powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 21-2005, 23 maja 2005
21-2005 Computerworld nr 21-2005
Technologie - w skrócie

Klaster jak SMP

Liquid Computing prowadzi z klientami testy nowej konstrukcji serwerów z procesorami x86. Czytaj więcej »

Nowe serwery w Office 12

Microsoft po raz pierwszy oficjalnie potwierdził, że kolejna wersja pakietu Office, określana jako Office 12 trafi na rynek w drugiej połowie 2006 r. Czytaj więcej »

Check Point ułatwia zarządzanie

Check Point Software Technologies opublikowała nieodpłatną aktualizację oprogramowania zarządzającego, pozwalającego scentralizować na jednej konsoli zarządzanie wszystkimi oferowanymi przez nią systemami zabezpieczeń (zapory sieciowe i aplikacyjne, systemy wykrywania włamań, bramy VPN). Czytaj więcej »

Wiadomości

Drukowanie zielonych

Rozmowa z Vyomeshem Joshi, wiceprezesem Hewlett-Packard zarządzającym działem przetwarzania obrazu i systemów osobistych (Imaging and Personal Systems Group). Czytaj więcej »

Opóźnienia w dostawach komputerów dla szkół

W ubiegłym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu (MENiS) miało ambitne plany dokonania w latach 2004-2006 zakupu nowych komputerów dla 19,5 tys. szkół oraz wyposażenia w sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu 15 tys. bibliotek szkolnych. Czytaj więcej »

Branża na zakupach

Spółki grup Prokom Software i ComputerLand planują w sumie przejąć kilkanaście firm IT, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy. Czytaj więcej »

Energis i Inotel oferują telefonię IP

Obie firmy podpisały umowę o współpracy, na mocy której Energis będzie dostarczał klientom profesjonalne usługi telefonii internetowej przy wykorzystaniu platformy Inotel. Firmy, które zdecydują się na podłączenie do platformy Inotel, będą mogły telefonować za pomocą specjalnych aparatów telefonicznych - tzw. IP Phone, bramek VoIP, do których można podłączyć dowolny aparat... Czytaj więcej »

Polsoft w Rosji

PB Polsoft - spółka zależna ComputerLandu - kupił od Intelligent Software systemy informatyczne przeznaczone dla sektora bankowo-finansowego, w tym System Obsługi Wniosków Kredytowych (SOWK). Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

WIESŁAW FRYDRYCH został mianowany wiceprezesem ds. sprzedaży w firmie Bazy i Systemy Bankowe. Czytaj więcej »

SIS II gotowy za dwa lata

Konsorcjum stworzone przez firmy HP, Steria, Mummert i Primesphere zbuduje System Informatyczny Schengen drugiej generacji (SIS II) oraz System Informacji Wizowej (VIS). Kontrakt zawarty z Komisją Europejską wart jest 48,5 mln USD. Obydwa projekty mają na celu zwiększenie szczelności granic i ułatwienie działań związanych ze zwalczaniem przestępczości i terroryzmu. Czytaj więcej »

Sprzedaż komputerów w Polsce

Zdaniem firmy analitycznej Context, w pierwszym kwartale tego roku sprzedano w Polsce 310 tys. komputerów (243 tys. rok wcześniej). W całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej sprzedano 2,5 mln PC, z czego ponad 1,2 mln sztuk trafiło do Rosji. Czytaj więcej »

Netia rezerwuje, Polkomtel protestuje

Netia Mobile, zwycięzca przetargu na UMTS, złożyła do Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) wniosek o rezerwację przyznanej częstotliwości. Tymczasem inny uczestnik przetargu, Polkomtel, złożył do URTiP wniosek o wydanie decyzji o unieważnieniu postępowania przetargowego. Oferta operatora sieci Plus GSM została bowiem odrzucona ze względów formalnych. Czytaj więcej »

Wyniki w 2005 roku

W pierwszym kwartale przychody Grupy Prokom Software wyniosły 279 mln zł (wobec 302 mln zł rok wcześniej), a zysk netto w tym okresie wyniósł 4,1 mln zł (ponad 13 mln zł); spadek wyników to efekt przesuniętych w czasie realizacji niektórych kontraktów... Czytaj więcej »

ITIL autoryzowany

Warszawska spółka CTPartners - jako pierwsza firma w Polsce - uzyskała akredytację EXIN. Jest to jedno z dwóch najważniejszych, niezależnych centrów certyfikacyjnych w zakresie ITIL. EXIN jest rekomendowany przez Office of Government Commerce (OGC), twórców tego zbioru praktyk prowadzenia projektów IT. Czytaj więcej »

Przedsiębiorcy na start

Rusza trzecia polska edycja międzynarodowego konkursu ''Entrepreneur of the Year'' organizowanego przez firmę Ernst & Young. Konkurs ten promuje najlepszych przedsiębiorców, kierujących się w swojej pracy zasadami etyki i ładu korporacyjnego. Jest prowadzony w trzech kategoriach: dla kierujących przedsiębiorstwami produkcyjnymi lub usługowymi, zatrudniającymi powyżej 50 osób, a... Czytaj więcej »

