powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1991

Wydanie 22-1991, 3 grudnia 1991
22-1991 Computerworld nr 22-1991
Wiadomości

Komputerowa teokracja

Istnieje opinia, że komputery przyczyniają się do demokratyzacji społeczeństwa, sprzyjając poszerzaniu się zakresu wolności obywateli. Dzieje się tak rzekomo dlatego, ponieważ urządzenie to poszerza społeczne możliwości komunikowania się. Ten bezsensowny pogląd jest na tyle groźny, że warto głębiej się nad nim zastanowić. Czytaj więcej »

Leasing - komu się opłaca

Zawsze najtrudniej znaleźć odpowiedz na najprostsze pytanie. Jeśli nie wiedzą Państwo skąd wziął się leasing, pocieszająca może być wiadomość, iż w tej kwestii nawet ekonomiści nie mogą dojść do porozumienia. Umowy podobne do leasingu zawierano już w średniowieczu, jednakże dzisiaj uważa się, że po raz pierwszy tę formę sprzedaży wprowadzili albo pod koniec XIX w.... Czytaj więcej »

Hackerzy w natarciu

Już w 1976 roku, według danych Izby Handlu USA, za pomocą komputerów zdefraudo-wano lub wyłudzono 100 milionów dolarów, a progresywność strat wynosiła czterysta procent rocznie. Czytaj więcej »

Sytuacja w europejskim przemyśle komputerowym

Po wzroście produkcji w latach 1984-87, europejski przemysł komputerowy znów zanotował jej spadek. Do takiego wniosku doszła Komisja EWG w raporcie zatytułowanym "Sytuacja, szansę i zagrożenia europejskiego przemysłu elektronicznego i informatycznego". Czytaj więcej »

Klucz do satelitarnych kodów

Nad Ziemią krąży wiele satelitów, transmitujących dniem i nocą programy telewizyjne. Kierunek, skąd nadchodzi większość sygnałów, jest dobrze znany: 19,2 s. długości wschodniej na niebie południowym. Tam znajdują się oba satelity Astra 1-A i Astra 1-B, emitujące od końca lat 80-ych ponad 20 programów radiowych oraz 30 tele-wizyjnych. Do ich indywidualnego odbioru wystarczy... Czytaj więcej »

Statystycznie: coraz bliżej Europy

Dawno, dawno temu polska statystyka miała szczęście. Po latach jednak szczęście to okazało się dość kłopotliwe. Czytaj więcej »

Datentechnik - innowacyjna transmisja danych

Od blisko 10 lat w Banku Handlowym, w PEKAO S.A., w Banku Narodowym, a także w Głównym Urzędzie Statystycznym, Polskiej Agencji Prasowej, agencji giełdowej TeleRate, Polskich Liniach Oceanicznych, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy w FSO na Żeraniu funkcjonują urządzenia elektroniczne produkcji austriackiej firmy Datentechnik GmbH. Czytaj więcej »

Z Amstradem po drodze

Wszyscy posiadacze samochodów dobrze znają ten moment, gdy po wykonaniu przeglądu gwarancyjnego lub naprawy trzeba ustawić się w dość długiej kolejce po odbiór faktury. Wystukiwanie jej jednym na ogół palcem na maszynie trwa nieraz i pół godziny. Tak jest w małych warsztatach i dużych stacjach napraw dawnego "Polmoz-bytu". Chyba że trafi się do prywatnej autoryzowanej stacji... Czytaj więcej »

BIG BLUES W BIG BLUE

International Business Machines Corp. wg listy "Fortune" zajmuje piąte miejsce wśród korporacyjnych gigantów świata. W 1990 r. wartość sprzedaży jej wyrobów przekroczyła 69 mld USD. Pod względem wielkości zysku IBM zajęła trzecie miejsce (po General Motors i Royal Dutch Shell Group) z przeszło 6 mld USD. W każdym razie Big Blue ("ksywa" od błękitnego koloru jej znaku firmowego)... Czytaj więcej »

Komputery łączcie się

Co to jest "sieć komputerowa"? Jak określić moment, od którego zastosowanie "sieci" staje się zasadne ? Jaki dobrać sprzęt ?... Dziesiątki pytań, na które każdy, kto żąda od komputera czegoś więcej, niż tylko prostego zmechanizowania prac biurowych, musi uzyskać odpowiedź. Czytaj więcej »

Komputer w aptece

Komputer w aptece to znacznie więcej niż urządzenie do ewidencji magazynowo-księgowej. Jest to również, a przynajmniej powinno być, potężne narzędzie, wspomagające całą służbę zdrowia - pod warunkiem, że wszystkie komputery apteczne są połączone w sieć, tworzącą jednolity system bazowy, wyposażony w wiele specyficznych funkcji. Oczywiście takie systemy nie powstają z dnia... Czytaj więcej »

Tajwan - stabilizacja i koniec tanich komputerów

Tajwańczycy forsują własne konstrukcje Czytaj więcej »

