powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2005

Wydanie 5/2005, 1 maja 2005
5/2005
Infrastruktura

Pamięci masowe SSD

W systemach informatycznych bardzo ważną rolę odgrywa czas dostępu do danych. W pamięciach masowych opartych na dyskach twardych czas dostępu do danych jest często zbyt długi. Pamięci SDD są od 100 do 1000 razy szybsze od klasycznych dysków twardych. Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia

Windows czy Linux - bez emocji i uprzedzeń

W ostatnich latach Linux stał się poważnym systemem operacyjnym dla biznesu, zwłaszcza po serii dużych kontraktów rządowych w Europie i Azji. Ale i Microsoft Windows nie stoi w miejscu. Oba systemy mają w środowisku biznesowym zalety i wady. Spróbujmy porównać ich możliwości w zakresie serwerów webowych, usług plików i drukowania, pracy sieciowej i technik dostępu, oprogramowania... Czytaj więcej »

Dwugłos: Windows czy Linux

W artykule "Windows czy Linux - bez emocji" staraliśmy się oddzielić mity od faktów, egzaminując najważniejsze aspekty uruchomienia tych systemów w środowisku korporacyjnym. Zanim jednak Szanowni Czytelnicy zdecydują w swym sumieniach, który system lepiej spełnia ich oczekiwania, oddajmy głos przedstawicielom obu obozów. Czas na pół strony swobodnych wypowiedzi. Czytaj więcej »

Testy i porównania

Co w sieci piszczy...

Jednym z najważniejszych zadań administratora jest zapewnienie ciągłości pracy serwerów wraz z oferowanymi przez nie usługami sieciowymi. Dobrze jest monitorować naszą sieć, sprawdzając co jakiś czas, czy wszystkie usługi działają prawidłowo, by wiedzieć przed użytkownikami o ewentualnych awariach i zakłóceniach pracy. Czytaj więcej »

Coraz mniejsze firmy w sieci SAN

Sektor małych i średnich firm staje się coraz ważniejszym rynkiem dla sieci pamięci masowych SAN (Storage Area Network). Dla producentów zabiegających o zwiększenie udziału na tym rynku największym wyzwaniem jest takie przygotowanie swoich rozwiązań, aby bez problemu poradzili sobie informatycy w firmach, w których z reguły brakuje specjalistów ds. architektury sieci i systemów... Czytaj więcej »

Exchange czy Openexchange? Porównanie serwerów pocztowych

Ocenie poddano dwa warianty migracji z platformy Exchange2000: uaktualnienie do wersji Exchange Server 2003 Enterprise Edition i podmianę na Novell Suse Linux Openexchange 4.1. Czytaj więcej »

Desktopowy Linux Novella

Każda nowa dystrybucja Linuksa, zwłaszcza pochodząca od renomowanego dostawcy (takiego jak Novell), prowokuje pytanie: Czy jest on w stanie zastąpić Microsoft na desktopie? Czytaj więcej »

Nowe technologie

Niezawodne przełączniki

Przedsiębiorstwa oczekują, że eksploatowane przez nie sieci LAN będą pracować absolutnie niezawodnie i będą dostępne przez 99,999% ich czasu pracy. Niestety, sieci komputerowe oparte na Ethernecie i przełącznikach nie zapewniają tak dużego stopnia dostępności. Można jednak temu zaradzić, stosując systemy operacyjne zarządzające przełącznikami LAN o architekturze modularnej. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Publiczny Ethernet

Metropolitalna sieć ethernetowa z etykietowaniem MPLS umożliwia skalowanie szybkości transmisji z gwarancją jakości usług QoS oraz przesyłanie głosu i obrazu w czasie rzeczywistym. Rozwiązania praktyczne już udostępniają nowe aplikacje, obejmujące zdalne nauczanie, telefonię IP, wideo na żądanie VoD oraz transmisje telewizyjne i multimedialne. Czytaj więcej »

Dokąd zmierza DOCSIS?

Konieczność wprowadzenia zróżnicowanych usług wymusza postęp w technologii modemów kablowych. Operatorzy kablowi stanęli przed problemem stworzenia infrastruktury dla aplikacji głosowych, telefonii IP, szybkiej transmisji danych czy wideo. Dostępności tych usług oczekuje nie tylko wymagający klient biznesowy, lecz także odbiorca domowy. Czytaj więcej »

Świat w sieci

Ustawa na całe zło

Jednym ze skutków reformy administracji publicznej w Polsce było powołanie działu administracji o wdzięcznym imieniu informatyzacja. Przez długi czas, jeszcze za rządów Leszka Millera informatyzacja długo czekać musiała na włodarza, czyli zgodnie z urzędowym żargonem, ministra właściwego, który zająłby się porządkowaniem państwowej informatyki. Chrapkę na świeżo usmażone... Czytaj więcej »

Sobie, nie muzom

Podobno co trzeci amerykański dyrektor, szef mniejszej bądź większej firmy, zaczyna dzień od zgooglowania własnej osoby (czyli wpisania w okno wyszukiwarki swojego nazwiska) w celu sprawdzenia, czy coś nowego i w jakim tonie się o nim pisze. Próżne? Amerykanie powiedzą, że przezorne. Odkąd wyszukiwanie w sieci stało się powszechne i coraz więcej osób opiera się głównie na... Czytaj więcej »

Mieć administratora w rodzinie

"Administratorzy nie powinni zakładać rodzin..." - stwierdziła ostatnio moja Druga Połowa. "Nie znam kobiety, która mogłaby z kimś takim wytrzymać. Oni mają zaimplementowany zupełnie inny protokół transmisji...". Czytaj więcej »

Porady

Kontrola ruchu P2P

Pytanie: Administruję dużą siecią, w której znaczne obciążenie łączy do Internetu generują aplikacje P2P (peer-to-peer). W jaki sposób mogę kontrolować tego typu ruch? Czytaj więcej »

Przezroczyste proxy

Pytanie: Serwery web-cache w mojej sieci pracują przy wykorzystaniu oprogramowania Squid. W sieci działa także sprzęt Cisco. W jaki sposób mogę utworzyć w takiej konfiguracji przezroczyste proxy? Czy mogę połączyć kilka serwerów web-cache w klaster? Czytaj więcej »

Rejestrowanie zdarzeń w sieci

Pytanie: W jaki sposób mogę użyć narzędzi systemu Unix do tworzenia kopii zapasowych? Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...