powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1991

Wydanie 18-1991, 1 października 1991
18-1991 Computerworld nr 18-1991
Telekomunikacja

W Chęcinach powiało Ameryką

Polska wieś nigdy nie była rozpieszczana. Jednak trudno tam znaleźć drugą taką dziedzinę, gdzie zaniedbania byłyby tak duże jak w telekomunikacji. Podczas gdy w kraju mamy około 3,3 mln abonentów telefonicznych, z tej liczby zaledwie 350 tysięcy przypada na wieś, a na 400 gospodarstw rolnych tylko jedno ma telefon. Nadal ponad dwa tysiące wsi pozostaje bez środków łączności.... Czytaj więcej »

Po światłowodach

TELEPOINT Czytaj więcej »

Wieści

Convexy dla Dow Jonesa

Znana amerykańska agencja giełdowa Dow Jones Information Service zakupiła trzy nowe superkomputery firmy Convex. Czytaj więcej »

Cumulus

Amerykańska firma Cumulus Corp. produkuje szybkie komputery "386". Czytaj więcej »

Mikroprocesor na lata dwutysięczne

W najbliższym czasie MIPS, przedsiębiorstwo komputerowe z Kalifornii, zamierza wprowadzić na rynek mikroprocesor R4000. Będzie to pierwszy dostępny w handlu superszybki procesor 64-bitowy. Można oczekiwać, że procesor ten wywoła rewolucję w przemyśle komputerowym. Czytaj więcej »

Monitor dotykowy

IBM Polska zaprezentowała, po raz pierwszy w Polsce, nowy typ komputerowego monitora dotykowego przeznaczonego do pracy z komputerami rodziny PS/2. Czytaj więcej »

Amerykański business a próba puczu w Sojuzie

"Jestem bezpieczny i cały. Moja rodzina również. Pomimo stanu nadzwyczajnego produkty Borlanda sprzedajemy jak zwykle" - taką wiadomość w dniach nieudanego zamachu stanu otrzymała z Moskwy, od swego pracownika, centrala Borland International Inc. Mimo uspokajających wieści, telewizyjne przekazy scen z ulic moskiewskich z czołgami i demonstracjami musiały budzić zaniepokojenie wśród... Czytaj więcej »

Hyundai Super NB386Sc

Również koreańska firma Hyundai ma swojej ofercie komputer przenośny typu notebook - Super NB386Sc. Czytaj więcej »

KURS ZASTOSOWAŃ MATEMATYKI.

Imponującą żywotność zachowuje w każdej koniunkturze gospodarczej Warszawski Kurs Zastosowań Matematyki prowadzony przez Instytut Matematyczny PAN, Instytut Podstaw Informatyki PAN wraz z Instytutem Informatyki Politechniki Warszawskiej. Kurs będzie prowadzony już czterdziesty piąty rok. Takiego wyniku mogło by pozazdrościć wiele poważnych instytucji. Czytaj więcej »

Kryształy ciekłe umożliwiające patrzenie z boku

Jednym z istotnych elementów składowych zminiaturyzowanych komputerów (laptopów, notebooków) jest monitor, zbudowany z ciekłych kryształów. Oprócz bezsprzecznych zalet, do których należy niezwykle istotne w tej grupie sprzętu, niewielkie zużycie energii, ciekłe kryształy charakteryzują się tym, że przy przyłożeniu napięcia zmieniają swą strukturę. Nie tylko zresztą wtedy.... Czytaj więcej »

Sprostowanie

W numerze CW PL 18/91 z dnia 18.0991 zamieściliśmy informację o podpisaniu umowy między warszawską firmą DHN i kanadyjską firmą KAO-DIDAK. Czytaj więcej »

Zdrowo i komfortowo

Źle zaprojektowane stanowiska komputerowe mogą być przyczyną różnych schorzeń. Czytaj więcej »

Oprogramowanie dla przenośnych komputerów

Pod względem mocy obliczeniowej notebooki i Laptopy są porównywalne, komputerami biurowy mi /desktop/. Wydawać by się Więc mogło,że można do nich stosować standardowe oprogramowanie. Tymczasem nie wszystkie programy używane w komputerach stacjonarnych nadają się do komputerów przenośnych, z uwagi zwłaszcza na inne ograniczenia techniczne, głównie pojemność pamięci,... Czytaj więcej »

Informatyka w służbie państwa i obywateli

Tezy wystąpienia dr. Andrzeja Florczyka, dyrektora generalnego w Urzędzie Rady Ministrów

Naturalnymi obszarami zainteresowania Rządu powinny być zasoby infor-macyjne Państwa, gromadzenie, przet warzanie i udostępnienie informacji. Czytaj więcej »

Tulip dc386sx

Komputer dc386sx jest jednym z modeli nowej rodziny Tulip Vision Line, 32-bi-towych maszyn firmy Tulip Computers International. Czytaj więcej »

Toshiba z AMD

W sierpniu br. Toshiba America Information Systems Inc. wypuściła na rynek pierwszy notebook z procesorem Advanced Micro Device Inc. - 386SXL. Czytaj więcej »

Blokada w modemie

Stosowanie elektronicznej blokady dostępu do sieci komputerowych i telefonicznych propaguje amerykańska firma Gatekeeper Telecommunications Systems Inc. Czytaj więcej »

Łapaj złodzieja czyli proces Hewletta i Microsoftu

Apple przegrała przed stanowym sądem federalnym w San Francisco proces o prawa autorskie,

jaki sama wytoczyła dwóm potężnym firmom: Hewlett Packard i Microsoft. Czytaj więcej »

Tani AS/ 400

Firma IBM Polska na początku września br. wprowadziła na polski rynek nowy, tani model - D02 - komputera z odnoszącej sukcesy rodziny maszyn AS/400. Czytaj więcej »

Dwa w jednym

Często wystarczają do wielu prac dwa stanowiska komputerowe. Czytaj więcej »

PowerPro Array

Advanced Logic Research Inc. ogłosił, że wprowadza do sprzedaży system oparty na dwckh procesorach Intel 80486 taktowanych zegarem 50 MHz. Czytaj więcej »

Co z pracowniami komputerowymi?

