powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1991

Wydanie 23-1991, 18 grudnia 1991
23-1991 Computerworld nr 23-1991
Informacje - telekomunikacja

Northern Telecom

Amerykańska firma Northern Telecom od kilku miesięcy ma oddział w Polsce, działający jako integralna część Northern Telecom Europe. Firma ta dąży do wejścia na polski rynek telekomunikacyjny m.in. przez transfer nowoczesnej technologii do naszego przemysłu. Czytaj więcej »

AT&T Network Systems

AT&T Network Systems reprezentowany w Europie przez Network Systems International (AT&T-NSI) produkuje centrale, sprzęt transmisyjny i urządzenia oraz oprogramowanie do systemów zarządzania sieciami telekomunikacyjnymi. Czytaj więcej »

Alcatel dla Łodzi

W ramach kredytu rządu francuskiego polska telekomunikacja wzbogaci się o wiele nowych central telefonicznych. Czytaj więcej »

Bank Pocztowy

Bydgoska spółka Bank Pocztowy, w której PPTT ma znaczne udziały sięgające 98 % kapitału założycielskiego, wystartowała kilka lat temu i to dość nieśmiało. Czytaj więcej »

Armenia bliżej świata

24 października br. to data inauguracji bezpośredniego połączenia telefonicznego Erewania z resztą świata. Czytaj więcej »

Nasz Wydawca

International Data Group jest organizacją o zasięgu światowym. Zbiera i przekazuje informacje z dziedziny technologii informacyjnej. Roczne obroty wynoszą 770 milionów USD. Firma zatrudnia 4000 pracowników. Jej siedziba mieści się w Bostonie. Czytaj więcej »

Telefonia komórkowa na Białorusi

Firma Commstruct z Nowego Jorku zakłada na Białorusi joint venture, której celem będzie zbudowanie i obsługa sieci telefonii komórkowej. Czytaj więcej »

Recenzja programu

Lexitools

W 21. numerze Computerworld pisałem o prawniczym programie Info-Lex, że należy do tej grupy, której trzeba przyznać klauzulę najwyższego uprzywilejowania. Czytaj więcej »

Wydarzenia

Nowa formuła jesiennej szkoły PTI - FORUM

Wielu uczestników I Forum Technologii Informatycznych, które odbyło się w drugiej połowie listopada w Mrągowie, z nutą nostalgii wspominało niegdysiejsze Jesienne Szkoły PTI. Czytaj więcej »

Lekcja angielskiego w wydaniu ICL

Z Peterem L.Bonfieldem rozmawia Zbigniew Boniecki Czytaj więcej »

Progress - nieco więcej niż wizytówka, nieco mniej niż laurka

Mój życiorys Czytaj więcej »

Cray w Polsce

"Eksperyment i refleksja teoretyczna nie wystarczają dziś do kontynuowania rozwoju. Potrzebujemy trzeciej metody poznawczej, którą jest numeryczne modelowanie złożonych procesów fizycznych. Czytaj więcej »

Czy "progres" znaczy postęp?

O co właściwie chodzi w tak zwanych "językach czwartej generacji"? Przecież, niezależnie od numeru, jakim opatrzono język, komputer to tylko komputer - ma określoną pamięć, szybkość działania i coś tam jeszcze; żaden program czy język Ograniczeń tych nie przeskoczy. Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Lekarstwo na wirusy

Jak przy każdej epidemii do zwalczania wirusów potrzebne jest nie tylko dobre lekarstwo, ale także dobra organizacja. Czytaj więcej »

Niewidomi przy komputerze

Wkrótce mają pojawić się u nas elektroniczne notatniki brajlowskie mogące współpracować z komputerem PC. Czytaj więcej »

VIII Konferencja metod i środków CAD

W Instytucie Podstaw Budowy Maszyn Politechniki Warszawskiej od 25 listopada br. miała miejsce trzydniowa VIII konferencja pt. "Metody i środki projektowania wspomaganego komputerowo". Czytaj więcej »

Nie kupuj, bo kradziony

Każdy, kto będzie chciał kupić samochód, już wkrótce będzie mógł korzystać z kartoteki kradzionych samochodów znajdującej się w bazie danych naszej policji. Czytaj więcej »

Komputer pomaga leczyć diabetyków

Dzięki komputerowi stało się możliwe opracowanie metody wczesnego wykrywania bardzo przykrego objawu starczej cukrzycy, a mianowicie tzw. stopy diabetycznej i zainstalowanie w jednym z wiedeńskich szpitali urządzenia do tego celu. Czytaj więcej »

Toruński uniwersytet w sieci?

