powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 22-2005, 30 maja 2005
22-2005 Computerworld nr 22-2005
Technologie - w skrócie

Maestro dojrzewa

Microsoft udostępnił ograniczonej liczbie partnerów wstępną wersję beta narzędzia do tworzenia okresowych ocen wydajności i kart wyników. Czytaj więcej »

Wielowątkowy problem

Na konferencji BSDCan 2005 zaprezentowano referat, z którego wynika, że technologia Hyperthreading Intela i jej odpowiedniki w procesorach innych producentów mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa danych. Czytaj więcej »

Netscape 8 już jest

Opisywana przez nas w CW 12/2005 przeglądarka Netscape 8 właśnie miała swoją premierę. Program integruje dwa moduły przetwarzające kod: Mozilla Firefox oraz Internet Explorer. Czytaj więcej »

Web Services w telefonie

Nokia wprowadziła obsługę Web Services do telefonów z serii 80 z systemem Symbian 3.0. Czytaj więcej »

Wiadomości

Exatel buduje sieć WiMAX

Exatel, spółka powstała z połączenia operatorów Tel-Energo i Telbank, chce jeszcze w tym roku uruchomić usługi bazujące na technologii WiMAX. Bezprzewodowa szerokopasmowa łączność ma być oferowana na terenie wybranych polskich miast. Exatel planuje od początku zaproponować szeroko rozumiany dostęp do sieci telekomunikacyjnej - począwszy od szerokopasmowego dostępu do Internetu,... Czytaj więcej »

Główka pracuje

Ponad 50% przychodów budżetu państwa pochodzi z cła i akcyzy naliczanych w oprogramowaniu stworzonym przez Systemy Komputerowe Główka. Co właściwie wiemy o tej firmie? Jaka jest jej pozycja na rynku IT w Polsce? Czytaj więcej »

Z drukarki na ksero

HP poprawia wyniki, a nowy szef tylko delikatnie sygnalizuje kierunek zmian. Tymczasem z HP Polska odchodzi kolejny menedżer wysokiego szczebla - dyrektor działu drukarek będzie kierował polskim oddziałem Xeroxa. Czytaj więcej »

Fuzja bez rewolucji

Kolejne aktualizacje czterech aplikacji biznesowych Oracle mają doprowadzić użytkowników do systemu ERP nowej generacji. Czytaj więcej »

ComputerLand z nową ofertą dla banków

Podczas V Konferencji Sektora Bankowo-Finansowego zorganizowanej przez ComputerLand firma przedstawiła dwa nowe produkty: TBMS-F firmy SunTec Business Solutions oraz platformę integrującą kanały sprzedaży usług finansowych Dimension.CL. Czytaj więcej »

Promocja wiedzy i przedsiębiorczości

Od nowego roku akademickiego rusza program firmy Intel - Technology Enterpreneurship - Theory to Practice - mający na celu wspieranie przedsiębiorczości absolwentów szkół wyższych. Opracowany we współpracy z uniwersytetem w Berkley obejmie ponad 100 uczelni na całym świecie, w tym prawdopodobnie co najmniej dwie w Polsce. W ramach tej inicjatywy Intel przeszkoli wykładowców... Czytaj więcej »

IT nie tylko dla największych

Bogata oferta rozwiązań IT dla małych gmin i miast widoczna była podczas II Konwentu Informatyków Samorządowych Mazowsza. Świadczyłoby to o tym, że branża informatyczna elastycznie dostosowuje propozycje do potrzeb i możliwości różnych podmiotów ze sfery publicznej. Czytaj więcej »

Samsung zatrudni kilkuset programistów

Samsung Electronics Polska chce zatrudnić w warszawskim centrum badawczo-rozwojowym kilkuset programistów. W działającej od pięciu lat placówce pracuje dziś 106 osób. Jeszcze w 2005 r. Koreańczycy chcą zatrudnić ok. 200 osób. Docelowo oprogramowanie w Polsce ma tworzyć od 500 do 700 inżynierów. Czytaj więcej »

Nowe władze PTI

Podczas VIII Zjazdu Delega-tów Polskiego Towarzystwa Informatycznego - który odbył się pod koniec maja br. - wybrano nowe władze PTI. Czytaj więcej »

Zmiany w PRO

Nowym prezesem Stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania PRO został SŁAWOMIR KOSZ, prezes zarządu firmy MacroSoft. Zastąpił na tym stanowisku długoletniego prezesa stowarzyszenia - Ignacego Miedzińskiego, prezesa firmy BPSC. Czytaj więcej »

Gdańsk bez kabli

W Gdańsku uruchomiony ma zostać bezprzewodowy dostęp do Internetu, którego zasięg docelowo obejmie całe miasto. Władze miasta zawarły z przedstawicielami Intela umowę w sprawie budowy sieci hot spotów. Porozumienie podpisali Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańsk, Christian Morales, dyrektor Intela na region EMEA, oraz Leszek Pankiewicz, prezes Intel Technology Poland. W Gdańsku... Czytaj więcej »

Terminale Optimusa i DTK Computer

Optimus podpisał z DTK Computer Polska umowę o współpracy przy sprzedaży terminali sieciowych. Czytaj więcej »

