powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2005

Wydanie 6/2005, 1 czerwca 2005
6/2005
Infrastruktura

Zdalny dostęp do zasobów firmy

Być w pracy, nie ruszając się z własnego łóżka - o tym marzy większość administratorów, zresztą w marzeniach tych nie są osamotnieni. Popularność rozwiązań zdalnego dostępu do zasobów firmy (nie tylko do infrastruktury technicznej, ale także do danych) wciąż rośnie, a spowodowała ją konieczność coraz częstszego wysyłania pracowników "w świat". Bowiem mobilny... Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia

VPN + MPLS = VPLS

Idea przeradza się w praktykę. Coraz więcej producentów urządzeń sieciowych oferuje tę technologię. Uznaje się ją obecnie za najbardziej elastyczne rozwiązanie dostarczające usług VPN w warstwie drugiej (zatem niezależnych od protokołu sieciowego), które w rdzeniu sieci wykorzystują MPLS. Przedstawiamy VPLS (Virtual Private LAN Services), czyli wirtualne usługi sieciowe. Czytaj więcej »

Testy i porównania

Solaris wkracza na terytorium Linuksa

Wobec rosnącej popularności Linuksa w przedsiębiorstwach Sun Microsystems wprowadził nową wersję swojego, wywodzącego się z Uniksa, systemu operacyjnego Solaris. W wersji 10 system nie ogranicza się do firmowej platformy SPARC, pracując też wydajnie na serwerach 32-bitowych x86 i 64-bitowych AMD. Zawiera także nowe mechanizmy ochronne i obsługuje wiele aplikacji Linuksa. A co... Czytaj więcej »

IE czy Firefox?

Dominującej przeglądarce Microsoftu rzuca wyzwanie Mozilla Firefox, oprogramowanie open source. Przeprowadzone testy rozwiązań nie wykazały jednak istotnej przewagi żadnego z nich. Czytaj więcej »

Juniper NetScreen-5GT Wireless

Wraz z niedawną premierą zapory NetScreen-5GT, przeznaczonej do zabezpieczania bezprzewodowych punktów dostępu, Juniper dołączył do grona dostawców rozwiązań bezprzewodowych. Test wykazał, że nowe urządzenie to firewall o sporych możliwościach. Czytaj więcej »

Biurowe urządzenia wielofunkcyjne

Najwyższy czas pożegnać się z zestawem stojących obok siebie niezależnych urządzeń biurowych - drukarką, kopiarką, skanerem i faksem. Wielofunkcyjne MFP (Multi-Function Printer) łączą wszystkie ich funkcje w jednym uniwersalnym urządzeniu, które umożliwia oszczędność zajmowanego miejsca, wydanych na sprzęt pieniędzy, problemów z serwisem, a z reguły oferuje też zaawansowane... Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Firewalking, czyli spacer po zaporze ogniowej

Dokładna analiza sieci od strony intruza pozwala ocenić stan jej odporności i pokazać słabości. Każdy audyt bezpieczeństwa dotyczy testów penetracyjnych. Idea opiera się na symulacji działań potencjalnego intruza. Testy penetracyjne przeprowadza się przy założeniu, że nie są znane struktura oraz usługi badanej sieci. Interesującą techniką umożliwiającą wykonanie takiej... Czytaj więcej »

Zarządzanie usługami IT szansa czy zagrożenie?

Coraz większymi krokami do wielu firm nadchodzi konieczność zdefiniowania usług IT świadczonych wewnątrz przedsiębiorstwa i sformalizowania trwających w nich procesów. I chociaż definicje tych usług oraz ich realizacja bywają różne, to we wszystkich przypadkach chodzi o to samo: uzyskanie całkowitej przejrzystości wszystkiego co związane z IT w przedsiębiorstwie, automatyzację... Czytaj więcej »

Ochrona wiadomości w systemach pocztowych

Poczta elektroniczna to aplikacja coraz powszechniej wykorzystywana w procesach biznesowych przedsiębiorstw. Od magazynów po gabinety członków zarządu stała się po prostu niezbędna. Tym większego znaczenia nabiera zapewnienie stałego do niej dostępu. Czytaj więcej »

Samoregulacja Internetu prawo, technika i użytkownicy

Regulowanie obecności w Internecie materiałów sprzecznych z porządkiem prawnym nie należy do zadań prostych. Stanowione przepisy wyznaczają jedynie pewne ramy, a ich praktyczne egzekwowanie rodzi wiele komplikacji. Nic więc dziwnego, iż dużą wagę przykłada się do samoregulacji uzupełniającej regulacje prawne. Czytaj więcej »

Nowe technologie

PCI Express zwiększa wydajność serwerów

W ostatniej dekadzie PCI zdominowała całkowicie tak ważny aspekt serwerów i pecetów jak układy I/O. Ta magistrala danych obsługuje komunikację między procesorami i światem zewnętrznym, a więc adapterami sieciowymi, kartami graficznymi i innymi podsystemami wchodzącymi w skład systemu obliczeniowego. Czytaj więcej »

Świat w sieci

Wyborcze wędliniarstwo

Wiemy już, że wybory odbędą się jesienią. Chory na śpiączkę Sejm nie był już nawet w stanie samorozwiązać się, co ładnie skomentował poseł Jan Rokita: "Mama mówiła mi od dziecka. Pamiętaj Jasiu, komuniści nigdy dobrowolnie nie oddadzą władzy". Nie oddali i choć wiele wskazuje, że w przyszłym parlamencie może ich w ogóle nie być, to dziś oni jednak będą decydować o... Czytaj więcej »

Dylematy pacjenta

Jeśliby policzyć liczbę reform przeprowadzanych w służbie zdrowia i dodać do tego ministrów stojących na ich straży, to bez wątpienia nie starczyłoby nam palców u rąk i nóg. Pomimo jednak tych wszystkich wysiłków, ku mojemu zaskoczeniu, poranna kolejka w przychodni lekarskiej, często okraszona niecenzuralną wymianą zdań pomiędzy oczekującymi do rejestracji, jak była, tak... Czytaj więcej »

Gdy gryzonie zaatakują sieć...

Powiększeniu się naszej rodziny o miniaturowego królika nagle zaczęły towarzyszyć awarie różnego sprzętu domowego. Telewizor przestał wyświetlać obraz, komórka podłączona do ładowarki wciąż była na skraju wyczerpania baterii, a połączone w sieć komputery nagle przestały się widzieć. Jak się wkrótce okazało, wszystko za sprawą instynktu - króliki "interpretują"... Czytaj więcej »

Zastosowania

Pizza przez VoIP

American Restaurants (AmRest), właściciel 104 restauracji Pizza Hut i KFC na terenie Polski, wdrożył rozwiązania IP firmy Nortel o wartości ok. 1 mln USD. Wdrożenie to pozwoliło firmie AmRest na przekształcenie tradycyjnych linii telefonicznych w konwergentne rozwiązania sieciowe, które umożliwiają korzystanie z nowych usług telekomunikacyjnych, zmniejszają koszty operacyjne i... Czytaj więcej »

Porady

Jak sobie radzić z problemami?

Pytanie: W jaki sposób rozwiązywać problemy w sieci lokalnej? Czy istnieją w tej dziedzinie gotowe schematy, metodologia? Czytaj więcej »

Łącza optyczne FSO

Pytanie: Muszę zestawić łącze bezprzewodowe pomiędzy lokalizacjami o bezpośredniej widoczności. Rozważam użycie coraz powszechniej stosowanych łączy optycznych. Jakie zalety ma tego typu rozwiązanie? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...