powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 19-2005, 9 maja 2005
19-2005 Computerworld nr 19-2005
Wiadomości

Fuzja nie, współpraca tak

Trzy nowe alianse i nowy produkt - to efekt europejskiej edycji konferencji SAPPHIRE. Klientom zaprezentowano pakiet Mendocino służący do integracji aplikacji SAP z pakietem Microsoft Office. Czytaj więcej »

Kraków znów rozbudowany

Do 700 osób wzrośnie w 2005 r. zatrudnienie w krakowskim Centrum Oprogramowania Motorola Global Software Group Poland. Spowoduje to prawie dwukrotne zwiększenie zatrudnienia. "Najbliższą wigilię dla pracowników przyjdzie nam organizować chyba na rynku albo na krakowskich Błoniach" - żartuje Jacek Drabik, dyrektor Motorola Global Software Group Poland. Czytaj więcej »

Jakie e-faktury?

W projekcie rozporządzenia o stosowaniu faktur elektronicznych najwięcej kontrowersji wzbudza kwestia wymogu stosowania podpisu kwalifikowanego. Czytaj więcej »

Kto ma bazę ten ma władzę

Czołówka rynku relacyjnych baz danych nie zmienia się od kilku lat - Oracle albo IBM na przodzie, za nimi Microsoft i długo, długo nic. Jesienią nastąpi kolejna odsłona wojny o miano: bazy najtańszej, najwydajniejszej, najbezpieczniejszej etc. Czytaj więcej »

Softbank na zakupach

Softbank przygotowuje się do emisji 6,6 mln nowych akcji, z tego pakiet 3,1 mln akcji otrzyma Prokom Software. Wartość tej części emisji to ponad 86 mln zł. W zamian za wyemitowane akcje firma przejmie od gdyńskiego integratora 100% posiadanych przez niego akcji w spółkach Incenti i Koma. Ich wartość wyceniono odpowiednio na 38 mln zł i 49 mln zł. Koma ma docelowo zostać połączona... Czytaj więcej »

Przetarg na Wi-Fi

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty ogłosił kolejny przetarg na wolne częstotliwości w paśmie 3,6 GHz - 3,8 GHz. Czytaj więcej »

Powstaje firma NEC Display Solution

NEC-Mitsubishi Electronics Display powstała przed pięciu laty z połączenia oddziałów NEC i Mitsubishi zajmujących się produkcją monitorów. Niedawno firma zmieniła nazwę na NEC Display Solutions. Czytaj więcej »

Zmiany kadrowe

Jan Guja został prezesem zarządu firmy Hoga.pl. Zastąpił na tym stanowisku Tomasza Kosobuckiego, który objął stanowisko przewodniczącego jej Rady Nadzorczej. Poprzednio Jan Guja pełnił funkcję prezesa zarządu firmy doradczej BC Telekomunikacja, a wcześniej pracował w Telekomunikacji Polskiej. Czytaj więcej »

Technologie

Transmisja z dopalaczem

Przejęcie przez Juniper Networks Peribit Networks i Redline Networks upowszechni akcelerację protokołów w sieciach WAN - także w Polsce. Czytaj więcej »

Dostęp ściśle dozwolony

Citrix zaprezentował nową wersję rozwiązań do zarządzania zdalnym dostępem. Czytaj więcej »

Longhorn i okolice

Na WinHEC 2005 Microsoft przekonywał, że Longhorn nabiera realnych kształtów. Pokazał też kilka innowacyjnych technologii, które mogą, ale nie muszą, być związane z nową wersją Windows. Czytaj więcej »

NetBackup z dodatkami

Veritas przedstawił nowe wersje aplikacji NetBackup, Enterprise Vault i NearStore oraz zapowiedzi produktów na najbliższe 18 miesięcy. Czytaj więcej »

Wimax zmaterializowany

Intel i Fujitsu oficjalnie wprowadziły do sprzedaży zintegrowane układy do obsługi łączności Wimax. Czytaj więcej »

Niagara przyspiesza

Sun przyspieszy premierę wielordzeniowych układów Niagara kosztem spowolnienia prac nad UltraSPARC IIIi+. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Klient na drugim końcu kabla

