powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1991

Wydanie 17-1991, 18 września 1991
17-1991 Computerworld nr 17-1991
Drobiazgi

Wyprawa do wnętrza ziemi

Sięgamy poza granice naszego układu słonecznego, miliony kilometrów w przestrzeń kosmiczną, a przecież nie poznaliśmy jeszcze tajemnic, które kryje Ziemia pod naszymi stopami. Właśnie tam można uzyskać odpowiedź na pytanie o przyczyny ruchów tektonicznych, trzęsień ziemi i erupcji wulkanów. Czytaj więcej »

dtp

Czarna sztuka na najwyższym poziomie

Desktop Publishing jest, prawdę mówiąc, mizerną namiastką pracy zecera. Komu autentycznie potrzebna jest czarna sztuka, ten używa TeXa. Czytaj więcej »

Elektronowy mózg

Prawie wszystko, co chciałbyś wiedzieć o sztucznej inteligencji

Po dekadzie sceptycyzmu sztuczna inteligencja (Sl) zaczęła cicho i niepostrzeżenie opuszczać laboratoria badawcze, aby znaleźć zastosowanie wśród licznych użytkowników związanych z wielkim biznesem. Czytaj więcej »

MS-DOS

MS-DOS 5.0 upgrade

W poprzednim artykule (CW PL 17/91) bardzo skrótowo omówiliśmy najważniejszy rozdział podręcznika MS-DOS 5.0. Jest to rozdział 12. zatytułowany "Jak optymalizować swój system". Wracamy do tego tematu z prostego powodu: bez optymalizacji warunków pracy nie będzie optymalizacji efektów pracy. Czytaj więcej »

Oprogramowanie

Najkrótszą drogą

Wyobraźmy sobie, że do Polski przyjeżdża biznesmen z Zachodu, który ma do załatwienia sprawy w kilku miastach, w różnych częściach naszego kraju. Chciałby dotrzeć do tych miejscowości najszybciej, jak najkrótszą drogą. Mając w swoim pojeździe komputer typu laptop, odpowiedź na to pytanie może otrzymać w ciągu kilkudziesięciu sekund. Niemożliwe? A jednak! Dzięki programowi... Czytaj więcej »

Co dalej z ustawą o prawie autorskim?

Ministerstwo Kultury i Sztuki przekazało pod obrady rządu swój projekt ustawy dotyczącej ochrony praw autorskich w naszym kraju. Czytaj więcej »

Rynek

Wiedzieć więcej

Drodzy Państwo, chcielibyśmy wspólnie z Wami podjąć próbę skompletowania informacji na temat możliwości zakupu sprzętu komputerowego i urządzeń towarzyszących. Dlatego prosimy wszystkie firmy zainteresowane bezpłatną prezentacją na naszych łamach swoich ofert o wypełnienie tabeli i przesłanie jej do redakcji listownie lub faxem. Informacje zawarte w cenniku mają pomagać... Czytaj więcej »

Program za grosik

Przedstawiamy kolejne programy shareware rozpowszechniane przez firmę TTC. Czytaj więcej »

Second hand

Z drugiej ręki

Nie mam nic przeciwko przetargom, tej dość powszechnej na polskim rynku formie zakupu, zwłaszcza dużych komputerów. Uważam jednak, choć może z po zycji outsidera nie mam prawa wygłaszać takich sądów, na podstawie skromnego zresztą doświadczenia - że przetarg nie zawsze optymalizuje zakup. Najpierw czeka się, aż zebrane zostaną oferty, potem aż zakończy się ich żmudne... Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Postinfo = komputerowe rachunki telefoniczne

W łączności informatyką zajmuje się wiele osób. Specjaliści od komputerów pracują w Ministerstwie Łączności, Dyrekcji Generalnej PPTT, Instytucie Łączności, Centrum Badawczo- Rozwojowym i w wielu Dyrekcjach Wojewódzkich. Mimo to w 1989 roku zrodził się pomysł utworzenia nowej jednostki, która dodatkowo zajęłaby się tymi zagadnieniami. Miała być to spółka, bo w ramach... Czytaj więcej »

Po światłowodach

Telekomunikacja na świecie Czytaj więcej »

W naszych rękach

Myszki Logitech

Sposób komunikacji człowieka z komputerem to do dziś problem nurtujący konstruktorów i programistów maszyn cyfrowych. Czytaj więcej »

Wieści

ASE 80486

ASE 80486 to komputer w obudowie wieżowej tajwańskiej firmy ASE Computer System. Czytaj więcej »

Micro Express

Firma MicroExpress sprzedaje komputery ME486-SX/ EISA, których konstrukcja oparta jest o procesory Inte-la 486SX-25 i 48óDX-50. Czytaj więcej »

FotoMan

FotoMan to nazwa niezwykłego aparatu fotograficznego produkowanego przez dwie znane firmy: Logitech Inc. i Dycam Inc. Czytaj więcej »

Wycinaczka

3,5-calowe dyskietki 1,44 MB mają specjalny otwór w obudowie dyskietki pozwalający na rozpoznanie ro dzaju dysku przez napęd. Czytaj więcej »

WindowWorks

WindowWorks to pakiet integrowany firmy Spiina-ker Software przeznaczony do środowiska Windows 30. Czytaj więcej »

Monitor z Mitsubishi

Amerykański oddział japońskiej firmy Mitsubishi wyprodukował nowy typ monitora komputerowego o przekątnej ekranu 37 cali. Czytaj więcej »

