powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2005

Wydanie 18-2005, 2 maja 2005
18-2005 Computerworld nr 18-2005
Wiadomości

Strefa specjalna

Z Piotrem Perzakiem, pełnomocnikiem zarządu ds. ochrony informacji niejawnych i zarazem pełnomocnikiem zarządu ds. kontroli obrotu towarami podwójnego zastosowania w IBM Polska, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo dla każdego

Z dr. inż. Eugeniuszem W. Roguskim, prorektorem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Branża o e-Podatkach

W konsultacjach społecznych dotyczących projektu e-Podatki wzięło udział blisko 150 osób z ponad 50 firm informatycznych i instytucji naukowych. Branża odebrała zaproszenie wiceministra Grzegorza Stanisławskiego jako ważną i korzystną zmianę w przygotowywaniu rządowych projektów IT. Czytaj więcej »

Kierunek Chiny

Z Andrew Parkerem, wiceprezesem i dyrektorem ds. badań w firmie analitycznej Forrester Research, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Notebook pełen zabezpieczeń

Polski oddział Maxdata wprowadził pakiet usług gwarantujących bezpieczeństwo notebooków. Czytaj więcej »

Negatywny komentarz

Międzynarodowy serwis aukcji internetowych eBay, pionier i żywa legenda, wszedł do Polski w najgorszym możliwym stylu. Czytaj więcej »

Niepewna fuzja?

Uzgodnione w grudniu 2004 r. połączenie ABG i Ster-Projektu stanie pod znakiem zapytania, jeśli zagłosuje przeciwko niemu na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy - które ma się odbyć 16 maja br. - jeden z dotychczasowych akcjonariuszy Ster-Projektu. ''Nic mi o tym nie wiadomo'' - zapewnia Dariusz Brzeski, prezes zarządu obu spółek. ''Zakładałem jednak, że wszyscy, którym zależy na... Czytaj więcej »

TETRA: coraz bliżej przetargu

Po dwóch latach prac nad założeniami systemu łączności radiowej TETRA wyraźnie widać jak kłopotliwe było potraktowanie go jako zobowiązania offsetowego. Czytaj więcej »

Oszczędności w szkoleniach

Nawet do 80% kosztów szkoleń mogą zaoszczędzić przedsiębiorstwa, które wyślą pracownika na kursy współfinansowane ze środków unijnych w ramach programu EFS. Czytaj więcej »

Swobodna firma

Tegoroczna Planeta Sybase odbywała się pod hasłem ''oswobodzenia firm i ich pracowników'' - Unwired People, Unwired Enterprise - tak aby możliwe było prowadzenie biznesu w dowolnym miejscu o dowolnej porze. Czytaj więcej »

Forum Oracle 2005

W dniach 10-11 maja br. odbędzie się Forum Oracle 2005. Patronem medialnym tej konferencji został Computerworld. Obrady Forum będą odbywały się w salach hotelu Westin w Warszawie. Czytaj więcej »

Technologie

Skala na szali

Skalowanie systemów pamięci masowych to jedno z wyzwań informatyki na najbliższe lata. Wszystkie poważniejsze propozycje architektur zakładają silne rozproszenie zarówno kontrolerów, jak i składnic danych. Czytaj więcej »

iSCSI na fali

Po okresie niedowierzania rynek zaakceptował systemy pamięci masowych komunikujące się za pomocą protokołu iSCSI. Czytaj więcej »

Wróżenie na dwa rdzenie

Pierwsze dwurdzeniowe procesory o architekturze x86 pojawiły się na rynku nieco wcześniej niż można było oczekiwać jeszcze kilka miesięcy temu. 18 kwietnia Intel wprowadził do sprzedaży Pentium Extreme Edition 840 (3,2 GHz), a 3 dni później zadebiutowały układy AMD Opteron serii 800 (maks. 2,2 GHz). Czytaj więcej »

Tygrysy, pingwiny i rogacze

Tiger, czyli nowy Mac OS X, ostrzy sobie zęby na rynek systemów desktop. Miejsce przy biurku próbuje zagrzać także Linux. Dużo hałasu, a tymczasem ''okna'' ani drgną. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Permanentny kryzys

Tytułowe określenie pojawiło się w technologii informatycznej kilkadziesiąt lat temu. Czy jest nadal aktualne? Dziesięciolecia branżowych doświadczeń wskazują na bardziej precyzyjną, ale ciągle niejednoznaczną odpowiedź. Czytaj więcej »

Konteksty

Tożsamość i rozwój

Z profesorem Wojciechem Łukowskim, prodziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Niekonwencjonalne pomysły na Polskę

Podobno zaginęła "Strategia dla Polski" autorstwa eks-ministra Grzegorza Kołodki. Jego następcy oczyścili szafy i wyrzucili archiwa. Nie uchowała się też wersja elektroniczna, bo wyczyszczono dyski. Wszystko wskazuje na to, że jedyny egzemplarz zachował się u Michaela Jacksona, któremu b. minister finansów przekazał ten dokument w świetle jupiterów. Sam Michael Jackson ma teraz... Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo

Linux jakby rozmiękczony

Bezpieczeństwu Linuxa trzeba zacząć przyglądać się nieco baczniej. Nowe wersje niektórych ''przyjaznych'' użytkownikowi dystrybucji to pod względem bezpieczeństwa prawdziwe antyprzykłady. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Uwaga - centrum obsługi!

Gdy przed dwoma gdzieś laty napisałem w tym miejscu coś, co podważało nieco elegancki monolit centrów obsługi klientów i stojących za nimi systemów CRM, odezwały się liczne głosy czytelników, pośród których byli również pracownicy niektórych takich centrów działających w Polsce. O dziwo, żaden z nich nie próbował podejmować polemiki z moimi krytycznymi wywodami. Wprost... Czytaj więcej »

Cztery stopnie

Ja piszę, Państwo czytają. W ten sposób mamy klasyczną relację "one-to-many". Tworzymy pewien łańcuch zależności. Ilekroć jednak próbowałem wziąć udział w prawdziwym łańcuszku, który w zamyśle organizatorów doprowadzić miał do eksperymentalnego dowodu zasady maksimum sześciu stopni pośrednich pomiędzy dowolnymi dwiema osobami na Ziemi, patrz np. Czytaj więcej »

Rozwarstwiony przekaz

Mniej więcej od 10 lat, czyli od momentu pojawienia się Internetu na dużą skalę, słyszę o konwergencji telewizora z domowym komputerem. Pamiętam nawet nazwy serwisów, takie jak "tv online", "web tv" itd. i przepowiednie, że rychło telewizje odejdą od nadawania programów "w powietrzu" albo "w kablu" i powszechny stanie się tzw. webcasting w Internecie. Zalety miały być oczywiste:... Czytaj więcej »

Sokole oko

Całkiem niedawno pisałem, jak też łatwo odnaleźć prywatną osobę w USA. Teraz dodam jeszcze, że mogę niemal patrzeć na tych ludzi z góry. A wszystko to dzięki serwisowi map satelitarnych udostępnianych przez Google. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Nasze drogie bezpieczeństwo

Nie ma bezpieczeństwa bez wolności. Wolność należy stawiać na pierwszym miejscu. To główne przesłanie naszej konferencji ''Wolność i bezpieczeństwo: cyfrowa twierdza'' nabiera głębokiego sensu, gdy weźmie się pod uwagę możliwości współczesnej techniki i wymagania państwa wobec biznesu. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...