer umacnia pozycję we wszystkich segmentach rynku komputerów PC i serwerów. Dobre wyniki osiągnięto dzięki sprzedaży do średnich firm i administracji. Czytaj więcej »

Owoce strategii

Przychody grupy Emax wzrosły w ubiegłym roku o blisko połowę. Kierownictwo firmy optymistycznie patrzy w przyszłość, zakładając, że grupa będzie rosła szybciej niż rynek IT w Polsce. Czytaj więcej »

Kraków wizytówką Polski

Comarch osiągnął w 2004 r. dobre wyniki, ale problemem tej spółki pozostaje wąskie portfolio własnych produktów i nieco chaotyczna rozbudowa sieci zagranicznych oddziałów. Czytaj więcej »

Przejęci i gotowi na więcej

Oracle na dobre zaangażował się w konsolidację rynku. Po przejęciu PeopleSoftu i Reteka raczej nie trzeba będzie długo czekać na kolejne transakcje. Dotychczasowe nie mają bezpośredniego przełożenia na polski rynek. Czytaj więcej »

Sprzęt, a w tle usługi

Przychody Fujitsu Siemens Computers wzrosły w ubiegłym roku aż o 43%, m.in. dzięki wprowadzeniu w Polsce nowego programu partnerskiego i sprzedaży produktów klasy Enterprise. Czytaj więcej »

Stymulowanie rynku

W obliczu spadku zainteresowania podstawowym sprzętem sieciowym Cisco promuje zaawansowane rozwiązania. Czytaj więcej »

Koniunktura na wzrost

Wzrost powyżej 50% kilka lat z rzędu uczynił polski oddział Accenture konkurentem największych polskich firm wdrożeniowych. Czytaj więcej »

Wbrew regułom

Polski oddział Sun Microsystems osiąga lepsze wyniki niż macierzysty koncern. Firma coraz większą uwagę skupia na oferowaniu usług, które według jej kierownictwa stanowią połowę przychodów. Czytaj więcej »

Rok stabilnego wzrostu

Dzięki spokojowi wewnątrz spółki i stabilnemu akcjonariuszowi Optimus powoli odzyskuje pozycję na polskim rynku producentów komputerów. Czytaj więcej »

Kto trzyma ster?

Przejęcie Ster-Projektu przez ABG jako element działań konsolidacyjnych w Grupie Prokom jest jednym z najciekawszych tegorocznych wydarzeń na rynku IT. Czytaj więcej »

Lider znów na fali

Mniejsi producenci oprogramowania ERP mogą odetchnąć z ulgą - polski oddział SAP ponownie skoncentrował się na największych kontraktach i tradycyjnych branżach. Czytaj więcej »

Firmy informatyczne działające w Polsce w 2004 roku

Ranking największych działających na polskim rynku firm informatycznych. Przychody z rozbiciem poszczególne segmenty działalności. Czytaj więcej »

Grupy firm działające na polskim rynku w 2004 roku

Zestawienie grup firm branży informatycznej działających na polskim rynku w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy informatyczne świadczące usługi w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firmy uzyskujących przychody ze sprzedaży usług informatycznych w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy o największym wzroście sprzedaży usług IT w 2004 r. (dotyczy firm o przychodzie z usług powyżej 1 mln zł)

Ranking firm, które odnotowały nawiększy wzrost sprzedaży z usług w 2004 roku Czytaj więcej »

Firmy świadczące usługi integracyjne w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firmy uzyskujących przychody ze sprzedaży usług integracyjnych w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy świadczące usługi doradcze w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firmy uzyskujących przychody ze sprzedaży usług doradczych w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy świadczące usługi serwisowe w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firmy uzyskujących przychody ze sprzedaży usług serwisowych w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy świadczące usługi outsourcingu w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firmy uzyskujących przychody ze sprzedaży usług outsourcingowych w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy uzyskujące największy przychód ze szkoleń w 2004 roku