386 WB - 40 SL

386WB-40SL to oznaczenie komputera firmy Bell Computer Systems przeznaczonego do pracy w systemach CAD/CAM i jako serwer sieci, którego konstrukcję oparto na procesorze Advanced Micro Devices Inc. 386, taktowanym zegarem o częstotliwości 40 MHz. Czytaj więcej »

Commodore SL 286/16

Commodore SL 286-16 jest komputerem biurkowym w obudowie typu slim-line. Czytaj więcej »

Allegro 500

Allegro 500 to 24-igłowa drukarka amerykańskiej firmy ALPS America. Czytaj więcej »

Licencja dla Microsoft

Microsoft Corp. kupił licencję od firmy Solutions Inc. pozwalającą na emulo wanie programów przygotowanych do pracy pod kontrolą 16-bitowego MS-DOS na innych komputerach, jak Macintosh i stacje UNIX-owe. Czytaj więcej »

FastData 386/25

FastData 386/25 to komputer biurkowy w obudowie miniwieża. Czytaj więcej »

PN48

PN48 to oznaczenie drukarki firmy Citizen przeznaczonej do komputerów typu notebook. Czytaj więcej »

Borland C++

Jeden z nowszych produktów Borlanda to C++ przeznaczony do komputerów osobistych typu IBM PC. Czytaj więcej »

TravelMate 3000

Texas Instruments Inc. oferuje komputer typu notebook o nazwie iTravelMa-te 3000 WinSX. Czytaj więcej »

Next Station

Next Station to jeden z ostatnich modeli komputerów rodziny NEXT opracowany przez Steve Jobsa. Czytaj więcej »

CompuAdd 320SC

CompuAdd 320SC to komputer biurkowy amerykańskiej firmy CompuAdd. Czytaj więcej »

Express Publisher 2.0

Express Publisher 2.0 to prosty i tani (160 USD w USA) program DTP, ale spełniający wszystkie wymogi stawiane takim programom. Czytaj więcej »

Kieszonkowy modem

Hayes Pocket Edition 2400 to kieszonkowy modem firmy Hayes przeznaczony do przesyłania danych i faksów za pomocą komputera IBM PC. Czytaj więcej »

WordStar do Windows

WordStar International Inc. zapowiedział wypuszczenie wersji pracującej pod kontrolą Windows znanego edytora tekstu WordStar 2000. Czytaj więcej »

Monitor SVGA

Hyundai Electronics America rozpoczęły w sierpniu br. produkcje dwóch monitorów barwnych standardu SVGA. Czytaj więcej »

Gratka dla profesjonalistów

Warszawska firma Mikro-star podpisała umowę dystrybucyjną z australijską firmą Testcom-Data, która specjalizuje się w produkcji w pełni profesjonalnych urządzeń do testowania sieci telekomunikacyjnych i komputerowych. Czytaj więcej »

KOA-DIDAK

Warszawska firma DHN podpisała kolejną umowę z kanadyjską firmą KOA-DIDAK na dostawy znanych już na polskim rynku dyskietek KOA. Czytaj więcej »

Przenośna sekretarka

Jako przenośną sekretarkę reklamuje swój komputer typu notebook japońska firma Panasonic. Czytaj więcej »

Datellite 300

Datellite 300 to nowy typ komputera zwany notepad obsługiwany specjalnym "sztyftem". Czytaj więcej »

Mars NB-3820

Mars NB-3820 to notebook firmy Compac Micro eleetronic z Hongkongu. Komputer waży około 3,4 kg i ma niewielkie wymiary - 31x22x5 cm. Czytaj więcej »

Kodak to kolor

Kodak Diconix Color 4 to kolorowa drukarka atramentowa (plujka) wyprodukowana przez Eastman Ko dak Co. Czytaj więcej »

Poltax od środka

Dr Andrzej Jankowski (38 lat), absolwent warszawskiego gimnazjum im. Stanisława Staszica (d. Gottwalda), ukończył w 1976. U.W., specjalizuje się w logice matematycznej. W latach 1985 - 1988 pracował jako visiting profesor w Departamencie Informatyki Uniwersytetu Karoliny Płn. Charlotte. Od lipca 1990 r. organizuje jeden z najnowszych departamentów w Ministerstwie Finansów i kieruje budową... Czytaj więcej »

Relay Gold 5.0 do Windows

Wielokrotnie komputery osobiste służą jako inteligentne terminale dużych komputerów typu mainframe. Czytaj więcej »

Przetarg na wybory

Jak informuje Biuro Informatyki przy LIR, rozstrzygnięty został przetarg na centralę komputerową Państwowej Komisji Wyborczej. Czytaj więcej »

IBM Poland

IBM rozpoczął w Polsce kampanię ogłoszeniową w dwóch dziennikach "Gazecie Wyborczej" i "Życiu Warszawy". Czytaj więcej »

Wydawnictwa IDG

Larum po wiktorii kuwejckiej

W pierwszej części roku, przez kilka tygodni, cały świat miał wielką premierę. Czytaj więcej »

Network World

Spośród licznych pism komputerowych korporacji International Data Group, pisma o sieciach komputerowych należą do elitarnych i przeznaczonych dla węższej grupy odbiorców. Czytaj więcej »

Network World

Spośród licznych pism komputerowych korporacji International Data Group, pisma o sieciach komputerowych należą do elitarnych i przeznaczonych dla węższej grupy odbiorców. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...