Szczyt technologiczny

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zyskało wsparcie ze strony firm informatycznych w zorganizowaniu w dniach 16-17 maja br. w Warszawie III Szczytu Rady Europy. Główny Partner Technologiczny Szczytu - firma Cisco Systems - udostępniła zestaw urządzeń niezbędnych do budowy sieci bezprzewodowej, infrastruktury opartej na protokole IP, jak również systemu transmisji danych na potrzeby jego... Czytaj więcej »

Prawie wszystko o e-podpisie

Tematem tegorocznej edycji Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego będzie interoperacyjność systemów podpisu elektronicznego, zarówno na obszarze Polski, jak i w ramach Unii Europejskiej oraz pomiędzy centrami certyfikacji działającymi na świecie. Czytaj więcej »

Technologie

Lojalność na biurku

Sukces na rynku desktop search ma Microsoftowi zapewnić dominację na rynku wyszukiwarek internetowych. Czytaj więcej »

Skrypty bliżej bazy

Dostawcy komercyjnych serwerów baz danych integrują je ze środowiskiem PHP. Czytaj więcej »

Słońce, wiosna i zakupy

Po przejęciu firmy Tarantella i technologii NAS od firmy Procom Technology, Sun Microsystems zapowiada kolejne zakupy. Czytaj więcej »

Baza po ewolucji

Ostatnie lata przyniosły osłabienie pozycji specjalizowanych baz danych na rzecz dalszego wzmocnienia pozycji baz relacyjnych, i to głównie komercyjnych. Wzbogacenie ich o obsługę XML, obiektowości oraz struktur analitycznych, a także uelastycznienie licencjonowania, zrobiły swoje. Czytaj więcej »

Deklaracje z pamięci

Na rynek systemów pamięci masowych i sieci SAN wchodzi właśnie kolejna fala nowości. Będzie elastyczniej, wygodniej, bezpieczniej oraz oczywiście szybciej. Czytaj więcej »

Kanały zjednoczone

Meru Networks opracowała technologię umożliwiającą jednoczesną transmisję danych we wszystkich kanałach sieci 802.11a/b/g. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Jakość biznesowa

Wysoka jakość systemu informatycznego w przedsiębiorstwie wcale nie oznacza, że jest to system o wyśrubowanych parametrach i wielkich możliwościach - chodzi raczej o optymalne dopasowanie jego funkcjonalności i sprawności do potrzeb biznesowych. Czytaj więcej »

Konteksty

3T, czyli technologia, talent, tolerancja

Dalszy rozwój Polski i Europy w dużej mierze zależy od tego, jakiej metamorfozie ulegnie nasza kultura - na ile będzie zdolna do otwarcia się na inne kultury, przy jednoczesnym pozostaniu fundamentem naszej tożsamości. Czytaj więcej »

W odpowiedzi na zmiany

Wykorzystanie informatyki w administracji państwowej nie będzie w pełni efektywne, jeżeli w projektach elektronicznej administracji nie będą uwzględniane zmiany, jakim we współczesnym świecie ulega samo państwo. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Ochrona w tandemie

Większość sieci wykorzystuje obecnie dwa systemy uwierzytelniania: Kerberos lub RADIUS. Próba ograniczenia się tylko do jednego z nich nie ma sensu - każdy z nich ma swoją rolę do spełnienia. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Nigdy!

Jest początek lat 90. Siedzę w pracy, przy biurku z komputerem. Za moimi plecami spora szafa biblioteczna, pełna podręczników do właśnie co zakupionych, dwóch komputerów mainframe. Na obudowie komputera (osobistego, nie mainframe), przy którym siedzę, stoi dziwne pudełko. Jest to jeden z pierwszych w Polsce, a niezbyt wówczas licznych i na świecie, napęd CD. Napęd, gdzie płytę CD... Czytaj więcej »

Bicie komputera

Wyobraźnia ludzka chodzi dziwnymi drogami. Niech mi na przykład ktoś wyjaśni, dlaczego tzw. grzech Onana, skądinąd kiedyś uważany za powód ślepoty i w związku z tym tępiony bezlitośnie, choć nieskutecznie, dziś w języku młodzieżowym nazywany bywa ''biciem konia''? Jeśli już trzeba jakoś nazywać ten akt samoprzyjemności, to w XXI w. prosiłoby się o jakieś bardziej... Czytaj więcej »

A jak zgaśnie?

Powoli cichnie echo prezentacji maturalnych. Szczęśliwi ci abiturienci, których nie zawiodły w decydującym momencie środki techniczne i nie wyłączono im prądu. Czytaj więcej »

Cyfrowa przewaga

Wiele na tych łamach pisze się, że technologie informatyczne - o ile tylko są właściwie wykorzystane - przynoszą korzyść przedsiębiorstwom. Chciałbym dziś opowiedzieć o tym, jak jeden człowiek może wykorzystać cyfrową przewagę. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Młodzi głosują nogami

Za jedną z licznych barier rozwoju obszarów wiejskich uchodzi również brak dostępu do Internetu. Ścierają się przy tym dwie postawy: ''i tak się nie uda, bo rząd nic z tym nie robi'' oraz ''trzeba chcieć''. Jest jeszcze jedna, milcząca: uciekać ze wsi dokądkolwiek, byle dalej. Co z tego wyniknie? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...