powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 20-2005, 16 maja 2005
20-2005 Computerworld nr 20-2005
Wiadomości

Niespodziewanie Netia zwycięzcą przetargu na UMTS

Wszyscy uczestnicy rynku telekomunikacyjnego z wielką niecierpliwością oczekiwali wyniku ogłoszonego przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty przetargu na nowe częstotliwości GSM i UMTS. Typowano najbardziej prawdopodobnych zwycięzców: częstotliwości GSM weźmie Netia Mobile, zaś - mające znacznie większe znaczenie - częstotliwości UTMS spółka Qiana Investments,... Czytaj więcej »

Klocki od najlepszych

Jeśli miasto traktować jak korporację, to należałoby stosować rozwiązania kompleksowe, traktujące samorząd jako całość. I właśnie w tym duchu Wrocław buduje zintegrowany system zarządzania. Czytaj więcej »

Dziesięciolatka po przejściach

Właśnie upływa 10 lat od chwili, gdy Sun Microsystems zaprezentował technologię Java. Czytaj więcej »

Ster-Projekt na plusie

Dzięki sięgającym prawie 5,8 mln zł zyskom z inwestycji i obniżeniu kosztów własnych Ster-Projekt zamknął pierwszy kwartał zyskiem netto w wysokości 7,4 mln zł. Czytaj więcej »

Targi dla wybranych

Krótka, jednodniowa wystawa, bez przypadkowej publiczności, połączona z seminariami i prezentacjami to recepta Tech Data Polska na dobre targi. Firma ta już po raz drugi zorganizowała targi sprzętu i oprogramowania przeznaczone dla obecnych lub potencjalnych partnerów i resellerów. Liczba producentów sprzętu i oprogramowania, którzy zdecydowali się na zakup powierzchni wystawowej,... Czytaj więcej »

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o e-podpisie

Ministerstwo Gospodarki i Pracy udostępniło dokument zawierający założenia do projektu nowelizacji Ustawy o podpisie elektronicznym. Oceniając dwuletnie doświadczenie z działania tej ustawy, resort gospodarki stwierdza m.in., że ''treść wielu przepisów sformułowana została niejednoznacznie i nieprecyzyjnie''. Czytaj więcej »

Wszystko o informacjach

Tegoroczne Forum Oracle zgromadziło kilkuset przedstawicieli polskich firm i instytucji oraz partnerów firmy. Na spotkaniu nie było żadnych prezentacji dotyczących produktów Oracle'a. Mówiono o realizowanych wdrożeniach i aspektach wykorzystania informacji w biznesie, o tym, w jaki sposób informacja staje się czwartym czynnikiem produkcji, nie mniej ważnym niż ludzie, kapitał i... Czytaj więcej »

EISCO w Krakowie

European Information Society Conference ( http://www.eisco2005-.org ) to jedna z największych konferencji europejskich, poświęcona rozwojowi społeczeństwa informacyjnego, organizowana przez ELANET przy wsparciu Komisji Europejskiej. Czytaj więcej »

Powstała firma Sage Symfonia

Z początkiem maja br. działalność w Polsce rozpoczęła firma Sage Symfonia, powstała po wykupieniu przez brytyjską Sage Group od Matrix.pl działu produktów linii Symfonia. Porozumienie w tej sprawie firmy zawarły na początku lutego br. Transakcja miała wartość ok. 60 mln zł. Czytaj więcej »

Nowa wersja Navision

Microsoft wprowadził na rynek nową wersję systemu Microsoft Business Solutions-Navision 4.0. Czytaj więcej »

Niepowodzenie e-learningu

Mindworx Polska, spółka należąca do Grupy Ster-Projekt, złożyła wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu. Czytaj więcej »

O jakości w Zegrzu

Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych organizuje drugą konferencję poświęconą wieloaspektowym ujęciom testowania oprogramowania. Czytaj więcej »

Wywiad tygodnia

Biznes i służby

Tuż przed wyborami parlamentarnymi warto zadać pytanie o przyszłą organizację służb ochrony państwa. Czy są one właściwie przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa teleinformatycznego, czy odpowiednio skupiają siły i środki, aby spełniać wymogi Ustawy o ochronie informacji niejawnych i Prawa telekomunikacyjnego? Zdaniem specjalistów czas rozważyć ideę powołania oddzielnej... Czytaj więcej »

Technologie

Platforma z profilem

Za kilka lat słowo ''platforma'' nie będzie uzupełniane określeniem technicznym, lecz biznesowym - związanym z dziedziną aplikacji, którą będzie można na niej uruchomić z dużą wydajnością. Czytaj więcej »