Wschód i zachód w Mariott'cie

II Forum Wschód-zachód (Second East-West High-Tech Forum), które odbyło się w dniach 11-13 listopada w Warszawie rozpoczęło się od nader przyjem-nego polskiego akcentu. Pani Esther Dyson, główna organizatorka, otwierając pierwszą sesję poinformowała zagraniczną część audytorium, że Forum rozpoczyna się w dniu święta narodowego Polaków, będącego odpowiednikiem... Czytaj więcej »

Opcjonalna rekalkulacja interpretera

W moim laptopie SHARP MZ-100 wygodnie usadowił się Framework II, który sprawia, że pisanie również tego felietonu nie musi być wcale mordęgą. Framework II nie należy z pewnością do najlepszych edytorów tekstu, jakie wymyślono na świecie. Jest już trochę przestarzały, posługiwanie się nim bywa czasem uciążliwe. Gdybym jednak miał okazję kupić edytor lepszy, prostszy w... Czytaj więcej »

Wyborcza wpadka

Zapewne wszyscy pamiętają, że po wyborach do Sejmu i Senatu 27 października, oficjalne wyniki miały być ogłoszone w środę - 30 października. Tymczasem w środę pa-nowała "cisza w eterze". Wyniki ogłoszono dopiero w czwartek. W międzyczasie "Gazeta" nomen -omen "Wyborcza" orzekła, że wszystkiemu są winni programiści. Czy było tak naprawdę? A jeśli było, to na czym polegał ich... Czytaj więcej »

Informacje - oprogramowanie

Wielojęzykowe środowisko rynkowe

Firma Multiver.se Communications produkuje urządzenia, których zadaniem jest stworzenie "wielojęzykowego środowiska rynkowego" (multilingual market environment). Urządzenia te to MultiLangl5 - analizatory mowy połączone w system komputero wy, zdolne do obsługiwania rozmów telefonicznych w 15 językach. Czytaj więcej »

Informacje Gospodarcze

Na Ogrodowej bezrobotni za pół darmo

Znana warszawska szkoła komputerowa przy ulicy Ogrodowej, prowadząca kursy na wszystkich poziomach zaawansowania (DOS, WordPerfect, FK, Unix, Pascal, C++) wyciąga pomocną dłoń do bezrobotnych. Czytaj więcej »

IBM obniża cenę laptopów

Po raz drugi w tym roku IBM zdecydowanie obniżył cenę lapto-pu System Osobisty/2 L40SX z 5,245 USD na 3,995 USD. Czytaj więcej »

Szpitale w sieci

Do 1994 r. 28 szpitali z regionu Pomorza Zachodniego (woj. szczecińskie, gorzowskie i koszalińskie) ma być wyposażone w najnowocześniejsze systemy komputerowe. Czytaj więcej »

Czy Fujitsu strawi tę kość?

Piąta co do wielkości zysków elektroniczna japońska firma Fujitsu (po Hitachi, NEC, Mitsubishi i Toshiba) ogłosiła 41-procentowy spadek dochodów brutto za ostatnie dwa kwartały. Czytaj więcej »

EUROCARD i MASTERCARD w Polsce

Po karcie kredytowej VISA i karcie płatniczej AMERICAN EXPRESS przychodzi w Polsce kolej na -EUROCARD i MASTERCARD. Czytaj więcej »

Gminne porządki

Zespół ds. oceny programów komputerowych, przydatnych dla urzędów gminnych, powołano przy Sejmiku Samorządowym w woj. bielskim. Czytaj więcej »

Centrum businessu I PC

Za 17 miesięcy, na wiosnę 1993 r, w samym sercu Warszawy, u zbiegu ulic Poznańskiej i Koszykowej otwarte zostanie kolejne centrum businessu. Czytaj więcej »

Hitachi buduje fabrykę chipów w Niemczech

W pobliżu swego zakładu produkcyjnego w Landshut japońska firma Hitachi zamierza zbudować nową fabrykę, w której będą wytwarzane 16-megabitowe chipy DRAM (Dynamie Random Access Memory). Czytaj więcej »

Pilotowy przetarg na mikrokomputery

Wśród poczynań Biura Informatyki Urzędu Rady Ministrów, których celem jest wprowadzenie europejskich wymogów wobec dostawców sprzętu komputerowego dla polskich instytucji rządowych i samorządowych, znajdują się zamknięte przetargi pilotowe. Pierwszy z nich, przetarg na minikomputery, właśnie dobiega końca. Czytaj więcej »

Wodomierz z komputerem

Na bydgoskim osiedlu mieszkaniowym "Zrzeszeni" trwa instalacja wodomierzy na zimną i ciepłą wodę połączonych z centralnym komputerem zainstalowanym w jednym z bloków osiedla. Czytaj więcej »

Konferencja Novella w Gdańsku

W dniach 14 15 11.1991 t. odbyła się w Gdańsku druga już z organizowanych przez firmę SoftTro-nik-Nord konferencja n.t. oprogramowania sieciowego firmy Novell oraz osprzętu sieciowego firmy 3Com. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...