Dla wszystkich prowadzących interesy online jest dobra i zła wiadomość. Zacznijmy od dobrej: rynek będzie się rozszerzał i klientów będzie coraz więcej. Jest także i zła: będzie ich coraz trudniej zdobyć i jeszcze trudniej utrzymać. Czytaj więcej »

W cieniu wielkiej książki

W najbliższych tygodniach na polskim rynku ukaże się "Re-Imagine! Business Excellence in a Disruptive Age", najnowsza książka Toma Petersa, autora "W poszukiwaniu doskonałości" i kilku innych publikacji, które na zawsze zmieniły nasze spojrzenie na biznes. Czytaj więcej »

Konteksty

Christopher Alexander i żywe programy

Informatyka jest dziedziną młodą i często czerpie z dorobku innych dziedzin. Zaskakująco bogatym źródłem inspiracji stała się architektura, zwłaszcza prace Christophera Alexandera, który w środowisku informatycznym stał się postacią niemal kultową. Czytaj więcej »

Ideologie i oprogramowanie

W lipcu br. w Parlamencie Europejskim ma mieć miejsce ostateczne głosowanie nad dyrektywą o patentowaniu wynalazków implementowanych za pomocą komputera. Temperatura dyskusji nad intelektualną ochroną oprogramowania komputerowego zapewne więc wkrótce znowu wzrośnie. Czytaj więcej »

Wprost do źródła

W ramach programu e-Content powstaje system wyszukiwawczy, który w odpowiedzi na zadane pytanie będzie odsyłał wprost do stosownego fragmentu tekstu. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Z zarządzania do włamania

Zarządzanie usługami jedynie z ustalonych adresów IP wydaje się zabiegiem podnoszącym bezpieczeństwo. Bardzo często to bezpieczeństwo jest jednak złudne. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Niech się święci

Hindusi biją naszych. Takie informacje docierają zza bram Huty Katowice, zarządzanej właśnie przez przedstawicieli tej nacji. Hindusi biją naszych po pierwsze pozycją w hierarchii zarządczej, a po drugie po głowie - gołą ręką lub przedmiotem znajdującym się akurat w zasięgu. Czytaj więcej »

Pierwszy Komputerowiec RP

Mam dla Państwa dobrą wiadomość. Właściwie powinienem po poprzednim zdaniu postawić kilka wykrzykników. Zdaje się, że z wykrzyknikami jest jak z kwiatami: trzeba dawać ich nieparzystą liczbę. A więc pewnie postawiłbym trzy, choć wiadomość jest tak dobra, że może nawet pięć nie byłoby za mało. Nawiasem mówiąc, w kraju realnego kapitalizmu, czyli w USA, wymyślono bardziej... Czytaj więcej »

Wojna w Sieci i w pamięci

Poniedziałkowy ranek w Poznaniu. Do tramwaju wsiada kilka nastolatek. Jadą do szkoły, są z jednej klasy. Dyskutują o analizie wiersza, którą miały napisać w domu. Ode mnie dzieli je przestrzeń dwóch pokoleń - mogłyby być moimi wnuczkami. Czytaj więcej »

Miękkie i twarde

W połowie kwietnia firma Sybase zaprosiła mnie na swoją doroczną konferencję, abym powiedział tam parę słów na temat zarządzania przedsięwzięciem informatycznym. Prezentację poświęciłem zarządzaniu zmianą; o tym jak uelastycznić organizację projektu od początku, by - naturalne przecież - modyfikacje przychodziły łatwiej i były realizowane sprawniej. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Jeszcze raz od początku

Mogłoby się wydawać, że na polskim rynku ERP nic ciekawego nie może już się wydarzyć. Tymczasem wygląda na to, że dzięki wejściu do Unii Europejskiej polscy producenci zyskali nowych klientów i postanowili ambitniej zawalczyć o rynek. SAP od roku udowadnia, że kontrakty w wielkich firmach wcale nie są przeszłością. Najsłabiej wypadają zachodni producenci systemów ERP spoza... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...