powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1991

Wydanie 20-1991, 1 listopada 1991
20-1991 Computerworld nr 20-1991
aktualności

Nagroda dla bankiera

Zintegrowany system bankowy BANKIER firmy Computer Systems for Business International Ltd otrzy

mał |pierwszą nagrodę na katowickich Targach Oprogramowania SOF TARG'91. Czytaj więcej »

Przebudzenie po wstrząsie

Wydawać by się mogło, że afera Art-B skuteczniej obudzi bankowców z letargu niż wieloletnie narzekania klientów na opieszałość bankowych operacji. Niestety, nie stała się ona pobudką dla wszystkich. Jak dotąd bowiem tylko nieliczne banki są bliskie zabezpieczenia się przed wykorzystywaniem możliwości wielokrotnego naliczania odsetek od tych samych pieniędzy. Czytaj więcej »

Bezsensowne porównania

Novell - kontra, Unix - rekontra

Zestawienie Novella z Unixem to oczywiście nie żadna alternatywa wzajemnie wykluczających się produktów. Wiele je dzieli: Unix jest potężnym systemem operacyjnym, a Novell (ściślej mówiąc NetWare Novella) nie jest. To dość prosty system sieciowy ułatwiający korzystanie ze wspólnych zasobów pamięci masowej i wyposażenia komputera centralnego, współpracujący z różnymi... Czytaj więcej »

Lingwistyka matematyczna

Słownik frekwencyjny polszczyzny współczesnej

Mam przyjemność przedstawić czytelnikom CW pierwszy polski słownik przygotowany w

techniką komputerową. Jest to Słownik frekwencyjny polszczyzny współczesnej, wydany - jak informuje karta tytułowa w roku 1990, a faktycznie - w czerwcu 1991 Czytaj więcej »

Sprzęt

Ciche drukarki: strumieniowe i termiczne

Każdy, kto używa komputera nie tylko do gier, stoi wobec konieczności wydruku efektów swej współpracy z maszyną. Czytaj więcej »

VLF: czyli o szkodliwym wpływie monitorów na zdrowie

Wiele hałasu podnoszono zawsze wokół szkodliwego wpływu monitorów komputerowych na kondycję zdrowotną ich użytkowników. Czytaj więcej »

Sprzęt i oprogramowanie

Europa chce być konkurencyjna

Przy Wspólnocie Europejskiej powstała organizacja o nazwie Europejska Inicjatywa Software'u i Systemów (European Software and Systems Initiative), która zamierza wykorzystać nowe technologie produkowania i wykorzystania programów komputerowych. Czytaj więcej »

BORLAND

Firma Borland przedłużyła do końca tego roku swój Program Love. Czytaj więcej »

Pierwszy Cray w Polsce?

W świecie obliczeń naukowotechnicznych Cray Re-seaerch Inc. zajmowały miejsce porównywalne chyba tylko z miejscem Rolls Royce'a w świecie luksusowych samochodów. Czytaj więcej »

Bielizna z komputera

Czołowy japoński producent bielizny po 4 latach pracy opracował program komputerowy, który pomaga kobietom wybrać odpowiedni model i rozmiar... halki, stanika i majtek. Komputerowy system graficzny pokazuje kobietom jak można zatuszować wady figury i podkreślić jej zalety. Czytaj więcej »

Tam też

Przedstawiciele Microsoftu wraz z urzędnikami amerykańskiej policji przeprowadzili akcję tropienia nielegalnych kopii licencjonowanego oprogramowania. Czytaj więcej »

R4000 wprowadzony na rynek

2 października br. MIPS Computer Systems Inc. ogłosił we Frankfurcie wprowadzenie na rynek pierwszego 64-bitowego procesora przeznaczonego do masowej produkcji. Czytaj więcej »

Komputery w medycynie

W Katedrze Patomorfolo-gii w Poznaniu 19 października odbyło się seminarium dla użytkowników systemu PATOLOG i RACHUNKI. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Tylko produkty markowe

Z Andreasem MALINOWSKIM z wiedeńskiej firmy COMBIDATA rozmawia Urszula SZYMERSKA Czytaj więcej »

Wieści

Dyskietki można wozić samolotem

Dotychczas istniały rozbieżne opinie na temat tego, czy systemy zapewniające bezpieczeństwo lotu mają ujemny wpływ na przewożone w bagażu dyskietki. Czytaj więcej »

Najmniejsza drukarka?

KODAK DICONOX 150 PLUS reklamowana jest jako najmniejsza, najciszej pracująca i najlżejsza drukarka na świecie. Czytaj więcej »

Aparaty bezprzewodowe

Sprzedawane często w naszych sklepach bezprzewodowe aparaty telefoniczne de facto nie są dopuszczone do użytku w polskiej sieci telekomunikacyjnej. Czytaj więcej »

SEX ME UP SOFT(WARE)LY czyli jak wy(kiwa)ć programistę

Jako matematyka i programistę, Wojciecha G. doceniali wszyscy, którzy go znali. Od tej reguły było tylko półtora wyjątku. Czytaj więcej »

IBM planuje 100 MHz procesor

Specjaliści IBM pracują obecnie nad chipem, który - jak utrzymują - zapędzi w kozi róg reprezentacyjną jednostkę Intela i486. Czytaj więcej »

"Uczulone" komputery

Uniwersytet w Leeds w Anglii miał ciągle kłopoty z komputerami. Czytaj więcej »

Diament ochłodzi?

Zespół prof. dr. Franciszka Rozpłocha z Instytutu Fizyki Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu pracuje od pewnego czasu nad preparatami diamentowymi, które mogą znaleźć zastosowanie w produkcji komputerów. Czytaj więcej »

Filtrowy niewypał

Panuje pogląd, że idealnym uzupełnieniem komputera na stanowisku pracy jest zainstalowanie przed monitorem filtru. Czytaj więcej »

Informatyzujemy się…

Rzeczpospolita zaczyna się komputeryzować... W bankach, na pocztach, w biurach coraz częściej widzimy komputery. Czytaj więcej »

wojny komputerowe

Asy przeciw gigantom

W czerwcu tego roku Alan Cane napisał w Financial Times: "przemysł komputerowy na świecie znalazł się w stanie kompletnej dezorientacji. Szybkie zmiany technologiczne i handlowe niszczą jego podstawy". Jest to pogląd podzielany przez wielu ludzi liczących się w przemyśle komputerowym. Czytaj więcej »

Big Blue Apple

Po Big Apple (potoczna nazwa Nowego Jorku) i Big Blue (IBM) mamy teraz Big Blue Apple czyli Wielkie Niebieskie Jabłko, jak można określić joint venture IBM (Big Blue) i Apple. 2 października, podczas ceremonialnej konferencji prasowej w San Francisco, nastąpiło podpisanie "komputerowego paktu stulecia", który był zapowiadany od kilku miesięcy (CW z 16 sierpnia). Podpisy złożyli... Czytaj więcej »

Wydawnictwa IDG

Złote jabłko

We Francji ukazał się pierwszy numer dwumiesięcznika GOLDEN. W tytule tkwi podwójna zagadka. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...