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotowuje projekt kompleksowej komputeryzacji Biblioteki Głównej UMK i połączenia siecią komputerową wszystkich rozsianych po mieście placówek uczelni. Czytaj więcej »

Paszport z komputera

Nowe paszporty z orłem w koronie, które mają być w Polsce wprowadzane w 1992 r., będą miały dane wpisywane komputerowo, a nie jak dotychczas za pomocą specjalnych maszyn do pisania. Czytaj więcej »

Zoom dla każdego laptopu

Za cenę od 29.00 do 49.00 dolarów można udoskonalić dowolny laptop przy pomocy programu LAPZOOM. Czytaj więcej »

Poezja z komputera

Edycję o niespotykanym zakresie przygotowało znane brytyjskie wydawnictwo akademickie Chad-wyck-Healey w Cambridge. Czytaj więcej »

Literatura elektroniczna dla niewidomych

Wiedeńskie wydawnictwo BHV rozpoczęło edycję serii książek o komputerach dla niewidomych. Czytaj więcej »

Lepszy kontrast w markowych laptopach

Firma PERSONICS oferuje program ULTRAV1SION, zdecydowanie poprawiający czytelność ekranu laptopów. Czytaj więcej »

Informacje - sprzęt

Elektroniczna książka

Znana niemiecka firma wydawnicza Langenscheidt wprowadziła od listopada sprzedaż książek nagranych na niewielkich dyskach optycznych, umieszczanych w specjalnych odtwarzaczach wielkości walkmana. Czytaj więcej »

Palmtops - komputery kieszonkowe

Wiele firm obsługujących klientów rezygnuje z używania deskto pów, przy których pracuje jednocześnie kilka osób i na ich miejsce wprowadza palmtopy - komputery mieszczące się na dłoni. Czytaj więcej »

Super-superkomputer

Firma Thinking -Machines zaprezentowała w Cambridge nowy superkomputer "CM-5 Connection Machinę" do masowego przetwarzania równoległego, którego szczytowa moc obliczeniowa wynosi bilion instrukcji na sekundę. Czytaj więcej »

Rekordowy LCD

Toshiba twierdzi, iż osiągnęła światowy rekord w dziedzinie najbardziej płaskiego, najlżejszego i najcieńszego monitora na ciekłych kryształach. Czytaj więcej »

Chipy Motoroli w drukarkach IBM

Grupa Technologii Mikroprocesorów i Pamięci Motorola zakomunikowała w Huston, że w nowych drukarkach laserowych IBM-Lexmark serii 4029 będą wbudowane procesory Motoroli. Czytaj więcej »

Przenośny twardy dysk

W Szwajcarii ukazał się na rynku twardy dysk do komputerów PC o nazwie "Disc Xchange". Czytaj więcej »

Optyczna pamięć przyszłości

Prof. chemii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, Peter-Ren-tzepis (Grek z pochodzenia) odkrył, że element pamięci wielkości kostki cukru jest w stanie pomieścić 6,5 MB. Czytaj więcej »

Najnowszy RISC Motoroli

Motorola ogłosiła rozpoczęcie produkcji mikroprocesora MC88110 i określiła go jako technologicznie najdoskonalszy RISC na rynku. Czytaj więcej »

Antena satelitarna dla PC

Antenę, umożliwiającą przenośnemu komputerowi IBM, lub kompatybilnemu, komunikację z najbardziej odległymi zakątkami świata za pośrednictwem satelity "Inmarsat-C", skonstruowała japońska firma Toshiba. Czytaj więcej »