Cięcia w budżecie Ministerstwa Edukacji Narodowej stawiają pod znakiem zapytania losy wielu pracowni komputerowych w kraju. Czytaj więcej »

Dyskietka 20 MB

Amerykańska firma Qua-dram sprzedaje 3,5-calowe stacje dyskietek, które na "zwykłych" dyskietkach zapisują 20 MB informacji, czyli tyle ile mieści się na "małym" twardym dysku. Czytaj więcej »

Komputerowa kraina w Warszawie i Gdańsku

Milion klientów, ponad 2 mln zainstalowanych komputerów i systemów komputerowych - oto najkrótsza wizytówka założonej w roku 1976 firmy Computerland. Dziś stała się ona międzynarodową korporacją - największym dealerem liczących się w świecie producentów sprzętu i oprogramowania. Szczyci się tym, że każdą z 4000 pozycji swego katalogu jest w stanie dostarczyć w ciągu 7 dni,... Czytaj więcej »

Czy CAD/CAM potrafi nakarmić?

Krajobraz po recesji Czytaj więcej »

MSP Software Days

Przez dwa wrześniowe dni, 23 i 24 odbywały się w salach warszawskiego hotelu Marriott dni oprogramowania firmy MSP - MSP Software Days. Czytaj więcej »

Wkrótce zmierzch notebooka?

Wiele wskazuje na to, że cieszące się obecnie popytem, przenośne komputery osobiste typu notebook, w ich obecnej postaci, odejdą w niedalekiej przyszłości do lamusa. Czytaj więcej »

INFORMACJE 91.

Tego roczne Międzynarodowe Targi Informacja'91 odbędą się w dniach od 3 do 5 grudnia w Centrum Kultury w Katowicach. Czytaj więcej »

Komputery po brazylijsku

Uczestnikom dyskusji nt. naszego przemysłu informatycznego (vide artykuł Janusza Kotarskiego pt. "Pogrzeb polskiej elektroniki", CW z 1.Vl.br.) sytuacja w Brazylii może dostarczyć argumentów zarówno za jak i przeciw ratowaniu polskiej elektroniki. O pewnych podobieństwach między obu krajami świadczy również fakt, że Brazylia należy do największych dłużników finansowych świata, a... Czytaj więcej »

Ultralite SX/20

Ultralite SX/20 to komputer notebook firmy NEC. Czytaj więcej »

KONFERENCJA O UNIX-IE.

Fundacja Rozwoju Technik Komputerowych przy współpracy z sekcją Unixową PTI organizuje w dniach 4-5 listopada konferencję nt. "Unix - światowy standard wielodostępu. Czytaj więcej »

Coraz mniejsze

Po 5,25, 3,5 i 2,5-calowych twardych dyskach pojawiły się w sprzedaży dyski o średnicy 1,8 cala. Ich producentem jest niewielka firma Integral Peripherals. Czytaj więcej »

Dojrzewanie do partnerstwa

III Międzynarodowym Targom "Baltcom 91" towarzyszyły różne oczekiwania: organizatorzy liczyli na przełom, na to, że spotkanie w Gdańsku wykreuje formułę targów specjalistycznych; imprezy, która w przyszłości mogłaby uzyskać rangę najbardziej profesjonalnej w krajach Europy Wschodniej w odniesieniu do rynku systemów komputerowych. Czytaj więcej »

Po co jemy tę żabę

Nowa taryfa celna zwolniła od cła książki, ale zapomniała o programach komputerowych. Cło od oprogramowania wynosi 20 %. Równie wysokie jest cło na dyskietki: 20 % plus 25 % podatku obrotowego. Jednocześnie, jak już informowaliśmy, cło na komputery i ich części wynosi tylko 5 %. Trzy nieodłącznie ze sobą związane elementy tego produktu prawodawca potraktował zupełnie odmiennie.... Czytaj więcej »

Incom z Intelem

Jedna z najbardziej znanych na naszym rynku berlińskich firm INCOM Group GmbH - podpisała kontrakt z amerykańskim INTEL-em. Czytaj więcej »

Swojego nie znacie, cudzego nie znacie…

Brytyjskie towarzystwo specjalizujące się w problematyce piractwa komputerowego ("Federation for Software Theft") twierdzi, że aż 55 % pracowników naukowych w Wielkiej Brytanii korzysta z programów komputerowych zdobytych nielegalną drogą. Czytaj więcej »

Wydawnictwa IDG

Austryjacki Computerwelt

Wydawany w Wiedniu COMPUTERWELT ÓSTERREICH to pismo dla menadżerów i użytkowników komputerów, w tym także nieprofesjonalistów, interesujących się nowościami w dziedzinie zastosowania komputerów. Pismo jest redagowane w sposób rzeczowy i fachowy, ale w odróżnieniu od wielu innych wydawnictw z tej dziedziny zawiera dość mało informacji czysto profesjonalnych, a więc danych... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...