COMP Rzeszów dokupuje

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej, COMP Rzeszów chce kupić dwie firmy informatyczne w Polsce, a następnie dwie na Słowacji i jedną na Ukrainie. Czytaj więcej »

Prawdopodobnie outsourcing

Carlsberg prowadzi negocjacje z IBM dotyczące oddania w outsourcing usług informatycznych we wszystkich spółkach tego producenta piwa działających w Europie. Czytaj więcej »

Technologie

Hen ponad trendy

SAP jest w trakcie poważnych zmian technologicznych, które mają umożliwić mu stawienie czoła wyzwaniom przyszłości. Zmianom technologicznym będzie towarzyszyć zmiana sposobu licencjonowania, choć nie od razu. Czytaj więcej »

DVD po liftingu

Jeszcze w tym roku pojawią się płyty HD-DVD o pojemności 50 GB. Prawdopodobnie już w przyszłym roku na rynek trafią płyty Blu-ray Disc o pojemności 100 GB. Czytaj więcej »

Biuro klient-serwer

Microsoft zarysował nowości, które znajdą się w kolejnej wersji pakietu Office planowanej na drugą połowę 2006 r. Przedstawiciele firmy są oszczędni w słowach, a w branży huczy od plotek. Czytaj więcej »

Narzędziowy niezbędnik

Rynek SOHO nie może narzekać na brak ofert w dziedzinie oprogramowania narzędziowego. Wiele pakietów dla tego segmentu rynku to dostępne bez opłat programy freeware. Spośród morza przeróżnych programów wybraliśmy te, które mogą okazać się użyteczne dla każdego użytkownika komputera lub - zgodnie z definicją rynku SOHO - kilku komputerów. Czytaj więcej »

Wydruki i usługi

Oki zmienia nazwę i zapowiada modyfikację oferty w kierunku kompleksowych systemów druku. Czytaj więcej »

Kolor za półdarmo

HP wprowadza do oferty kolorowe, sieciowe drukarki laserowe LaserJet 2600n w cenie 1400 zł oraz kilka innych modeli. Czytaj więcej »

Konteksty

Ekstremalna jakość

O eXtreme Programming wiadomo tyle, że to ciekawy koncept i choć się sporo o tym u nas mówi, to nikt w praktyce XP nie stosuje. Okazuje się, że to nieprawda. W krakowskim ośrodku rozwojowym oprogramowania amerykańskiego koncernu Sabre za pomocą metodologii XP budowane są najważniejsze systemy tej firmy. Czytaj więcej »

Ile kosztuje firmy bezpieczeństwo państwa?

Przedsiębiorcy, którzy myślą o kontraktach w służbach mundurowych lub też finansowanych z budżetu NATO, na własnej skórze doświadczają, ile kłopotów sprawia ochrona informacji niejawnych. Jednakże rzadko decydują się ujawnić, jakie ponieśli koszty z tego tytułu. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Jedenaste nie toleruj P2P

Sieci P2P stanowią dla firm zagrożenie daleko bardziej poważne, niż - zyskująca zwykle uwagę - możliwość składowania na firmowym sprzęcie pirackiego oprogramowania czy filmów. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Reguły naprawdę się zmieniły

Analityków finansowych oraz rynek zelektryzowała informacja o słabszych od oczekiwanych wynikach grupy Prokomu. Po nieoczekiwanym opóźnieniu publikacji raportu rocznego (8 kwietnia przesłano informację, że raport ukaże się 18, w tym zaś dniu raport trafił do publikacji o godzinie... 23.59, patrz Czytaj więcej »

Radio z komputera, czyli ludowe rozrywki

Siedzę sobie w biurze i słucham radia. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie dwa fakty. Po pierwsze słucham radia że tak powiem służbowo, albowiem korzystam z emisji internetowej i poprzez jakość odbioru kontroluję stan lokalnej sieci w biurze oraz jakość naszego połączenia ze światem. Wprawdzie uczelnia, na której pracuję, korzysta z tzw. internet2, czyli gigabitowej... Czytaj więcej »

Ja i Penderecki

Pierwszy dzień maja 2005 i pierwszy dzień pięćdziesiątego już któregoś majowego Kiermaszu książki wokół poznańskiej Areny. Ponieważ dla mnie jest to niecałe 15 minut spaceru od domu, mogę sobie pozwolić na kilka, już zwyczajowych, tam bytności i ten pierwszy dzień tradycyjnie traktować jako rekonesans. No może z jakimś niewielkim wyjątkiem jednej, czy dwóch książek,... Czytaj więcej »

Piękno umysłu

Gdy budzisz się rano, a myśl rozjaśnia gotowe rozwiązanie problemu, oznacza to, że chociaż spałeś, twój umysł, zamiast odpoczywać, pracował. Tak nieraz bywa, gdy dręczą nas twórcze zagadnienia. Dotyczy to w równej mierze programistów, jak i każdej innej dziedziny, w której trzeba wysilić szare komórki, aby zaproponować coś nowego i niesztampowego. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Głos rozsądku

Ograniczenie wydatków na telefonię i transmisję danych wymaga cierpliwości, systematyczności i umiejętności negocjacyjnych. Często także zdrowego rozsądku, aby nie tracić czasu i energii na oszczędzanie drobnych kwot. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...