Tania podręczna drukarka

Kodak wyprodukował nową, przenośną, tanią drukarkę DICO-NIX, którą można zabierać w drogę. Czytaj więcej »

Samochodowa karta serwisowa

Znaleziono jeszcze jedno nowe zastosowanie dla kart Smart - małych mądrych kart plastykowych z mikroprocesorem. Czytaj więcej »

Najmniejszy PSION

Firma PSION, pionier wśród producentów przenośnych komputerów, zaprezentował na rynku swój najnowszy kieszonkowy model z serii 3, który zarazem stano wi jego kartę atutową. Czytaj więcej »

Napęd CD-ROM z samozapisem

Firma Philips wyprodukowała napęd samozapisującego kompakt dysku. Czytaj więcej »

Apple lepszy niż IBM

Niezależna firma konsultingowa, INGRAM Laboratories, ogłosiła we wrześniu, że komputery APPLE są tańsze i lepsze od sprzętu IBM. Czytaj więcej »

VIP produkcji ALR

Uzupełniając swoją ofertę przenośnych komputerów z procesorami 386 i 486, amerykański Ad-vanced Logic Research pokazał na targach Comdex '92 system z procesorem 386SL. Czytaj więcej »

Modemy faxowe

Według Faulkner Information Service jedną z najtrudniejszych decyzji przy kupnie sprzętu komputerowego jest wybór modemu do faxa. Czytaj więcej »

Nowy chip optyczny

Firma MITSUBISHI zakończyła pomyślnie testowanie nowego optycznego chipa neuronowego. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Czytnik ręcznego pisma dla fiskusa

Urząd podatkowy w Wlk. Brytanii zamierza wprowadzić komputerowa kontrolę oświadczeń podatkowych, pisanych odręcznie. Czytaj więcej »

Niedługo PC z jedną kością?

IBM i Intel podpisały porozumienie o wspólnym opracowaniu nowej kości, która jedna zastępowałaby wszystkie układy wysokiego stopnia integracji, potrzebne do uruchomienia komputera. Czytaj więcej »

Starcie HP z Bullem w Nadrenii-Westfalii

W ogłoszonym w ostatnich miesiącach przetargu krajowego ministerstwa finansów w Nadrenii-Westfalii (Niemcy), stanęło do walki wiele liczących się firm sprzętowych. Czytaj więcej »

Laptopy przy pasie startowym

Obsługa naziemna lotniska Heathrow została wyposażona w laptopy TOSHIBA. Czytaj więcej »

Raz na wozie, raz pod wozem

Na początku listopada, podczas wystawy Unixa, prezes i dyrektor NEXT Inc., Steve Jobs, odmalował w różowych barwach przyszłość firmy. Czytaj więcej »

Fujitsu niedoszłym darczyńcą

Japońska Fujitsu, pod wpływem nacisków ze strony rządu USA i Cray Research, zrezygnowała z planów nieodpłatnego przekazania naukowcom amerykańskim swojego superkomputera o wartości 15 mln USD. Czytaj więcej »

OFFICE-TEC '91

Po inwazji tandetnego sprzętu i bylejakości usług, na rynku komputerowym zaczyna przebijać się troska o klienta i użytkownika, który potrzebuje już urządzeń bardziej niezawodnych, estetycznych i ergonomicznych. Czytaj więcej »

Adaptery do sieci Ethernet z Irlandii

W Blanchardstown, w Irlandii, powstaje obszerny zakład produkcyjny firmy 3COM. Czytaj więcej »

Opóźnione dostawy stacji roboczych HP

Niespodziewanie wielki popyt na stacje robocze 9000 serii 700 firmy Hewlett-Packard spowodował opóźnienie ich dostaw. Czytaj więcej »

Pomyślny rok dla Japonii

Według informacji International Data Corporation, w r. 1990 w rejonie Azji i Oceanu Spokojnego sprzedano łącznie 3,8 mln komputerów, co oznacza obrót w wysokości 12,8 mld dolarów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...