Podaj dalej w sieci

Technologie umożliwiające komunikację równorzędną (peer-to-peer) są postrzegane przez pryzmat zastosowań czysto rozrywkowych. Jednak P2P to nie tylko Napster czy Kazaa, ale także mechanizmy, które mogą znaleźć zastosowanie w biznesie. Czytaj więcej »

Wirtualnie, lecz na serio

Longhorn Server zostanie wyposażony w technologię wirtualizacyjną podobną do tej, którą dziś oferuje VMware. Czytaj więcej »

Bezpiecznie i bezprzewodowo

Cisco wprowadza na rynek nowe, zintegrowane systemy zabezpieczeń, odświeżone modele routerów ISR oraz rozwiązania do lokalizacji urządzeń w sieciach WLAN Czytaj więcej »

Unplug and play

Dzięki nowemu oprogramowaniu, integracja firmowych centralek PBX i telefonów komórkowych nareszcie stała się realna. Czytaj więcej »

Bluetooth pod rękę z UltraWideBand

Organizacja Bluetooth Special Interest Group (SIG) planuje rozszerzenie specyfikacji Bluetooth, tak aby interfejsy tego standardu miały większą przepustowość, a jednocześnie by mogły współpracować z szerokopasmowymi, bezprzewodowymi łączami nowej generacji, tzw. UltraWideBand (UWB). Przyszłe, rozszerzone standardy Bluetooth będą wstecznie zgodne z wcześniejszymi specyfikacjami (1.1... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Gorzka prawda

Zgodnie z najnowszym raportem firmy doradczej Deloitte Consulting outsourcing w największych organizacjach nie sprawdził się. Większość klientów podchodzi dziś do tej formy usług znacznie ostrożniej. Czytaj więcej »

Konteksty

Fabryka osobista

Ćwierć wieku temu wielkie komputery wyszły z ośrodków obliczeniowych i trafiły na nasze biurka w postaci popularnych PC. Dziś stajemy w obliczu podobnych przemian w obszarze systemów produkcyjnych. Czytaj więcej »

Najważniejszy własny potencjał

Szanse na rozwój cywilizacyjny w regionach w dużo większym stopniu zależą dzisiaj od możliwości zaktywizowania własnych zasobów społeczno-instytucjonalnych niż od pomocy i inwestycji z zewnątrz. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Tunelem do wolności - cd.

Metod na nawiązywanie komunikacji dwustronnej z dowolnym serwisem w Internecie wciąż przybywa. Rosnąca liczba restrykcji i coraz ściślejsza kontrola prywatności wyzwala coraz to bardziej nieszablonowe pomysły. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Królestwo ''Płatników'', folwark urzędników

Pod koniec ubiegłego roku, w felietonie SIO, czyli piszemy gazety z lata (CW 06/2004) przewidywałem, że tzw. System Informacji Oświatowej skończy się wielką aferą. Pomyliłem się tylko w jednym: nie trzeba było czekać do lata, aby o sprawie zrobiło się głośno. Dane nie napłynęły, szkoły są zagubione, producenci oprogramowania wściekli, a ustawa jest złamana przynajmniej w... Czytaj więcej »

Komputer w solarium

Kiepską mam pamięć do twarzy, toteż i tej twarzy zupełnie nie potrafię przywołać z pamięci. Widzę za to szczupłą sylwetkę w satynowym, biurowym kitlu, zimą docieplanym krótką kufajką bez rękawów. Nigdy się nie uśmiechała i nic poza ''dzień dobry'' i ''do widzenia'' nie mówiła. Zajęcie swe zawsze wykonywała z powagą i niemal przesadną starannością. A polegało ono... Czytaj więcej »

Zielony spam

Choć od kilku lat żyję samotnie, to nie mogę narzekać. Codziennie dostaję mnóstwo korespondencji. Spam i junk mail. O ile jednak spam elektroniczny łatwo odcedza się sam za pomocą standardowych filtrów, o tyle tradycyjne listy oraz przesyłki muszę sprawdzać osobiście. Czytaj więcej »

Problem świeżości

Problem świeżości dotyka nie tylko zakłady produkujące żywność, ze szczególnym ostatnio uwzględnieniem branży mięsno-wędliniarskiej, ale też dystrybutorów, w tym całej masy supermarketów, o czym od czasu do czasu robi się głośno. Problem świeżości dotyka także ludzi zajmujących się informacją. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...