Ranking firm o największych przychodach ze szkoleń w 2004 roku Czytaj więcej »

Producenci oprogramowania na zamówienie w 2004 roku

Ranking firm produkujących oprogramowanie na zamówienie w 2004 roku Czytaj więcej »

Firmy świadczące usługi wdrożeniowe i serwis oprogramowania w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firmy uzyskujących przychody ze sprzedaży usług wdrożeniowych i serwisu oprogramowania w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy świadczące usługi projektowania i budowy sieci w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firmy uzyskujących przychody ze sprzedaży usług projektowania i budowy sieci w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy świadczące usługi instalacji i serwisu sprzętu w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firmy uzyskujących przychody ze sprzedaży usług instalacji i serwisu sprzętu w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy sprzedające oprogramowanie własne w 2004 roku

Zestawienie największych firm sprzedających własne oprogramowanie w 2004 roku Czytaj więcej »

Producenci sprzętu w 2004 roku

Zestawienie największych producentów sprzętu w 2004 roku Czytaj więcej »

Firmy osiągające przychód z dystrybucji w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firm uzyskujących przychody z dystrybucji w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy osiągające przychód z eksportu w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firm uzyskujących przychody z eksportu w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy informatyczne o największym zatrudnieniu w 2004 roku

Ranking firm o największym zatrudnieniu w 2004 roku Czytaj więcej »

Firmy i grupy kapitałowe o największym wzroście zatrudnienia w 2004 roku

Zestawienie firm i grup kapitałowych o największym wzroście zatrudnienia w 2004 roku Czytaj więcej »

Firmy o największym spadku zatrudnienia w 2004 roku

Zestawienie firm i grup kapitałowych o największym spadku zatrudnienia w 2004 roku Czytaj więcej »

Firmy informatyczne o największym zysku brutto w 2004 roku

Ranking firm, które osiągnęły największy zysk brutto w 2004 roku Czytaj więcej »

Firmy informatyczne o największym przyroście przychodów w latach 2003-2004

Ranking firm, które osiągnęły największy przyrost zysku brutto w latach 2003-2004 Czytaj więcej »

Firmy osiągające przychód z obsługi sektora bankowo-finansowego w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firm uzyskujących przychody z obsługi sektora sektora bankowo-finansowego w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy osiągające przychód z obsługi sektora przemysłowego w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firm uzyskujących przychody z obsługi sektora sektora przemysłowego w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy osiągające przychód z obsługi sektora służby zdrowia w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firm uzyskujących przychody z obsługi sektora sektora służby zdrowia w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy osiągające przychód z obsługi sektora telekomunikacyjnego w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firm uzyskujących przychody z obsługi sektora sektora telekomunikacyjnego w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy osiągające przychód z obsługi sektora transportowego w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firm uzyskujących przychody z obsługi sektora sektora transportowego w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy osiągające przychód z sektora dostaw elektryczności, gazu, ciepła i wody w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firm uzyskujących przychody z obsługi sektora dostaw elektryczności, gazu, ciepła i wody w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy osiągające przychód z obsługi sektora handlowego w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firm uzyskujących przychody z obsługi sektora handlowego w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy osiągające przychód z obsługi sektora administracji państwowej w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firm uzyskujących przychody z obsługi sektora administracji państwowej w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy osiągające przychód z obsługi sektora budowlanego w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firm uzyskujących przychody z obsługi sektora budowlanego w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy osiągające przychód z obsługi sektora edukacyjnego w 2004 roku

Ranking działających na polskim rynku firm uzyskujących przychody z obsługi sektora edukacyjnego w 2004 r. Czytaj więcej »

Producenci sprzętu telekomunikacyjnego w 2004 roku

Ranking największych działających na polskim rynku firm zajmujących się produkcją sprzętu telekomunikacyjnego w 2004 r. Czytaj więcej »

Firmy telekomunikacyjne działające w Polsce w 2004 roku

Ranking największych firm telekomunikacyjnych działających w Polsce w 2004 roku Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...